NFT چیست؟!

NFT چیست؟!

در دسته بندی : اخبار

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی، هنر نیز از این پیشرفت مستثنی نبوده و ما روشهای گوناگونی از بیان هنر را می‌بینیم که به صورت دیجیتالی درآمده اند. یکی از روش های رایج فروش و ارائه ی هنرهای مدرن، NFT است که در زمینه ی فروش آثار هنری و احراز هویت دیجیتالی امکانات و پیشرفت خوبی را در صنعت هنر دیجیتال و حتی بازی های رایانه ای ارائه داده و از آینده خوبی برخوردار است. NFT کوتاه شده ی واژگان Non-Fungible Token است و توکن غیر قابل معاوضه نام دارد که گونه ای از رمزنگاری با به کار گیری تکنولوژی بلاک چین است که توانایی تکثیر این آثار وجود ندارد.

در این تکنولوژی نوپا شما میتوانید اثر هنری خودتان مانند نقاشی یا موزیک را به فرم NFT درآورده و به صورت یک ارز دیجیتالی مانند اتریوم یا بیت کوین به فروش برسانید. تفاوت خیلی بزرگ NFT با ارزهای دیجیتالی این است که اگر نقاشی شما ۱۰۰ دلار ارزش داشته باشد شما نمیتوانید آن را به واحد های کوچک تر تبدیل کنید و از این رو آنها توکن های غیر قابل معاوضه یا همان NFT نامیده میشوند. برای بهتر فهمیدن این موضوع یک سنگ قیمتی یا نقاشی مونالیزا را نظر بگیرید، از آنها تنها یکی در جهان هست و نه قابل تکثیر و نه قابل تبدیل هستند.

بنابراین هویت هنرمند و اصالت کار او ثبت و حفظ خواهد شد و او میتواند اثر دیجیتالی خودش را به سادگی و بدون نگران از کپی رایت شدن و یا دزدیده شدن آن را بفروشد. که در این بین ارزش واقعی اثر حفظ شده و همچنان کمیاب باقی میماند. اکنون چند مورد از فعالیت این هنرمندان را برای شما بازگو خواهم کرد: یک بازی رایانه ای را در نظر بگیرید، در این بازی ها ممکن است شخصیت های کارتونی، فضای پارک و شهر و سینما و خیلی چیزهای دیگر به نمایش دربیایند.

آنها همگی ساخت یک گرافیست خوش ذوق هستند و به خودی خود به وجود نیامده اند. خالق این تصاویر و منظره ها اکنون میتواند آثار دیجیتالی خودش را در بازار آزاد به هر کس یا هر کمپانی بفروشد و بدون نیاز به حراجی یا گالری خاصی اثر خودش را با بالاترین قیمت ممکن بفروشد و سازنده اثر میتواند حق تالیف خودش روی آن هنر دیجیتالی را برنامه نویسی کند و با هر بار فروش اثر به مشتری تازه، درصد فروش آن را نیز دریافت کند. همچنین اگر اثر یک هنرمند به صورت فیزیکی باشد، او میتواند با تبدیل آن به یک دارایی NFT به عنوان یک شناسنامه، گواهی بر اصل بودن اثر باشد و دزدی ها کپی برداری های غیر مجاز را عملا از میان بردارد و حق هنرمند بیشتر از پیش محفوظ بماند.

منحصر به فرد بودن، کمیابی، غیر قابل تقسیم بودن و از بین نرفتن و حفظ هویت هنرمندان از مهمترین ویژگی های این بستر داد و ستد میباشد و کاربردشان در بازی های اینترنتی بسیار زیاد است و همچنین کلکسیون داران نیز به دلیل تک بودن این آثار استقبال خوبی از NFTها کرده اند. این روش تازه ارائه آثار دیجیتالی به زودی جهان را فرا میگیرد، اما هنوز کشمکش ها و بحث های زیادی را در محافل هنری به همراه دارد و بسیاری از هنرمندان آن را غیر قابل استناد و عده ای دیگر از جمله Nils Frahm آن را ضد خلاقیت هنری دانسته اند ولی با این همه هنرمندان بزرگی مانند Deadmau5 و Calvin Harris در حال آماده سازی پروژه هایی برای فروش آنها به صورت NFT هستند.

این یعنی زمانی که موزیک جدید Deadmau5 در این بستر گذاشته شود تنها یک نفر میتواند آن را بخرد و از روی تکثیر نمیشود و این برای هنرمندان بزرگی که دارای اعتبار بالایی میباشند میتواند به منبع بزرگ درآمد زایی تبدیل شود، زیرا مشتریان هنرمندان بزرگ تنها کلکسیون داران پولداری هستند که عاشق داشتن آثار کمیاب و مالکیت آنها هستند و از این رو پس از مزایده گذاشتن آثار NFT قیمت های نجومی و بسیار بالایی نسیب هنرمندان شناخته شده تر میشود.

یک اثر NFT به نام #6965 که از مجموعه CryptoPunk منتشر شده بود زمانی رکورد دار گران ترین NFT بود که با قیمتی برابر با ۸۰۰ اتریوم فروخته شد و اگر هر اتریوم را ۲۰۰۰ دلار در نظر بگیرید، یعنی اینکه بیش از ۱.۵ میلیون دلار برای هنرمند سازنده اش سود داشته است. اما چندی پس از آن هنرمند دیجیتالی به نام مایک وینکلمن با نام مستعار Beeple یکی از آثار NFT خودش به نام تقاطع را به قیمت ۶.۶ میلیون دلار به فروش رساند.

منبع دی جی سنتر :‌ هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *