هر دی جی و آهنگسازی باید بداند warm up چیست

هر دی جی و آهنگسازی باید بداند warm up چیست

در دسته بندی : دی‌جی , روانشناسی دی‌جی

اگر کمی حرفه ای تر وارد دنیای دی جی بشوید، احتمالا با اصطلاح های بسیار زیادی مواجه خواهید شد. برخی از این اصطلاحات، کمی پیچیده و مفهومی هستند. به همین دلیل دی جی هایی که به تازگی وارد این حوزه شده اند، ممکن است آن ها را درک نکنند. یکی از این اصطلاحات Warm up است. warm up در واقع به گرم کردن مجلس قبل از شروع مراسم و قبل از پخش آهنگ اصلی گفته می شود. برای این که بهتر با این موضوع آشنا شوید، در ادامه قصد داریم درمورد این که Warm up چیست بیشتر توضیح دهیم.

Warm up چیست؟

Warm up در واقع، ست اول دی جی ها قبل از شروع مراسم است. در طی warm up، دی جی وظیفه دارد تا مراسم را قبل از پخش آهنگ های اصلی، گرم و آماده کند.

هدف از وارم آپ، ارتباط برقرار کردن با مهمانان و کشاندن آن ها به سالن اصلی است. این ست برای ابتدای برنامه و اوایل شب است؛ وقتی که مهمان ها یکی یکی می رسند و آماده می شوند. اینجاست که هنر دی جی مشخص می شود. ایجاد جو آشنا و آرامش بخش و برقرار کردن تعادل بین هر آهنگی که پخش می کنید. آرام آرام شعله را بالا ببرید! بعد از این که مخاطبان کم کم پر انرژی شدند، دی جی کار اصلی خود را آغاز می کند و آهنگ های اصلی پخش می شوند.

آهنگ هایی که در وارم آپ پخش می شود

warm up چیست

درباره این که warm up چیست و چه موسیقی های در طی آن پخش می شود، باید گفت که همه چیز بستگی به نوع رویداد و مراسم دارد. برای مثال، اگر مراسم یک مهمانی رقص باشد، دی جی برای وارم آپ، آهنگ های نسبتا ملایمی در سبک دنس پخش می کند؛ اما اگر مراسم یک کنسرت باشد، دی جی برای شروع موسیقی های متنوع تری را پخش خواهد کرد.

در طول وارم آپ نباید مخاطب را با موزیک های داغ و برتر ماه تحت تاثیر قرار دهید و افراط کنید. از طرف دیگر، نباید موسیقی های خیلی خیلی نرم و آرام پخش کنید. تعادل بسیار اهمیت دارد. به طور کلی، سعی کنید آهنگ هایی که انتخاب می کنید، این ویژگی ها را داشته باشد:

  • ملودیک و ترجیحا با صدای خواننده باشد
  • برای مهمانان آشنا باشد
  • خیلی تند (با تمپوی بالا) نباشد و صدایش را بیش از حد بلند نکنید
  • بیس لاین ریتمیک و قابل رقص داشته باشد

موانعی که ممکن است برای دی جی وارم آپ وجود داشته باشد

آهنگ هایی که در وارم آپ پخش می شود

ممکن است در ست وارم آپ، یک دی جی باشد و در ست بعدی، یک دی جی دیگر. این موضوع باعث می شود که برخی از دی جی ها به ست وارم آپ علاقه نشان ندهند و موانعی را پیش روی خود ببینند. ما در ادامه، برخی از این موانع را بیان می کنیم و سعی می کنیم راهکار هایی را ارائه دهیم:

  • تعداد مردم کم است

چیزی که ممکن است برای دی جی وارم آپ خوشایند نباشد، حضور کم تعداد مخاطبان است. طبیعی است که در اوایل جشن، تماشاچی کمتری در سالن باشد؛ اما از همین نکته می توانید برای عرضه هنر و مهارت خود استفاده کنید. در این مواقع، معمولا افرادی به سالن می آیند که به موسیقی علاقه دارند و حمایت می کنند. شما با انتخاب و پخش موزیک های ملایم و ریتمیک، می توانید آن ها را با خود همراه کنید و سالن را گرم نگه دارید.

نکته: همیشه کارت ویزیت خود را همراه داشته باشید و از این موقعیت ها برای تبلیغات شغل دی جی استفاده کنید.

  • سبک موسیقی من مناسب warm up نیست

این مورد کاملا منطقی است. ممکن است سلیقه شما به سمت آهنگ های تند و سریع یا خشن و شلوغ برود و این موضوع قطعا مطابق اصول وارم آپ نیست؛ اما با همه این ها، از تجربه کردن نترسید. دی جی حرفه ای، دی جی ای است که در همه سبک ها حرفی برای گفتن داشته باشد. وارم آپ فرصت مناسبی است که ماجراجویی کنید، با جمعیت همراه شوید و ژانر جدیدی را که واردش شدید، بررسی کنید. بدانید که BPM شما هرگز نباید از 100 بالا تر برود.

ست پیک تایم (Peak Time) دی جی چیست؟

warm up چیست-3

در توضیح اینکه warm up چیست ، باید ست های بعد از آن هم ذکر کنیم. ست پیک تایم ست بعد از وارم آپ است. پیک تایم در واقع شلوغ ترین، مهم ترین و پر انرژی ترین بخش کنسرت یا مهمانی است. به همین دلیل آهنگ هایی که دی جی در این ست پخش می کند معمولا شامل پر انرژی ترین و بهترین آهنگ ها می شود.

ست گریو تایم (Grave Time) چیست؟

همان طور که از نام آن نیز پیداست، ست گریو تایم آخرین ست برای دی جی در مهمانی است. در این ست، آهنگ ها از حالت پر انرژی و پر هیجان به سمت آهنگ های ملایم تر در همان سبک می رود تا زمانی که جشن کاملا پایان یابد. ست گریو تایم بسته به مهارت دی جی و آهنگ های انتخابی می تواند تبدیل به بهترین بخش جشن و یا برعکس بدترین آن شود.

جمع بندی

ست Warm up، ست اول یک جشن یا کنسرت موسیقی است که وظیفه دارد تا فضای مراسم یا جشن را برای ست های اصلی آماده کند. در این ست، دی جی معمولاً با پخش موسیقی ملایم و آرام شروع می کند و شاخصه هایی مانند ریتمیک و ملودیک بودن را در نظر می گیرد و  به تدریج، موسیقی را پر انرژی تر می کند تا انرژی جمعیت را افزایش دهد. نوع موسیقی ای که انتخاب می شود نیز بستگی به سلیقه دی جی و نوع مراسم دارد. برای این که بیشتر با این ست آشنا شوید، در این مقاله در مورد این که Warm up چیست توضیح دادیم.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *