بزرگترین ترس‌های دی جی ها و چگونگی غلبه بر آنها

بزرگترین ترس‌های دی جی ها و چگونگی غلبه بر آنها

در دسته بندی : دی‌جی , روانشناسی دی‌جی

به راستی که بزرگ ترین ترس شما در حال دی جی کردن در یک برنامه چه می‌باشد؟ و چه مشکلاتی شما را در هنگام دی جی کردن درگیر می‌کنند؟ در مقاله‌ی امروز ما عمده ترین این مشکلات و بهترین روش برای غلبه بر آنها را برای شما بازگو می‌کنیم.

ترس از خرابی ابزار

بزرگترین ترس های دی جی ها و چگونگی غلبه بر آنها

احتمالا یکی از شایع ترین ترس دی جی ها در برنامه ها نقص کامپیوتر یا تجهیزات می‌باشد، که بزرگترین آنها خرابی کامپیوتر و نداشتن بک آپ است. زیرا اکثر دی جی ها از نرم افزار‌هایی مانند Traktor، Serato و... استفاده می‌کنند و تمام تنظیمات و مپ کنترلر خود را با کامپیوتر و نرم افزار انجام می‌دهند.  به نظر می‌رسد بعضی‌ها برای این ضعف کامپیوتری مورد سرزنش قرار می‌گیرند. یک راه حل فوری ولی گران این است که یک لپ تاپ جانبی و پشتیبان داشته باشید که از قبل با ابزار دی جی شما سینک و مپ باشد. اما به جای صرف هزینه‌ی زیاد برای لپ تاپ شما می‌توانید کارهای دیگری را نیز انجام دهید:

⦁ ایجاد یک کپی بک آپ قابل بوت شدن از درایو هارد
⦁ ایجاد یک کیت DJ اضطراری بر روی USB
⦁ به همراه داشتن ابزار پشتیبان (مانند یک کارت صدای اضافی)

اشتباه کردن

بزرگترین ترس های دی جی ها و چگونگی غلبه بر آنها

کامپیوتر ها و ابزار‌ها تنها چیز‌هایی نیستند که موجب اختلال در ست های دی جی می شوند. چون امکان اشتباه کردن دی جی ها نیز وجود دارد:
⦁ احتمالا بزرگترین ترس، ترس از متوقف کردن به اشتباه یک دک در حال پخش می‌باشد.
این یکی از اشتباهات رایج برای دی جی ها است، که ممکن است به روش‌های مختلفی رخ دهد. مثلا به طور تصادفی کراس فیدر را به یک سمت داده باشید و سپس متوجه نشوید که چرا از دک در حال پخش صدایی بیرون نمی آید یا یکی از اشتباهات رایج دیگر در بین دی جی ها، بارگذاری یک ترک بر روی دک در حال پخش می‌باشد.
وقتی اینگونه مسائل رخ می‌دهد، شما در آن لحظه به سرعت احساس بی دست و پا بودن می‌کنید. در آن لحظه مخاطبان به دی جی نگاه می‌کنند و عکس العمل ناراضی بودن خود را اعلام می‌کنند. بنابراین اگر بتوانید این اشتباهات لحظه‌ای را به سرعت هضم کرده و آنها را برای خود بزرگ نکنید و به سرعت خود را به سِت برگردانید، دیگر اشتباه فکر نخواهید کرد و اوضاع بدتر نخواهد شد.
برای جلوگیری از این اشتباهات موارد زیر را رعایت کنید :
⦁ فعال کردن load lock در نرم افزار دی جی یا بر روی CDJ ها برای جلوگیری از بارگذاری اشتباه آهنگ‌ها بر روی دک فعالِ در حال پخش.
⦁ همیشه قبل از فشردن کلید توقف یا پلی، ولوم آن دک را کمی پایین بیاورید تا با این روش متوجه شوید در حال کنترل کردن کدام دک هستید.
⦁ همه‌ی کانال های خود را بر روی "Thru" تنظیم کنید تا به طور کامل کراسفیدر را غیر فعال کنید.

موسیقی اشتباه / از بین بردن امواج

بزرگترین ترس های دی جی ها و چگونگی غلبه بر آنها

یکی دیگر از بزرگترین اشتباهات دی جی ها انتخاب ترکی است که موج و روند رو به رشد ست را از بین ببرد، برای همین در انتخاب ترک محتاط باشید. اگر کار اصلی شما به عنوان یک دی جی داشتن ترک‌های خوب و پخش آنها برای جمعیت است، نداشتن ترک‌های مناسب باعث ایجاد بدترین احساس ممکن می‌شود. با این وجود، با فرض اینکه اگر شما بهترین ترک‌ها را هم داشته باشید، اگر قادر به شناسایی و آنالیز جمعیت نباشید با پخش یک ترک نامناسب سریعا باعث از بین رفتن وایب در بین جمعیت می‌شوید.

در اینجا مواردی وجود دارد که در این روند به شما کمک می‌کنند:

⦁روانشناسی اجرای خود را تقویت کنید و محیط و افراد حاضر را حین اجرا آنالیز کنید.(این مورد خود یک مقاله تخصصی می باشد که در آینده نزدیک پس از تکمیل شدن منتشر خواهیم کرد.)

⦁ قابلیت TraktorAutoNextSong نیز بر اساس پلی لیستی که در حال پخش می‌باشد ترک بعدی را به شما پیشنهاد می‌کند. (این مورد تنها برای مواردی اضطراری توصیه می شود)
⦁ نرم افزار‌های iOS Traktor DJ و Rekordbox DJ نیز می توانند ترک های مناسب را بر اساس پارامترهای مختلف به شما پیشنهاد کنند.

پول

بزرگترین ترس های دی جی ها و چگونگی غلبه بر آنها

بزرگترین ترس دی جی ها در هنگامی که در یک برنامه دی جی می‌کنند، پرداخت نکردن هزینه یا فرار کردن فرد پرداخت کننده است.
پرداخت هزینه بزرگترین معامله‌ی برای دی جی های حرفه ای است. در واقع برای هر نوع از هنرمند ها این موضوع از اهمیت زیادی برخوردار است. کمدین ها، هنرمندان ویژوال، رقاص ها، گروه های موسیقی و ... برای جلوگیری از این استرس های وارده دو راه  دارند:
1- نوشتن قراردادی واضح و صریح بین نماینده یا مالک کلاب یا برنامه و خودتان برای ارائه‌ی خدمات که این کار یک سند قانونی را در اختیار شما می‌گذارد تا در صورت پرداخت نشدن هزینه می‌توانید آن را به کار ببرید.
2- برقراری رابطه ی خیلی خوب با مالکان کلاب یا فردی که به شما هزینه ی کارتان را پرداخت می کند. این کار موجب از بین رفتن نگرانی شما در مورد هزینه‌های پرداختی و حتی سرویس دهی بهتر کارکنان آنجا به شما می شود.

عوامل خارجی

بزرگترین ترس های دی جی ها و چگونگی غلبه بر آنها

در نهایت عوامل خارجی نیز برخی اوقات موجب تداخل در یک برنامه یا اجرا می شوند. اما این چیزی نیست که همیشه رخ دهد. ولی وقتی اتفاق بیافتد برای سالها در ذهن شما ماندگار خواهد شد. برای مثال یکی از این اتفاقات نادر این است که در کلابی که شما مقیم هستید و تعدادی دی جی دیگر نیز در آنجا وجود دارند که بر روی سیستم صدای کنترل میکسر یک پسوورد گذاشته باشند که آن را مخصوص سبک EDM و House تنظیم کرده باشند.  آنها این تنظیمات را قفل می‌کنند تا هر دی جی نتواند به آنها دسترسی داشته باشد و به اشتباه آنها را کم و زیاد کرده و باعث خرابی صدا شود و آن تنظیمات را تقریبا متناسب همه‌ی سبک‌ها انجام می‌دهند، فارغ از اینکه بعضی سبک‌ها برای گیرایی بیشتر نیاز به تنظیم و اکولایز صدای خروجی دقیق تری دارند.

 

منبع دی جی سنتر هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *