دی جی کنترلر چیست و چه کاربردی دارد؟

دی جی کنترلر چیست و چه کاربردی دارد؟

در دسته بندی : آموزشی , دی‌جی

موسیقی آوای خوشی است که همه را مشتاق شنیدن آن هستند. از زمان ‌های بسیار دور و گذشته انسان در تلاش بوده است هنر موسیقی را ارتقا دهد و کیفیت آن را بهتر سازد. در دنیای مدرن امروزه با استفاده از تکنولوژی ‌های جدید می ‌توان انواع موسیقی‌ ها را پخش کرد. یکی از محصولات ضروری که می ‌توان توسط آن صدا ها را تغییر داد و به روش های خلاقانه ای آن ها را بهتر کرد، دی جی کنترلر است. انواع دی جی کنترلر ها در بازار موجود است و انتخاب های زیادی پیش روی شما قرار دارد. به همین دلیل برای انتخاب و خرید بهترین نوع نیاز است آگاهی و دانش خود را در مورد آن‌ ها بالا ببرید.

دی جی کنترلر چیست؟

یک دی جی در موسیقی ‌های زنده، تدوین فیلم و تیزر های تبلیغاتی، استودیو های ضبط موسیقی، جشن ‌ها و مراسم ‌های خاص نیاز به دی جی کنترلر دارد تا بتواند به صورت همزمان به نرم افزار های چندگانه دی جی دسترسی داشته باشد و صدای هدفون دی جی را از صدای باند تفکیک کند. با این قابلیت ‌ها یک موزیک با موزیک قبلی ست می ‌شود در نتیجه ریتم‌ ها با یکدیگر همخوانی دارند که با این کار بدون این که بین دو آهنگ اختلاف سرعت ریتم وجود داشته باشد به یکدیگر سینک می‌ شوند. در این صورت شنونده از موسیقی‌ های پخش شده راضی خواهد بود و مراسم با شور و هیجان بیشتری ادامه می ‌یابد.

یک دی جی می‌ تواند بدون آهنگسازی، آهنگ‌ های پخش شده توسط دیگران را با تغییرات محسوس در آن در مجالس، جشن ‌ها و فستیوال‌ ها پخش کند یا این که در سطوح بسیار بالا تری فعالیت داشته باشد که نیازمند مهارت‌ های بیشتری است. در این صورت می تواند صدا ها را به صورت فوق العاده عالی و خاص با هم درآمیزد و ترکیب جدید و منحصر به فردی از آن ها ارائه دهد. تجهیزات حرفه ‌ای به بالا رفتن سطح کیفی کار کمک می‌کنند؛ اما اگر انواع مختلف دی جی کنترلر ها را بشناسید می‌ توانید با توجه به سبک کاری و نیاز خود بهترین دی جی کنترلر را انتخاب و تهیه نمایید.

عملکرد دی جی کنترلر

دی جی کنترلر

این دستگاه دیجیتال معمولاً شامل یک میکسر 2 تا 4 کاناله و 2 دیسگ گردن است که می توانید به کمک آن ها منابع ورودی را کنترل کنید. همچنین دی جی کنترلر می تواند مانند یک دستگاه دی جی میکسر، کنترل ‌های پایه EQ و صدا را در هر کانال و crossfader ارائه دهد.از آن جایی که یک دی جی کنترلر در لیست تجهیزات دیجیتال قرار دارد، معمولاً دارای یک صفحه نمایش دیجیتال است که از آن برای نمایش موج صد اها و سایر ویژگی هایی که به همگام سازی و پیش نمایش آهنگ ها کمک می کند، استفاده می شود.

مزایای استفاده از دی جی کنترلر

این دستگاه دی جی مزیت های بسیاری دارد که موجب افزایش محبوبیت آن نسبت به سایر دستگاه های دیجیتال شده است.

از جمله مزایای دی جی کنترلر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • همه کاره بودن

قرا داشتن تمام ویژگی های مورد نیاز برای تولید موسیقی الکترونیک در یک دستگاه دی جی مزیت بزرگی است که دی جی کنترلر ها این ویژگی را دارند.

 • قابل حمل بودن

اگرچه برخی از دی جی کنترلر ها بسیار بزرگ و نسبتا حجیم هستند؛ اما نسبت به سایر دستگاه های دیجیتال سنتی، مانند میکسر ها، میز های گردان و...، وزن کمتری دارند. این دستگاه های دیجیتال را می توان به راحتی جا به جا کرد و تنظیم آن ها بعد از جا به جایی کار چندان سختی نیست.

 • داشتن کارایی بیشتر

اگرچه این دستگاه به دلیل نداشتن ورودی آنالوگ کمی نقص دارد؛ اما می تواند نسبت به سایر تجهیزات دیجیتال، کارایی و عملکرد بالاتری داشته باشد. به طور کلی توانایی بارگیری مستقیم آهنگ ها از رایانه و داشتن کنترل های اضافی برای همگام سازی آهنگ های ورودی از دستگاه های سخت افزاری دیگر، ویژگی فوق العاده ای است که دی جی کنترلر آن را ارئه می دهد.

 • مقرون به صرفه بودن

هرچند اغلب دی جی کنترلر ها از میکسر ها گران تر هستند؛ اما نسبت به هزینه ای که برای خرید آن ها پرداخت می کنید، ارزش  بیشتری را ارائه می دهند. در واقع شما با خرید یک دی جی کنترلر در پول خود صرفه جویی می کنید؛ زیرا دیگر مجبور نیستید برای شروع کار میکس، یک 2 CDJ یا صفحه گردان هم بخرید و فقط به هدفون و لپ تاپ نیاز دارید. علاوه بر این همراه اکثر دی جی کنترلر ها نرم‌ افزار دی ‌جی هم ارائه می‌ شود، بنابراین نیازی به پرداخت هزینه های اضافی نیست.

 • داشتن اندازه مناسب

این دستگاه دی جی نسبت به سایر تجهیزات دیجیتال، کوچک تر است و فضای کمتری اشغال می کند. به همین برای دی جی های مبتدی که معمولا فضای زیادی در اختیار ندارند، انتخاب بسیار مناسبی است. معمولا یک میکسر 2 یا 4 کاناله، فضای بسیار بیشتری نسبت به یک کنترلر دی جی اشغال می کند.

انواع دی جی کنترلر

انواع دی جی کنترلر

 برای دی جی کردن موزیک‌ ها نیاز به یک لپ تاپ و دی جی کنترلر با کیفیت است تا بتوان به صدا های مورد نظر دسترسی پیدا کرد. انواع دی جی کنترلر ها را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد:

 • دسته اول

دیجی کنترلر ها دارای کانال ‌های دو و چهارگانه هستند. دی جی ‌های دو کاناله به دی جی کنترلر 2 کانال و Deak 2 تقسیم می‌ شوند. اگر قابلیت‌ های کانال افزایش یابد آنگاه آن دی جی کنترلر از نوع چهار کاناله خواهد بود.

 • دسته دوم

نرم افزا رهای مختلفی وجود دارند که با دی جی کنترلر سازگاری دارند. به عبارتی دیگر هر دی جی کنترلر با یک نرم افزار مادر سینک می‌ شود که باید آن‌ ها را شناخت تا مناسب‌ ترین نرم افزار دی جی کنترلر را انتخاب کرد.

 • دسته سوم

دی جی کنترلر های All in one دو کاره هستند که با آن می‌ توان هم نرم افزار را کنترل کرد و هم بدون نیاز به لپ تاپ، از طریق سی دی یا فلش آهنگ ‌ها را پخش نمود و از شنیدن آن لذت برد.

بهترین دی جی کنترلر برای شروع

بهترین دی جی کنترلر برای شروع

برای خرید دی جی کنترلر برند های مختلفی وجود دارند از جمله:

 • دی جی کنترلر امریکن آودیو  (American Audio)
 • دی جی کنترلر نیتیو  (Native Instruments)
 • دی جی کنترلر بهرینگر  (Behringer)
 • دی جی کنترلر هرکولس  (Hercules)
 • دی جی کنترلر پایونیر (Pioneer)
 • دی جی کنترلر نیومارک  (Numark)
 • دی جی کنترلر جمینی  (Gemini)
 • دی جی کنترلر ریلوپ  (Reloop)
 • دی جی کنترلر رولند  (Roland)
 • دی جی کنترلر دنون  (Denon)
 • دی جی کنترلر کرگ  (Korg)

خرید بهترین نوع دی جی کنترلر نیاز به  تحقیق و کسب اطلاعات دارد. گزینه ‌های متعدد برند های موجود در بازار دست شما را برای انتخاب دی جی کنترلر با هر رقم بودجه، کاربری، نوع نرم افزار، قدرت عملکرد و قابلیت حمل باز می‌ گذارد.

تعداد کلید های هر دی جی کنترلر، نوع نمایشگر، تعداد کلید های اختصاصی، پد های اجرایی مورد استفاده و ... همگی از ویژگی ‌های یک دی جی کنترلر به شمار می ‌آیند که باید به آن ‌ها توجه خاصی داشته باشید تا ضمن یادگیری چگونگی استفاده از آن بتوانید خود را با آن دی جی کنترلر منطبق سازید.

ظاهر بعضی از دی جی کنترلر ها مانند نیتیو (Native Instruments) جذاب و فریبنده است؛ اما به جای توجه به ظاهر باید نوعی از دی جی کنترلر ها را انتخاب کنید که  بتوانید با استفاده از آن از سطح پایه شروع و به مرور با تکرار و تمرین به سمت مراحل بالا تر و حرفه ‌ای حرکت کنید. به عنوان مثال میان انواع نرم افزار های دی جی کنترلر، نرم افزار دی جی ترکتور (Traktor Kontrol S2) از نظر کیفیت بسیار عالی است و می تواند برای دی جی های  مبتدی گزینه خوبی باشد.

در نهایت شاید خرید یک دی جی کنترلر گران قیمت وسوسه کننده باشد؛ اما به خاطر داشته باشید که هر چقدر یک دی جی کنترلر قیمت بالا تری داشته باشد کار کردن با آن پیچیده‌ تر است و این موضوع سرعت یادگیری را برای یک فرد تازه کار پایین می آورد و به تدریج از یادگیری اصول اولیه و مباحث لازم دورتر خواهید شد.

بخش های مختلف یک دی جی کنترلر

دی جی کنترلر

یک دی جی کنترلر شامل دو بخش نرم افزار و سخت افزاری است که نباید از نرم افزار آن غافل شد؛ زیرا نرم افزار عامل مهمی برای کنترلر دی جی است تا کنترلر بتواند بهترین نوع کار خود را ارائه دهد. اگر مبتدی هستید پیشنهاد می‌ کنیم که ابتدا نرم افزار هایی که به صورت نسخه آزمایشی عرضه می ‌شوند را امتحان کنید تا بتوانید نرم افزاری را که به خوبی نیاز های شما را برطرف می‌ کند، تشخیص دهید.

یادگیری دی جی کنترلر

یک دی جی برای این که بتواند کار خود را شروع کند نیاز به یادگیری دی جی کنترلر و مباحث مربوط به آن دارد. کنترلر های دی جی هر روز به سمت تکنولوژی ‌های جدید تر و پیشرفته ‌تری حرکت می ‌کنند تا طراحی‌ های بهتری را ارائه دهند؛ بنابراین آموزش دی جی کنترلر و یادگیری آن بسیار مهم و ضروری است.

علاوه بر شرکت در کلاس ‌های حضوری اساتید دی جی می‌ توانید از طریق سایت ‌ها و شبکه  ‌های اجتماعی نحوه کار با دی جی کنترلر را آموزش ببینید و پس از یادگیری‌ آن‌ ها با استفاده از خلاقیت، سبک نوین و جدیدی از کار را ارائه دهید.

جمع بندی

همان طور که در طول مقاله گفته شد دی جی کنترلر یک دستگاه  همه کاره است که می توانید آن را به یک لپ تاپ وصل کنید و با استفاده از نرم افزارهای DJ موسیقی های الکترونیک شگفت انگیزی  تولید نمایید. دی جی کنترلر کارایی های بسیاری دارد و نسبت به سایر تجهیزات دیجیتال محبوب تر است. اگر یک دی جی مبتدی هستید و پول زیادی برای خرید دستگاه های فوق حرفه ای دی جی ندارید،  بهتر است یک دی جی کنترلر بخرید. بعد از یادگیری اصول اولیه کار، می توانید یک دستگاه دی جی حرفه ای و یا تجهیزات اضافی را تهیه نمایید.

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *