دی جی کردن را چطور شروع کنیم؟

دی جی کردن را چطور شروع کنیم؟

در دسته بندی : دی‌جی

شاید شما هم مانند بسیاری از افراد به دی جی شدن علاقه مند باشید و دائما از افراد حرفه ای در این حوزه کاری بپرسید: برای دی جی شدن چی لازمه ؟ یا شاید با وجود برترین تکنولوژی های امروزی در زمینه‌ سخت ‌افزار های الکترونیکی و نرم‌ افزار ها، تصور کنید که یادگیری دی جی شدن کاری بیهوده است؛ زیرا اکثر اوقات این کار بدون علم و آگاهی کامل انجام می‌ شود. ما در این مطلب از دی جی سنتر قصد داریم تا به سوال برای دی جی شدن از کجا شروع کنیم ؟ پاسخ دهیم و مراحل مختلف برای ورود به این حوزه کاری را برایتان شرح دهیم.

آشنایی با مفهوم دی جی کردن

برای دی جی شدن از کجا شروع کنیم

پیش از اینکه بدانید چه مراحلی را باید طی کنید تا به یک دی جی حرفه ای تبدیل شوید، خوب است تا با مفهوم دی جی کردن آشنا شوید. فرض کنید که ترک A پخش می ‌شود و ترک B در داخل آن میکس می‌ شود. انجام این کار، به اندازه‌ ای که گفتنش ساده است، ساده نیست و حتی ممکن است نیاز به ساعت ها تمرین داشته باشد.

برای اینکه به یک دی جی تبدیل شوید باید بدانید که برای مخاطبان خود سرگرمی ایجاد ‌کنید. روز ها را صرف انتخاب ترک‌ ها و ماه‌ ها یا شاید سال ‌های زیادی را صرف کامل کردن مهارت ‌های خود کنید. زمان قابل توجهی را صرف انجام کار هایی کوچک مانند تبلیغات، تولید محتوا، بازاریابی و... بکنید.

دی جی کردن یک کار تکنیکی و خلاقانه است. میکس کردن یک آهنگ، فشردن کلید پلی سر اولین ضرب، بیت مچ کردن با پرکاشن و تنظیم لول ترک‌ ها تنها تعداد کمی از جنبه‌ های این تکنیک‌ ها هستند. میکس کردن، پردازنده‌ های چند افکته، فیلتر های آنبورد، عملکرد های لوپ نیز تعدادی از جنبه‌ های خلاقیت در این حوزه کاری هستند. شما با آوردن ترک‌ ها پشت سر هم، داستان خود را می‌ سازید و مردم در امتداد یک سفر تا انتهای آن با شما همسفر می شوند. شما مانند یک قصه گو باید برای افراد، داستانی را تعریف کنید. یک خاطره در ذهن ‌ها حک کنید. یک شب عالی بسازید تا مخاطبان زیادی را جذب کنید و به شهرت زیادی دست یابید.

  • در مورد تجهیزات و حوزه کاری دی جی ها کاملا تحقیق کنید.

اولین قدم برای اینکه به یک نمای کلی درست درباره پرسش برای دی جی شدن از کجا شروع کنیم دست یابید، این است که تحقیقات را فراموش نکنید. به خصوص اگر مبتدی هستید باید اطلاعات زیادی را به دست بیاورید. کسب تجربه و اطلاعات می تواند مهارت های شما را افزایش دهد. سعی کنید تا درباره ابزار ها و تجهیزات گوناگون نیز اطلاعات کافی به دست آورید.

تجهیزات و حوزه کاری دی جی
  • یک دی جی کنترلر بخرید و شروع کنید.

زمانی که یاد گرفتید چطور به یک دی جی تبدیل شوید و متوجه شدید که برای دی جی شدن چی لازمه ، به عبارتی میکس کردن، اکولایز کردن، ریتم خوانی، بیت مچ کردن و چند مهارت مختلف را یاد گرفتید، وقتش می رسد که یک کنترلر بخرید.

به خاطر داشته باشید که صرف نظر از اینکه چه مدل کنترلری را می خرید، باید یک لپ تاپ مناسب، یک هدفون دی جی و در صورت داشتن بودجه ایده آل و زیاد بلندگو های باکیفیتی را بخرید. ابتدا قیمت ها را مرور کنید و سپس تجهیزات ایده آلتان را تهیه کنید.

  • مهارت‌ های مورد نیاز را یاد بگیرید.

بیت مچ کردن

بیت مچ کردن رسیدن به ترکیبی از دو یا چند ترک است که شما در حال میکس کردن آن ها برای پخش با یک سرعت (Bpm) و در یک فاز یکسان هستید. بیت مچ کردن به خودی خود یک مهارت است که به شما کمک می‌ کند تا آهنگ را با استفاده از گوشتان تنظیم کنید و این یک تمرین عالی مغزی است و فواید بسیاری از نظر ذهنی و روانی برای شما دارد.

کنترل ولوم/گِین

ولوم عنصری است که امروزه کمتر مورد توجه قرار می ‌گیرد؛ ولی باور کنید که بسیار مهم است. حالا بیایید چند ترک را آماده‌ پخش کنیم. ابتدا ترک‌ مورد علاقه را بارگذاری کنید. مطمئنا برخی از بخش‌ های آن صدای بلند و برخی بخش ‌ها صدای کمتری دارند. همچنین ترک مد نظر شما لولی دارد که آن لول برای حفظ سطح پایداری حجم صدا از ترکی به ترک دیگر بسیار مهم است.

اکولایز کردن

اکثر میکسر های دی جی فیلتر های اکولایز ۳ باند یا حتی ۴ باند دارند که عموما شامل یک فیلتر Low، Mid  و High است. هدف این است که یک انتقال یک پارچه بین فرکانس ترک ‌ها انجام شود. هدف دیگر این است که به عنوان یک افکت مورد استفاده قرار بگیرد تا به طور ملایم برخی از فرکانس ‌ها را به مدت چند ضرب بوست یا به شدت برش دهید. این کار در برخی از سبک‌ ها یا برخی انواع میکس کردن ‌ها یا توسط برخی از افراد انجام می ‌شود، Richie Hawtin این سبک را به خوبی انجام داده است.

اکولایز کردن

استفاده از افکت‌ های دی جی

امروزه استفاده از میکسر ها در کنار افکت‌ ها رایج است، ممکن است میکسر ها موتور های افکت‌ آنبورد باشند و تعدادی ریورب، دیلی و فیزر داشته باشند. این چاشنی ‌ها مهم هستند؛ اما پیدا کردن بهترین زمان و بهترین روش استفاده از این چاشنی‌ ها به آن معناست که شما به اصول کار و بیت مچ، عبارت خوانی، ولوم و اکولایزر تسلط پیدا کرده‌ اید.

اعمال کردن افکت‌ ها بر روی یک میکس یا در هر نقطه ‌ای از یک اجرا یک روش عالی برای شلوغ کردن و تزریق انرژی است.

  • یک هدف مشخص تعیین کنید و برنامه ریزی داشته باشید.

تعیین هدف یکی از مهم ترین گام ها در انجام هر کاری است. پس از کسب مهارت های لازم و آشنایی با تجهیزات مختلف، 6 نکته اساسی را فراموش نکنید.

در مورد تعیین هدف بسیار دقیق باشید.

از اهداف بسیار آسان دوری کنید و برای خود چالش بیافرینید.

تمام تمرکزتان را بر هدف واحدی قرار دهید.

از افراد حرفه ای تر مشورت بگیرید.

برنامه ریزی خود را دائما به روز کنید.

به برنامه خود عمل کنید!

جمع بندی

برای دی جی شدن از کجا شروع کنیم ؟ این پرسشی است که برای بسیاری از افراد پیش می آید. تحقیق و کسب اطلاعات گوناگون درباره این شغل ابتدایی ترین قدمی است که باید بردارید. ما در این مطلب سعی کردیم تا لازمه های دی جی شدن را به شما توضیح دهیم. امیدواریم با خواندن این مطلب، بهترین برنامه ها را اجرا کنید و به شهرت و درآمد زیادی برسید.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *