افزودن افکت Reverb به وکال ها بدون از دست دادن نیرو و پانچ

افزودن افکت Reverb به وکال ها بدون از دست دادن نیرو و پانچ

در دسته بندی : آهنگسازی

آیا صدای وکال شما پس از افزودن افکت ریورب از بین رفته است؟ در این نوشتار چند نکته برای استفاده از Reverb برای افزودن نیرو به وکال ها به جای حذف آن وجود دارد.

Reverb  ابزاری ضروری است که بیشتر مردم با آن آشنا هستند. این افکت میتواند فضا، نیرو و حتی احساسات را به آواز اضافه کند. به سختی میتوانید یک آهنگ پاپ مدرن را بدون افکت ریورب پیدا کنید. معمولاً وقتی سازندگان جدید موزیک به سراغ افزودن ریورب میآیند، صدایی در ذهنشان به گوش میرسد. اما پس از آن ... یک نتیجه کاملا متفاوت است که آنها به دست می آورند.

یک اشتباه رایج این است که پلاگین های زیادی را در هر کانال بیاافزایید. اگر یک ترک وکال اصلی وجود داشته باشد و مثلاً دو یا سه ترک بک وکال به همراه ترک دکلمه و قافیه ها وجود داشته باشد، برخی از آهنگسازان ممکن است از یک پلاگین Reverb برای هر یک از آنها استفاده کنند.

که این نه تنها RAM ارزشمند شما را اشغال میکند و سرعت کار شما را کاهش میدهد، بلکه در دریافت صدای دلخواه نیز اثر معکوس دارد. ریورب های مختلف با تنظیمات مختلف در هر یک از آهنگ های آوازی به این معنی است که آوازها در فضاهای آکوستیک کاملاً متفاوتی قرار دارند و اصلا منسجم به نظر نمیرسند.

بنابراین با افزودن مستقیم پلاگین‌های Reverb روی ترک های جداگانه از آواز کلی، وکال را از بین میبرید و هرچه افکت را بیشتر میکنید، نیروی لازم را از صدای آواز میگیرید. راه بهتری برای استفاده از Reverb در آهنگ‌های آوازی برای به حداکثر رساندن اتمسفر و در عین حال حفظ وضوح صدا وجود دارد که در گام های زیر شرح داده شده است:

گام ۱:

پیکربندی درست Session خود برای یک پروژه جدید ضروری است. شما می توانید این کار را برای هر DAW انجام دهید. این الگو دارای دو ترک AUX Reverb است. این بدان معنی است که پلاگین ها تنها در این ترک ها هستند و روی ترک ها ابزار جداگانه ای نیست و با Send و Return افکتی یکسان اما با مقادیر گوناگون را میتوانید روی آوازها داشته باشید.

گام ۲:

ریورب ها در هر ترک AUX میتوانند تنظیمات متفاوتی داشته باشند. اما معمولاً از یک کانال ریورب برای آواز استفاده میشود (به طوری که تمام ترک های وکال میتوانند از طریق یک زنجیره منفرد عبور کنند و در یک فضای آکوستیک وجود داشته باشند) و از کانال ریورب دیگر برای سازهای دیگر مانند اجزای درام استفاده میشود.

گام ۳:

ترک های وکال (و هر ترک ساز دیگری) را که میخواهید روی آن Reverb اعمال کنید را کپی کنید. این کار باعث دوبرابر شدن صدای وکال میشود، بنابراین باید ولوم صداهای کپی شده را کاهش دهید تا از منفجر شدن گوش‌هایتان جلوگیری کنید. هنگامی که آماده کار روی Reverb در میکس بودید، به این ترک های کپی شده بازگردید.

گام ۴:

برای هر صدای کپی شده که میخواهید ریورب داشته باشد، یک «Send» بیافزایید. این Send ها تظمین میکنند که سیگنال صوتی از طریق ترک AUX Reverb مورد نظر شما ارسال و پردازش میشود. برای وکال نیز، ترک مقصد یکسان خواهد بود. اما تفاوت اصلی این است که به چه اندازه ای سیگنال برای هر ترک جداگانه میفرستید.

گام ۵:

Reverb و سایر افکت‌ها باید در انتهای فرآیند میکس اعمال شوند. اما شماری از مراحل کلیدی وجود دارد که باید آنها را در ابتدا انجام دهید، مانند بالانس صدای سازهایتان، اکولایز کردن، فشرده سازی (Compression) و … بنابراین همیشه Sendها را در آهنگ‌ های کپی شده غیرفعال کنید و همچنین میزان صدا را کاهش دهید، تا زمانی که برای اعمال افکت ها آماده شوید.

گام ۶:

برخی بک وکال ها در آهنگ ها باید با Reverb بسیار سنگین همراه باشند. فیدر Send در آنها واقعاً زیاد میباشد و سیگنالی که به شدت با ریورب پردازش شده است به عنوان Wet شناخته میشود ،در حالی که صدای پردازش نشده به عنوان صدای Dry شناخته میشود و انجام این کار برای انسجام صدا بسیار حیاتی است.

گام ۷:

افزون بر اندازه Sendها از هر ترک به ترک های AUX Reverb، یک عمل بالانس کردن نیز وجود دارد که باید بر روی ولوم ترک های آوازی و کپی شده ها که در گروه وکال ها انباشته شده اند، اعمال شود. وکال اصلی اورجینال در این گام باید بیشتر باشد تا نیروی اصلی وکال اورجینال حفظ شود.

گام ۸:

پیشنهاد می‌کنیم فیدر وکال های کپی‌ شده را پایین بیاورید و سپس آن را دوباره بالا ببرید تا اندازه Reverb ایده آلی که می‌خواهید را به دست آورید و این به معنی آن است که به جای درگیر شدن با پارامترهای پلاگین، شما به سادگی همیشه کنترل کامل بر روی میزان افکت روی وکال های کپی شده را خواهید داشت.

گام ۹:

تنظیمات Reverb میتواند دلهره آور به نظر برسد. کنترل‌های پرکاربرد عبارتند از: کنترل Dry/We (اندازه سیگنال اصلی در برابر سیگنال افکت دار)، Attack و  Decay(تعیین کننده ی مدت زمان اثر افکت ریورب بر روی صدا)، Size ( یا همان Room یا Shape که بر روی صدا و فضای تاثیر گذاری افکت تاثیر میگذارد و Pre Delay (که تعیین میکند چه مدت بعد از صدای اصلی ریورب شروع می شود).

منبع musicradar

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *