چگونه صدای درام Kick را بهینه کنیم؟

چگونه صدای درام Kick را بهینه کنیم؟

در دسته بندی : آهنگسازی

ساختن یک صدای Kick درام خوب دشوار است؟ آنها به اندازه ای به نظر ساده هستند که شما میخواهید به دنبال سمپل های آماده خوب بروید و در پروژه بچسبانید و لوپ کنید و کلید پخش را بزنید. اما این کار چیزی کم دارد و آن هم سلیقه و چاشنی خود شما است که با استفاده از سمپل های آماده وجودش حس نمیشود.

آغاز خوب

آغاز خوب

ارزش منابع صوتی خوب را نمیتوان در هیچ زمینه  ای از موزیک انکار کرد و صدای طبل یا Kick نیز همینگونه است. چه بخواهید یک تک ‌شات روی یک آهنگ پخش کنید یا آنها را در یک سمپلر، درام سمپلر یا درام سینت، یا حتی یک سمپلر سخت‌افزاری از طریق MIDI اجرا کنید، سمپل های شما باید از نظر کیفیت عالی باشند. تناژ، وزن و عمق و متناسب با ژانر و سازهای همراه همگی در تولید یک صدای خوب تاثیر گذار هستند. اگر حتی به طور مبهم درباره کیفیت هر سمپلی در هر جایی به شک افتادید، آن را رها کنید و به دنبال سمپل بهتری بگردید و نت درام Kick خود را روی کلید آهنگ تنظیم کنید.

لایه بندی

لایه بندی

گرچه صداهای درام آماده میکس در سایت های سمپل در سراسر اینترنت پایانی ندارد، اما ساختن Kickهای سفارشی خودتان با ترکیب دو یا سه لایه سمپل همیشه سودمند است. هر لایه باید بخش ویژه خودش را به صدا بیافزاید، بنابراین ممکن است به دنبال یک لایه گذرا فیلتر شده بالایی، یک لایه بدنه فیلتر شده پایین گذر، و یک سمپل Kick آکوستیک برای شخصیت دادن به صدا داشته باشید، این کار باعث میشود تا شما یک صدای بافته شده و نیرومند را داشته باشید تا اینکه صدایی یک تکه داشته باشید. به یاد بسپارید که ساخت و ساز خود را به عنوان یک پریست ذخیره کنید.

کمپرسیون و اکولایز کردن

کمپرسیون و اکولایز کردن

هنگامی که شما از سمپل های تک شات با کیفیت که در کتابخانه های صوتی موزیک الکترونیک یافت میشوند استفاده میکنید دیگر نیاز به پردازش خاصی ندارید، اما هنگامی که شما صدای درام های آکوستیک یا لایه های پردازشی خودتان را به کار میبرید باید داینامیک های ارگانیک ایجاد شده به دست خودتان را مهار و کنترل کنید. نخست بکوشید تا صدای سمپل را اکولایز کنید و فرکانس های اضافه را برش دهید و مراقب باشید تا در دام بوست کردن صدای بیس نیفتید زیرا اندازه زیادی از شخصیت و انرژی فرکانس های میانی و بدنه ی Kick را از بین میبرید.

کمپرسیون نیز یک سلاح نیرومند برای افزودن پانچ و وزن به Kick است. اما مراقب باشید که در به کار گیری آن زیاده روی نکنید و جان و دوام صدای Kick را از بین نبرید. پارامترهای Attack، Release و Dry/Wet اصلی ترین کنترل ها میباشند و برای هر سبک دستور العمل استفاده گوناگونی را نیازمند میباشند. به تجربه و با آزمایش با آنها بپردازید تا کارکرد این پارامترها را با گوشتان دریابید.

ستوریشن

دیستورتشن و ستوریشن

برای بسیاری از آهنگسازان حرفه ای استفاده از مقداری دیستورتشن برای هر صدای درام Kick کاری استاندارد است. چه سبک ترین نوع دیستورتشن یا سخت ترین دیستورتشن برای انواع هارد تر موزیک دنس، این افکت انرژی خوبی را به صدای Kick میبخشد. همچنین میتوانید با اشباع (ستوریشن) هارمونیک با سلیقه ی فرکانس های پایینی صدایی گرم و جذاب تر را بیرون بکشید. پلاگینی مانند FabFilter Saturn میتواند صدا را ازTape saturation  آنالوگ با تونال نرم تا نرخ سمپل ترد و کاهش عمق بیت کامل برساند.

قویت بیس

تقویت بیس

اگر درام Kick شما بدون وزن و پایداری فرکانس پایین باشد، افزودن یک لایه زیر بیس سنتز شده میتواند راه چاره شما باشد. تقریباً هر سینتی سایزری را که روشن کنید و آن را بگونه ای تنظیم کنید که یک موج سینوسی یا مثلثی با گام بسیار پایین تولید کند. یا به صورت انفرادی، نوسانگر فرعی اختصاصی خود را، در صورتی که دارد، تولید کند. شاید نوسانگر را با استفاده از pitch envelope به سوی پایین خم کنید، سپس آن را همراه با Kick اصلی فعال کنید. زیربنای تازه تولید شده خود را با هم میکس کنید تا مزه دار شود و باAmp envelope decay  و Sustain آن برای تنظیم طول نت بازی کنید.

فشرده سازی زنجیره ای

فشرده سازی زنجیره ای (SIDE-CHAIN COMPRESSING)

یکی از تکنیک‌های عالی برای برش درام Kick از طریق میکس، استفاده از SIDE-CHAIN COMPRESSING  برای بیرون کشیدن صدای بیس «و شاید عناصر دیگر» به صورت همان زمان از مسیر کوبش های Kick است. تقریباً هر پلاگین کمپرسور با این کار ویژه سازگاری دارد، زیرا بسیاری از پلاگین های VST3 دارای عملکرد SIDE-CHAIN COMPRESSING  هستند.

منبع DJCMAG: هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *