راهنمای خرید اولین کنترلر‌‌ و دستگاه دیجی

راهنمای خرید اولین کنترلر‌‌ و دستگاه دیجی

در دسته بندی : دی‌جی , راهنمای خرید

ورود به عرصه دیجی می تواند تجربه ای چالش برانگیز و در عین حال ارزشمند برای شما باشد. یکی از چیز هایی که باعث می شود بسیاری از افراد ابتدای راه از تصمیم خود منصرف شوند، انتخاب تجهیزات مناسب است. انتخاب تجهیزات دیجی با توجه به تنوع بسیار زیاد کمی سخت است. در این مقاله قصد داریم درمورد دستگاه دیجی توضیح دهیم تا انتخاب بهتری داشته باشید.

توجه: املای کلمه «دی جی» به صورت «دیجی» صحیح نیست؛ اما به دلایل فنی و دسترسی افراد بیشتری به این مطلب، این کلمه به صورت «دیجی» نگارش شده است. دستگاه دیجی

انواع دستگاه های دیجی

در گذشته ای نه چندان دور انتخاب های چندانی وجود نداشت و تنها با چند گزینه محدود برای انتخاب دستگاه دی جی رو به رو بودید؛ اما به لطف پیشرفت تکنولوژی گزینه ها بسیار گسترش یافته اند و مدل های مختلفی در بازار موجود هستند. به همین دلیل برای انتخاب بهترین دستگاه دی جی بهتر است که ابتدا با مدل های مختلف آن آشنا شوید.

 • دیجی turntable

Turntable هنوز هم نسخه اصلی دستگاه های دیجی محسوب می شود و مورد استفاده بسیاری از بهترین دیجی های دنیا است. تا ابتدای سال 2000 شیوه turntable تنها راهی بود که برای وارد شدن به دنیای دیجی می شد وجود داشت. این نوع دستگاه دیجی از دو میز گردان مستقل تشکیل شده است که به یک میکسر مرکزی متصل می شوند؛ اما این تمام ماجرا نیست. در کنار این تجهیزات دو کارتریج نیز وجود دارند.

در این سبک به خرید دی جی کنترلر نیاز نخواهید داشت. کار با صفحات وینیل برای دیجی بسیار جذاب خواهد بود؛ زیرا کنترل فیزیکی که در این سبک روی موسیقی دارید قابل مقایسه با کنترل بی روح از طریق دستگاه نیست. به همین دلیل بسیای از دیجی ها دستگاه های turntable را انتخاب می کنند. کار با این نوع دستگاه ها سخت و چالش برنگیز است؛ اما هنگامی که به این دستگاه ها تسلط پیدا کنید، کار با دیگر دستگاه های دیجی برای شما خیلی راحت تر خواهد بود. البته بعضی ها فکر می کنند که دستگاه های دیجی turntable قدیمی شده اند و دیگر به عنوان بهترین دستگاه دی جی محسوب نمی شوند؛ ولی این دستگاه ها نیز از فناوری های مختلفی بهره مند شده اند. شما می توانید دستگاه های خود را به رایانه متصل کنید و تغییرات از طریق رایانه انجام دهید.

 • دیجی CDJ

با پیشرفت فناوری دستگاه دیجی نیز تغییرات زیادی را به خود دید. یکی از این تغییرات بزرگ آمدن دستگاه های دیجی CDJ است که به عقیده برخی بهترین دستگاه دی جی محسوب می شود. این نوع دستگاه های دی جی را می توانید در هر کلوپی پیدا کنید. این نوع دستگاه ها معمولا از دو واحد CDJ و همچنین یک میکسر مرکزی تشکیل می شوند. البته خرید دی جی کنترلر نیز در کنار تجهیزات CDJ نیز انتخاب خوبی خواهد بود. دستگاه های دیجی CDJ مقاومت بالایی دارند و معمولا دارای بهترین گزینه های اتصال نیز هستند. البته تنها مشکل این نوع دستگاه دیجی هزینه بالای تجهیزات آن است؛ اما اگر علاقه مند هستید که به دنیای دی جی وارد شوید، انتخاب خوبی برای شما خواهد بود.

دستگاه های CDJ مدرن می توانند موسیقی را از سی دی یا از درایو USB شما پخش کنند. دستگاه های دیجی CDJ امکانات و ویژگی های بسیار بیشتری نسبت به مدل های سنتی وینیل دارند؛ اما نمی توانند تجربه لذت بخش کنترل فیزیکی بر روی آهنگ را به شما بدهند.

 • دیجی کنترلر

بیشترین پیشرفت ها در دنیای دیجی به لطف دیجی کنترلر ها است. البته خرید دی جی کنترلر در گذشته ای نه چندان دور برای اکثر افراد غیر ممکن بود؛ زیرا این دستگاه قیمت فوق العاده بالایی داشت؛ اما امروزه می توانید دی جی کنترلر ها را در بازه های قیمتی مختلف پیدا کنید و دستگاه دیجی خود را بر اساس آن ها انتخاب کنید.

دی جی کنترلر ها شبیه به تنظیم کننده های سنتی CDJ هستند؛ اما به جای داشتن اجزای جداگانه همه چیز را در خود جای داده اند. قبل از خرید دی جی کنترلر باید بدانید که برخی از دی جی کنترلر ها را می توانید به صورت مستقل استفاده کنید. برخی را نیز باید به یک رایانه یا لپ تاپ مناسب متصل کنید تا بتوانید با آن ها میکس و دی جی انجام دهید. شما می توانید تنها با یک دی جی کنترلر و یک لپ تاپ به دنیای دی جی وارد شوید و کار خود را آغاز کنید.

عواملی که باید هنگام خرید یک کنترلر و دستگاه دیجی خوب در نظر بگیرید

خرید یک کنترلر

ممکن است شما بودجه زیادی برای خرید اولین کنترلر خود داشته باشید، اما با این حال باید برخی از عوامل تاثیر گذار را در نظر بگیرید. برخی از این عوامل عبارت اند از:

 • ویژگی ها

شروع حرفه ی دی جی سخت است و سخت ترین بخش آن انتخاب تجهیزات مناسب برای شروع با آن ها می باشد. اولین و مهم ترین عاملی که باید در نظر بگیرید ویژگی ها، دسترسی ها و عملکرد های کنترلر و دستگاه دیجی است. این مهم ترین عامل برای جست و جو و تحقیق شما است. اگر تازه کار هستید، قضاوت کردن در مورد این ویژگی ها و این که بدانید کدام یک از آن ها برای شما مناسب و کدام یک نامناسب، کمی دشوار است. چند مورد از مهم ترین و تاثیر گذار ترین ویژگی ها که باید مورد توجه قرار بگیرند به این شرح اند: پد های اجرایی مورد استفاده، نوع نرم افزار سازگار، گزینه های اتصال، تعداد کلید های اختصاصی موجود، نوع نمایشگر ارائه شده و نوع جاگویل برای اسکرچ کردن.

 • طراحی

به صراحت می توان گفت که طراحی و ساختار دستگاه تاثیر بسزایی در هنگام خرید محصول ایفا می‌ کند و این نظریه کاملا با وضعیت دیجی تناسب دارد. دی جی کردن تماما تحت تاثیرِ هویت شخصی کاربر است. هیچ کس از شما نمی خواهد که بخاطر زیبایی ظاهری دستگاه دیجی خود پلی کنید؛ اما قطعا ویژگی مهمی است که باید در نظر بگیرید. آیا نوع شخصیت شما با دستگاهی که می خرید تشخیص داده می شود؟ آیا ظاهر دستگاه تاثیری بر روی ذهنیت مخاطب از شما باقی می گذارد؟ این ها سوالاتی هستند که باید در هنگام خرید دستگاه از خود بپرسید. اگر کنترلر دی جی را دیدید و آن با میز هنری شما مچ بود و ویژگی های مورد نظر شما را داشت، شک نکنید و فورا آن را به خانه ببرید.

 • ترن تیبل ها و میکسر ها

ممکن است فکر کنید که با وجود فناوری مدرنی که اکنون در دسترس است، دیگر چه نیازی به در نظر گرفتن ویژگی های سنتی است؟ جواب این است که شما از کم شروع می کنید. شما نمی توانید یک دی جی حرفه ای بشوید بدون آن که کنترلر های دی جی سنتی و رایج را بشناسید. شما باید تا جایی که بودجه تان اجازه می دهد از کنترلر های دی جی اصلی و پایه استفاده کنید که بیشترین اهمیت را دارند و هنر دی جی را قبل از رفتن به دنبال اجرا های بزرگ با استفاده از این سخت افزار ها یاد بگیرید.

برای یادگیری اصول اولیه، اولین مرحله این است که مواری مثل اندازه، نوع و جنس فیدر های تمپور، تعداد کلید ‌های Cue، کلید Play که بر روی ترن تیبل، دک و میکسر ها یا کنترلر ها را بیاموزید.

 • قیمت

هر چیزی قیمتی دارد؛ اما نکته اصلی این است که باید ببینید آیا دستگاه دیجی مد نظر شما ارزش سرمایه گذاری دارد یا نه. بودجه یک فاکتور مهم برای جست و جو کردن در هنگام خرید است که نسبت به آن باید نیاز های خود را در نظر بگیرید. اگر مبتدی هستید باید با کنترلر هایی شروع کنید که از همه لحاظ پیشگام هستند مانند پایونیر DDJ-SB3، نیومارک MixTrack Platinum  و PartyMix. حتی اگر پول آن را هم داشته باشید که یک دستگاه بزرگ تر بخرید، نباید این کار را انجام دهید چون کار کردن با آن ها پیچیده تر است و شما را از یادگیری اصول اولیه دور خواهد کرد. اگر شما یک متخصص هستید یا حداقل دانش پایه و تمرین مورد نیاز برای کار با کنترلر های دی جی را دارید، گزینه ها برای شما متفاوت خواهند شد و می توانید گزینه هایی با قیمت های بالاتر مانند پایونیر، DDJ-RZX Tractor Kontrol S8  یا Denon DJ MCX8000  را انتخاب کنید. اگر تخصص کار کردن با کنترلر ها را دارید از پرداخت هزینه بیشتر دریغ نکنید و مطمئن باشید که تک تک سکه های سرمایه گذاری شده  شما ارزش آن را خواهند داشت.

 • نرم افزار

بسیاری از افراد تمایل دارند تا بدون توجه به نرم افزاری که توسط کنترلر دی جی ارائه می شود، تنها روی سخت افزار مورد نظر خود تمرکز داشته باشند و آن را یاد بگیرند. درست است که ما دوست نداریم که با توجه کردن به نرم افزار، استرس های خود را افزایش دهیم؛ اما نرم افزار عامل مهمی است که یک کنترلر دی جی را در لیست بهترین کنترلر ها قرار می دهد. ممکن است حتی برخی افراد بگویند که نرم افزار مورد استفاده ی شما از سخت افزار هم مهم تر است. همیشه تحقیقات خود را قبل از سرمایه گذاری انجام دهید و در رابطه با این موضوع به شما پیشنهاد می کنم تا نرم افزار های نسخه آزمایشی موجود را قبل از خرید سخت افزار امتحان کنید. انعطاف پذیر ترین و محبوب ترین نرم افزار دی جی  در حال حاضر Traktor Pro ، Serato DJ ، Rekordbox DJ  یا VirtualDJ هستند. شما چه مبتدی باشید و چه حرفه ای در آخر برای پلی کردن با کنترلر ها باید با یکی از این نرم افزار ها را به کار ببرید. شما باید متوجه شوید که کدام یک از این نرم افزار ها برای شما راحت تر است و نیاز های  شما را به خوبی برطرف می کند.

معرفی چند دستگاه دیجی و کنترلر مناسب برای شروع

مناسب برای شروع
 • Traktor Kontrol S2

Traktor Kontrol S2 دارای طرح و ترکیبی جادار، یک جنس با کیفیت و با دوام و جاگویل ها برای تمرین بیت‌ مچ آنالوگ می باشد. نرم افزار این دستگاه نرم افزار تراکتور است که از بهترین نرم افزار های روز دنیا است و‌ در اکثر اجرا های معتبر دنیا از آن استفاده می شود، همچنین برای تازه کاران می تواند انتخابی عالی باشد و به آن ها کمک کند تا به مرور به یک دی جی حرفه ای تبدیل شوند.

 • Pioneer و Denon

 با این حال اگر شما با اصول کنترلر های دی جی، اسکرچ کردن، ترن تیبل ها و ... آشنا هستید، توصیه می کنم کنترلر های دی جی Pioneer  و Denon استفاده کنید که دارای نرم افزار، Serato DJ Rekordbox  و سخت افزار هایی با کیفیت  بالا هستند. این کنترلر ها ارائه دهنده انواع مختلفی از جاگویل ها و میکسر هایی هستند که به شما در رسیدن به مهارت های پیشرفته در پلی کردن کمک می کنند.

 • Native Instruments S5

ما کنترلر های دی جی ای را که جاگویل یا فیدر تمپو ندارند مانند Native Instruments S5، برای مخاطبان مبتدی که تا به حال تجربه دی جی کردن نداشته اند، پیشنهاد نمی کنیم. ممکن است آن ها فریبنده و جذاب به نظر بیایند اما شما باید برای شروع دی جی به عنوان یک تازه کار دستگاهی را استفاده کنید که با ویژگی های آسان تر شما را در دی جی کردن تنبل بار نیاورد. اصول اولیه‌ یادگیری دی جی در این نوع از دستگاه ‌ها به دلیل تعبیه‌ ویژگی های راحت کننده در نظر گرفته نمی شوند و اگر شما پلی کردن به وسیله فیدر های گام و تمپو و جاگویل ها را بلد نباشید کار کردن با دستگاه های اصلی و استاندارد تر برای شما تبدیل به کاری پیچیده خواهد شد. پیشنهاد ما به شما این است که برای شروع کنترلر هایی بدون جاگویل و تمپو فیدر خریداری نکنید.

جمع بندی

دنیای دی جی دنیای بزرگی است. اگر می خواهید وارد این دنیا شوید، اول از همه به علاقه و بعد از آن به تجهیزات مناسب نیاز خواهید داشت. تهیه تجهیزات مناسب مرحله ای است که باعث می شود بسیاری از افراد از وارد شدن به عرصه دی جی منصرف شوند؛ زیرا تجهیزات بسیار متنوع هستند و انتخاب بهترین دستگاه دی جی از بین آن ها می تواند بسیار دشوار باشد. در این مقاله برای آشنایی بیشتر درمورد انواع دستگاه دیجی و ویژگی های آن ها توضیح دادیم تا انتخاب بهتری داشته باشید.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *