تقسیم بندی اسپیکر ها و بررسی معیار های اسپیکر عروسی

تقسیم بندی اسپیکر ها و بررسی معیار های اسپیکر عروسی

در دسته بندی : راهنمای خرید

در یک تقسیم بندی کلی، اسپیکر ها به دو نوع پسیو (passive) و اکتیو (active) تقسیم می شوند که امکانات و کاربرد های متفاوتی دارند. در این مطلب، این دو نوع را بررسی می کنیم و در ادامه، معیار هایی را شرح می دهیم که با کمک آن ها، بهترین اسپیکر عروسی را برای مجالس و مراسم ها انتخاب کنید. حتما می دانید که داشتن یک اسپیکر خوب که بتواند صدایی شفاف، بلند و گوش نواز تولید کند، تا چه حد اهمیت دارد. صدای اسپیکر باید به اندازه ای خوب باشد که اتاق را پر کند و فضا را زنده و گرم نگه دارد. با این حال، سوالی که وجود دارد این است که چگونه می توان اسپیکر مناسبی انتخاب کرد.

تقسیم بندی اسپیکر ها

اسپیکر عروسی
  • Passive (پسیو)

این نوع اسپیکر ها، سیگنال صوتی ثابتی را ارائه می دهند و نمی توان فرکانس های آن ها را تنظیم کرد. اسپیکر های پسیو تقویت کننده داخلی ندارند و حتما باید به آمپلی فایر و تنظیم کننده های خارجی متصل شوند. آن ها بخشی از تنظیمات صوتی حرفه ای و استودیو ها هستند؛ مکان هایی که آمپلی فایر جداگانه ای برای راه اندازی اسپیکر ها وجود دارد. این اسپیکر ها برای راه اندازی، به مهارت فنی و زمان بیشتری نیاز دارند.

  • Active (اکتیو)

بلندگو های اکتیو، آمپلی فایر و میکسر داخلی دارند و در راه اندازی آن ها، نیازی به تقویت کننده و تنظیم کننده های جداگانه ندارید. این اسپیکر ها مستقیما به منبع برق وصل می شوند و گزینه راحتی برای اجرا و راه اندازی هستند. آن ها معمولا کنترل اکولایزر (EQ) و انعطاف صدا را به طور خودکار انجام می دهند.

یک برند با چند محصول عالی و باکیفیت

در دنیای اسپیکر های اکتیو، برند های متنوعی وجود دارند که برخی از آن ها با تبلیغات زیاد، مشهور شده اند و قیمتشان به خاطر همین موضوع، بسیار بالا است؛ در کنار این برند ها، شرکت هایی هم وجود دارند که کمتر شناخته شده اند، اما این موضوع باعث نمی شود در کیفیتشان شک کنیم. یکی از این برند ها که محصولات مناسبی تولید می کند و در تولید اسپیکر های اکتیو تخصص دارد، کمپانی TURBOSOUND است. این شرکت با مدل های قدیمی تر خود، یعنی iX15 TURBOSOUND و TURBOSOUND iX12 ، جای پای خود را محکم کرد و ثابت کرد که در ساخت اسپیکر های اکتیو، از به روز ترین تکنولوژی و کیفیت ممکن استفاده می کند؛ اکنون نیز، با ارائه نسل جدیدی از اسپیکر های اکتیو در سری های MILAN و iQ و در اندازه های 10، 12 و 15 اینچی، گامی بلند در صنعت بلندگو و اسپیکر برداشته است.

معیار های انتخاب اسپیکر عروسی

معیار های انتخاب اسپیکر عروسی

فرقی نمی کند که دنبال چه نوع بلندگو عروسی هستید، همیشه یک سری معیار های ثابت وجود دارد که در انتخاب اسپیکر های عروسی باید به آن ها توجه داشته باشید.

  • قدرت

اولین مورد مهمی که باید به آن توجه داشت، میزان قدرت اسپیکر است؛ یعنی مقدار واتی که بلندگو می تواند تحمل و تولید کند. هر چه قدرت اسپیکر بیشتر باشد، صدا بلند تر و پویا تر خواهد بود. البته دقت داشته باشید در انتخاب اسپیکر عروسی ، همه چیز به قدرت نیست؛ زیرا باید اندازه و آکوستیک محل برگزاری و همچنین تعداد و محل بلندگو ها را نیز در نظر گرفت. به طور کلی، اسپیکر انتخابی شما باید حداقل 1000 وات توان داشته باشد؛ البته این موضوع بستگی به مجلس عروسی دارد.

  • محدود فرکانس

در انتخاب بلندگو عروسی باید به محدوده فرکانس نیز توجه داشته باشید. محدوده فرکانس در واقع صدایی است که اسپیکر می تواند بازتولید کند؛ از پایین ترین فرکانس ها تا بالا ترین آن ها (باس تا تریبل). هر چه دامنه فرکانس اسپیکر بیشتر باشد، صدا بالانس تر و طبیعی تر به نظر می رسد؛ البته باید گفت که محدوده فرکانس همیشه در بلندگو های مختلف، ثابت نیست. شما باید اسپیکر را آزمایش کنید تا متوجه قدرت و پاسخ دهی فرکانس آن شوید. در ایده آل ترین حالت، باید اسپیکری را انتخاب کنید که در تمامی محدوده های فرکانسی بتواند صدایی رسا تولید کند و هیچ فرکانسی را تقویت یا قطع نکند.

  • حداکثر SPL

SPL مخفف Sound Pressure Level (سطح فشار صدا) است. حداکثر SPL در واقع معیاری است که اسپیکر می تواند بدون شکستگی یا آسیب به کیفیت صدا، آهنگ را پخش کند. هر چه SPL یک اسپیکر عروسی بالاتر باشد، صدای تولید شده وضوح بیشتری در حجم های بالا خواهد داشت. البته دقت داشته باشید که این معیار همیشه مورد اطمینان نیست. شما باید در کنار این معیار، مواردی مانند  حساسیت و امپدانس (مقاومت) بلندگو را نیز در نظر بگیرید؛ زیرا تاثیر زیادی روی کیفیت صدای اسپیکر در صدا های بلند دارد. در ایده آل ترین حالت، اسپیکری مناسب است که حساسیت بالا و امپدانس کمی داشته باشد. این اسپیکر با قدرت کمتر، صدایی بلند تر و شفاف تر خواهد داشت.

اسپیکر عروسی
  • اندازه و وزن

شاید این معیار درباره کیفیت نباشد، اما تجربه ثابت کرده است که اندازه و وزن اسپیکر روی حمل و نقل و نصب آن اثر می گذارد و از آن جایی که نیاز دارید اسپیکر های عروسی را به طور مداوم جا به جا کنید، بسیار مهم است اسپیکری را انتخاب کنید که جا به جا کردن آن سخت نباشد. به عنوان یک قاعده کلی، اسپیکر های بزرگ و سگنین، قدرت بیشتر و صدای بلند تری دارند، اما به همان نسبت حمل و نقل آن ها نیز سخت تر است. در طرف دیگر ماجرا، بلندگو های کوچک و سبک، قدرت و بلندی صدایشان کمتر است اما حمل و نقل آسان تری دارند. این که کدام یک می تواند برایتان مناسب باشد، بستگی به نیاز های شما دارد.

جمع بندی

اسپیکر ها را می توان به دو نوع اکتیو و پسیو تقسیم کرد که هر کدام کاربرد و امکانات متفاوتی دارند. اکتیو ها به تقویت کننده خارجی نیازی ندارند، اما اسپیکر های پسیو حتما باید به آمپلی فایر خارجی متصل شوند تا فرکانس یکسانی را ارائه دهند. در ادامه، با نام بردن از معیار های مختلف، انتخاب اسپیکر عروسی را نیز بررسی کردیم؛ زیرا برند ها و محصولات متفاوتی در بازار وجود دارد و ما حتما به راهنمایی نیاز داریم. در این مقاله، ما در مورد نکات مهمی که در انتخاب بلندگو عروسی باید به آن ها دقت کنید توضیح دادیم

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *