معرفی نرم‌افزار‌ Serato DJ

معرفی نرم‌افزار‌ Serato DJ

در دسته بندی : نرم افزار

ما در این مقاله نگاهی عمیق‌ به یکی دیگر از بهترین نرم‌افزارهای دی جی یعنی Serato DJ می‌اندازیم. اگر شما دیگر مقاله‌های ما برای نرم‌افزار‌های Traktor Pro و Rekordbox DJ را نخوانده‌اید به شما پیشنهاد می‌کنم حتما نگاهی به آنها بیاندازید.

Serato DJ نرم‌افزاری است که امروزه توسط بسیاری از دی جی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، به خصوص دی جی‌های اسکرچر و هیپ‌هاپ که در موارد زیادی از این نرم‌افزار استفاده می‌کنند. Serato Scratch Live بیش از یک دهه است که بخشی از صحنه‌های "هیپ‌هاپ دی جی" بوده است. اخیرا Serato DJ جایگزین آن شده که به یک راه‌حل همه‌ کاره‌ی دی جی تبدیل شده است و همه‌ی ماژول‌های دی جی کردن Serato را در یک برنامه کلی جمع کرده است و توسط پک‌های اکستنشن پشتیبانی می‌شود.

نمای کلی

نمای کلی نرم‌افزار‌ Serato DJ

Serato DJ با طیف گسترده‌ای از سخت‌افزار‌ها از مانند CDJ ها، DJMهای کمپانی پایونیر تا کنترلر‌ها و میکسر‌ها با استفاده از DVS کار می‌کند.
در حقیقت این کمپانی دو نرم‌افزار دی جی دارد: یکی Serato DJ و دیگری Serato DJ Intro که Intro یک نسخه‌ی سبک‌تر و با ویژگی‌های کمتر از Serato DJ است که معمولا به همراه کنترلر‌های سطح مبتدی ارائه می‌شود. این کنترلر‌ها همچنین با Serato DJ نیز کار می‌کنند، اما برای این کار شما به یک لایسنس ۹۹ دلاری نیاز دارید.
ما در ادامه به بررسی کامل Serato DJ خواهیم پرداخت، زیرا آن یک بسته نرم‌افزاری کامل برای دی جی است و ما هم به دنبال نرم‌افزار‌های دی جی کاملا حرفه‌ای هستیم.

پشتیبانی کنترلر MIDI

Serato DJ از کنترلرهای زیادی پشتیبانی می‌کند و یکپارچگی کامل با آن‌ها دارد. تولید کنندگان ابزار دی جی همکاری نزدیکی با Serato دارند تا بتوانند کنترلر‌هایی با گواهی Serato DJ تولید کنند. بسیاری از عملکرد‌های Serato DJ مستقیما در سخت‌افزار کنترلر اعمال می‌شوند. یک مثال خوب از این عملکرد‌ها Serato Flip می‌باشد، که یک اکستنشن پک ۲۹ دلاری و جداگانه روی Serato DJ به حساب می آید. درباره‌ی این ویژگی اجرایی Serato DJ ، یعنی Flip بیشتر صحبت خواهیم کرد.
Serato در طی سال‌ها با طیف گسترده‌ای از سخت‌افزار‌های دی جی یکپارچه شده است و همزمان با ایجاد این یکپارچگی همیشه ویژگی‌هایش در Serato DJ را به روز نگه داشته است. برخی از بهترین سخت‌افزار‌های سازگار با Serato DJ شامل Denon DJ MCX8000 ،‌Roland DJ-808 ،‌Pioneer DJ DDJ-SZ2، Numark NS7III می‌باشند.

افکت‌ها

serato fx pack

Serato DJ با همکاری کمپانی iZotope که یک کمپانی برتر نرم‌افزار‌های صوتی است‌، افکت‌های نرم‌افزار خود را تولید می‌کند. این همکاری شما را از داشتن افکت‌هایی با کیفیت بالا و گزینه‌های بسیار زیاد مطمئن می‌کند. همچنین شما می‌توانید پک‌های اکستنشن FX را از فروشگاه Serato DJ بخرید. این افکت‌ها می‌توانند در دو حالت مختلف تنظیم شوند: حالت FX تکی و حالت FX چندگانه می‌باشند.

در حالت FX تکی، شما یک کنترل پیشرفته بر روی پارامتر‌های مختلف افکت انتخاب شده خواهید داشت. در حالت FX چندگانه شما می‌توانید فقط بر روی یکی از پارامتر‌های FX های انتخاب شده (حداکثر ۳ افکت) کنترل داشته باشید. این حالت به شما اجازه می‌دهد تا افکت‌ها را ترکیب کنید و یک زنجیره‌ی FX دلخواه خود را ایجاد کنید.

ویژگی‌های اجرایی:

پدهای اجرا

serato pads

ساختار فیزیکی و ویژگی‌های Serato DJ در دستگاه‌های مختلفی که توسط تولید کنندگان متفاوت ساخته شده‌اند‌، متغیر است. اما معمولا این چیزی است که شما در اکثر آنها مشاهده می‌کنید: ۸ پد اجرایی بر روی هر دک، با ۸ حالت عملکردی (۴ مورد با دسترسی مستقیم + ۴ مورد هم از طریق کلید Shift در دسترس می‌باشند). پدها می‌توانند برای اجرای Cueها، Rollها، عملکرد‌های اسلایسر و سمپلر باشند.

سمپلر

serato dj sample

سمپلر در Serato DJ در نسخه‌ی ۱.۹.۳ بهبود یافته است و شامل 8 درگاه برای ۴ بانک می‌باشد، که اجازه‌ی بارگذاری تا ۳۲ سمپل را فراهم می‌کند. همچنین رابط کاربری آن دوباره طراحی شده است تا بتواند تجربه بصری‌ بهتری را ارائه دهد. این ویژگی در کنترلر Roland DJ-808 نیز ترکیب شده است و سمپلر را به یک سکوئنسر قدرتمند تبدیل می‌کند که ارائه دهنده‌ی فرصت‌های خلاقانه‌ و گسترده‌ای می‌باشد.

Serato Flip

serato flip

Serato Flip یکی از ویژگی‌های پولی در Serato DJ می‌باشد و شما برای فعال کردن آن باید پک اکستنشن ۲۹ دلاری آن را تهیه نمایید. این ویژگی به شما این امکان را می دهد که آهنگ های خود را مرتب کنید و دوباره آن را بازآفرینی کنید‌. این روشی آسان برای شروعِ ایجادِ ویرایش هایی است که به DAW نیاز ندارند. این مجموعه کنترل ساده اما در عین حال مؤثر به شما امکان می دهد تا نقاط ضبط و پخش و همچنین اقدامات سانسور را ضبط و پخش کنید و به راحتی گسترش دهید یا ویرایش کنید‌. به علاوه با Serato Flip شما این توانایی را دارید که آهنگ ها را به روش های نامحدود دوباره تصویرسازی کرده و انتقال بی نظیری را انجام دهید. flip امکان قطعه قطعه کردن ترک‌ها را با استفاده از Cueها می‌دهد و تغییراتی که انجام داده‌اید را ذخیره می‌کند. Serato DJ توانایی ذخیره سازی تا ۶‌، Flip مختلف بر روی هر ترک را دارد که شما بتوانید در هر زمانی آن را استفاده کنید. روشی که تولید کنندگانِ ویژگی Serato Flip را در سخت‌افزار‌های مختلف پیاده‌سازی کرده‌اند متفاوت می‌باشد. یک مثال واضح از این تفاوت در بین کنترلر DDJ-SX2 و MCX8000  است که به وضوح دیده می‌شود. 

Serato Pitch ‘N Time DJ

Pitch ‘N Time DJ یکی دیگر از پکیج‌های اکستنشن است که به کاربران امکان دست‌کاری کلید و سرعت را می‌دهد. همچنین امکان تغییرات مختلفی را می‌دهد، برای مثال شما می‌توانید تمپو یک ترک را به مقادیر افراطی تغییر دهید، مثلا: از سرعت ۸۰ Bpm به سرعت 120 بروید و همان گام را حفظ کنید و افت کیفیت نداشته باشید. همچنین شما می‌توانید سرعت یک ترک را ثابت نگه داشته و کلید آن را تغییر دهید. روش بکار گرفتن این ویژگی توسط تولید کنندگان مختلف‌، روی دستگاه های مختلف‌، مانند Serato Flip متفاوت است. 

اپلیکیشن IOS/Andorid

serato dj remote

Serato DJ دارای یک اپلیکیشن برای IOS می‌باشد که نام آن Serato Remote است. این نرم‌افزار نقاط Cue، لوپ‌ها، افکت‌‌ها و اسلایسر را در میان دیگر ویژگی‌ها کنترل می‌کند. این یک برنامه‌ی مستقل نیست و تنها زمانی که به Serato DJ‌ متصل باشید کار می‌کند و برای تاخیر کمتر امکان اتصال به Wi-Fi یا USB را دارد. در حقیقت این یک گزینه‌ی بسیار جذاب برای دی جی‌هایی است که از کنترلرهای دی جی Serato ساده تر استفاده می‌کنند اما می‌خواهند که از تمام ویژگی‌های اجرایی Serato DJ استفاده کنند.

آنالیز، بیت گریدینگ و سینک

beatgrid in serato dj

این نرم‌افزار دارای یک ویژگی اساسی دیگر نیز می‌باشد که به کاربرانش اجازه‌ی آنالیز Bpm و Key ترک‌ها را می‌دهد. این ویژگی امکان تنظیم Key ،‌Bpm و Beat Grid را در هنگام اجرا می‌دهد و یک محدوده Bpm برای ردیابی دقیق‌تر Bpm را تعریف می‌کند. همچنین شما حتی بدون وجود کنترلر خود و در حالت Offline امکان BeatGrid کردن ترک‌های خود را دارید.

قابلیت‌های DVS

قابلیت‌های DVS در serato dj

Serato DVS Expansion Pack به شما امکان می دهد که turntables یا CDJ ها را به سخت افزار پشتیبانی شده متصل کنید همچنین Serato DVS این امکان را به شما می‌دهد تا Serato DJ Pro را با استفاده از سی‌دی های کنترل Noisemap یا واینیل کنترل کنید. Serato DJ توانایی گسترش با قابلیت‌های DVS را نیز دارد، که نیازمند خرید پک اکستنشن ۹۹ دلاری می‌باشد. همانند کنترلر‌های دیجیتال، برخی از تجهیزات دارای DVS هستند و با Serato DJ DVS به خوبی کار می‌کنند.

قابلیت‌های ویدئویی

پلاگین ویدئو این نرم‌افزار نیز به صورت یک پکیج اکستنشن ارائه می‌شود. به غیر از میکس کردن فیلم معمولی به شما اجازه می‌دهد تا انواع مختلفی از افکت‌ها (ویدئو، صدا، متن و عکس) را لایه گذاری کنید تا اجراهای منحصر به فرد با ویدیو‌یی دی‌جی را خلق کنید. Serato DJ Video ارائه دهنده‌ی تنظیمات مختلفی در مورد نحوه‌ی خروجی فیلم می باشد. این ویژگی از Syphon نیز پشتیبانی می‌کند تا شما بتوانید میکس‌های ویدئوی خودتان را نیز ضبط کنید.

نتیجه گیری

با این وجود آیا Serato DJ نرم‌افزار مناسبی برای شما خواهد بود؟ ممکن است این برنامه انتخاب شما باشد، اما  قبل از خرید و نصب ، باید به چند نکته‌ی مهم توجه کنید و به خاطر داشته باشید:
-کنترلر دی جی شما باید برای Serato DJ همخوانی داشته باشد یا حداقل به آخرین آپگریت Serato DJ دسترسی داشته باشید تا آماده‌ی استفاده شود.
-حالت آماده‌سازی Serato DJ به اندازه‌ی Rekordbox DJ جذاب نیست، بنابراین آماده‌سازی کتابخانه‌ی شما کمی دشوار‌تر خواهد بود. همچنین اگر قصد دارید مستقیماً از طریق یک USB بر روی CDJ ها پلی کنید‌، برای آماده شدن آنها باید آهنگ‌های خود را از طریق Rekordbox اجرا کنید. Rekord Buddy با ایجاد امکان همگام سازی بین Rekordbox ،‌Traktor Pro و Serato DJ این مشکل را برطرف می کند‌، اما این روند را کمی پیچیده تر می‌کند.
-Serato DJ به لطف کمپانی iZotope افکت های بسیار خوبی دارد و با پکیج های مختلف اکستنشن عملکردی مانند Serato Flip ،‌Serato Pitch ‘N Time ،‌Serato DJ Remote و Serato DJ Remote و Serato Sampler ترکیب می‌شود و با یک پکیج بسیار کارآمد همراه خواهید بود. اگر عملکرد برای شما خیلی مهم باشد‌، Serato DJ یک پیشنهاد بسیار قوی است.
-در نهایت، با وجود پک‌های اکستنشن DVS و ویدئو، Serato DJ برای استفاده‌ی حرفه ای مناسب است. Serato یک تجربه طولانی در سیستم DVS دارد و این در ادغام های برتر با میکسرهای DJ استاندارد مانند Pioneer DJM-900NXS (با پشتیبانی NXS2 به زودی)  بزودی نمایان خواهد شد.

مَنبع دی‌جی سِنتر هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *