Saturator: ابزار پنهان ویرایش صدا در Ableton Live

Saturator: ابزار پنهان ویرایش صدا در Ableton Live

در دسته بندی : آهنگسازی

چه بخواهید صداهای کسل کننده را بگونه ای ماهرانه توان دهید یا بخواهید آن را مانند صدای آنالوگ کنید یا دیستروشن بیش از اندازه بیافزایید یا بخواهید صداهایتان را بیش از اندازه درکتان به شدت کنترل کنید، پلاگین Saturator ایبلتون لایو نیازهای شما را پوشش خواهد داد.

فراوانی نمودارهای خمیدگی

Saturator Ableton Live

اساسا پلاگین Saturator یک افکت فرمدهی به موج صدا است که با پردازش صدا از روش رایشگری امواج ورودی، آنها را بسته به پیکربندی انجام شده در Saturator به فرم تازه ای تبدیل می کند(Transform).

در نمای دستگاه Saturator یک ناب Drive جای دارد که به شما دسترسی می‌دهد تا شدت مدار سچوریتور را ساماندهی کنید. میتوانید برای داشتن بازخورد بیشتر آنها زیاد کنید. اما پس از ویرایش صدا در پایان کار شاید نیاز باشد به ناچار Output یا Dry/Wet را کاهش دهید تا تاوان صدای پرپشت و پردازش شده را بپردازید.

سرویس گزینش شده در این دستگاه Analog Clip است که برای مانندسازی دستاورد ساختگی گین میکسر کلاسیک بسیار خوب می‌باشد. یک منو کشویی نیز در زیر نمای نمودار جای دارد که دسترسی شما به شش مدار لبریزکننده دیگررا فراهم میکند: Soft Sine، Medium Curve، Hard Curve، Sinoid Fold، Digital Clip و Waveshaper.

مدارهایSoft Sine  و  Sinoid Fold برا پرپشت کردن و پف دادن به هر سیگنال ورودی به همراه افزودن پانچ، جزئیات و افزایش هارمونیک ها بهترین گزینه هستند و این کار را بدون بوست کردن Drive میتوانید انجام دهید.

بهتر است این پیکربندی را روی درام ها آزمایش کنید و سپس دستگاه را روشن و خاموش کنید تا دگرگونی سیگنال را بشنوید و شاید شما با این آزمایش شگفت زده شوید و به این بیاندیشید که چگونه بدون بهره گیری از سچوریتور به زندگی خودتان ادامه میدادید؟

Soft Sine  و  Sinoid Fold در Drive بالاتر جدایی آشکاری از هم پیدا میکنند، که Sinoid Fold تا اندازه بیشتری صدا دیستورشن گذرای ساختگی میسازد.

دیگر مدارها نیز تا اندازه ای از نامشان کاربردشان آشکار است. Digital Clip فراهم کننده ی همتا مدرن همان Analog Clip است. هنگامیکه مدارهای Medium و Hard Curve رساننده ی چیزی هستند که افکت های دیستورت جاافتاده تری را فراهم میکند.

شاسی Soft Clip یک مدار Analog Clip افزوده بر سازمان را در گام Output دستگاه به کار میگمارد. پاکسازی DC از همان نخست در پیشگمان دستگاه روشن است و آفست های DC را در گام ورودی از صدا پاک میکند. در پایین نمایشگر شاسی DC گزینه Color جای دارد که چهار فیلتر کنترل را برایتان روشن میکند.

افزودن کمی رنگ

هنگامی که شاسی Color را روشن میکنید با Saturator میتوانید چگونگی پردازش فرکانس های پایین در پیکربندی های با Drive بالاتر را نیز کنترل کنید و بر روی سیگنالهای فرکانس های پایین با اندازه ی پایه ای کم ریزبین شوید و نمودار دیستروشن طیف فرکانسی را برای داشتن درام های Kick آلوده و زننده ی سبک های هارد، بالا بیاورید.

Freq، Width و Depth در این بخش فرم‌دهی نویز فرکانس بالا را کنترل می‌کنند تا یک لایه دیگر از آلودگی را به سیگنال بیافزایند. بکوشید تا با افزایش یا کاهش دادن شماره گیر Depth و سپس بالا پایین کشیدن Freq و Width یک نقطه شیرین و گیرایی خوب را برای کنترل این چشم‌انداز ویژه از Saturator بدست آورید.

شاید ارزشش را داشته باشد تا  که پیکربندی Color را بیش از اندازه ای را گماشته باشید و سپس با خاموش کردن شاسی Color بخواهید ببینید که چه دگرشی در صدا پدید آمده است.

برای بیس های بسیار نیرومند کنترل ناب Base را به سو پایین بیاورید. هرچند آسان است که در اینجا Gain بیشتری را بیافزایید، بنابراین شاید نیاز باشد تا گین Output را برای پرداخت تاوان پردازش صدا کاهش دهید.

مود Beast

طراحان صدایی که به دنبال ترادیسی بیش از اندازه می‌باشند باید مدار Waveshaper را برگزینند، سپس شاسی آشکارساز (پیکان مانند) در کنار کلید روشن / خاموش دستگاه و در سو چپ نام دستگاه را کلیک کنید تا به پیکربندی های ریزتری دسترسی داشته باشید: هنگامی که شاسی آشکار ساز را بزنید شش لغزنده در پایین نمایشگر نمایان میشوند.

در این بخش مازاد لغزنده Drive به صورت خودکار بر روی ۱۰۰٪  می‌باشد و در ۰٪ Waveshaper از پایه درگیر نمیشود. لغزنده Curve  هارمونیک های رده سوم را به سیگنال ورودی میافزاید و پیامد آن یک دیستورشن پیچیده با نمودار فزاینده است.

لغزنده Depth یک موج سینونسی را بر روی پیکربندی Waveshaper میاندازد که وارونه یک Sinoid Fold میتواند برجسته شدن بازدهی سیگنال کمک کند.

لغزنده Period چرخه های بیشتری را به موج سینوسی افزوده شده بدست لغزنده Depth به سیگنال میافزاید که میتواند هرچیزی از یک پانچ سرسخت در اندازه های پایین گرفته تا خشکاندن دیستورشن هنگام اغراق بیش از حد را فراهم کند.

با تخت کردن اندازه کنترل های هسته ای از کنشگر گذر موج، لغزنده Damp می‌تواند یک تن دیستورشن نزدیک به بیصدا را به سیگنال بیافزاید، هنگامیکه لغزنده Lin میتواند در پیوستگی با دیگر کنترلها فرم موج بدست آمده را اریب دهد و از میانه بیرون راند.

نکته: پیش از اکسپورت صدا با راست-کلیک یا کنترل کلیک بر روی نام Saturator مود High-Quality را تیک بزنید.

در پیوند با پیکربندی Color، Waveshaping از Saturator میتواند بسادگی صدا را به صدای اورجینال نزدیک کند. گرچه بازی کردن با آن می‌تواند یک سرگرمی باشد اما زیادروی در آن و اینگونه دیستورت های سسخت برا بسیاری از سبکها ایده آل نیست - اما

شما همیشه می‌توانید برای رام کردن سختی درهمآمیزی افکت با سیگنال اندازه Dry/Wet در سچوریتور را کاهش دهید. برای آغاز  یک Sinoid Fold  یا  Soft Sine بدون هیچگونه Drive یا Color می‌تواند برای ترک شما در میکستان نیازتان را پاسخگو باشد. به هر روی دیگر از کارایی ها و توانمندی Saturator چشمپوشی نکنید.

منبع دی جی سنتر : هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *