انتخاب بهترین میکروفون استودیویی

انتخاب بهترین میکروفون استودیویی

در دسته بندی : آموزشی , دی‌جی

اگر مشغول به کار در یک استودیو هستید یا محتوای صوتی مانند پادکست تولید می کنید، حتما به یک میکروفون نیاز خواهید داشت؛ چرا که میکروفون ها عضو جدا ناپذیر تجهیزات استودیویی هستند و تولید محتوای صوتی و تصویری بدون آن ها تقریبا غیر ممکن است یا با افت کیفیت بسیار زیادی همراه خواهد بود. به همین دلیل انتخاب یک میکروفون مناسب که بتواند کیفیت کار های شما را بالا ببرد و در عین حال عمر مناسبی داشته باشد، با توجه به مدل های متنوع در بازار کمی سخت خواهد بود؛ اما برای آشنایی بیشتر در این مقاله مشخصاتی را که برای انتخاب بهترین میکروفون استودیویی باید به آن ها توجه کنید نام خواهیم برد و برخی از بهترین محصولات حال حاضر را معرفی خواهیم کرد.

چگونه بهترین میکروفون استودیویی را انتخاب کنم؟

بهترین میکروفون برای هر استودیویی بسته به بودجه و نوع کاربری آن متفاوت است. در نظر گرفتن عوامل زیر به شما کمک می کند تا از بین انواع مختلف میکروفون، گزینه ای را انتخاب کنید که برای شما مناسب تر است.

  • قیمت

بدون شک اولین و مهم ترین نکته ای که برای انتخاب یک میکروفون مناسب باید در نظر بگیرید، میزان پولی است که برای خرید آن کنار گذاشته اید. همیشه در هر رده قیمتی میکروفون هایی وجود دارد که عملکرد خوبی داشته باشند؛ اما معمولا میکروفون هایی با عملکرد بهتر قیمت بالا تری دارند؛ زیرا بالاترین کیفیت ضبط را به همراه خواهند داشت. سعی کنید همیشه انتخاب خود را از بین برند های معتبر در رده قیمتی که در نظر دارید انجام دهید.

  • الگوی قطبی میکروفون

الگوی قطبی میکروفون اهمیت زیادی دارد. به عنوان یک قاعده کلی میکروفون های کاردیوئید برای ضبط صدا مناسب تر هستند؛ چون به کمک آن ها می توانید صدا ها را از هر جهتی ضبط کنید. البته باید در نظر داشته باشید که حتی با انتخاب بهترین میکروفون استودیویی کاردیوئید ممکن است با مشکلاتی مانند نویز پس زمینه مواجه شوید.

بهترین میکروفون استودیویی
  • نوع میکروفون

به غیر از الگوی قطبی باید به نوع میکروفونی که انتخاب می کنید، دقت کنید. به طور کلی اگر میکروفون را برای تولید پادکست استفاده می کنید، بهتر است مدل های خازنی را در اولویت خود قرار دهید. میکروفون های خازنی نسبت به میکروفون های دیگر مانند دینامیک حساس تر هستند و دامنه پاسخ فرکانسی آن ها نیز وسیع تر است. هر چند می توان از مدل های دینامیک هم برای ضبط صدا استفاده کرد؛ اما مدل های خازنی برای این کار معمولا نتیجه بهتری را ارائه می دهند.

  • محیط استفاده از میکروفون

اگر برای ضبط در یک استودیو خانگی و فقط با یک رایانه کار می کنید، بهترین میکروفون استودیویی برای شما مدل های USB خواهند بود؛ به این دلیل که برای اتصال به رایانه تنها به پورت USB نیاز خواهید داشت؛ اما اگر می خواهید که از میکروفون در محیط های حرفه ای مانند استودیو های بزرگ استفاده کنید، پیشنهاد می کنیم که به سراغ مدل های XLR بروید که کنار تجهیزاتی مانند آمپر یا میکسر صدا استفاده می شوند و عملکرد بهتری دارند.

بهترین میکروفون های استودیویی

  • Blue Yeti X

بهترین میکروفون استودیویی

پاسخ فرکانسی : 20 – 20000 هرتز

الگوی قطبی : کاردیوئید ، همه جهته، دو جهته، استریو

نوع میکروفون : کندانسور

پورت اتصال : USB

اگر به دنبال بهترین میکروفون استودیویی می گردید، می توانید میکروفون Blue Yeti X را در بین گزینه های خود قرار دهید. میکروفون Blue Yeti X یک انتخاب عالی برای ضبط در محیط های مختلف است. این میکروفون چهار الگوی قطبی مختلف دارد که می توانید بین آن ها سوئیچ کنید.

همچنین میکروفون دارای یک دستگیره هوشمند است تا بتوانید سطوح صدا را در هر زمانی که خواستید نظارت و تنظیم کنید تا کنترل بیشتری روی کیفیت کار خود داشته باشید. به عنوان بهترین میکروفون استودیویی این مدل همراه با نرم افزار Blue VO!CE ارائه می شود تا بتوانید به ویژگی هایی مانند جلوه های صوتی پیشرفته، مدولاسیون های صوتی و نمونه های صوتی HD دسترسی داشته باشید تا از آن ها برای بهبود کیفیت ضبط خود استفاده کنید.

تنها مشکلی که ممکن است در حین استفاده از این میکروفون با آن مواجه شوید، نویز پس زمینه است که گاهی اوقات در محیط هایی که سر و صدای زیادی در آن وجود دارد خود را نمایان می کند.

  • آدیو تکنیکا AT2020

آدیو تکنیکا AT2020

پاسخ فرکانسی : 20 – 20000 هرتز

الگوی قطبی : کاردیوئید

نوع میکروفون : خازنی

قابلیت اتصال : XLR

برای انتخاب بهترین میکروفون استودیویی می توانید محصولات آدیو تکنیکا را نیز در نظر داشته باشید. آدیو تکنیکا یکی از تولید کنندگان معتبر تجهیزات صوتی است. میکروفون آدیو تکنیکا AT2020 با این که قیمت کمتری نسبت به رقبای خود دارد؛ اما کیفیتی در حد و اندازه آن ها ارائه می دهد. میکروفون آدیو تکنیکا AT2020 سطح نویز 20 دسی بل دارد که برای استودیو های خانگی فوق العاده است. همچنین دیافراگم کم جرم میکروفون محدوده فرکانسی وسیعی را برای آن فراهم کرده است تا با آن صدا ها را با دقت بالایی ضبط کنید.

  • Rode NT1

Rode NT1

پاسخ فرکانسی : 20 – 20000 هرتز

الگوی قطبی : کاردیوئید

نوع میکروفون : خازنی

قابلیت اتصال : XLR

یکی دیگر از میکروفون های موجود در بازار که می توانید به چشم بهترین میکروفون استودیویی به آن نگاه کنید، میکروفون Rode NT1 است که بیشتر برای خوانندگان و نوازندگان ساز های مختلف مناسب است. این میکروفون می تواند صدا ها را با دقت بالای ضبط کند و سیگنال واضح و با کیفیتی ارائه خواهد داد. یکی از نکات مثبت این میکروفون این است که با یک کیت کامل همراه است که به شما کمک می کند تا کار های خود با کیفیت بیشتری ضبط کنید.

نتیجه گیری

انتخاب میکروفون به عوامل مختلفی بستگی دارد. به همین دلیل نمی توان یک میکروفون را برای همه افراد یا همه نیاز ها مناسب دانست. هر میکروفون بر اساس ساختاری که دارد، در یک حوزه خاص مانند ضبط پادکست عملکرد بهتری دارد. برای آشنایی بهتر با این موضوع سعی کردیم تا در این مقاله برخی از عوامل مهمی را که قبل از خرید میکروفون باید درنظر بگیرید، برشمریم. همچنین برای انتخاب بهترین میکروفون استودیویی، برخی از بهترین مدل هایی که می توانید انتخاب کنید را نام بردیم و به معرفی ان ها پرداختیم.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *