۳ افکت ضروری که هر دی جی باید آنها را بشناسد

۳ افکت ضروری که هر دی جی باید آنها را بشناسد

در دسته بندی : دی‌جی

در روزهای واینیل، یک دی جی مجبور بود تا یک قطعه سخت‌افزار دیگر به غیر از دو ترن‌تیبل و میکسر را برای ایجاد افکت‌ها به تنظیمات خود اضافه کند. اما در حال حاضر هر نرم‌افزار دی جی در بازار به همراه مجموعه‌ای از افکت‌ها ارائه می‌شود که می‌تواند به راحتی فشردن کلید ماوس مورد استفاده قرار گیرند.

استفاده از افکت‌های مختلف می‌تواند خلاقیت را به ست شما اضافه کند و هر دی جی نیز افکت‌های دلخواه خودش را استفاده می‌کند، اما این خوب است که کاربرد و نتیجه‌ی خروجی چند مورد از افکت‌های ضروری که می‌توانند در موقعیت‌های مختلف مورد استفاده قرار بگیرند را بدانیم.

Filter

Filter

رایج ترین فیلتری که در کنترلرها و میکسرهای دی جی پیدا خواهید کرد، فیلتر بالا/پایین گذر است. این در واقع دو افکت است که در یک ناب ترکیب شده‌اند و به دی جی ها اجازه‌ می‌دهد تا فرکانس‌های مشخصی را از ترک حذف کنید. با چرخاندن ناب به سمت چپ فرکانس‌های بالا و با چرخاندن آن به سمت راست فرکانس‌های پایین حذف خواهند شد.

فیلتر یک ابزار سرگرم کننده برای استفاده در انتقال‌ بین ترک‌ها است و می‌توانید به جای استفاده از اکولایزر پایین برای بریدن بیس آهنگ، از فیلتر بالاگذر استفاده کنید. این می‌تواند افکتی مشابه همان اکولایزر پایین باشد، اما با کمی تفاوت نسبت به آن صدای متفاوتی به شما ارائه می‌دهد.

همچنین می‌توانید از فیلتر برای ایجاد برخی از تنش‌ها و نمایشی کامل‌تر استفاده کنید. احتمالا شنیده‌اید که دی جی ها از فیلترها استفاده می‌کنند تا ساختن صدای ترک را مانند ساختار اینتروی آن کنند. آن یک ابزار خوب برای استفاده، به خصوص در ساختارهای طولانی یا برک‌ها می‌باشد.

از آنجا که استفاده از آن بسیار راحت است، سو استفاده کردن از آن نیز یکی از رایج ترین موارد می‌باشد. مانند دو افکت دیگر که در ادامه به شما معرفی خواهیم کرد،  بهترین استفاده از فیلتر، استفاده‌ی کم است.

Echo/Delay

Echo/Delay

 دیلی(delay) افکتی است که یک بخش یا یک صدا را مکررا باز پخش می‌کند و معمولا به آرامی از بین می‌رود. آن ابزاری است که من برای تاکید کردن بر روی بخش‌های محبوب یا قابل تشخیص یک آهنگ یا در پایان انتقال استفاده می‌کنم.

من فهمیده‌ام که استفاده از اکو یا دیلی در طول یک بخش آشنای آهنگ صدای آن را بزرگ تر از چیزی که است نشان می‌دهد. این یکی از راحت ترین روش‌ها برای جلب توجه به بخشی از یک آهنگ است، بدون آنکه بخواهد صدای آن برای جمعیت آزار دهنده باشد. اگر من یک آهنگ با صدای خواننده را پلی کنم، آن یک روش خوب برای برجسته کردن اشعار خاطره انگیز یا در طول یک آهنگ بدون آواز بهترین راه برای برجسته کردن، تاکید روی بخش ساختن تنش (Build tension) است. 

برای بسیاری از دی جی‌ها، اکو و دیلی در انتقال آهنگ‌ها در طی سال‌های گذشته بسیار محبوب شده است. شما هم می‌توانید با تکرار انتهای بخش آهنگی که می‌خواهید از آن خارج شوید از آن برای ایجاد انتقال صدایی نرم‌تر استفاده کنید و به تمیزی آن ترک را فید کنید. من در این موقعیت‌ها دوست دارم تا از اکو یا دیلی در ضرب ۲/۱  یا ضرب ۱ استفاده کنم.

این افکت یکی از بهترین موارد یادگیری با تنوع صدای بسیار بالا است. آن به اندازه‌ای که ناب فیلتر در میکس شما عمقی عمل می‌کند نمی‌باشد. من پیشنهاد می‌کنم آن را به همراه wet/dry روی ۳۰ تا ۴۰ درصد استفاده کنید زیرا می‌خواهید آن را بشنوید، اما نباید این افکت را بیش از حد در میکس اعمال کنید. سعی کنید با آن افکت کارکنید و نقطه‌ی مناسب برای روش پلی کردنتان را پیدا کنید.

Reverb

Reverb

اگر تا به حال در یک سالن یا کلیسای بزرگ خالی فریاد کشیده باشید، متوجه شده‌اید که صدای شما مانند یک اکو یا پژواک (اما نه کاملا) به نظر می‌رسد. این افکت فضایی اضافه و مجزا را به ترک‌هایی که شما پلی می‌کنید اضافه می‌کند و بیشتر شبیه دو افکت دیگر که عقب تر توضیح دادیم می‌توان از آن به عنوان یک ابزار انتقال استفاده کرد.

ریورب یک افکتی است که من از آن برای برجسته کردن صداهای مشخص در یک ترک در حال پخش استفاده می‌کنم. استفاده  از آن بر روی صدای Snare یا Clapها سرگرم کننده است و صدای آنها را حماسی تر جلوه می‌دهد. استفاده از آن در برک‌ها یا بالا آمدن‌ها بسیار جذاب است و آن بخش‌ها را جالب تر می‌کند یا به عنوان روشی برای هدایت جمعیت برای آگاهی از تغییر در ست یا آهنگ استفاده می شود، به خصوص زمانی که در حال پخش موسیقی سبک Dance با دراپ های بزرگ می‌باشید.

آن همچنین یک روش عالی برای انتقال به تمپوهای مختلف می‌باشد. مانند استفاده از اکو یا دیلی، من دوست دارم از ریورب بیشتر در انتهای بخشی استفاده کنم که در حال انتقال از آن به ترک بعدی هستم، اما به جای اینکه مستقیما و در یک زمان به داخل ترک بعدی بروید، دنباله‌ی ریورب را رها می‌کنید و سپس به داخل یک ترک با فضای تازه تر بروید. دنباله‌ی بلند ریورب جلوی قطع ناگهانی انتهای ترک را گرفته و باعث می‌شود تا فضایی با صدای طبیعی برای دراپ یک ترک در یک تمپوی کاملا متفاوت ایجاد شود. برای یادگیری این کار کمی تمرین لازم است و زمانی طول خواهد کشید تا بر روی انجام این کار استاد شوید.

در نهایت

افکت‌ها چیزهایی هستند می‌توانند برخی از عناصر خوب را به ست شما اضافه کنند، اما استفاده‌ی نا مناسب از آنها و خراب کردن ست خیلی راحت است. استفاده از این افکت‌ها برای درک چگونگی طعم و چاشنی آنها بسیار بهتر از این است که افکت‌هایی را بدون آگاهی و آشناییت کم به صورت تصادفی استفاده کنید فقط به دلیل اینکه در نرم‌افزار شما موجود هستند.

بنابراین شما باید دست کم با این سه افکت آشنا باشید، زیرا آنها بسیار انعطاف پذیر بوده و در بسیاری از موقعیت‌ها می‌توانندبه کار شما بیایند. قبل از امتحان کردن آنها در برنامه‌ها ابتدا به خوبی با آنها تمرین کنید و راه‌های استفاده‌ی خلاقانه از افکت‌ها را پیدا کنید. به یاد داشته باشید که این افکت‌ها را می‌توان به روش‌های مختلفی استفاده کرد. از آزمایش کردن آنها در محیط خانه نترسید و دریابید که چطور می‌توانید از آنها استفاده کنید تا به ست خود چاشنی اضافه کنید.

منبع دی‌جی سنتر هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *