نکات مهم در ساخت ریمیکس

نکات مهم در ساخت ریمیکس

در دسته بندی : آهنگسازی

یکی از رایج ترین کار های دی جی ها و به طور کلی آهنگسازان، ساخت ریمیکس آهنگ های مختلف است. همان طور که می دانید، ریمیکس موسیقی ای است که تغییرات زیادی نسبت به نسخه اصلی خود داشته است و این تغییرات می تواند در متن، بیس، ملودی، ریتم و غیره اعمال شود. ساخت ریمیکس شاید ساده به نظر برسد؛ اما برای این که نتیجه خوبی از ریمیکس کردن موسیقی ها بگیرید، بعد از آموزش کار با دستگاه دی جی باید حتما به چند نکته مهم توجه داشته باشید. در این مقاله درمورد نکات مهم در ساخت ریمیکس توضیح خواهیم داد.

نکات مهم در ساخت ریمیکس

نکات مهم در ساخت ریمیکس
  1. با یک ایده مشخص شروع کنید.

اولین و مهم ترین چیزی که برای ریمیکس باید داشته باشید، یک ایده مشخص و جذاب است. این موضوع حتی برای ساخت یک موسیقی جدید نیز صدق می کند. قبل از این که فرآیند ریمیکس کردن را شروع کنید، باید از خود بپرسید که چه چیزی را می توانید به موسیقی مورد نظر خود اضافه کنید تا در عین حال که موسیقی را جذاب تر و به نسخه جدید تبدیل می کنید، به نسخه اصلی آهنگ وفادار بمانید.

برای اینکه ایده های جدید و جذابی به ذهن شما برسد، می توانید تصور کنید که اگر در آن زمان به جای هنرمند سازنده نسخه اصلی آهنگ بودید، چه چیز های دیگری را به موسیقی خود اضافه یا از آن حذف می کردید تا بتوانید یک آهنگ جذاب تر بسازید. این یکی از نکات مهم در ساخت ریمیکس است که حتما باید به آن توجه کنید.

  1. فرکانس های پایینی و هر صدای نا مرتبط با بیس را برش دهید.

برش فرکانس های پایین در بازه ۱۰۰ هرتز تا ۱۵۰ هرتز (lowcut) فضای میکس شما را باز می کند و به آن اجازه نفس کشیدن می دهد. برش فرکانس های پایینی در بازه 25 هرتز و ۱۹ کیلو هرتز تنها برای حذف فرکانس های نادرست که بیرون از آن بازه فرکانسی رخ می دهند می باشد.

  1. منبع خوبی انتخاب کنید.

منبعی که برای دانلود آهنگ و ریمیکس کردن آن ها انتخاب می کنید، باید منبع خوبی باشد. زیرا یکی از نکات مهم در ساخت ریمیکس این است که آهنگ هایی با کیفیت خوب داشته باشید. برای مثال شما می توانید یک آهنگ محبوب را با فرمت MP3 از یوتیوب دانلود و ریمیکس کنید؛ اما قطعا آهنگ کیفیت لازم برای ریمیکس را نخواهد داشت و در نهایت نتیجه چندان خوبی دریافت نخواهید کرد.

بهترین کار این است که نسخه اصلی و پایه آهنگ که توسط خود سازنده منتشر شده است را پیدا و از آن استفاده کنید. زیرا آن قطعه بهترین کیفیت را خواهد داشت و به شما انعطاف پذیری بیشتری در ریمیکس کردن می دهد. به همین دلیل بزرگترین چالش برای شما پیدا کردن یک منبع مناسب است. یکی از بهترین منابع برای دانلود نسخه اصلی آهنگ ها منابعی مانند XTRAX STEMS است.

  1. برای بهتر شدن صدای میکس ترک های خودتان را با ترک های مرجع مقایسه کنید.
نکات مهم در ساخت ریمیکس-2

رجوع کردن به ترک های تجاری به سرعت همه نقص‌ ها و کمبود های موجود در توانایی، تجهیزات، محیط شنیداری و ... را به شما نشان می دهد، اما با استفاده از آن به عنوان ابزار، بینش عمیقی را به دست می آورید که می توانید از آن برای بهتر کردن پروژه های خودتان استفاده کنید و بهترین خروجی را دریافت کنید و یک میکس عالی داشته باشید.

  1. توجه به BPM

یکی از نکات مهم در ساخت ریمیکس توجه کردن به BPM است. یکی از ویژگی های یک ریمیکس خوب این است که خیلی از سرعت اصلی آهنگ دور نشود. اکثر دی جی های حرفه ای توصیه می کنند که BPM آهنگ را حداقل 10 تا 20 واحد کم یا زیاد کنید. چون هر چه ریمیکس شما از نسخه اصلی آهنگ دور تر شود، سخت تر می شود تغییرات را به نحوی روی آهنگ اعمال کنید تا آهنگ همچنان خوب به نظر برسد. به همین دلیل به عنوان یکی از نکات مهم در ساخت ریمیکس توصیه می کنیم که ابتدا BPM آهنگ را به خوبی بدانید.

  1. آهنگ های آکاپلا را پیدا کنید.

اگر موسیقی بدون استفاده از ساز یا با حداقل استفاده از ساز ساخته شده باشد، به آن آکاپلا گفته می شود. در آهنگ های آکاپلا حتی با حذف کردن ساز ها نیز موسیقی هنوز قابل شنیدن و لذت بردن خواهد بود. آهنگ های آکاپلا از جذاب ترین و بهترین انتخاب ها برای ریمیکس کردن به شمار می آیند و شما می توانید کار خود را با ریمیکس کردن آثار آکاپلا شروع کنید.

نکات مهم در ساخت ریمیکس-3
  1. استم ها (Stems) را تنظیم کنید.

یکی از نکات مهم که در آموزش دی جی حرفه ای به آن پرداخته می شود و در ساخت ریمیکس باید به آن توجه داشته باشید تنظیم کردن استم ها است. برای تنظیم کردن استم ها باید به نکته شماره 3 برگردیم. بعد از این که کلید BPM را در DAW خود انتخاب کردید، باید بعد از آن استم ها را تنظیم کنید. استم به رشته های موسیقی گفته می شود که هر کدام یک بخش از موسیقی را تشکیل می دهند. برای هر استم باید ریتم و BPM مشخصی را تعیین کنید تا موسیقی جذابی داشته باشید.

  1. زمانی را برای رفع نقص بگذارید.

حتما قبل از این که آثار خود را منتشر کنید، یک بار باید برای رفع نقص آن ها و گوش دادن برای آخرین بار وقت بگذارید. شاید کم اهمیت به نظر برسد اما مطمئن باشید که تاثیر بسیار بزرگی روی کیفیت کار شما خواهد داشت. در رفع نقص باید ببینید که اضافه کردن و یا حذف کردن چه چیز هایی می تواند آهنگ شما را جذاب تر کند. اما حواستان باشد که نباید آهنگ را با اضافه کردن ریتم های جدید بیش از حد شلوغ کنید.

جمع بندی

ساخت ریمیکس یکی از جذاب ترین کار ها برای یک دی جی یا یک موسیقی دان است. در ریمیکس آهنگ نسبت به نسخه اصلی خود دچار تغییراتی در ریتم، ملودی، متن و غیره می شود. یک آهنگ ریمیکس با این که یک آهنگ کاملا جدید محسوب می شود، اما نسبت به نسخه اصلی خود وفادار است. در این مقاله درمورد نکات مهم در ساخت ریمیکس برای دستیابی به یک نتیجه مطلوب توضیح دادیم.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *