چند پرسشی که پیش از راه اندازی یک استودیو باید از خودتان بپرسید

چند پرسشی که پیش از راه اندازی یک استودیو باید از خودتان بپرسید

در دسته بندی : آهنگسازی

هنگامی که به فکر راه اندازی یک استودیو افتادید پیش از هر چیزی باید هزینه ها و چیزهایی که واقعا به آنها نیاز دارید را در نظر بگیرید. نوستالژیکی در این باره وجود دارد که از زمان های گذشته با چسباندن شانه تخم مرغ روی دیوار اتاق را آکوستیک میکردند. این ابتکار از زمان پدیدار شدن رکوردرهای نوار کاست رایج شد ولی اکنون با پیشرفت تکنولوژی و افزایش نیاز کاربران تجهیزات حرفه ای برای آکوستیک و مهار صدا ساخته شده است.

فضای مورد نیاز شما چه اندازه ای است و چقدر میتوانید برای آن هزینه کنید؟

-فضای مورد نیاز شما چه اندازه ای است و چقدر میتوانید برای آن هزینه کنید؟

اگر به دنبال فضایی برای خواندن آواز، رکورد صدای ساز و رکورد دیگر صداها هستید باید یک جایگاه ویژه برای این کار درست کنید. همچنین برای میکس و مستر کردن حرفه ای نیز نیاز به یک فضای خلوت و به دور از شلوغی وسایل با آکوستیک مهار کننده بازتاب صدا نیاز دارید. اما اگر تنها میخواهید میکس و مستر و آهنگسازی کامپیوتری انجام دهید باید بگویم که کار شما با یک جفت مانیتور میدان نزدیک در اتاق خوابتان نیز راه میافتد.

آیا جایگاه و فضای چیدمان شما در استودیو درست است؟

-آیا جایگاه و فضای چیدمان شما در استودیو درست است؟

هنگامی که کارهای آکوستیک و مهار صدا را انجام دادید باید چیدمان میز و اسپیکرها را زیر نظر بگیرید. با فرض اینکه اتاق شما یک مستطیل ۳ در ۴ متر باشد شما باید اسپیکرها را از دیوارهای کناری ۶۰ سانتیمتر و از دیوار پشتی ۳۰ سانتیمتر با فاصله بگذارید و سپس میز خود را در جلوی اسپیکرها قرار دهید و همچنین بین سر خود و اسپیکرها یک زاویه مثلثی ایجاد کنید تا بهترین دریافت صدا را داشته باشید.

-آیا اطرافیانتان از صدای شما ایزوله هستند؟

-آیا اطرافیانتان از صدای شما ایزوله هستند؟

هنگامی که چیدمان انجام شد و درون استودیو آماده به کار شدید، باید دیگر افراد درون خانه و همسایگان را نیز در نظر بگیرید و ببینید که آیا صدای درون اتاق شما به بیرون از درها یا پنجره نفوذ میکند یا خیر. در صورتی که صدای شما اطرافیان را آزار میدهد حتما باید به فکر ایزوله کردن درب و پنجره و حتی کانال کولر اتاق باشید تا همینطور که به بهتر و کم نویز تر شدن صدای درون اتاق کمک میکنید صدای مزاحم خروجی از اتاق را نیز مهار کنید.

-چه ابزارهایی برای استودیو نیاز دارید

-چه ابزارهایی برای استودیو نیاز دارید

هنگامی که به یک اتاق ایده آل به خوبی ایزوله و آکوستیک شده دست یافتید باید به این بیاندیشید که چه ابزاری برای آغاز کار نیاز دارید و با توجه به آنها نخست یک میز ایده آل را برای خود پیدا کنید. اگر ابزارها و سینتی سایزرهای زیادی داشته باشید شما به غیر از یک میز به سازه ها و پایه هایی برای نگه داشتن تجهیزات خود نیاز دارید زیرا قرار دادن همه ی تجهیزات بر روی میز کار حرفه ای نیست و باید آنها را با استفاده از رک ها و پایه های مخصوص به صورت طبقاتی و معلق در هوا نصب کنید تا در استفاده از آنها به مشکل و شلوغی نخورید و هر چیزی در جای خودش ثابت قرار بگیرد.

برای دریافت راهنمایی و تهیه ابزار و تجهیزات مورد نیاز خود میتوانید با مشاوره فروشگاه دی جی سنتر در تماس باشید تا شما را در راه اندازی یک استودیو کمک کنند و بتوانید لیستی از محصولات مورد نیاز خودتان را تهیه کنید.

منبع DJCMAG: هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *