6 مرحله اصلی تولید موسیقی

6 مرحله اصلی تولید موسیقی

در دسته بندی : آهنگسازی

این مقاله مراحل مختلف در مورد ساخت موسیقی را به شما توضیح می‌دهد و در سراسر فرایند تولید موسیقی به شما کمک خواهد کرد. در دنیای امروزی موسیقی تنها قانون این است که هیچ قانونی وجود ندارد. شما می‌توانید هرچیزی که می خواهید را ضبط کنید و به عنوان سمپل از آنها استفاده کنید. افکت‌ها را به طوری که قبلا حتی تصورش را هم نکرده‌اید اتومیشن کنید. ریتم‌ها و سبک‌ها را برای ایجاد ضرب‌ها و ملودی‌های بیشتر و ایجاد دسته بندی‌های جدید از موسیقی میکس کنید. هدف این مقاله این است که شما روند تولید یک موسیقی از ابتدا تا انتها را درک کنید تا بتوانید آهنگ‌هایی را مطابق با استاندارد‌های جهانی به عنوان یک موسیقی خوب بدون در نظر گرفتن سبک انتخابی‌تان ایجاد کنید.

هر آهنگ سازی فرایند تولید موسیقی خاص خود را دارد. شما با تمرین کردن تکنیک‌ها و ترفند‌های مخصوص سبک خودتان می‌توانید مهارت‌های آهنگ سازی خود در آن سبک را گسترش دهید. اما هر نوع خاصی از فرایند آهنگ‌سازی شامل چند مرحله ی پایه و اصلی می باشد که در ادامه به آنها می پردازیم.

آهنگ نویسی

باید بگویم که آهنگ نویسی فرایند قرار دادن ایده‌های موسیقیایی شما در کنار هم برای تشکیل یک ساختار بزرگ تر از ملودی، هارمونی و یک ریتم منسجم است. این روند یک طوفان مغزی است که منجر به ایجاد آغاز، وسط و پایان موسیقی می شود. با این حال، یک آهنگ خوب از لحاظ هنری معمولا تمام عناصر ذکر شده در بالا (یعنی ملودی، هماهنگی، ریتم، ابتدایی، وسط و پایان) را در بر می گیرد و باید در کنار هم به طرزی خوشایند و دلپذیر قابل تشخیص باشند. نوشتن موسیقی به نوعی اصلی‌ترین بخش تولید یک موسیقی می باشد که در این مرحله ایده‌های بزرگ و جذاب در پروژه ی شما اعمال می‌شوند.

سازماندهی

نسبت به همه‌ی مراحل تولید موسیقی، ممکن است از مرحله‌ی سازماندهی درک کمتری وجود داشته باشد و از آن غافل شوید. هنگامی که یک موسیقی‌ دارای ضرب و ملودی خوب باشد، اما پس از مدتی چندین بار تکرار داشته باشد، نشان دهنده‌ی مشکل سازماندهی آهنگ است و این سازماندهی است که باعث جذابیت موسیقی می شود. به اصطلاح ساده تر، سازماندهی موسیقی به انتخاب پخش ساز‌ها در هر بخش و اینکه چگونه آنها را در طول زمان آهنگ مرتب کنید اشاره دارد. سازماندهی موسیقی باعث به وجود آمدن بخش‌های مختلف یک آهنگ می شود. اینترو، کورس، ورس، برک دان، ملودیک کورس و ...

ضبط کردن

ترکینگ یا همان ضبط کردن در زمان زنده فرایندی از ضبط کردن ساز‌های مختلفی است که برای اجرای آهنگ استفاده شده اند. معمولا در یک آهنگ یک ترک را در یک زمان ضبط می‌کنند. و هر زمانی که یک ترک جدید را ضبط می کنید، شما هر ترکی که ضبط کرده اید را نیز می‌شنوید. این فرایند ضبط ترک چند گانه می باشد. این مهم است که ترکینگ را یک فرایند جداگانه از آهنگ نویسی بدانید. زیرا آهنگ‌ ‌نویسی نوع متفاوتی از تمرکز کردن نسبت به اجرا کردن می باشد. اما ترکینگ نحوه‌ی اجرا کردن و ضبط ترک‌های جداگانه در طول ترک می‌باشد که جدا از نوع ملودی آن بر روی زمان بندی و اتومیشن و شدت ضربه ها در فواصل زمانی مختلف تمرکز دارد.

ویرایش

امروزه امکانات ویرایش دیجیتالی باعث می شود تا عملکردی راحت تر از همیشه داشته باشیم.  اما بهتر است تا از این وسایل به عنوان یک بازبین کننده استفاده کنید نه اینکه بخواهید با آنها در ساخت ترک پیشروی کنید. و زمانی که وقتش رسید تا برخی از ویرایش‌ها انجام شوند، به عنوان یک مرحله‌ی جداگانه به عقب برگردید از آنها استفاده کنید و اشتباهات را رفع و اصلاحات را بر روی آهنگ انجام دهید. و این کار در مراحل اولیه‌ی ساخت یک ترک ضروری نمی باشد و کار ویرایش کردن را به مراحل آخر تولید موسیقی و بعد از تولید یک ساختار تقریبا کامل از موسیقی مورد نظرتان منتقل کنید تا ویرایش‌ها در تمام طول آهنگ یکدست باشند و به صورت ذره ذره انجام نشوند، چون این کار هم شما را از کار اصلی در مراحل منحرف می کند و ممکن است که باعث سرد شدن یا تردید در مورد آن بخش خاصی شوید که در حال ویرایش آن هستید. پس تمام ویرایش‌های خود را در یک مرحله انجام دهید.

میکس کردن

برای بسیاری از آهنگ سازان این مرحله جایی است که سرگرمی اصلی شروع می شود. در حال حاضر آهنگ نویسی و ضبط بخش‌ها و ویرایشات مورد نظر را انجام داده‌اید و وقت آن است که به عقب برگردید، کمی استراحت کنید و آهنگ معمولی خود را با تنظیم سطح صدا و فرکانس‌ها به یک شاهکار تبدیل کنید. چگونگی خلق یک میکس خوب کاری است که به تمرین‌های زیاد نیاز دارد اما چیزی نیست که شما را از انجام آن باز دارد و فقط نیاز به تکرار مداوم دارد و شما باید در این مرحله کاملا احساس راحتی و فکر و گوش سرحال داشته باشید تا بتوانید به خوبی از امکانات استفاده کنید. شما این کار را به صورت نا خود آگاه ذره ذره از اول شروع مراحل آهنگ سازی انجام می دهید، اما مرحله اصلی میکس کردن شامل تنظیم داینامیک‌ها، پن کردن صدا‌ها و لِوِل کردن ساز‌ها و استفاده ی صحیح از افکت‌ها می باشد.

مسترینگ

مسترینگ به طور سنتی خودش یک مرحله ی جدا در نظر گرفته شده است. اما برای بسیاری از آهنگسازان خانگی به سادگی به بخشی از مرحله‌ی میکس کردن تبدیل شده است. در هنگام ضبط یک آلبوم، اکثر مواقع هنرمندان برای آهنگ های مختلف از استودیو‌ها، آهنگسازان و مهندسان صدای مختلف استفاده می کنند. و نتیجه این است که هر آهنگ با بلندی صدای خودش ضبط می شود و مسترینگ این آهنگ ها فرایند یکپارچه سازی آن آهنگ‌ها در یک آلبوم است و مهندس مسترینگ هر نوع کمبود در میکس‌ها را با رساندن صدا به یک سطح معین جبران کرده، و صدای آهنگ های موجود در یک آلبوم را باهم تنظیم و یک دست می کند. در اصل مستر کردن یک آهنگ، رساندن شفافیت و سطح صدای آن آهنگ به اندازه ی استاندارد‌های جهانی می باشد.

منبع دی جی سنتر : هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *