۴ عنصر یک ترک دنس بی عیب

۴ عنصر یک ترک دنس بی عیب

در دسته بندی : آهنگسازی

اکتبر سال ۲۰۱۹ ترک Pump It Up از Endor در لیبل Defected منتشر شد و خیلی‌ها از جمله خوده ما آن را دوست داشتیم و یک نقطه‌ی دلپذیر در ست‌های هاوس به شمار می‌آمد زیرا نسخه‌ی اصلی آن ترک زمانی منتشر شد که نوجوان بودیم و برای ما یادآور تعطیلات تابستانی بود. دلیل دیگری که آن را دوست داشتیم این بود که آن یادآور این است که یک موسیقی دنس چطور می‌تواند  انقدر ساده و خوب باشد. این ترک یک نمونه‌ی خوب برای مفهوم این مقاله است.

درام‌ها، بیس، ملودی، آواز

مثال‌های بی شماری از ترک‌های هاوس وجود دارند که از چیزی جز یک ریتم ضرب درام four-on-the-floor، یک لوپ بیس ۱۶ بار، یک ملودی ساده و یک آواز هوک، تشکیل نشده‌اند. این یک دستور کار اصلی است که در دهه‌ی ۱۹۸۰ در شیکاگو خلق شد و Pump it up نیز یک نمونه‌ی کامل از چگونگی ترکیب و اجرای این چهار عنصر جادویی برای ساخت ترک دنس است. بنابراین بیایید با هم آنها را مرور کنیم.

۴ عنصر اصلی

درام‌ها

۱.درام‌ها

شما قبل از اینکه من بخواهم در مورد درام‌های سبک هاوس توضیح بدهم، می‌دانید که آنها چطور صدا می‌دهند و تقریبا توضیح دادن چگونگی نوشتن الگوی درام هاوس مسخره است. اما می‌توانید یک بار دیگر این کار را در خانه انجام دهید: BPM نرم‌افزار خود را بر روی ۱۲۸ قرار دهید، یک صدای Kick 909 بر روی هر ضرب بگذارید و بر روی ضرب‌های دوم و چهارم یک Clap قرار دهید، سپس بر روی هر نیم ضرب یک Closed High-Hat قرار دهید. اگر واقعا احساس جاز مانند دارید، آخرین High-Hat هر بار را به یک نوع Open آن تبدیل کنید. برای ساختن ریتم چیزهای خیلی بیشتری وجود دارند، اما ما نمی‌خواهیم خیلی عمیق شویم و تنها کافی است بدانید که آن چیزی فراتر از یک بیت four-on-the-floor نمی‌باشد.

۲.بیس

ما در این مورد کمک زیادی نمی‌توانیم بکنیم اما زمانی که برای اولین بار ترک Pump It Up را گوش دادیم و صدای بیس آن را شنیدیم احساس رضایت کردیم و لبخند زدیم. Endor یک صدای بیس الکترونیک عالی را به این میکس اضافه کرده بود که به خوبی برروی آهنگ سوار بود و مناسب حال و هوای آن بود. برای بهتر انجام دادن این کار پیشنهاد ما به شما این است که از نت‌های یکسان یا همان کلید موسیقی اصلی ترک خود استفاده کنید و بیس را بر روی آن کلید بنویسید. اگر ترک شما یک ریمیکس بود و دارای وکال بود نیز از کلید موسیقی ترک اورجینال برای نوشتن بیس استفاده کنید. برای متنوع کردن نت‌های بیس هم می‌توانید از طول نت‌های مختلف و pitch shifting استفاده کنید که ساده ترین روش‌ها برای ساخت یک بیس لاین خوب هستند.

ملودی

۳.ملودی

ملودی ترک Pump It Up فقط توسط دو آکورد نوشته شده است و مستقیما از ترک اصلی‌اش که Danzel’ آن را ساخته بود گرفته شده است. آن مجموعه‌ای از نت‌های کوتاه است که ریتم ارائه شده توسط نت‌های بیس را تقویت می‌کند و کمی تنش هم ایجاد می‌کند. ملودی خیلی اهمیت دارد و می‌توان ادعا کرد که همه‌ی موسیقی‌ها از ریتم و ملودی ساخته شده اند. اما این ترک نشان داده است که هر چیزی که برای ساختن یک ملودی خوب لازم داشته را تنها با دو آکورد به دست آورده است.

۴.آوازها

این ترک به دلیل آوازش مشهور شده است. پس این نشان می‌دهد که یک آواز تا چه حد می‌تواند تاثیر گذار باشد و حتی سال‌ها بعد از انتشار ترک اصلی دوباره افرادی مانند Endor دست به ریمیکس دوباره‌ی آن بزنند. آواز یک ترک دنس ماندگار ترین بخش آن در ذهن مخاطبان است و مخاطبان آن ترک را با نوع آواز و شکل خوانده شدنش، آن را می‌شناسد. “Don’t you know, pump it up, you’ve got to pump it up” و تکرار آن آواز چیزی است که شنونده‌ها را با خودش همراه می‌کند و همان آواز به نوعی یک گروو عالی برای یک ترک هاوس به شمار می‌آید. خلاقیت داشتن در تنظیم وکال روی بیت و برش ها و تکرار‌های به موقع چیزهایی هستند که یک وکال را خیلی شنیدنی و به یاد ماندنی خواهند کرد. البته داشتن یک میکس خوب نیز یکی از شرط‌های اصلی برای تولید ترک‌های دنس است که شامل خیلی چیزها از جمله افکت‌ها، اکولایزرها و دیگر تکنیک‌های مورد استفاده در ساختن موسیقی دنس می‌باشد.

منبع دی جی سنتر :‌ هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *