نحوه انتخاب سیستم صوت دی جی ها

نحوه انتخاب سیستم صوت دی جی ها

در دسته بندی : دی‌جی , راهنمای خرید

دی جی کردن سیار راهی است که با آن سطح تازه ای از کارکرد های تجهیزات دی جی نشان داده می شود. این تجهیزات تنها به یک کنترلر دی جی یا میکسر محدود نمی شوند و لپ تاپ، میکروفون، نور استیج، چراغ های کوچک و ... را نیز در بر می گیرند. یکی از مهم ترین دستگاه ها برای بسیاری از دی جی های سیار یک جفت اسپیکر با کیفیت است. آن ها همیشه باید با یک پکیج مجهز و کامل در مجالس حاضر شود؛ بنابراین قطعا به یک سیستم صدای دی جی نیاز دارد. نکته ای که از آن هم اهمیت بیشتری دارد این است که بتوان دریافت در یک سیستم صوتی به دنبال چه مواردی باید بود.

دی جی ها باید هم اسپیکر‌ های پسیو داشته باشند و هم اکتیو. هر دی جی ای باید با این دو نوع اسپیکر به طور کامل آشنا باشد و تفاوت هایشان با یکدیگر را بداند. در این مقاله هر دو نوع را تجزیه و تحلیل می کنیم و دانش لازم برای تشخیص آن ها از یکدیگر را در اختیارتان قرار می دهیم.

اسپیکر های پسیو چه اسپیکر هایی هستند؟

این سیستم صوت دی جی متشکل است از اجزاء متقاطع غیر فعال. سیگنال صوتی سیستم را این قطعات تقسیم و سپس هر موج را به درایور های اسپیکر ارسال می کنند. تقویت کننده هایی به صورت کاملا مجزا همه این سیگنال ها را هدایت می کنند. اجزای این سیستم عبارت اند از: خازن ها و مقاومت ها. سیگنال ها به وسیله هر کدام از این اجزا تقسیم می شوند و قطعات فرکانس به درایور های سیستم فرستاده می شود. در حال حاضر بیشتر اسپیکر هایی که در همه جا مشاهده می شوند، از نوع پسیو هستند. این نوع از اسپیکر ها تقویت کننده داخلی ندارند و باید با یک سیم بلندگو به تقویت کننده ای دیگر وصل شوند تا بتوانند نویز کافی را تامین کنند.

اسپیکر های اکتیو چه اسپیکر هایی هستند؟

اسپیکر های اکتیو را اجزای متقاطع زیادی تشکیل داده است. این قطعات برای تقسیم سیگنال صوتی فرکانسی سیستم به نویز های کم، متوسط و رو به بالا در قسمت های پایین سیستم صوت دی جی به کار رفته اند. هر کدام از درایور های اسپیکر برای کنترل و مدیریت این صدا ها طراحی شده اند و صدا ها به صورت کاملا مجزا به این درایور ها فرستاده می شوند. تقویت کننده ای در داخل اسپیکر های اکتیو هست که آن ها را تغذیه می کند؛ اما برای دریافت کیفیت بیشتر و بهتر می توان منبع تغذیه جداگانه ای را به آن افزود.

اسپیکر های پسیو در مقابل اکتیو

صوت دی جی

اولین مفهوم قابل درک این است که همه اسپیکر‌ مثل هم نیستند. اسپیکر ‌های ماشین، شبیه به مانیتور‌ های استودیویی نیستند و مانیتور ‌های استودیویی نیز با اسپیکر‌ های سالن شباهت کامل ندارند. دی جی ‌های سیار به طور خاص می‌ توانند در مراسمات با کمتر از 100 تا 1000 نفر اجرا کنند. این که دریابید چگونه با اسپیکر ها صدا را با تعداد مخاطبان تنظیم کنید، بسیار حائز اهمیت است. تفاوت‌ های عمده ‌ای بین سیستم صوت دی جی یعنی اسپیکر‌ های اکتیو و پسیو مشاهده می شود که در ادامه به بررسی برخی از آن ها خواهیم پرداخت.

  • وات سیستم صوت دی جی

همه ما با مفهوم وات که برای محاسبه قدرت از آن استفاده می کنند، آشنایی داریم. میزان قدرت یک اسپیکر با ولوم یک سیگنال صوتی ارتباط مستقیم دارد.  البته هر چه وات بالاتر باشد لزوما به این معنی نیست که صدای بلند تری از اسپیکر شنیده می شود. بلندی صدای اسپیکر دی جی را می توان از طریق پاسخ فرکانس و دیگر آمار و ارقام صوتی تعیین کرد. وات، تنها، مفهومی است که دی جی را از مشخصات اسپیکر آگاه می کند. ممکن است شنیده باشید که یک اسپیکر 500 وات از مدل 350 وات آن بهتر است؛ اما از نظر فنی درک دقیق جنبه های گوناگون یک اسپیکر به این سادگی ها نیست و نمی توان این جمله را با اطمینان پذیرفت. با تمام این اوصاف دانستن وات یک اسپیکر در تشخیص چگونگی خرید دیگر قطعات تنظیمات دی جی سیار کمک می کند.

  • اسپیکر های پسیو

از اسپیکر‌ های پسیو برای پخش صدا در مدارس استفاده می کنند و اسپیکر ‌های کیفیت بالایی به حساب نمی ‌آیند. با این همه، واقعیت این است که این اسپیکر ها گاه می‌ توانند به اندازه‌ یک اسپیکر اکتیو قدرت داشته باشند و این کاملا به این بستگی دارد که دی جی کدام یک از آن ها را انتخاب می کند. در حال حاضر تفاوت اصلی اسپیکر ‌های پسیو با اکتیو این است که آن ها برای پخش صدا نیازمند یک آمپلی فایر هستند. بنابراین برای این که صدای دی جی به درستی به میهمانان برسد، برای هر جفت از اسپیکر ‌های پسیو خود باید یک آمپلی فایر تهیه کند.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که برای نصب و راه اندازی آن ها تنها به یک قطعه اضافه نیاز دارید و معمولا به طور کلی اسپیکر‌ های پسیو ارزان تر از اکتیو ها هستند و در هزینه‌ های شما تفاوت های بسیاری ایجاد می کنند.

نکته‌ مهم: قدرت (برق) اسپیکر‌ های پسیو از طریق کابل صدا تامین می شود؛ بنابراین هرگز بیشتر از دو اسپیکر را به یک آمپ ضعیف متصل نکنید. زیرا ممکن است فیوز به طور کلی خود دستگاه را بسوزاند. همان طور که گفتیم، وات تجهیزات دی جی اهمیت بسیاری دارد؛ زیرا این رتبه بندی ‌ها تعیین می‌ کنند که کدام آمپلی فایر ‌ها با کدام اسپیکر ‌های مورد استفاده آن ها مطابقت دارند. ساختار آمپلی فایر و نوع سیگنال فرستاده شده از خروجی (استریو/مونو) تعیین می کند که چه میزان وات به هر بلندگو فرستاده می شود. در نتیجه همیشه مشخصات آمپلی فایر خود را نگاه کنید و تطابق آن با نرخ RMS اسپیکر‌ ها را بررسی کنید.

انواع صوت دی جی-2
  • اسپیکر های اکتیو

خود اسپیکر‌ های اکتیو برق و قدرت دارند. این به این معنی است که دی جی ها دیگر نیازی به تهیه آمپلی فایر ندارند. در هر یک از این اسپیکر ‌ها ولوم صدا برای کنترل تعبیه شده است و هر اسپیکر مستقیما به میکسر وصل می ‌شود. اسپیکر‌ های اکتیو در واقع «همه چیز تمام» هستند و تمام ویژگی های یک اسپیکر با کیفیت و همه کاره را در خود دارند. نرخ وات اسپیکر اکتیو همان قدرت آمپلی فایر داخلی آن را نشان می دهد. اسپیکر ‌های اکتیو انتخاب ایده آلی هستند؛ زیرا ولوم هر کدام از اسپیکر ها به صورت کاملا مجزا از دیگری کنترل می ‌شود و نیازی نیست دی جی در تمام طول مراسم آمپ آن ها را زیر نظر داشته باشد. در هنگام دی جی کردن و تست صدای این نوع اسپیکر ها معمولا بهتر است هر کدام از آن ‌ها را به صورت جداگانه‌ تنظیم کنید و سپس ولوم روی میکسر را نگاه کنید. شما همیشه باید به آنچه که میکسر نشان می دهد اعتماد کنید.

یک نکته جالب درمورد اسپیکر های اکتیو این است که آن ها معمولا قابلیت لینک شدن دارند. بر خلاف اسپیکر های پسیو که قدرت پالس هر ورودی صدا به وسیله اتصالاتش تامین می شود، ورودی اسپیکر‌ های اکتیو تنها برای تغذیه‌ صدا هستند و هر کدام از آن ها معمولا یک «ورودی» برای منبع صدا و یک «خروجی» برای اتصال به اسپیکر ‌های دیگر دارند. این قابلیت فوق العاده ای است؛ زیرا بیشتر میکسر ‌ها تنها دو اتصال خروجی مستر دارند.

هنگام خرید اسپیکر اکتیو یا پسیو به چه نکاتی باید توجه کرد؟

هنگام خرید اسپیکر اکتیو یا پسیو به چه نکاتی باید توجه کرد؟

در نظر داشته باشید که گزینه های متعدد و گوناگونی برای انتخاب‌ در میان اسپیکر ‌های اکتیو یا پسیو در دسترس است. نکته ای که باید به یاد داشته باشید این است که زمان خرید اسپیکر، تعداد مراسماتی که معمولا در آن ها پلی می‌ کنید، بسیار حائز اهمیت است. با این حال اکتیو یا پسیو بودن سیستم صوت دی جی واقعا اهمیتی ندارد. موردی که حقیقتا مهم است این است که مخاطبانی که قرار است موسیقی را بشنوند، درک کنید و سیستمی را پیدا کنید که مناسب نیاز ‌هایتان باشد. از خرید اسپیکر‌ های ارزان قیمت از برند های ناآشنا و ضعیف اجتناب کنید. آن اسپیکر ‌ها معمولا یا معیوب هستند یا خیلی زود دچار نقص فنی می ‌شوند. بهتر است از نام های تجاری معتبر مانندBehringer ،TurboSound ، EV‌، JBL، Dynacord و ... خرید کنید. یک جفت اسپیکر با کیفیت هم طول عمر بیشتری دارد و هم برای دی جی ‌های مختلف با سبک ‌های متفاوت کالیبره می شود.

جمع بندی

بیشتر دی جی ها، خصوصا اگر تازه کار باشند، هنگام انتخاب سیستم صوتی خود دچار سردرگمی می شوند. تنوع و تعدد مدل های موجود در بازار نیز به این سردرگمی دامن می زند. آشنایی با ویژگی ها و تفاوت های اسپیکر های اکتیو و پسیو موجب می شود که با دید وسیع تری دست به انتخاب بزنند. اسپیکر های اکتیو در خود تقویت کننده داخلی دارند، با کیفیت تر و تخصصی تر اند و صدای دی جی را رسا تر و شفاف تر به میهمانان حاضر در مجلس می رسانند. اما اسپیکر های پسیو قیمت پایین تری دارند. دی جی ها نیز باید با توجه به نیاز هایشان از بین آن ها انتخاب کنند. در این نوشته سعی کردیم شما را با این اسپیکر ها و به طور کلی سیستم صوت دی جی آشنا کنیم.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *