اهمیت میکس در مونو

اهمیت میکس در مونو

در دسته بندی : آهنگسازی

میکس کردن آهنگ ها یکی از رایج ترین کار هایی است که آهنگساز ها و دی جی ها انجام می دهند. فرآیند میکس کردن می تواند به شیوه های مختلفی انجام شود. برای هر روش نیز ترفند هایی وجود دارد که به شما کمک می کند میکس های بهتری بسازید. یکی از روش های محبوب میکس مونو است. میکس کردن در حالت مونو می تواند یک تغییر بزرگ در فرآیند میکس کردن شما ایجاد کند. ما در این مقاله قصد داریم درمورد تفاوت میکس در مونو و استریو را توضیح دهیم و بررسی کنیم که میکس مونو چه مزایایی در اختیار شما قرار می دهد.

میکس مونو چیست؟

میکس در مونو

قبل از توضیح درمورد میکس مونو باید با معنی مونو در موسیقی آشنا شویم. مونو به جایی اشاره دارد که همه صدا ها در مرکز بدون پانینگ شنیده می شوند. در حالی که میکس در استریو می تواند به سادگی انجام شود و صدا ها در عرض شنیده شوند.

میکس مونو در واقع یک شیوه و تاکتیک خاص است که در کنار روش میکس کردن استریو مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه از میکس در مونو در بسیاری از استودیو و مسترینگ سرویس ها استفاده می شود.

بهبود درک صوتی با میکس مونو و استریو

میکس مونو و استریو می تواند درک صوتی شما را بهبود ببخشد؛ زیرا منطقی پشت درک ما از صدای مونو و استریو وجود دارد. هنگامی که به صدا به صورت استریو گوش می دهید، می توانید تفاوت هایی هر چند ریز را بین صدا های چپ و راست تشخیص دهید. علاوه بر این کنتراست هر چقدر هم که کم باشد به ایجاد حس فضا و عمق در موسیقی کمک می کند. با این حال در میکس مونو ما صدا را به صورت یک صدای واحد از تمامی جهات دریافت می کنیم.

مزیت میکس کردن به شیوه مونو این است که به شما این امکان را می دهد تا خلاقیت و پویایی خود را در میکس افزایش دهید و بیشتر روی قسمت های مختلف آهنگ تمرکز داشته باشید. در مقایسه با آن در میکس استریو شما باید روی عناصر زیاد و جداگانه ای تمرکز داشته باشید که می تواند خلاقیت شما را محدود کند. در میکس مونو شما می توانید آهنگ هایی با آزادی عمل بیشتری بسازید.

چگونه میکس در مونو را شروع کنیم؟

چگونه میکس در مونو را شروع کنیم؟

برای میکس در مونو باید به نکات زیر توجه کنید:

  • شروع با استریو

اگر از دی جی ها یا آهنگساز هایی هستید که برای مدتی طولانی با میکس استریو کار کرده اید، احتمالا طول می کشد تا به میکس مونو عادت کنید. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که قبل از جا به جایی بین مونو و استریو ابتدا روی استریو تمرین کنید. همچنین حتما باید مطمئن شوید که یک ایده خوب برای میکس کردن آهنگ در نظر دارید. اگر آهنگی که روی استریو میکس کرده اید خوب به نظر می رسد، می تواند در میکس در مونو بهتر نیز باشد. علاوه بر این با مقایسه میکس مونو و استریو شما می توانید متوجه شوید که کدام یک برای شما بهتر خواهد بود.

  • تنظیم فیدر ها

کار بعدی که باید برای میکس مونو انجام دهید این است که فیدر های خود را تنظیم کنید. فیدر ها همگی باید در مرکز یا روی نقطه صفر تنظیم شوند. همچنین از تغییر هر یک از پانینگ ها در هر کدام از کانال های جداگانه خودداری کنید. در میکس مونو تغییرات فیدر تنها برای دستیابی به نتایج موقتی است و بعد از آن باید دوباره روی حالت اولیه تنظیم شوند.

  • EQ و فشرده سازی

برای میکس در مونو می توانید تنظیمات EQ و فشرده سازی را نیز تغییر دهید. برای این کار لازم است که ابتدا میکس خود را به صورت کامل و با تمامی افکت ها و صدا ها بشنوید تا متوجه قسمت های درست و نادرست آن که نیاز به تغییر دارند، شوید. بعد از آن می توانید تصمیم بهتری برای تنظیمات EQ و فشرده سازی آهنگ میکس شده خود بگیرید.

برای مثال اگر آهنگی که برای میکس انتخاب کرده اید دارای یک آواز اصلی است، میکس مونو و تغییرات تنظیمات EQ و فشرده سازی کمک می کند تا مطمئن شوید تمامی صدا ها از جمله آواز اصلی صحیح هستند. معمولا آواز باید بلند ترین صدا در میکس شما باشد و صدا های دیگر در حاشیه قرار بگیرند.

بررسی سازگاری در مونو

بررسی سازگاری در مونو

در برخی از سیستم ها مانند تلوزیون های آنالوگ، گوشی های موبایل و بعضی قسمت های سیستم های PA در کلاب ها، رادیو AM و... صدا به صورت مونو پخش می شود. پس شما باید در این مورد بررسی بسیاری انجام دهید و محتاطانه رفتار کنید به ویژه درباره افکت ها و FX های که به صورت استریو و گسترده رکورد شده اند مانند Reverb وDelay. بنابراین اگر میکس مونو شما کمی ایراد داشته باشد به طرز وحشتناک تری نسبت به زمینه استریو خودشان را نشان می دهند و موزیک شما هر اندازه هم که دارای ملودی های زیبا و گیرا و ارنجمنت حرفه ای باشد؛ اما صدای خوبی نخواهد داشت، به ویژه در موزیک الکترونیک که بیشتر در کلاب ها و سیستم های PA پخش می شوند، اگر موزیک شما در زمینه مونو به خوبی میکس نشده باشد صدای موزیک شما خراب و ناقص و ناهنجار به گوش شنوندگان خواهد رسید.

بنابراین در هنگام میکس موزیک یا حتی در مراحل ساخت موزیک و کار روی پروژه، روی مستر باس و کیک خودتان یک ابزار مونو Utility در Ableton Live را قرار دهید و هر چند وقت یک بار با انجام تغییرات در زمینه میکس صدای کلی را در حالت مونو هم بلافاصله گوش دهید تا صدا را به درستی میکس کنید.

جمع بندی

میکس ها می توانند به شیوه های مختلفی انجام شوند؛ اما دو سبک مهم و پایه برای میکس کردن سبک های استریو و مونو هستند. در سبک استریو شما می توانید موسیقی را طوری میکس کنید که گویی شنونده آن را در حال اجرای زنده می شوند و می تواند مسافت صدا ها را نیز تشخیص دهد؛ اما در میکس مونو از تمامی قسمت های آهنگ یک صدا ثابت وجود دارد. میکس در مونو مزیت های بسیار زیادی دارد. از جمله این که با داشتن عناصر کمتر می تواند خلاقیت شما را بهبود دهد.

 

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *