معرفی نرم افزار Traktor Pro

معرفی نرم افزار Traktor Pro

در دسته بندی : نرم افزار

Traktor Pro یکی از بهترین نرم‌افزار‌های دی جی‌ در دنیا می‌باشد که توسط کمپانی Native Instruments درآلمان تولید شده است. این نرم‌افزار انتخاب بسیاری از دی جی‌های تکنوی آلمانی است. این همه‌گیری موجب شده دیگر دی‌جی‌ها در سراسر دنیا برای انتخاب خود به شدت تحت تاثیر آن قرار بگیرند.
ما در این مقاله می‌خواهیم چندین ویژگی اصلی که Traktor Pro در اختیار دی جی‌ها قرار می‌دهد را بررسی کنیم. ویژگی‌هایی که شما باید در هنگام انتخاب نرم‌افزار دی جی، آنها را در نظر بگیرید تا یک انتخاب آگاهانه انجام دهید. انتخاب نرم‌افزار دی جی مهم‌تر از انتخاب اولین کنترلر شما می‌باشد. زیرا نرم‌افزار انتخابی شما است که انعطاف پذیری و امکانات مختلف را در هنگام اجرا در اختیار شما قرار می‌دهد.

نکاتی که این مقاله در ادامه به آنها پرداخته است شامل موارد زیر می‌باشد:
-پشتیبانی از کنترلرهای دی جی
-افکت‌ها
-ویژگی‌های اجرایی
-اپلیکیشن اندروید/iOS
-بیت گریدینگ (Beatgridding) و سینک
-قابلیت‌های DVS
-قابلیت‌های ویدئو

نمای کلی

نرم افزار Traktor Pro

در حال حاضر نسخه ۳ Traktor Pro در دسترس است. با توجه به ادغام Stems و ساختار سکوئنسر جدید به نظر می‌رسد که Traktor برای آهنگسازان و اجراکنندگان، یک رابط کاربریِ با کارکرد خلاقانه را ارائه داده است. Traktor Pro در بین دی جی‌هایی که بر روی موسیقی الکترونیکی که به صورت خیلی طبیعی Bpm‌های ثابتی دارند تمرکز دارند، بسیار محبوب است.
بسیاری از عملکرد‌های پیشرفته‌ی آن مانند سکوئنسر، Stems و دک‌های رمیکس بر روی یک Bpm خیلی پایدار متکی هستند. 

پشتیبانی از MIDIکنترلرها

نرم افزار Traktor Pro

Traktor Pro با کنترلر‌های Native Instruments بهترین عملکرد را از خودش ارائه می‌دهد. که برخی از این کنترلر‌ها عبارت‌اند از S8 ،‌S5 ،‌S4 ،‌S2 ،‌D2 ،‌X1 وF1. از آنجایی که Traktor Pro به صورت غریزی از کنترلر‌های خود پشتیبانی می‌کند، همه چیز همانطور که باید باشد نرم و کارآمد است. اما Traktor Pro بر روی هر کنترلری که از پروتکل MIDI پشتیبانی می‌کند می‌تواند مپ شود.
اکثر کنترلرها دارای توانایی مپ برای Traktor Pro را دارند اما انتظار عملکرد و کارایی نرم و روان مانند کنترلر‌های اصلی Native Instruments را از آن نداشته باشید. همچنین سایت Native Instruments دارای یک لیست کامل از کنترلر‌هایی که پشتیبانی می‌کند است، اما توجه کنید که این لیست کمی قدیمی است. برخی از کنترلر‌هایی که ما برای استفاده‌ی حرفه‌ای می‌توانیم به شما معرفی کنیم به این ترتیب می‌باشند: S8، S5، S4.

افکت ها

افکت‌ها یکی دیگر از نقاط قوت Traktor Pro می‌باشند. Traktor Pro دارای بیش از ۳۰ افکت با کیفیت بالا است. Traktor Pro دارای ۳ کانال افکت بر روی هر دک خود می‌باشد که توانایی فعال شدن به صورت جداگانه یا استفاده شدن در یک زنجیره‌ی افکتی را دارند. تنظیمات مختلف نیز توانایی تطابق بر روی هر افکتی را دارند تا بتوانید خروجی صدای خود را به روش دلخواه‌تان تنظیم کنید.

ویژگی‌های اجرایی

نرم افزار Traktor Pro

Traktor Pro یک نرم‌افزار اجرا محور می‌باشد و دارای ویژگی‌های بسیاری است که دی جی‌ها را به فراتر از دو یا ۴ دک کلاسیک هدایت می‌کند. 

دک‌های رمیکس + سکوئنسر

دک‌های رمیکس اساسا یک راه برای بارگذاری و پلی کردن سمپل‌ها به صورت ساختاری و لایه‌ای می‌باشند که چند سال پیش به همراه کنترلر F1 از همین کمپانی معرفی شدند. 

لینک Ableton

لینک Ableton در حال حاضر برای Traktor Pro موجود می‌باشد و در نسخه‌ی ۲.۱۱ ارائه شده است، که به دستگاه‌های مختلف اجازه‌ می‌دهد که به روشی خیلی ساده و سر راست از لینک Ableton برای سینک شدن با یکدیگر استفاده کنند. بسیاری از اپلیکیشن‌های آهنگسازی iOS نیز از این لینک پشتیبانی می‌کنند، در حال حاضر Traktor Pro هم در میان این نرم‌افزار‌ها وجود دارد.

اپلیکیشن iOS/Android

Traktor Pro دارای یک اپلیکیشن iOS است که بسیاری از افکت‌های موجود در اپلیکیشن دسکتاپ را در خود ادغام کرده است. Traktor DJ استفاده از صفحه نمایش لمسی برای دستکاری لوپ‌ها را به حداکثر رسانده است و در اینجا یک حالت Freeze برای رمیکس کردن ترک‌ها در هنگام پلی کردن وجود دارد. Traktor DJ با تعداد کمی از کنترلر‌های محدوده‌ی Traktor Kontrol سازگار است که شامل Z1 و S2 می‌باشد.

بیت گریدینگ BeatGridding و سینک

جزئیات اینکه ویژگی‌های سینک و بیت گرید Traktor Pro چطور بر روی دستگاه شما کار خواهد می‌کند موضوعی است که به خودی خود یک مقاله خواهد بود. حال بیایید برخی از اصول اولیه را در اینجا بررسی کنیم. Traktor Pro ترک‌ها را در برابر چیزی که Master Clock نامیده می‌شود سینک می‌کند. Traktor Pro دارای حالت‌های مختلفی است که شما از آنها می‌توانید موارد روبرو را انتخاب کنید: سینک ضرب، سینک تمپو و سینک فاز.

حالت پیشفرض آن همان سینک ضرب است. در این حالت، Traktor با استفاده از Beatgrid هر ترک، فاز و ضرب ترک را با هم مچ می‌کند. بنابراین بسیار مهم است که Beatgrid در Traktor Pro به درستی تشخیص داده شود. اگر اینطور نباشد شما مجبور هستید تا آن را به صورت دستی تنظیم کنید. سینک تمپو در مورد فاز (Phase) ترک‌ها نیست و فقط بر روی Beatgrid تمرکز دارد. در نهایت، سینک فاز بر روی سینک کردن فاز دو ترک تمرکز دارد، اما Beatgrid را سینک نمی‌کند.

چیزی که مهم است این است که به یاد داشته باشید Traktor Pro دارای روشی برای جدول بندی ضرب‌ ترک‌هایی که Bpmهای مختلف دارند نمی‌باشد. این یک ویژگی ساده است که سایر نرم‌افزار‌های دی جی آن را دارند. بنابراین اگر سبک شما شامل بسیاری از موسیقی‌های قدیمی است که ممکن است Traktor Pro به سختی بتواند ضرب آن را جدول بندی کند، باید به دنبال نرم‌افزار‌های دیگر بگردید. 

قابلیت‌های DVS

نرم افزار Traktor Pro

Native Instruments دارای یک پکیج اختصاصی برای کار کردن با (DVS (Digital Vinyl System می باشد که Traktor Scratch Pro نام دارد. این پکیج می‌تواند با استفاده از یک کارت صدا و واینیل Timecode و یا CD ها برای استفاده از ترن تیبل‌های سنتی، میکسر‌ها و مدیا پلیر‌ها برای کنترل نرم‌افزار Traktor استفاده شود. کمپانی Native Instruments محصول Traktor Scratch Pro خود را به همراه کارت صدای معتبر Traktor Audio 10 و تایم‌کد برای واینیل و CD ها با قیمت ۴۹۹ دلار عرضه می کرد. همچنین شما می‌توانید این پکیج را بدون خرید کارت صدا نیز داشته باشید، اگر که یک ابزار دارای گواهی Traktor Scratch داشته باشید. همچنین به یاد داشته باشید این نرم افزار دارای قابلیت‌های ویدئویی نمی‌باشد.

نتیجه گیری

آیا Traktor Pro نرم‌افزار مورد نظر شما است؟ اگر اینطور است باید در هنگام انتخاب خود به چند نکته توجه داشته باشید:

- Traktor Pro با ترک‌هایی که به طور کامل دارای ضرب‌های جدول بندی شده هستند در بهترین حالت خود قرار می‌گیرد. اگر شما موسیقی الکترونیک یا حداقل ترک‌های اخیر را پلی می‌کنید با آن احساس بسیار راحتی خواهید داشت.

-استفاده از کنترلر‌های اختصاصی Native Instruments که کاملا با Traktor Pro یکپارچه هستند و به خوبی کار می‌کنند.

-اگر شما عاشق پلتر/جاگویل هستید باید به سراغ یک پکیج Traktor Scratch بروید و برای خرید ترن‌تیبل‌ها و میکسر‌ها آماده شوید، از آنجایی که کنترلر‌های اخیر Traktor Kontol دارای جاگویل نمی‌باشند، اگر جگویل‌‌‌ها را برای کار لازم دارید باید در انتخاب خود تجدید نظر کنید.

منبع دی جی سنتر هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *