با ویرچوال دیجی بیشتر آشنا شوید.

با ویرچوال دیجی بیشتر آشنا شوید.

در دسته بندی : دی‌جی , نرم افزار

اغلب اوقات مردم در مورد نحوه‌ اتصال یک Virtual DJ به یک میکسر سردرگم می‌ شوند. چیزی که باعث سردرگمی مردم می‌ شود تعداد سیم‌ ها و پیچیدگی اتصال Virtual Dj به یک میکسر صوتی از لحاظ فنی است. به هر حال، ابتدا کاربر نیاز دارد تا متوجه شود ویرچوال دیجی و یک میکسر صدا خودشان چه ابزار هایی هستند. پس از آن، کاربر می ‌تواند به مرحله‌ بعدی برود تا بداند تنظیمات ویرچوال دی جی چگونه است و چطور به یک میکسر متصل می ‌شود. پیشنهاد می‌ کنم ادامه‌ این مقاله را بخوانید تا ساده ترین روش برای اتصال آن ها را یاد بگیرید.

توجه: املای کلمه «دی جی» به صورت «دیجی» صحیح نیست؛ اما به دلایل فنی و دسترسی افراد بیشتری به این مطلب، این کلمه به صورت «دیجی» نگارش شده است.

Virtual DJ چیست؟

ویرچوال دیجی

Virtual DJ  نرم‌ افزاری است که نیاز شما به واینیل یا CD ها را با موسیقی دیجیتالی جایگزین می ‌کند. این نرم ‌افزار با سیستم عامل های Windows و Mac Osx سازگار است. تنظیمات ویرچوال دی جی مانند یک نسخه‌ آپگرید شده از یک پخش کننده‌ موسیقی است که نسبت به iTunes  یا یک پخش کننده‌ CD یا هر پلیر Hi-Fi دیگری ویژگی ‌ها و گزینه‌ های پیشرفته‌ تری دارد.

ویرچوال دی جی به شما اجازه می ‌دهد تا دو یا چند آهنگ را به صورت همزمان پخش کنید. شما می ‌توانید تمپو، ولوم، صدا، گام و... را در آن تنظیم کنید. حتی می ‌توانید افکت ‌ها را مانند لوپ یک آهنگ یا آهنگ ‌های دیگر اعمال کنید. کراس فید، آهنگ ‌های اسکرچی، تنظیم  Cue ها، تنها بخشی از این ویژگی‌ هاست.

به عبارتی می توان گفت که همه‌ ویژگی‌ هایی که یک دی‌ جی برای میکس کردن به آن ها نیاز دارد را در ویرچوال دیجی می توانید پیدا کنید. همچنین این نرم افزار یک موتور جستجو است که به شما کمک می‌ کند تا آهنگ‌ های مورد علاقه خود را پیدا کنید. شما می ‌توانید آهنگ‌ های خود را بر روی این نرم افزار سازماندهی کنید؛ اما اگر آهنگ خاصی ندارید، ویرچوال دیجی به شما کمک می‌ کند تا به صورت آنلاین با اینترنت آهنگ ها را پیدا کنید. این موضوع، نیازمند داشتن یک اشتراک است که باید هزینه‌ آن را بپردازید. تنظیمات ویرچوال دی جی به گونه ای طراحی شده است که به شما پیشنهاد انتخاب آهنگ نیز می ‌دهد. ممکن است که شما در حال پلی کردن آهنگی باشید و نرم ‌افزار تشخیص دهد که بعد از آن، شنیدن ترک دیگری معجزه خواهد کرد! (این ویژگی با آهنگ های فارسی نیز به خوبی کار می ‌کند.) اگر کنجکاو شده اید که بدانید این نرم‌ افزار چگونه قادر به انجام چنین کاری است باید به شما بگوییم که موسیقی‌ هایی که کاربران این نرم ‌افزار پلی می ‌کنند توسط الگوریتمی در برنامه (در نسخه‌ اورجینال و پس از اتصال به اینترنت) آنالیز می ‌شوند؛ یعنی در واقع این دی ‌جی ها هستند که این ترک ها را با هم پخش کرده اند و حالا (در صورت استفاده از ترک های مشابه) این پیشنهاد به شما داده می شود. ویرچوال دیجی نه تنها با اتصال به یک کامپیوتر می ‌تواند فایل‌ های صوتی را پخش کند بلکه می ‌تواند با اتصال به یک کامپیوتر ویدیو و کارائوک را نیز پخش کند.

تعدادی افکت نیز در Virtual DJ موجود است که از Flanger مرسوم گرفته تا افکت ‌های مدرن را شامل می شود. حتی با طیف گسترده‌ افکت‌ هایی که در اختیارتان می ‌گذارد برای اضافه کردن چاشنی به ویدیوی شما نیز کمک می ‌کند. ویرچوال دیجی با انواع بسیاری از میکسر های دی ‌جی و کنترلر ها سازگار است. اگر با یک کنترلر سازگار نباشد همیشه می ‌توانید تنظیمات پیش فرض را تغییر دهید.

میکسر چیست؟

میکسر چیست

هر دی جی ای در مقطعی از زندگی خود با یک میکسر سر و کار خواهد داشت. با این حال تعداد افراد کمی درک می ‌کنند که یک میکسر صدا چطور کار می ‌کند. میکسر صدا معمولا بیش از دو خط صوتی را با هم ادغام می ‌کند و در خروجی یک صدای واحد را تولید می‌ کند. آهنگ ‌های مختلفی از این طریق با بهینه سازی و بالا آوردن صدا، اکولایزر کردن و افکت‌ ها میکس و ضبط می‌ شوند.

صفحه‌ روی میکسر شامل کنترلر های مختلفی است. کنترلر ها به دو طرح تقسیم می شوند: split و in-line.

در یک طرح درون خطی  (In-line) کنترل‌ ها و ورودی بر روی یک نوار قرار می ‌گیرند. در حالی که در یک طرح تقسیم (Split) آن ها در نیمه‌ های دیگر قرار دارند. منابع صوتی آن ها از طریق یک اتصال به میکسر ها اضافه می ‌شوند. با اکولایزر کانال شما می ‌توانید فرکانس‌ های تریبل و بیس را کنترل کنید. سیم ‌های کمکی نیز سیم‌ هایی هستند که به شما اجازه می‌ دهند تا صدا را به دستگاه دیگری ارسال کنید.

فیدر ها نیز مهم ترین عملکرد و ابزار یک میکسر هستند. این کلید‌ های کشویی به شما اجازه می‌ دهند تا صدای کانال‌ های مجزا را به راحتی در میکس نهایی کم کنید.

نحوه‌ی اتصال Virtual DJ به یک میکسر

ویرچوال دیجی

برای اتصال ویرچوال دیجی به یک میکسر شما نیاز به یک VirtualDJ Basic یا Virtual DJ Professional  خواهید داشت. این نسخه ‌های Virtual DJ از اتصال و استفاده از یک میکسر صوتی خارجی پشتیبانی می ‌کنند؛ اما نسخه ‌های Home، Limited  وConsole  آن را پشتیبانی نمی‌ کنند. بنابراین از آن ها خودداری کنید. با این حال، توجه به این نکته ضروری است که VirtualDJ Basic  با میدی کنترلر هایی مانند Hercules DJ Console سازگار نیست. برای میدی کنترلر ها، VirtualDJ Professional  بهترین سازگاری را خواهد داشت.

در ادامه صحبت از تنظیمات ویرچوال دی جی شما به دو کارت صدا یا یک کارت صدا با چند خروجی صدا نیاز دارید. برای مثال یک کارت صدای فراگیر (Surround) یا یک کارت صدای دی جی مانند Numark DJIO یا Audio 6 گزینه خوبی هستند. اگر از کامپیوتر استفاده می ‌کنید احتمالا یک کارت صدای فراگیر در آن قرار داده شده است. کارت صدا اجازه می‌ دهد تا خروجی صدا از دو دک VirtualDJ به دو کانال مجزا به میکسر منتقل شود.

پس از اینکه کارت صدا به صورت ایمن و درست متصل شد، شما باید به Configurations رفته و بر روی گزینه Sound Settings کلیک کنید و خروجی را به عنوان External Mixer تنظیم کنید و سپس کارت صدای درست را انتخاب کنید. دو کابل را به خروجی کارت صدا متصل کرده و سپس آن ها را به دو کانال میکسر وصل کنید.

پس از راه‌ اندازی همه چیز، ویرچوال دیجی، میکسر خارجی متصل شده به کامپیوتر را تشخیص می دهد و مناسب ترین تنظیمات را بر روی آن اعمال می ‌کند. با این حال همیشه این ایده‌ خوبی است که منوی Set-Up را برای اطمینان از اعمال تنظیمات صوتی صحیح بررسی کنید.

بعد از دو بار چک کردن منوی تنظیمات ویرچوال دی جی بر روی زبانه‌ audio ‌کلیک کنید. در آنجا بر روی صفحه باید قادر به دیدن نام میکسر خارجی خود باشید. بر روی نام میکسر خود کلیک کنید تا اتصالات میکسر خارجی و Virtual DJ ثبت شود. اطمینان حاصل کنید که فیدر های صدا بالا هستند تا بتوانید صدا را به میکسر خارجی منتقل کنید.

این همه‌ آن کاری است که برای پلی کردن با VirtualDJ و یک میکسر باید انجام دهید. با این حال اگر همچنان سردرگم هستید، می ‌توانید از متخصصان بخش فنی ما کمک بخواهید.

نکاتی برای استفاده از ویرچوال دیجی

تنظیمات ویرچوال دی جی

همانطور که اشاره کردیم، ویرچوال دیجی ها جایگزین خوبی برای صفحات گردان های فیزیکی هستند. این نرم افزار فرصتی را فراهم می کند تا آهنگ های خود را به طور همزمان میکس کنید. شما همچنین می‌ توانید سرعت آن‌ ها را طوری تنظیم کنید که دلخواهتان باشد. در حالی که Virtual DJ یک نرم ‌افزار گسترده و مفید است، بسیاری از دی‌ جی‌ های حرفه ‌ای دوست دارند صفحه‌ های گردان را نیز داشته باشند. می توانید این نرم افزار را به صورت رایگان در وب سایت Virtual Dj پیدا کنید.

 • با نرم افزار و کارکرد آن آشنا شوید.

هنگامی که تصمیم می گیرید از این نرم افزار استفاده کنید، باید بدانید که آیا رایانه شما حداقل سیستم مورد نیاز را دارد یا خیر. ویرچوال دیجی برنامه بزرگی نیست؛ اما برای میکس و تطبیق آهنگ های شما به قدرت محاسباتی مشخصی نیاز دارد. شما می توانید لیست کاملی از مشخصات رایانه توصیه شده را در اینجا مشاهده کنید. حداقل ویژگی های ضروری عبارتند از:

 1. Windows XP  یا Mac iOS 10.7
 2. رم 512 (ویندوز) یا 1024 (مک) مگابایت
 3. 20-30 مگابایت فضای خالی هارد دیسک
 4. ماشین صوتی سازگار
 5. یک پردازنده اینتل
 • هنگامی که شروع به کار کردید در تنظیمات ویرچوال دی جی ابتدایی، "Basic Interface" را انتخاب کنید. وقتی این نرم افزار را راه ‌اندازی می ‌کنید، از شما خواسته می ‌شود یک پوسته را انتخاب کنید. این برنامه پوسته های مختلف و سطوح مختلفی از پیچیدگی را دارد. وقتی شروع به کار می کنید وسوسه خواهید شد که درباره همه گزینه ها کنجکاوی کنید! اما در مقابل این وسوسه مقاومت کنید و ابتدا اصول اولیه برنامه را بیاموزید.
 • کتابخانه موسیقی خود را تشکیل دهید و پوشه های خود را انتخاب کنید.
 • سه قسمت اصلی برای کار با این نرم افزار وجود دارد: شکل موج فعال (جایی که می توانید ریتم آهنگ را مشخص کنید.)، Deck، Mix Table
 • پس از آگاهی از تنظیمات ویرچوال دی جی در نهایت در صفحه اصلی و نهایی برای استفاده از آهنگ ها می توانید کلیک کنید و آهنگ را به صفحه بکشید. به طور کلی، بخش سمت چپ برای آهنگی است که در حال پخش است و سمت راست برای آهنگ بعدی است. می ‌توانید از بخش مرور فایل در پایین صفحه برای یافتن آهنگ‌ ها و فایل‌ های صوتی خود استفاده کنید.
 • Config در بالای صفحه جایی است که می توانید تجربه خود را شخصی سازی کنید تا برای DJing، ریمیکس، تولید آهنگ یا حتی ویرایش مناسب شود.

جمع بندی

ویرچوال دیجی نرم افزاری رایگان است که می تواند فعالیت شما به عنوان یک دی جی را سرعت بخشد. دسترسی به آهنگ های گوناگون و میکس آن ها با یک دیگر خدمت بزرگی است که این نرم افزار انجام می دهد. در این مطلب از دی جی سنتر سعی کردیم تا شما را با ویرچوال دی جی و نکات مربوط به تنظیمات آن بیشتر آشنا کنیم. امیدواریم این مطلب برای شما کاربردی بوده باشد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *