برای تبدیل شدن به یک دی جی به چه تحصیلاتی نیاز داریم؟

برای تبدیل شدن به یک دی جی به چه تحصیلاتی نیاز داریم؟

در دسته بندی : دی‌جی
آیا به حوزه موسیقی علاقه مند هستید و تمایل دارید که آن را به اشتراک بگذارید؟ همه ما دائما می شنویم که اگر به کاری علاقه داریم باید انجام آن را آغاز کنیم. برای عاشقان موسیقی چه چیزی بهتر از فعالیت در یک حرفه مرتبط است؟ اگر شما نیز به میکس و هماهنگ کردن ضرب آهنگ ها علاقه مند باشید، دی جی شدن بهترین کاری است که می توانید به آن مشغول شوید. حال ممکن است بپرسید که چگونه دی جی شویم؟ برای تبدیل شدن به یک دی جی باید به چه مهارت هایی مسلط باشید و چه تحصیلاتی را بیاموزیم؟ در این نوشته می کوشیم به سوالات شما درمورد دی جی شدن پاسخ دهیم.

دی جی ها چه کار هایی انجام می دهند؟

دی جی شدن این هنرمندان برای تولید آهنگ هایی که از یکی به دیگری منتقل می شوند، از مجموعه ای از نرم افزار های دی جی تخصصی و تجهیزات موسیقی خاص استفاده می کنند. کار دی جی ها تنها به پخش یک لیست آهنگ محدود نمی شود، بلکه برای تغییر فضای میهمانی ها و ایجاد جنب و جوش در آن ها، ریتم ها، تمپو ها و حجم آهنگ ها را دستکاری می کنند تا افراد حاضر متناسب با احساساتی که دارند، اوقات خوشی را سپری کنند. آن ها گاهی اوقات این لیست محدود شناخته شده و جزئیات دقیق هر انتقال را از پیش آماده می کنند و گاهی نیز مجموعه ای از آهنگ ها را به صورت بداهه پخش می کنند، هر کدام را در زمان به خصوص خود تغییر می دهند و سلیقه و نظر مخاطب را در لحظه در کار خود دخیل می کنند.

برای دی جی شدن به آموختن کدام رشته های تحصیلی نیاز است؟

دی جی شدن بیشتر افراد معتقدند که دی جی ها فقط میکس هایی از تِرک ها را برای مخاطبانی که در مراسمات مختلف حضور دارند، تولید می کنند. در حالی که این کار چیزی بیش از یک میکس و پخش آهنگ است. دی جی ها در حقیقت هنرمند و اجرا کننده هستند و شغل دی جی تنها میکس پراکنده و بدون قاعده آهنگ های گوناگون نیست. آن ها می توانند با استفاده از عملکرد های موجود در میکسر های دی جی و دک ها ارتباط مخاطب و موسیقی را بیشتر کنند و با بهره گیری از روش های خاص خود، خاطره انگیز ترین لحظه ها را برای آن ها رقم بزنند. بدیهی است که استفاده از همه این امکانات و شیوه ها نیاز به دانش و تخصص دارد. ممکن است این سوالِ « چگونه دی جی شویم » برای بسیاری از علاقه مندان پیش آمده باشد. مهم ترین مورد، عشق به موسیقی و پلی کردن است. با این حال اگر می خواهید به دی جی حرفه ای و موفق تبدیل شوید، نیاز هایتان فرا تر از این ها خواهد بود. یک دی جی متبحر برای خلق یک تِرَک از تجهیزات دی جی بسیاری استفاده می کند. همچنین هنگامی که قصد دارد به تولید اثری که مورد پسند افراد حاضر در میهمانی باشد، بپردازد باید دانش گسترده ای در زمینه موسیقی و تئوری آن داشته باشد. برای دی جی شدن باید بتوانید تئوری موسیقی را درک کنید. البته نیاز های دی جی بسته به نوع آن تغییر می کند. در ادامه نکاتی را درمورد انواع تحصیلاتی که می توانید برای بهتر شدن در این حوزه سراغشان بروید، بررسی می کنیم.
  • آموختن زبان

بیشتر افراد پس از دبیرستان یا دانشگاه به این حرفه علاقه مند می شوند. اگر می خواهید به رویای خود دست یابید، رفتن به کلاس های تکمیلی زبان انگلیسی می تواند برایتان مفید باشد. همان گونه که می دانید برای دی جی شدن به هیچ مدرک رسمی ای نیاز نیست. شما می توانید خودتان به خودتان کمک کنید و این دوره ها را بگذرانید. دستور کار بیشتر تجهیزات دی جی به زبان انگلیسی است و مهارت های کار با آن ها نیز به این زبان آموزش داده می شوند؛ در نتیجه به فراگیری آن به عنوان یک مهارت نیاز خواهید داشت. از سوی دیگر ویدئو های آموزشی که در شبکه های اجتماعی در این حوزه ضبط می شوند نیز معمولا به زبان انگلیسی هستند. آموختن زبان
  • مدرک مهندسی صدا

هرچند ممکن است نیازی به لیسانس یا گواهی نداشته باشید، به شما توصیه می کنیم مدرک تحصیلی مهندسی صدا داشته باشید. برخی از دانشگاه ها و دانشکده ها رشته هایی در زمینه آموزش اصول صدا و آهنگ سازی ارائه می دهند. آشنایی با کیفیت صدا و اطمینان از این که به درستی به گوش مخاطب می رسد، مهارت هایی برای دی جی کردن محسوب می شود. اگر می خواهید این حیطه به عنوان یک دی جی حرفه ای مشغول شوید، می توانید مدرک لیسانس مهندسی صدا را دریافت کنید. در این حالت شما درک بهتری از صدا و چگونگی کار با آن خواهید داشت. علاوه بر این ها این دوره های آموزشی ممکن است شامل دوره میکس و مسترینگ صدا، تکنولوژی آنالوگ، کنسول های میکس، تئوری موسیقی، صدای فراگیر و نحوه نگهداری استودیو شود.
  • خودآموزی از راه آموزش های آنلاین

در دنیای پیشرفته امروزی، وب سایت های بسیاری هستند که نکات آموزشی سودمندی برای دی جی ها در غالب متن و ویدئو ارائه می دهند. علاوه بر آموزش، بیشتر متخصصان تجربیات و اشتباهات خود را برای جلوگیری از تکرار اشتباه به اشتراک می گذارند. همان گونه که پیشتر نیز اشاره کردیم، در دی جی کردن میکس آهنگ ها به صورت پراکنده و بی منطق امکان پذیر نیست و برای این کار باید در مهارت هایی تخصص داشت. از سوی دیگر استفاده درست و بهینه از تجهیزات نیز باید با اطلاع کافی صورت پذیرد. از این رو بسیاری از کارشناسان دانش خود را در این زمینه ها با طرفداران خود برای کمک به افزایش آگاهی شان به اشتراک می گذارند. با پیشرفت تکنولوژی، دی جی کردن به کاری بسیار آسان تبدیل شده است که دلیل آن تولید و گسترش نرم افزار های بسیار به حساب می آید. بیشتر دی جی ها نیز برای انجام کار خود از ترکیب نرم افزار و سخت افزار استفاده می کنند. برای بهبود مهارت های خود باید بدانید که چطور از این ابزار ها به طور موثر استفاده کنید. برای رسیدن به این هدف می توانید آموزش های آنلاین را دنبال کنید.
  • آموزش های مستقل

آموزشگاه های خصوصی و استاد های بسیاری هستند که به طور مستقل به آموزش دی جی شدن می پردازند. شما می توانید با توجه به نیاز و شرایط خود با پرداخت هزینه ای در این کلاس های حضوری شرکت کنید و اطلاعات خود را در این مورد افزایش دهید. مدت دوره ها و زمان آن ها کاملا متغیر و دست شما در انتخاب هر کدام باز است. البته این نکته نیز قابل ذکر است که بهترین آموخته های دی جی ها از راه آزمون و خطا حاصل می شود. آزمایش تجهیزات و نرم افزار ها خود به خود نکاتی را به آن ها می آموزد که ممکن است در کلاس های آموزشی یا دانشگاه نتوانند به خوبی آن ها را یاد بگیرند. بنابراین اگر می خواهید در این زمینه حرفه ای شوید، بهتر است پس از این آزمایش ها سراغ کلاس ها و آموزش های آنلاین بروید.

برای دی جی شدن به چه مهارت هایی نیاز است؟

مهارت ها تا کنون به پاسخ این سوال که « چگونه دی جی شویم » تا حدودی نزدیک شده ایم. در ادامه با بررسی مهارت های مورد نیاز شغل دی جی ، سعی می کنیم این پاسخ را تکمیل کنیم. فرقی نمی کند که مخاطبان چه کسی هستند؛ در هر حال بیشتر دی جی ها باید یک سری مهارت های مشترک را دارا باشند. برخی از مهم ترین آن ها عبارت اند از:
  • مهارت های بین فردی

دی جی ها افراد به شدت اجتماعی ای هستند که باید دائما با مدیران سالن ها، هنرمندان دیگر و مخاطبان ارتباط برقرار کنند. به همین دلیل داشتن مهارت های بین فردی مانند قابل اعتماد بودن، همدلی، انعطاف پذیری موجب می شود مخاطبانی که سلیقه های موسیقی متفاوتی دارند به سمت آن ها جذب شوند و از کارشان رضایت کامل داشته باشند.
  • خلاقیت

می توانیم به جرئت بگوییم که خلاقیت در تولید موسیقی در شغل دی جی به نوعی حرف اول را می زند. دی جی ها برای شناسایی و گزینش آهنگ های جذابی که مطابق با سلیقه بیشتر افراد باشد و پردازش آن ها باید بر خلاقیت خود تکیه کنند. برای دستیابی به این هدف گوش موسیقیایی و استعداد ذاتی آن ها نیز کمک کننده خواهد بود. در دی جی شدن مجموعه این عوامل باعث می شوند که تصمیمات هنرمندانه عجیب و در عین حال دلچسبی گرفته شود و احساسات گوناگون مخاطب را برانگیخته کند.
  • مهارت های فنی

همان گونه که در بخش های قبل نیز ذکر کردیم، در شغل دی جی انواع مختلف سخت افزار و نرم افزار نقش اساسی بازی می کنند. مهارت های فنی مانند مهارت های کامپیوتری، عیب یابی و تخصص در حیطه موسیقی برای تولید آثار سازمان یافته و پیشگیری از بروز مشکلات فنی و توقف کار، بسیار کمک کننده خواهند بود. مهارت های فنی
  • توجه به جزئیات

در کار دی جی ها دقت در جزئیات بسیار حائز اهمیت است. یک دی جی حرفه ای و ماهر باید بتواند به طور همزمان توجه اش را به جنبه های گوناگون کار و جزئیات مهم آن معطوف کند. مهارت های دیداری و تفکر انتقادی آن ها موجب می شود که بتوانند مشکلات احتمالی را بهتر مدیریت کنند و از اختلال در کارشان حین اجرای زنده پیشگیری به عمل آورند.

جمع بندی

شغل دی جی علی رغم ظاهری که دارد، بسیار پیچیده است و تخصص در آن نیازمند آموزش دیدن، استفاده از سخت افزار ها و نرم افزار های مختلف و مهارت در ترکیبشان با یکدیگر است. بسیاری از علاقه مندان از خود و از دیگران سوال می کنند که چگونه دی جی شویم و برای پرداختن به این کار به چه مهارت ها و تخصص هایی نیاز داریم. در این مقاله سعی کردیم با بررسی این حرفه به این پرسش ها پاسخ دهیم.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *