وسایل مورد نیاز آهنگساز

وسایل مورد نیاز آهنگساز

در دسته بندی : آهنگسازی

یک آهنگساز برای این که افکار و ملودی ای را که در ذهن خود دارد در واقعیت اجرا و به موسیقی تبدیل کند، نیاز به ابزار مختلفی دارد. ابزار هایی که برای ساخت موسیقی به کار برده می شوند، متنوع هستند. اما برخی از ابزار ها هستند که موسیقی دان ها نیاز ضروری و بیشتری به آن ها دارند. برای آشنایی بیشتر، در این مقاله قصد داریم وسایل مورد نیاز آهنگساز را که به طور کلی برای ساخت موسیقی و به طور ویژه برای ساخت موسیقی الکترونیک نیاز است، نام ببریم و درمورد آن ها توضیح دهیم.

مهم ترین وسایل مورد نیاز آهنگساز

وسایل مورد نیاز آهنگساز
  • ساز

یکی از مهم ترین وسایل مورد نیاز موسیقی دان، ساز است. ساخت موسیقی بدون ساز نیز امکان پذیر است. برخی از آهنگساز ها تنها با استفاده از حواس، مداد و کاغذ های خطی خود نت های موسیقی را می نویسند. البته لازم است که آهنگساز به طور کامل با نت ها و آکورد ها آشنا باشد تا بتواند نت های یک موسیقی را بنویسند.

بهترین و ساده ترین راه برای ساخت موسیقی این است که آهنگساز ایده خود را با استفاده از ساز در طول فرآیند آهنگسازی به صورت بداهه یا فقط برای نواختن ملودی های مختلف اجرا کند. به همین دلیل یکی از وسایل مورد نیاز آهنگساز، ساز است. شما نیز اگر آهنگساز هستید به کمک ساز می توانید ایده هایی را که در ذهن دارید، به اجرا درآورید. ساده ترین و راحت ترین ساز برای آهنگسازی از نظر بیشتر آهنگسازان، پیانو است.

البته اگر پیانو نمی نوازید، لازم نیست که نگران باشید. پیانو شاید پیچیده به نظر برسد؛ اما در واقع ساده ترین ساز برای یادگیری است. یادگیری آکورد های یک ساز ممکن است هفته ها طول بکشد؛ اما یادگیری آکورد های پیانو در مدت زمان کوتاهی به اتمام می رسد . پیانو یک ساز بسیار ساده است که می توانید با یادگیری آن را تبدیل به ابزار اصلی برای آهنگسازی کنید.

  • ضبط کننده صدا

وسیله بعدی که هر آهنگسازی به آن نیاز دارد، ضبط کننده صدا یا همان ویس رکوردر است. در بیشتر اوقات ساخت یک آهنگ بیشتر از یک روز طول می کشد. به همین دلیل باید مطمئن شوید که بهترین ایده های خود را ضبط کرده اید و برای ضبط این ایده ها نیز به یک ضبط کننده نیاز خواهید داشت. آهنگساز ها به سرعت ایده های خود را فراموش می کنند. در نتیجه بهتر است که همیشه یک ضبط کننده صدا در کنار خود داشته باشید و در حین اجرا به سرعت کار خود را ضبط کنید.

وسایل مورد نیاز آهنگساز
  • ایستگاه کاری صوتی دیجیتال و صفحه کلید Midi

از وسایل مورد نیاز آهنگساز باید به ایستگاه کاری صوتی دیجیتال (DAW) و صفحه کلید Midi نیز اشاره کرد. یک ایستگاه کاری صوتی دیجیتال به شما این امکان را می دهد تا صدا های مختلف را ضبط و ادیت کنید و یا حتی صدا های مختلف و جدیدی برای تولید آهنگ بسازید.

در کنار DAW، یکی از مهم ترین ابزار هایی که باید داشته باشید، صفحه کلید Midi است. صفحه کلید Midi به صورت مستقیم به ایستگاه کاری صوتی دیجیتال شما متصل می شود و شما می توانید با استفاده از آن راحت تر آهنگ های خود را بسازید. این دو وسیله می توانند خلاقیت شما را در آهنگسازی افزایش دهند.

  • دفتر نت موسیقی

اگر جزو آن دست از افرادی هستید که از سبک آهنگسازی قدیمی لذت بیشتری می برند، باید یک دفتر نت موسیقی تهیه کنید. دفتر های نت موسیقی برای نوشتن و یادداشت نت های مختلف ضروری هستند. شما می توانید خیلی سریع هر نتی را که در نظر دارید در این دفتر ها یاداشت کنید تا هر وقت که خواستید در زمان نواختن از آن ها بهره ببرید.

وسایل مورد نیاز آهنگساز-3
  • نرم افزار نت نویسی موسیقی

همه وسایل مورد نیاز آهنگساز سخت افزاری نیستند. شما به نرم افزار های مختلفی نیز برای ساخت آهنگ نیاز خواهید داشت. یکی از مهم ترین وسایل مورد نیاز موسیقی دان ، نرم افزار نت نویسی موسیقی است. به کمک نرم افزار نت نویسی می توانید به سرعت نت های خود را یادداشت کنید و در صورت نیاز آن ها را ویرایش کنید. همچنین امتحان ایده های جدید به کمک آن ها نیز ساده تر است.

  • سینت‌ های نرم افزاری و پلاگین‌ های صوتی

متخصصان موسیقی الکترونیک سینتی سایزر ها و افکت ‌های VST  را لازمه این کار می دانند. VST  به سینتی سایزر هایی گفته می‌ شود که صدا های مختلفی تولید می‌ کنند و می‌ توانید از آن‌ ها مثل سینتی سایزر های واقعی استفاده کنید. تنها تفاوتشان این است که نرم ‌افزار هستند و باید آن ها را نصب کنید و در DAW ازشان بهره ببرید. البته می‌ توان برخی از VST‌ها را به طور مستقل نیز به کار گرفت. افکت ‌های VST بسیاری موجوداند که برخی از آن ها عبارتند از:Reverb ،EQ ،Compressor ،Delay ،Chorus ،Phaser ،Flanger  و ....

  1. نرم افزار ویرایشگر صدا

پیش از ساخت آهنگ ها به سبک الکترونیک لازم است این نکات را نیز به خاطر داشته باشید. با اینکه بیشتر  DAWها اعمال ابتدایی مثل برش دادن و فید کردن را انجام می‌دهند، شاید تمایل داشته باشید از یک نرم افزار برای ویرایش حرفه‌ای ‌تر فایل ‌های صوتی استفاده کنید. در این مورد هم انتخاب‌ های زیادی دارید که Sound Forge Audio Studio تنها یکی از آن ها است. یکی دیگر از گزینه های شما نیز Audacity  است. همچنین نرم ‌افزارهای جانبی دیگری برای میکس و مستر کردن هستند که به صورت حرفه ‌ای و تخصصی تنها برای این کار تولید شده اند.

  1. سمپل ها

شما حتما به تعداد زیادی سمپل باکیفیت نیز احتیاج خواهید داشت. از سمپل ‌ها بیشتر برای درامز، پرکاشن و جلوه‌ های ویژه استفاده می‌شود. البته سمپل‌ های زیادی نیز برای بیس و سایر ساز ها در دسترس است. پک‌ های سمپل معمولا براساس سبک، نوع ساز، تمپو و... دسته بندی شده اند. سمپل ‌های خوب به تقویت قوه‌ تخیل و خلاقیت ذهن شما کمک می‌ کنند.

جمع بندی

یک موسیقی دان برای این که بتواند ایده های خود را به تبدیل به موسیقی کند، نیاز به تجهیزات مختلفی دارد. تجهیزاتی که در حوزه ساخت موسیقی تولید شده اند، بسیار زیاد و متنوع هستند؛ اما همه آن ها ضروری نیستند. به همین دلیل برای آشنایی بیشتر، در این مقاله وسایل مورد نیاز آهنگساز را نام بردیم و درمورد آن ها توضیح دادیم.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *