معرفی نرم‌افزار Rekordbox DJ

معرفی نرم‌افزار Rekordbox DJ

در دسته بندی : نرم افزار

Rekordbox DJ یک پکیج نرم‌افزاری اجرای دی‌جی می‌باشد که محصولی از کمپانی Pioneer DJ می‌باشد، اولین نسخه‌ی این نرم افزار در تاریخ ۶ ژانویه‌ی سال ۲۰۱۱ منتشر شد واز آن زمان به بعد روز به روز در حال ارتقا بوده است. این کمپانی علاوه بر ویژگی‌های مورد نیاز دی جی‌ها، یک میزبانی برای پشتیبانی از ویژگی‌های DVS و ویدیو را نیز به نرم‌افزار خود اضافه کرده است. در اصل Rekordbox DJ یک بخش گسترش یافته از Rekordbox می‌باشد و یک نرم‌افزار آماده سازی ترک‌ها است که در ارتباط با خط تولید پلیر‌ها، میکسرها و کنترلرهای خودش کار می‌کند.

Rekordbox یکی از استاندارد‌های صنعتی اجرا و آماده‌سازی موسیقی برای هزاران دی جی حرفه‌ای است که مانند یک سرمایه و پایه و اساس برای محصولات دی جی پایونیر است.

Rekordbox DJ تنها برای کار با کنترلر‌های پایونیر ساخته شده است، دقیقا مانند همان کنترلر‌ها که منحصرا برای کار با Rekordbox DJ ساخته شده‌اند. کمپانی Pioneer DJ در حال گذر از مسیر اکو سیستم مستحکمی است که Traktor Pro را به یک راه‌حل محکم و یکپارچه تبدیل کرده است.

افکت ها

افکت ها

بخش افکت‌ها در Rekordbox DJ بخشی کاملا گسترده است و گزینه‌های متعددی را ارائه می‌دهد، بیایید باهم نگاهی به این بخش بیاندازیم. در این بخش امکان تنظیم انواع مختلفی از افکت‌ها وجود دارد. گزینه‌ی Beat FX به شما اجازه می‌دهد تا ۳ افکت مختلف را به صورت همزمان تنظیم کنید یا یک افکت را به همراه گزینه‌های تنظیم دقیق و گسترده‌تری اعمال کنید، همچنین می توانید BPM دک‌ها را به صورت خودکار یا با استفاده از Tap، آنها را به صورت دستی تنظیم کنید. این افکت‌ها دارای کیفیت Pioneer DJ می‌باشند، که دقیقا همان چیزی است که شما بر روی میکسر‌های DJM با کیفیت بالا دسترسی دارید، بنابراین نیاز به بازگو کردن کیفیت مناسب صدای آنها نیست.
گزینه‌ی دوم CFX-Color Effect می‌باشد، که به ابزار شما بستگی دارد و می‌تواند توسط ناب‌های اختصاصی روی میکسر یا از طریق ناب فیلتر کنترل شود. در اینجا شما می‌توانید یک افکت را برای همه‌ی کانال‌ها یا افکت‌های مختلف بر روی هر کانال تنظیم کنید. اگر میکسر کنترلر دی جی شما دارای CFX داخلی باشد، آنها سخت‌افزاری هستند و همچنین با ورودی‌های خارجی نیز کار می‌کنند. در نهایت Rekordbox DJ  همچنین FX Echo، Vinyl Break و Backspin را منتشر کرده است که برای انتقال ترک‌ها ایده‌آل است.

ویژگی‌های اجرایی:

استفاده از پد‌های اجرایی

استفاده از پد‌های اجرایی

Rekordbox DJ دارای ویژگی‌های اجرایی گسترده‌ای است که می‌تواند از طریق پد‌های اجرایی یک کنترلر دی جی سازگار با این نرم‌افزار در دسترس شما قرار بگیرد. ویژگی‌های اجرایی آن گسترده هستند و شامل Hot Cue ها، FX پد به همراه افکت‌های مختلف بر حسب زمان مانند: Slip Loop ،‌‌Trans ،‌Pitch،Crush ،Slicer و Beat Jump می باشد. اکثر کنترلرهای دی جی پایونیر از طریق پد‌های اجرایی حساس به شدت ضربه از این ویژگی‌ها پشتیبانی ‌می‌کنند. این ها برای اجرایی خلاقانه واقعا ایده‌آل می‌باشند و باعث به وجود آمدن یک عملکرد لمسی ایده‌آل برای دی جی کردن هستند.

سمپلر

سمپلر

سمپلر در Rekordbox DJ مانند اکثر نرم‌افزار‌های دی جی دیگر کار می‌کند. سمپل‌ها می‌توانند برای تک شات‌ها یا پلی و سینک کردن در میان دیگر ویژگی‌ها تنظیم شوند. بنابراین شما می‌توانید سمپل‌ها را از طریق پد‌های اجرایی بر روی کنترلر‌های سازگار اجرا کنید.

سکوئنسر

سکوئنسر

سکوئنسر Rekordbox DJ کاری را انجام می‌دهد که Flip برای Serato Dj‌ انجام می‌دهد: تسخیر لوپ‌ها، ویرایش آنها با پد‌های اجرایی و ضبط کردن نتایجی که می‌توانند در نرم‌افزار ذخیره شوند. همچنین ارائه دهنده‌ی امکانات بیشتری برای خلاق بودن و ریمیکس زنده‌ی ترک‌های شما می‌باشد.

اپلیکیشن اَندروید و iOS

اپلیکیشن اَندروید/iOS

Rekordbox دارای یک نسخه‌ی اَندروید/iOS از نرم‌افزار Rekordbox DJ نمی‌باشد، اما آن دارای یک اپلیکیشن اَندروید/iOS برای آماده‌سازی موسیقی می‌باشد. این اپلیکیشن برای آماده کردن ترک‌ها در هنگام حرکت و سپس انتقال آنها به کامپیوترتان بسیار مفید می‌باشد، اما به خاطر داشته باشید که این انتقال تنها از طریق Wi-Fi می‌تواند انجام شود.
کمپانی Pioneer DJ اخیرا اپلیکیشن WeDJ را منتشر کرده است که در چندین بخش خود از Rekordbox DJ تقلید کرده است اما این بیشتر برای هدایت کردن دی جی‌های تازه‌کار می‌باشد.

جدول بندی ضرب‌ها (BeatGridding) و تجزیه و تحلیل

جدول بندی ضرب‌ها (BeatGridding) و تجزیه و تحلیل

Rekordbox در اصل یک برنامه آماده سازی موسیقی، گزینه‌هایی برای سازماندهی، وارد کردن، خروجی گرفتن و مدیریت کلی و گسترده‌ی موسیقی می‌باشد. همین موضوع در مورد گزینه‌هایی برای تحلیل و تصحیح آهنگ‌ها نیز صدق می‌کند و رابط کاربری آن برای انجام این کار بسیار راحت است زیرا آن از بخش اجرا جدا بوده و به همراه یک شکل موج مرکزی بزرگ برای آسان‌تر کردن کار نمایش داده می شود. هنگامی که گزینه‌های تحلیل ترک را تنظیم می‌کنید، می‌توانید حالت آنالیز Normal یا Dyinamic (به منظور beat grid صحیح با Bpm های مختلف) را انتخاب کنید. در اینجا گزینه‌ای برای تنظیم محدوده‌ی Bpm نیز وجود دارد. همچنین اگر می‌خواهید میکس هارمونیک انجام دهید، می‌توانید همزمان کلید ها (Keys) را نیز تجزیه تحلیل کنید.

قابلیت‌های DVS

قابلیت‌های DVS

DVS Rekordbox یک افزونه‌ی اختصاصی برای Digital Vinyl System است که ۱۰۹ یورو قیمت دارد. شما برای Rekordbox DJ به یک لایسنس نیاز دارید. Rekordbox DVS دارای دو حالت می‌باشد: حالت Absolute: فراهم کننده‌ی تجربه‌ی اسکرچ کردن با واینیل سنتی می‌باشد. حالت Relative: دسترسی به ویژگی‌های دیجیتالی مانند Hot Cue و Sync و اسکرچ آزادانه، صرف نظر از محل قرار گیری سوزن در کنترل واینیل ارائه می دهد. به علاوه اینکه شما حتی می‌توانید از Rekordbox MIDI Learn برای انعطاف‌پذیری بیشتر ویژگی‌ها برای کنترلر خود استفاده کنید، در حالی که میانبر‌های کیبرد امکان دسترسی به Hot Cue ها و دیگر ترفند‌ها را مستقیما از لپ‌تاپ به شما می‌دهند.

قابلیت‌های ویدیو

قابلیت‌های ویدیو

Rekordbox Video اجازه‌ی میکس کردن ویدیو را فراهم می‌کند و از طیف وسیع کنترلر‌ها نیز پشتیبانی می‌کند، کنترلر DDJ-RZX از پایونیر گزینه‌ی بسیار ایده‌آل اما گران‌قیمتی برای این کار است، همچنین Rekordbox video به شما اجازه می‌دهد تا ویدئوهای زنده‌ای که از دوربین‌های متصل دریافت می شوند ‌را میکس کنید و متن و افکت‌ها و ... را بر روی ویدئوها اعمال کنید.

نتیجه گیری

نتیجه گیری

آیا Rekordbox DJ نرم‌افزار مورد نظر شما است؟ ممکن است که باشد، اگر اینطور است شما باید موارد مهمی را نیز در هنگام انتخاب خود در نظر بگیرید:

- Rekordbox DJ بخشی از Rekordbox است. یک مزیت بزرگ این است که نه تنها ترک‌های شما را برای Rekordbox DJ آماده می‌کند بلکه همچنین برای استفاده به همراه پلیر‌های CDJ و XDJ پایونیر نیز استفاده می‌شود. بنابراین رفتن از اتاق به پشت دک‌های کلاب با یک USB با ترک‌های آماده شده و بیتگرید شده به کاری ساده تبدیل شده است.

- اگر شما نیاز به پشتیبانی از DVS یا پشتیبانی از ویدئو دارید Rekordbox انتخاب خوبی است.
- Rekordbox DJ کاملا با کنترلر‌های دی جی پایونیر سازگار است و تنها با کنترلر‌های دی جی پایونیر سازگاری دارد. این به معنی عملکرد مطلوب است.

- Rekordbox DJ یک نرم‌افزار دی جی بسیار جهت‌دار است و دارای روش‌های زیادی برای رها کردن افکت‌ها و بسیاری از عملکرد‌های پد‌ها و ویژگی‌هایی نظیر سمپلر و سکوئنسر است.

 

منبع دی جی سنتر هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *