چگونه دمو ها را به لیبل موسیقی بفرستیم؟

چگونه دمو ها را به لیبل موسیقی بفرستیم؟

در دسته بندی : آهنگسازی

لیبل های موسیقی که به آن ها ناشران موسیقی نیز گفته می شود، نوعی از شرکت های تجاری هستند که کار بازاریابی، ضبط و تهیه کنندگی را برای هنرمندان انجام می دهند. این نوشتار برای یادگیری چگونگی فرستادن نسخه دمو ترک به یک رکورد لیبل است. همچنین راهنمایی است که به شما کمک می کند سرعت و کیفیت روند فرستادن ترک به رکورد لیبل ها را بیاموزید و آن ها را بهبود ببخشید.

لیبل در موسیقی چیست؟

لیبل موسیقی

در پاسخ به این پرسش که لیبل در موسیقی چیست می گوییم که لیبل ها شرکت های تجاری بزرگ و کوچکی هستند که کار های ضبط، بازاریابی و نشر آثار هنرمندان را به عهده دارند. رکورد لیبل بخش های مختلفی دارد. تمام این بخش ها با یکدیگر همکاری می کنند تا آثار هنرمندان خود را به بهترین نحو به بازار عرضه کنند تا بیشترین فروش را داشته باشد.

دمو آهنگ چیست؟

لیبل موسیقی

دمو آهنگ که به آن پیش نویس نیز گفته می شود، نمونه ای از یک آهنگ است که تا حدودی نشان می دهد آهنگ نهایی که قرار است منتشر شود، به چه شکل خواهد بود. اگر بخواهیم این که لیبل در موسیقی چیست و چه نقشی دارد را بیشتر توضیح دهیم، می گوییم که تهیه دمو آهنگ را نیز می توان بر عهده لیبل موسیقی گذاشت تا از آن برای بازاریابی بهتر بهره ببرد. علت آن هم این است که دمو ها باید بسیار حرفه ای آماده شوند تا افراد را به سمت خود جذب کنند.

باید ها و نباید های ارسال دمو به لیبل موسیقی

باید ها و نباید های ارسال دمو به لیبل موسیقی

دمو ها برای بازاریابی و مشتاق نگه داشتن مخاطبان انتخاب ایده آلی هستند. اما تنظیم و تهیه آن ها می تواند دلهره آور و تا حدودی دشوار باشد. در ادامه درمورد باید و نباید هایی که در حین تهیه دمو باید به آن ها توجه داشته باشید مطالبی ذکر می کنیم.

باید ها

قرارداد بستن با لیبل های ضبط بهترین راه برای دستیابی به شنوندگان جهانی است. اما چگونه می ‌توانید توجه رکورد لیبل ها را جلب و آن ها را ترغیب کنید که کار شما را منتشر کنند.

 • آماده سازی دمو

آماده سازی دمو نخستین گام اساسی است. پیش از این که موسیقی خود را به لیبلی بفرستید، مطمئن شوید که صدای باکیفیتی دارد تا وقت منیجر A&R را با آهنگ های ناتمام تلف نکنید. بهترین کار خود را ارسال کنید و از کیفیت صدای میکس و مستر کردن آن مطمئن شوید.

پرسشی که پیش می آید این است که از کجا بفهمیم کیفیت کار مورد قبول لیبلی واقع می شود؟ پاسخ ساده است. شما می ‌توانید آن را با ترک های مرجع بسنجید و یا از بازخورد افرادی که به آن ها در موزیک اعتماد دارید مانند دیگر آهنگساز ها بهره ببرید. اگر تمایل دارید نظر دیگران را در این زمینه جویا شوید، سراغ متخصصان حوزه موسیقی بروید. زیرا هر کسی پاسخ درست به شما نمی‌ دهد.

همچنین از ترک ها با فرمت درست و نامگذاری کامل خروجی بگیرید و آن ها را در جایی مانند Dropbox  بارگذاری کنید. کار اصلی برای لیبل ها آماده کنید؛ زیرا ریمیکس و مش آپ ها ممکن است برای آن ها مسائل حقوقی ایجاد کند. لیبل های موسیقی نیز از پخش ریمیکس و مش آپ خودداری می ‌کنند؛ مگر این که اجازه و مکاتبه خود هنرمند اصلی آن ترک را داشته باشند. همان گونه که می دانید این فرایند بسیار دردسر ساز و وقت گیر است.

 • جست و جوی رکورد لیبل

بسیاری از انواع رکورد لیبل موسیقی، ویژه سبک خاصی هستند. بنابراین تحقیقات درباره لیبل ها ضروری است و باید مطمئن شوید که موسیقی شما با سبک آن رکورد لیبل همسو است. برای مثال اگر ترک سبک هاوس خود را به یک رکورد لیبل تکنو بفرستید، هیچ بازخوردی نخواهد داشت. همچنین بهتر است که درمورد هنرمندان برجسته آن لیبل و کار های دیگرش تحقیق کنید.

در پایان فهرستی از رکورد لیبل هایی که بیشتر از همه با کارتان سازگاری دارند تهیه کنید و آدرس  Soundcloud، Facebook  و ایمیل آن ها را برای ارتباط با منیجر A&R بیابید. هر چه اطلاعات شما درمورد آن لیبل بیشتر باشد، بهتر است. این اطلاعات به شما کمک می‌ کند تا در مراحل ارسال ارتباط بهتری با افراد درست برقرار کنید.

 • ارسال فایل به جای لینک

پیش از هر کاری خواسته خود لیبل موسیقی را بررسی کنید. با این حال بیشتر لیبل ها معمولا لینک را ترجیح می ‌دهند. برای نمونه لینک های خصوصی ساندکلود که تنها رکورد لیبل و خود شما می توانید آن ها را ببینید، امروزه به یکی از نزدیک ترین و در دسترس ترین راه ها برای فرستادن لینک دمو به لیبل ها تبدیل شده است.

از پیوست فایل ترک ها در ایمیل خودداری کنید؛ مگر این که خود لیبل این را خواسته باشد. زیرا چنین ایمیل هایی همیشه به دلیل مسائل امنیتی یا حذف می شوند یا به پوشه Spam می روند و در صندوق ایمیل لیبل گم می شوند.

 • استفاده از مکاتبه رسمی

بیشتر افراد در صنعت موسیقی در شبکه های اجتماعی نیز فعال اند. هرچند شما می توانید از راه این شبکه ها با لیبل موسیقی ارتباط برقرار کنید؛ به این معنا نیست که دموی خود را نیز از همین راه برای آن بفرستید. احترام حرفه ای ایجاب می کند که از راه کانال های رسمی مشخص شده خود لیبل برای فرستادن دمو ها اقدام کنید. این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که دمو های ارسال شده در شبکه های مجازی یا رد می شوند و یا اصلا خوانده نمی‌ شوند.

 • شخصی سازی پیام ها

رکورد لیبل ها ممکن است در روز از صد ها نفر دمو دریافت کنند؛ بنابراین شخصی سازی پیام برای برجسته شدن در میان این افراد بسیار سودمند خواهد بود. مانند ایمیل های دیگر در ابتدا خودتان را مختصر و ساده معرفی کنید. همچنین درمورد ترک های خود و این که چرا آن ها را مناسب این لیبل تشخیص داده اید صحبت کنید. در ادامه چند روش را برای این کار بررسی می کنیم.

 • جزئیات مفید

-نوشتن یک سر تیتر جذاب که گیرنده را ترغیب کند ایمیل شما را باز کند.

-نوشتن نام شهر یا کشوری که مقیم آن هستید.

-نوشتن نام کسانی که با آن ها همکاری کرده اید یا از شما پشتیبانی کرده اند.

-درخواست بازخورد.

 • جزئیاتی که مفید نیستند

-لیست کردن هنرمندانی که فکر می ‌کنید شبیه به آن ها هستید.

-دادن سبکی خاص به موزیک خود

-فرستادن لینک دمویی که چندین بار به لیبل های دیگر فرستادید و شمار بازدید ترک از ۱ نفر که خود شما هستید بیشتر شده باشد. لیبل موسیقی از کاری استقبال می کند که کسی نشنیده و یا نداشته باشد.

- لینک های زیاد در ایمیل

-ادبیات و زبان نامناسب

-ارسال ایمیل های متعدد (این کار اصلا تاثیرگذار نیست و ممکن است حتی نتیجه عکس داشته باشد.)

لیبل موسیقی-4

 • گسترش ارتباطات

ایجاد روابط و شبکه در صنعت موزیک همیشه مفید بوده است. سعی کنید با دیگر هنرمندان، آهنگسازان، دی جی ها، نشریه ها، نمایندگان رزرو، کارمندان لیبل، طرفداران و سایر افراد در صنعت موسیقی ملاقات کنید. این ارتباطات می تواند منجر به فرصت شود. البته بهتر است که این کار را به روشی حرفه ای انجام دهید و صرفا دنباله رو دیگران نباشید.

 • پیگیری ایمیل ارسال شده

هنگامی که نسخه دمو خود را به لیبل می فرستید، انتظار آغاز می شود. برای آگاهی از سرنوشت آهنگ هایتان، کمی صبر و تحمل لازم است. مرور دمو ها زمان بر است، به ویژه برای لیبل هایی که روزانه ۱۰۰ دمو دریافت می کنند. علاوه بر این ممکن است چندین هفته طول بکشد تا آن ها به شما پاسخ دهند.

اگر لیبل در قوانین خود مدت زمان انتظار را گفته باشد باید به آن پایبند باشید. در غیر این صورت اگر پس از دو هفته پاسخی دریافت نکردید، می‌ توانید برای پیگیری ایمیلی بفرستید. یک ایمیل کوتاه و مودبانه درباره این که آیا دموی شما به دستشان رسیده است و یا آن ها زمانی برای گوش دادن به آن داشته اند یا خیر. واقعیتی تلخ این است که اگر آن ها پس از دو هفته به شما پاسخ بدهند یعنی دموی شما برای شان جذاب بوده است. در غیر این صورت بهتر است دیگر منتظر پاسخ نباشید.

 اگر لیبل موسیقی مورد نظر نسخه دموی شما را رد کرد ناامید نشوید. شاید این رد شدن هیچ ارتباطی با کیفیت آهنگ شما نداشته باشد و فقط با صدای آن لیبل سازگار نیست. آن را یک تجربه یادگیری در نظر بگیرید و به پیشرفت خود ادامه دهید. با ارسال یک ایمیل مودبانه از آن ها تشکر کنید که وقتشان را برای بررسی موسیقی شما اختصاص داده اند. همچنین از دیگر لیبل هایی که ممکن است به موزیک شما علاقه نشان دهند، درخواست بازخورد، مشاوره و پیشنهاد کنید. اگر لیبلی نسخه آزمایشی شما را رد کرده است، لازم نیست آن را از لیست خود حذف کنید. همیشه می توانید نسخه دمو دیگری را به لیبل هایی که در گذشته کار شما را رد کرده اند، ارسال کنید.

نباید ها

 • ضبط دمو پیش از اتمام کار

تفاوت چندانی ندارد که به صورت مستقل کار می کنید یا کار های تان تحت نظر یک لیبل موسیقی منتشر می شوند؛ هیچ گاه پیش از اتمام کار نباید دموی خود را ضبط کنید. پیشتر درمورد این که دمو آهنگ چیست و چرا تا این اندازه مهم است توضیح دادیم. اگر می خواهید دمو را ضبط کنید و برای لیبل بفرستید، حداقل باید 95 درصد از مسیر را رفته باشید و پس از ساخت دمو آهنگ تغییرات بسیار جزئی در موسیقی اعمال کنید. در نتیجه به هیچ عنوان دمو را پیش از اتمام کامل کار های اثر، ضبط و برای لیبل ارسال نکنید.

 • ارسال ایمیل ها به صورت cc

اگر قصد دارید دمو آهنگ خود را با ایمیل برای لیبل های مختلف موسیقی ارسال کنید، پیشنهاد می کنیم این کار را به صورت cc (ارسال یک ایمیل ثابت برای بیش از یک گیرنده به طور همزمان) انجام ندهید. تحت عنوان لیبل در موسیقی چیست توضیح دادیم که لیبل ها وظیفه نشر و بازاریابی آثار را بر عهده دارند. اگر لیبل متوجه شود ایمیل را به صورت cc از شما دریافت کرده است، احتمال همکاری تان با آن کاهش می یابد؛ حتی اگر ایمیل فوق العاده ای نوشته باشید. زیرا گیرنده متوجه می شود که ایمیل از این راه به دستش رسیده است.

جمع بندی

در این مقاله درمورد لیبل های موسیقی و دموی آهنگ توضیح دادیم. اگر می خواهید که در یک لیبل موسیقی به صورت حرفه ای عضو شوید و کار های خود را تحت نظر آن منتشر کنید، ابتدا باید یک دمو از کار خود را برای لیبل بفرستید. برای آشنایی بیشتر با این موضوع در این نوشته درمورد این که دمو آهنگ چیست و این که برای ساخت دمو باکیفیت چه باید ها و نباید هایی باید رعایت شوند، مطالبی ذکر کردیم.

 

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *