معرفی نرم‌افزار Rekordbox DJ

معرفی نرم‌افزار Rekordbox DJ

در دسته بندی : نرم افزار

Rekordbox DJ یک پکیج نرم‌ افزاری اجرای دی ‌جی و محصولی از شرکت PioneerDJ  است. اولین نسخه‌ ی این نرم افزار در تاریخ ۶ ژانویه‌ ی سال ۲۰۱۱ منتشر شد و از آن زمان تا کنون روز به روز در حال ارتقا بوده است. این شرکت علاوه بر ویژگی‌ های مورد نیاز دی جی‌ ها، میزبانی برای پشتیبانی از ویژگی‌ های DVS  و ویدیو را به نرم ‌افزار خود اضافه کرده است. در اصل Rekordbox DJ  بخشی گسترش یافته از Rekordbox و نرم‌ افزار آماده سازی ترک‌ ها است. از آنجایی که rekordbox محبوبیت بسیاری در بین دی جی ها دارد، تصمیم گرفتیم در مقاله پیش رو ویژگی های اجرایی آن را بررسی کنیم.

نرم افزار Rekordbox DJ چه نوع نرم افزاری است؟

rekordbox یک نرم افزار میکس دی جی است که به دلیل داشتن ویژگی های خاص، به ابزاری ضروری برای اجرای برنامه زنده دی جی ها تبدیل شده است. به عبارت دیگر نرم‌ افزار rekordbox  تمام ابزار ها و ویژگی های مورد نیاز دی جی ها را برای میکس زنده آهنگ ‌ها از جمله میکسر مجازی، کمک تطبیق ضربان، دک مجازی و ...، ارائه می دهد. امروزه بسیاری از دی جی های حرفه ای از نرم افزار rekordbox برای آماده سازی مجموعه‌ آهنگ های خود پیش از اجرای زنده استفاده می‌ کنند.

این نرم افزار یک رابط کاربری سنتی دارد که برای همه دی جی ها آشنا است. رابط کاربری rekordbox به  5 بخش اصلی تقسیم می شود که عبارت اند از: پنل مدیریت کتابخانه، دک های مجازی، میکسر دی جی، نمای شکل موج ها و پانل جلوه ها.

Rekordbox یکی از استاندارد‌ های صنعتی اجرا و آماده‌ سازی موسیقی برای دی جی های حرفه ‌ای است که به نوعی یک سرمایه و پایه و اساس برای استفاده از محصولات دی جی پایونیر محسوب می شود. Rekordbox DJ تنها برای کار با کنترلر ‌های پایونیر ساخته شده است. این کنترلر ها نیز منحصرا برای کار با Rekordbox DJ ساخته شده‌ اند.

افکت های نرم افزار Rekordbox DJ

Rekordbox DJ

بخش افکت در Rekordbox DJ بخشی کاملا گسترده است و گزینه‌ های متعددی را ارائه می‌ دهد. در این بخش می توان افکت های مختلف را تنظیم کرد. گزینه‌ ی Beat FX  امکان تنظیم ۳ افکت مختلف را به صورت همزمان به شما می دهد. همچنین با آن می توانید یک افکت را به همراه گزینه‌ های تنظیم دقیق و گسترده‌ تری اعمال کنید. علاوه بر این BPM  دک ‌ها را به صورت خودکار یا با استفاده از  Tap به صورت دستی تنظیم کنید. این افکت‌ های متنوع دارای کیفیت  Pioneer DJ  هستند.

گزینه‌ ی بعدی CFX-Color Effect است که استفاده از آن به ابزار شما بستگی دارد. شما می توانید آن را با ناب‌ های اختصاصی روی میکسر یا ناب فیلتر کنترل کنید. همچنین می ‌توانید یک افکت را برای همه‌ ی کانال‌ ها یا افکت ‌های مختلف را بر هر کانال تنظیم کنید.Rekordbox DJ، FX Echo،Vinyl Break  و Backspin را منتشر کرده است که برای انتقال ترک ‌ها ایده آل هستند.

ویژگی ‌های اجرایی Rekordbox DJ

 • استفاده از پد ‌های اجرایی

Rekordbox DJ  دارای ویژگی‌ های اجرایی گستره‌ ای است که از راه پد‌ های اجرایی یک کنترلر دی جی سازگار با این نرم‌ افزار در دسترس شما قرار می گیرد. ویژگی ‌های اجرایی آن گسترده اند و شامل Hot Cue ها، FX پد به همراه افکت ‌های مختلف بر حسب زمان مانندSlip Loop ،‌‌Trans ،‌Pitch،Crush ،Slicer  و Beat Jump  می شوند. بیشتر کنترلر های دی جی پایونیر از طریق پد ‌های اجرایی حساس به ضربه، از این ویژگی ‌ها پشتیبانی ‌می‌ کنند. آن ها برای اجرا های خلاقانه ایده‌ آل اند و برای دی جی کردن عملکردی لمسی ایجاد می کنند.

 • سمپلر

سمپلر در Rekordbox DJ مانند دیگر نرم ‌افزار ‌های دی جی کار می ‌کند. سمپل ‌ها برای تک شات ‌ها یا پلی و سینک کردن تنظیم می شوند؛ بنابراین شما می‌ توانید آن ها را از طریق پد‌ های اجرایی بر کنترلر ‌های سازگار به اجرا درآورید.

 • سکوئنسر

سکوئنسر Rekordbox DJکنترلر همان کاری را انجام می‌ دهد که Flip برای Serato Dj‌ انجام می ‌دهد: تسخیر لوپ ‌ها، ادیت آن ها با پد ‌های اجرایی و ضبط کردن نتایجی که می‌ توانند در نرم ‌افزار ذخیره شوند. همچنین امکانات بیشتری برای خلاق بودن و ریمیکس زنده‌ ی ترک ‌ها ارائه می دهند.

 • اپلیکیشن اندروید و  iOS

Rekordbox  یک نسخه ‌ی اندروید و IOS ندارد؛ اما دارای اپلیکیشنی است که با این سیستم عامل ها هماهنگ است و برای آماده ‌سازی موسیقی به کار می رود. این اپلیکیشن برای آماده کردن ترک ‌ها در هنگام حرکت و سپس انتقال آن ها به کامپیوتر بسیار مفید است. با این حال به خاطر داشته باشید که این انتقال تنها از طریق Wi-Fi صورت می گیرد.

شرکت Pioneer DJ اخیرا اپلیکیشن WeDJ را منتشر کرده که در چند بخش خود از Rekordbox  DJ  تقلید کرده است؛ اما این برنامه بیشتر برای هدایت دی جی‌ های تازه ‌کار مناسب است.

Rekordbox DJ
 • جدول بندی ضرب ‌ها (BeatGridding) و تجزیه و تحلیل

Rekordbox  در اصل یک برنامه آماده سازی موسیقی، دارای گزینه ‌هایی برای سازماندهی، وارد کردن، خروجی گرفتن و مدیریت کلی و گسترده‌ ی آن است. رابط کاربری این برنامه برای تحلیل و تصحیح آهنگ ها نیز به کار می رود. تحلیل و تصحیح آهنگ ها از بخش اجرا جدا هستند و به همراه یک شکل موج مرکزی بزرگ برای آسان‌ تر کردن کار نمایش داده می شوند. هنگامی که گزینه‌ های تحلیل ترک را تنظیم می ‌کنید، می‌ توانید حالت آنالیز Normal یا Dyinamic را به منظور beat grid صحیح با Bpm های مختلف، انتخاب کنید. در قسمت گزینه‌ ای برای تنظیم محدوده ‌ی Bpm نیز دیده می شود. همچنین اگر قصد دارید میکس هارمونیک انجام دهید، می ‌توانید همزمان کلید ها (Keys) را تجزیه تحلیل کنید.

 • قابلیت‌ های  DVS

DVS Rekordbox  یک افزونه ‌ی اختصاصی برای  Digital Vinyl System است که برای استفاده از آن به یک لایسنس نیاز دارید.

Rekordbox DVS  دو حالت دارد که عبارت اند از:

 • Absolute: فراهم کننده ‌ی تجربه ‌ی اسکرچ کردن با واینیل سنتی.
 • Relative : دسترسی به ویژگی‌ های دیجیتالی مانند Hot Cue و Sync و اسکرچ آزادانه، صرف نظر از محل قرار گیری سوزن در کنترل واینیل.

شما حتی می‌ توانید از Rekordbox MIDI Learn برای انعطاف‌ پذیری بیشتر ویژگی‌ ها، در حالی که میانبر ‌های کیبرد امکان دسترسی به Hot Cue ها و دیگر ترفند‌ ها را مستقیما از طریق لپ ‌تاپ به شما می ‌دهند، بهره ببرید.

 • قابلیت ‌های ویدیو

Rekordbox Vide  برای میکس ویدئو ها استفاده می شود و از طیف وسیعی از کنترلر‌ ها پشتیبانی می‌ کند. کنترلر DDJ-RZX از پایونیر انتخابی مناسب، اما گران‌ قیمتی برای این کار محسوب می شود. علاوه بر این شما می توانید از Rekordbox video برای میکس ویدئو های زنده ‌ای که از دوربین‌ های متصل دریافت می شوند، بهره ببرید و متن و افکت‌ و ... را به آن ها بیفزایید.

ویژگی های مثبت نرم افزار rekordbox

ویژگی های مثبت نرم افزار rekordbox

همان طور که گفته شدDJ  rekordbox یک نرم افزار حرفه ای میکس است که استفاده از آن مزایایی به همراه دارد که برخی از آن ها عبارت اند از:

 1. دارای رابط کاربری ساده و قابل فهم
 2. ارائه دهنده طیف گسترده ای از افکت ها و ابزار ها
 3. کمک به همگام سازی Beatmatching
 4. دارای ورژن های مختلف با قیمت های متفاوت
 5. قابلیت ارائه  4 میکس متفاوت به صورت هم زمان
 6. امکان ارتباط با یک برنامه تحت موبایل

علاوه بر موارد گفته شده برای افزایش عملکرد نرم افزار می توانید بسته های توسعه آن را نیز خریداری کنید.

ویژگی های منفی نرم افزار rekordbox

هرچند نرم افزار rekordbox نکات مثبت بسیاری دارد، در هر حال باید درمورد نکات منفی آن نیز اطلاعات داشته باشید. از جمله معایب این نرم افزار این است که برای استفاده از تمام ویژگی های آن باید اشتراک خریداری کنید. قیمت این اشتراک نیز چندان ارزان نیست. این اشتراک ها باید به صورت مداوم تمدید شوند. ویژگی منفی دیگر نرم افزارDJ  rekordbox این است که سازگاری سخت افزاری با Serato ندارد. همچنین نمی توان به راحتی با موس و صفحه کلید از آن استفاده کرد.

جمع بندی

Rekordbox DJ تنها با کنترلر ‌های دی جی پایونیر سازگاری دارد و این موضوع عملکرد مطلوب آن را مشخص می سازد. این نرم افزار ابزاری فوق العاده برای میکس زنده آهنگ ها است و امروزه در بین دی جی ها محبوبیت بسیاری دارد. رابط کاربری آسان، امکان ادغام راحت آن با ابزار های مختلف دی جی، ارائه طیف گسترده ای از افکت ها و ابزار ها و سایر مواردی که در مقاله به آن ها اشاره شد، موجب محبوبیت بیش از اندازه rekordbox شده است. البته این نرم افزار دی جی معایبی نیز دارد که با توجه به مزایای بی شمار، می توان از آن ها چشم پوشی کرد. در این نوشته ویژگی ها و قسمت های مختلف این نرم افزار را نام بردیم و هر یک را به طور مجزا توضیح دادیم.

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *