شناخت کیت‌های مختلف درام

شناخت کیت‌های مختلف درام

در دسته بندی : آهنگسازی

می‌توان گفت که ارتباطات یکی از مهم‌ترین موضوعات در زندگی روزمره برای ارسال یا دریافت اطلاعات، پیام‌ها و سیگنال‌هایی است که از یکدیگر می‌گیریم. موسیقی خود نیز شکلی خاص از ارتباط می‌باشد. ما از طریق موسیقی و نواختن یک ساز، گوش دادن ضربه زدن و آواز خواندن می‌توانیم با مخاطبان یا شنوندگان ارتباط برقرار کنیم. موسیقی به همان اندازه‌ی تنوع در رفتارهای انسان می‌تواند ارتباطات با مضمون‌های مختلف تولید کند و حتی خاطرات را برای شما یادآوری کند. پس موسیقی یک ابزار بسیار قدرتمند در برقراری ارتباط می‌باشد که موجودیت جهانی دارد و هر کس از هر نقطه‌ای از جهان را می‌تواند درگیر خود کند. این ارتباط همانند سایر راه‌های ارتباطی دارای زبان مختص به خودش می‌باشد و این زبان روند رو به رشدی دارد و زبان موسیقی را می‌توان در انواع سبک‌ها و زیر سبک‌ها و استایل‌های مختلف انواع موسیقی‌ها تعریف کرد.

کیت درام

3 عنصر اصلی

یک الگوی درام یا به عبارتی کیت درام سه عنصر اصلی و کاربردی دارد که شامل Bass Drum، Snare و Hi-Hat می‌باشد. اگر چه در تمام الگو‌های درام تمایل به استفاده شدن این سه عنصر کاربردی دیده می‌شود، اما روش به کار بردن آن‌ها بسته به سبک موسیقی که تولید می‌کنید کاملا متغییر است. و سبک موسیقی، به نوبه خود، تعیین کننده‌ی اصلی برای انتخاب نوع درام کیت برای پروژه شما می‌باشد.

Bass Drum

درام بیس که با نام Kick هم شناخته می‌شود، بزرگترین و قوی ترین ساز درام در مجموعه‌ی درام‌ها می‌باشد. این درام همان درامی است که بر روی یک پایه به صورت ایستاده در مرکز مجموعه درام قرار می‌گیرد و با استفاده از یک پدال پایی نواخته می‌شود. این ساز عمیق‌ترین (فرکانس پایین) نت‌ها را تولید می‌کند، که معمولا پایه‌ی اصلی ضرب‌های پایین می‌باشد.

Bass Drum

Snare Drum

درام اسنیر نیز درست مانند درام Kick از سازهای اصلی یک مجموعه درام می‌باشد و در بیشتر سبک‌ها به وجود آورنده ی یک گروو منحصر به فرد و موزون کننده‌ی ضرب‌ها می‌باشد. این ساز بر روی یک پایه نصب می‌شود و در بین زانو‌های نوازنده‌ی درام قرار می‌گیرد و صدایی بلند و تیز را تولید می‌کند.

درام اسنیر

Hi-Hat

های هت Hi-Hat نیز از ارکان اصلی یک ریتم ساده ی درام می‌باشد و آن یک مجموعه از دو سنج با پایه‌ی بلند است که در کنار درام اسنیر قرار می‌گیرند. آن با برخورد آن دو سنج با یکدیگر از طریق یک پدال پایی و ضربه زدن با چوب های درام نواخته می‌شود.

های هت Hi-Hat

Tom

تام‌ها که برخی اوقات با عنوان تام تام نامیده می‌شوند، دیگر درام‌هایی هستند که یک کیت درام را تشکیل می‌دهد. آنها به طور معمول یک صدای تو خالی و تهی را در گام های مختلف بسته به اندازه آن درام تولید می‌کنند. اکثر ست‌های درام دارای یک یا تعداد بیشتری تام هستند که در بالای درام بیس نصب شده اند. آنها بعضی اوقات شامل یک تام بزرگتر با صدای عمیق تر به نام Floor Tom هستند که بر روی پایه ی مجزای خودش و بر روی کف زمین قرار می‌گیرد.

تام‌ Tom

انوع تام ها:

High Tom: این کوچک‌ترین تام است و بر روی درام بیس و نزدیک به اسنیر نصب می‌شود و برای نت‌های بالا می‌باشد.

Mid Tom: تام مید (میدرنج) اگر که در درام وجود داشته باشد بر روی درام بیس و در کنار High Tom نصب می‌شود و برای نت‌های فرکانس‌های میانی می‌باشد.

Floor Tom: بزرگترین تام موجود در درام‌ها است و معمولا بر روی یک پایه‌ی مجزا سوار می‌شود و در مقابل پای نوازنده‌ی درام نصب می‌شود.

Cymbal

Cymbal ها

علاوه بر Hi-Hat ها که در بالا به شما معرفی کردیم، دو سنج مرسوم دیگر که در اکثر کیت‌های درام شروع کننده دیده می‌شوند وجود دارد. آنها سنج‌های Crash و Ride می‌باشند.

سنج‌های Crash: سنج‌های Crash در اندازه‌های متنوع زیادی تولید می‌شود، و معمولا در بالای تام‌ها نصب می‌شوند. آنها معمولا دارای بلند‌ترین صدا در یک کیت می‌باشند.

 سنج‌های Ride: سنج Ride از سنج Crash بزرگ‌تر بوده، و به طور کلی به صورت معلق در بالا یا نزدیک به تام Floor قرار می‌گیرند. و صدایی شبیه صدای "شستن" ایجاد می‌کند.

اهمیت شناخت کیت های مختلف درام

اهمیت شناخت کیت‌های مختلف درام

در حالی که بیشتر ست‌های درام غیرمتعارف به نظر می‌آیند، تفاوت‌های قابل توجهی در میان آن‌ها از لحاظ کیفیت کلی و همچنین تعداد درام‌ها، سنج‌ها و دیگر سازهای پرکاشن  مجزای دیگر وجود دارد. ضرورت برای وجود انواع مختلف درام کیت به این دلیل است که هر سبک دارای مشخصه‌های خاصی از صداهای درام می‌باشد. برای مثال همانطور که یک Boomy Kick برای سبک هیپ هاپ عالی است، آن برای استفاده در یک ترک House کاملا بی فایده خواهد بود. به طور مشابه اگر یک  Hardcore Kick در الگوی درام یک موسیقی پاپ استفاده شود، کاملا مضحک خواهد بود. برای معین کردن کاراکترها و کیفیت سمپل‌های درام، شما نیاز به دانستن جزئیات کامل و گوش دادن بسیار دقیق به موسیقی‌های سبک انتخابی خود را دارید.

اهمیت گوش دادن به کیت درام

اهمیت گوش دادن

برای مثال باید به طور مشخص بدانید: در آن چه نوع Kick استفاده شده؟ Snare آن چه کیفیتی دارد؟ این‌ها سوالاتی سودمند برای پرسیدن است در زمانی که به موسیقی گوش می‌دهید. هنگامی که تصوری کامل از گوش دادن، انتخاب کردن و شکل دادن یک سمپل درام مناسب را داشته باشید بسیار ساده‌تر می‌شود زیرا شما به درستی می‌دانید که به دنبال چه می‌خواهید بگردید. خوشبختانه طراحان و سازندگان سخت افزار و نرم‌افزارهای مورد استفاده برای آهنگ سازی، طیف وسیعی از انواع صداهای مورد نیاز درام هر سبک را به صورت تخصصی در اختیار کاربران قرار داده‌اند. همراه با یادگیری درباره‌ی پیچیدگی استفاده از سه عنصر اصلی در ساخت یک الگوی درام، همچنین شما نیاز دارید تا با دقت به موسیقی مورد علاقه خود گوش دهید تا متوجه شوید که چطور این سه عنصر اصلی الگویی که می‌خواهید بسازید به استاندارد خود (موسیقی سبک مورد علاقه‌تان که با دقت گوش داده اید) نزدیک می‌شوند.

منبع دی جی سنتر : هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *