مروری بر زندگی هنری مونولینک

مروری بر زندگی هنری مونولینک

در دسته بندی : معرفی هنرمندان

هر گاه که نام مونولینک به گوش می رسد، قلب بسیاری از مردم جهان از هیجان به تپش می افتد. نام جاودانه مونولینک، همیشه برای طرفداران موسیقی تکنو و الکترونیک برجسته بوده و در قلب آن ها جای گرفته است. هنرمندی که در کشور ما نیز بسیار شناخته شده و محبوب است.

مونولینک در سال ۲۰۱۴ برای اولین بار بر استیج موسیقی حضور یافت و طرفداران خود را برای اولین بار از نزدیک مشاهده کرد. از آن پس پیشرفت خود را آغاز نمود و محبوبیتش بیشتر شد. او پس از گذشت زمانی اندک توانست به خواننده محبوب طرفداران سبک تکنو و الکترونیک بدل شود و نامی بزرگ را به دست آورد. در ادامه مروری بر زندگی مونولینک خواهیم داشت و این شخصیت مهم و محبوب عرصه موسیقی را بهتر معرفی خواهیم کرد.

مونولینک که بود و چه سبک موسیقی ای را دنبال می کرد؟

مونولیک

استفن لینک Steffen Linck یک آهنگساز سبک دیپ ‌هاوس است که با نام مستعار و هنری مونولینک  Monolink شناخته شده است. او یک خواننده، ترانه سرا و آهنگ ساز موسیقی الکترونیک  است که در سال 1989 در کشور آلمان به دنیا آمد. هرچند او در ابتدا به عنوان یک دی جی شروع به کار کرد و توانست نامی بزرگ برای خود بسازد؛ اما چندی نگذشت که توانست حیطه کاری اش را گسترده تر کند و سبک های جدیدی را بیازماید. نتیجه این آزمون و خطا ها رواج یافتن موسیقی الکترونیک و افزایش ناگهانی طرفداران این سبک از تمام نقاط دنیا بود. او توانست میلیون ها نفر را با سبک های مختلف موسیقی آشنا کند.

مونولینک آهنگسازی موسیقی الکترونیک را در سبک های امبینت، تکنو، الکترونیکا و دیپ ‌هاوس به صورت حرفه ای دنبال می کند. موسیقی‌ های او ممکن است برای افراد بسیاری دو جنبه‌ مختلف از فرهنگ صدای مدرن به نظر بیاید. این نوع موسیقی به نوبه‌ خود Monolink را به شخصیتی جذاب تبدیل کرده است؛ زیرا هر دو جنبه را در یک موسیقی به نمایش در می آورد.

اثرات برجسته مونولینک در عرصه موسیقی

Monolink

هرچند او در سال ۲۰۱۴ برای اولین بار شروع به کار در صنعت موسیقی کرد، اولین تک آهنگ خود را به نام The End در سال ۲۰۱۵ منتشر کرده است. همین آهنگ باعث شهرت میلیونی او شد. با انتشار این تک آهنگ، موسیقی الکترونیک وارد جریان اصلی اش شد. حضور اسید پائولی محبوب در این ترک در شهرت جهانی آن بی تاثیر نبوده است. مونولینک پس از انتشار هر آهنگ بیشتر از قبل در دل هوادارانش راه می یافت و محبوب می شد.

مونولینک یکی از اعضای صحنه های الکترونیکای برلین بود. او با پیدا کردن علاقه درونی اش به ساخت موسیقی الکترونیک، به سرعت از ساخت ست های دی جی کلاسیک فاصله گرفت و به جای آن شروع به ساختن ترک هایی به سبک خودش که ترکیبی از وکال های زنده و ساز ها بود، کرد. خبرگزاری SF Weekly مونولینک را چنین توصیف می کند

:«او آرامش را به همراه یک گروو گرانشی آرام و یک صدای توتنی (نژاد قدیم آلمانی) برای مخاطب به همراه می آورد».

مونولینک اولین آلبوم خود را با نام "Amniotic" در سال 2018 میلادی منتشر کرد. رکورد های او شامل ترکیبی از ترانه نویسی و ترانه سرایی سنتی به همراه موسیقی رقص الکترونیک بود که سبک های تکنو، الکترونیکا و امبینت را با الهاماتی از خواننده فقید، لئونارد کوهن و باب دیلن، در هم آمیخته بود.

دو تک آهنگ از آلبوم او با نام های Sirens و Swallow رتبه یک موسیقی الکترونیک iTunes آلمان را کسب کردند. اگر بخواهیم از دید موسیقی رقص الکترونیک EDM هویت آلبوم او را شرح کنیم، آهنگ های این آلبوم را می توانیم ترکیبی از ضرب ها و وکال های هیپنوتیزم کننده و مخلوطی از صدا های ملودیک عمیق و شاد به شمار آوریم.

او همچنین از سال 2014 شروع به برگزاری تور هایی در بیش از 20 کشور جهان کرده و در فستیوال هایی از جمله Burningman و ADE Amsterdam Dance Event و ... اجرای زنده داشته است. یکی از مواردی که او را از دیگران متمایز می کند، اجرای موسیقی زنده با استفاده از برخی تجهیزات  MIDI، سینتی سایزر ها، Ableton Live  و یک گیتار آکوستیک به همراه ترانه سرایی زنده است.

مونولینک همکاری‌ هایی با هنرمند به نام سبک Downtempo/Electronica یعنی Acid Pauli  در آهنگ ‌های موفق The End و New Morning داشته است.

چه مواردی مونولینک را از همتایانش متمایز می کند؟

Monolink

مونولینک ادعا می کند که آزادی بیان در موسیقی و آزادی در خلق کردن آثار مختلف باعث شده است که بتواند سبکی کاملا جدید را ابداع کند. در این راستا او پس از آشنایی با باب دیلن و رولینگ استونز افسانه ای، توانست به توانایی عجیب و غریب خود در بیان احساسات دست پیدا کند و معتقد شد که باید سبک خود را در موسیقی فولکور گسترش دهد. پس از عبور از سبک موسیقی فولکور، هنگامی که برای دریافت جایزه در جشنواره فیوژن شرکت کرد، با سبک موسیقی الکترو آشنا شد و به دنیایی کاملا متفاوت و جدید پای گذاشت.

استفن لینک در مصاحبه ای اظهار داشت که در ابتدا موسیقی را منبعی برای هماهنگی با اشعار و ریتم در نظر می گرفته است. اما در معرض سبک های مختلف مانند تکنو و هوس قرار گرفتن باعث شده است تا نگرش او به موسیقی تغییر کند و طور دیگری به آن گوش بسپارد.

او همچنین توانست دیدگاه خود را نسبت به موسیقی جهانی تغییر دهد و نسبت به گذشته متفاوت تر به آن بنگرد. مونولینک می دانست که موسیقی الکترونیک و تکنو، سبکی است که بیش از حد بدن را فعال می کند. این موضوع باعث شد ایده جدیدی در ذهن او جرقه بزند. او موسیقی را با حرکات بدن تلفیق کرد و توانست این سبک را توسعه دهد.

هرچند متفاوت و متمایز بودن در دنیای موسیقی همیشه یک مزیت به حساب می آید، گاهی ممکن است دردسر ساز تلقی شود. مونولینک برای رفع این مشکل راه حلی هوشمندانه داشت. او در ابتدا شروع به تلفیق سبک قدیمی خود با سبک های جدید کرد و کم کم آن ها را تغییر داد. این گونه بود که گوش های مردم نیز به سبک جدید عادت کرد و از موسیقی او لذت می بردند.

جمع بندی

مونولینک سبک های جدیدی در موسیقی الکترونیک ابداع کرد. با این حال بسیاری سبک تخصصی او را دیپ هاوس می دانند. مونولینک در ابتدا به کار دی جی ای مشغول بود؛ اما با گذشت زمان به حرفه آهنگسازی، ترانه سرایی و خوانندگی روی آورد. نبوغ او در ترکیب سبک های سنتی و مدرن را می توانیم یکی از وجوه تمایز از همتایانش به شمار آوریم. همکاری مونولیگ با بزرگان عرصه موسیقی مانند لئوناردو کهن، باب دیلن و رولینگ استونز سبب شد در میان هوادارانش بیشتر محبوبیت یابد. در این نوشته پس از مروری بر زندگی مونولینک، زندگی هنری او را مورد بررسی قرار دادیم و آثار برجسته اش را ارزیابی کردیم.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *