چطور میکس تیپ هایتان را به یک پادکست دی جی تبدیل کنید؟

چطور میکس تیپ هایتان را به یک پادکست دی جی تبدیل کنید؟

در دسته بندی : دی‌جی

ما در مقاله ی امروز در مورد چگونگی "تبدیل کردن برخی دی جی ست‌ها که شما با دستگاه دی جی خود خلق کرده اید به شکل یکی از محبوب‌ترین محتوای‌های صوتی امروزی یعنی پادکست " صحبت خواهیم کرد.

یک پادکست چیست؟

یک پادکست چیست؟

پادکست یک محتوای صوتی است که با یک برنامه زمانی مشخص پخش می‌شود که طرفداران می‌توانند در آن اشتراک داشته باشند و به صورت خودکار دانلود کنند. اکثر پادکست‌ها به صورت هفتگی منتشر می‌شوند، در حالی که برخی از آنها به صورت ماهیانه یا روزانه منتشر می‌شوند. ساخت پادکست تقریبا از روز‌های اولیه‌ی ورود iPod ها شروع شده است، اما این روند در طی سالهای قبلش رشد کرده بود و به رشد کردنش ادامه داد  زیرا این یک راه برای مردم بود تا بتوانند در حالی که کارهای دیگری مانند مسافرت کردن، کارهای روز مره و عادی، رفتن به باشگاه و ...انجام می‌دهند، بتوانند از این محتوای صوتی استفاده کنند. دی جی‌ها معمولا به صورت منظم اقدام به پادکست کردن میکس تیپ‌های خود و انتشار آنها می‌کنند، که آن پادکست، همان ستی است که آنها در اجرا ضبط کرده‌اند یا چیزی است که در خانه ضبط شده است. به طور رایج به دی جی ست‌هایی که از طریق دستگاه دی جی ضبط شود "لایو دی جی ست‌" و به ست هایی که از طریق DAW ها چیده و تنظیم شوند "پادکست" می گویند, منظور ما در این مقاله شامل هر دوی این دو نوع ست می باشد.
آن میکس تیپ هایی که ما بالا در موردشان صحبت کردیم را به یاد دارید؟ اگر شما به دنبال مشاوره گرفتن در این زمینه می باشید، به احتمال زیاد حتما چندین بار میکس تیپ‌های خود را ذخیره کرده‌اید. چرا آنها را به یک پادکست برنامه ریزی شده‌ی منظم تبدیل نکنید که بتوانید آن را به صورت آنلاین برای مردم تنظیم کنید و به اشتراک بگذارید تا شنیده شوند؟ این کار یک روش دیگر برای قوی تر کردن نام تجاری دی جی شما از طریق تولیدات خلاقانه ی شما می‌باشد که برای مخاطبان شما اهمیت دارد. در ادامه چگونگی انجام این کار را به شما می‌گوییم.

نگاهی به موجودی و انواع میکس هایتان بیاندازید

نگاهی به موجودی و انواع میکس هایتان بیاندازید

یک فهرست موجودی سریع از همه ی میکس هایی که تا به حال انجام داده‌اید جمع آوری کنید – اینها همگی به زودی تبدیل به مواد خام برای پادکست‌های شما می‌شوند. اگر شما هنوز چیزی از میکس‌هایتان ندارید، پس باید شروع به فکر کردن در مورد ساختن یک برنامه‌ی میکس تیپ کنید. لازم نیست حتما روزانه یا هفتگی باشد – ماهیانه یا هر چند ماه یک بار برای شروع خوب است و مهم این است که یک برنامه برای تولید و پخش کردن این میکس‌ها دارید.
من نمی‌توانم تعداد دفعاتی که شروع به تولید یک "سری پادکست میکس تیپ ماهیانه" کردم را حساب کنم، فقط می‌دانم که تولید آن بعد از اولین اپیزود برای من از تب و تاب خودش افتاد، زیرا به دلیل کار روزمره و دیگر مشاغل وابسته به دی جی به کارهای فرعی تبدیل شد و وقت آن کار توسط کارهای روز مره از بین رفت .

من راه سختی را رفته ام تا بیاموزم کلید به انجام رساندن تولید پادکست های منظم بر پایه‌ی برنامه ریزی فرایند تولید (پروداکشن) می‌باشد که شامل انتخاب موسیقی، تمرین میکس کردن، اجرای میکس تیپ، تمیز کردن و ویرایش آن و سپس برنامه ریزی انتشار و پروموت کردن آن می باشد.
بزرگترین اشتباهی که دی جی ها مرتکب می‌شوند زمانی است که  به مرحله‌ی میکس تیپ می‌رسند و فکر می‌کنند که بیرون دادن یک میکس به راحتی ضبط کردن و آپلود کردن آن می‌باشد , اما حقیقت این است : آنها فقط دو مرحله اولیه هستند که در یک فرایند طولانی انجام می شوند و بقیه مراحل هنوز مانده است و باید با دقت انجام شوند که در موارد بعدی با جزئیات به آنها پرداخته ایم.

جایی که می خواهید پادکست خود را در آنجا به اشتراک بگذارید را انتخاب کنید

جایی که می خواهید پادکست خود را در آنجا به اشتراک بگذارید را انتخاب کنید

هنگامی که شما در یک برنامه‌ی انتشار میکس تیپ قرار می‌گیرید و از قبل انتخاب کرده‌اید که چه چیزی را به .عنوان قسمت اول اپیزود خود آپلود کنید. زمان آن رسیده است که انتخاب کنید که کجا می‌خواهید آن را آپلود کنید . میکس کلاد یک گزینه ی محبوب برای بسیاری از دی جی ها می باشد زیرا استفاده از آن آسان است و شما می توانید هر چندتا از میکس‌هایی که می‌خواهید را در آن آپلود کنید. 

بر خلاف سرویس‌های میکس تیپ مانند Mixcloud ،شما می‌توانید به راحتی میکس تیپ خودتان را در بخش پادکست iTunes یا Spotify آپلود کنید. شما باید از طریق یک سرویس به عنوان "تجمیع کننده"، که ست شما را در سایت‌ها و دسته بندی‌های پادکست قرار می‌دهد اقدام به انتشار کنید. Podomatic و Buzzsprout سایت‌های خوبی برای بررسی هستند: هر دوی آنها دارای یک زمان آپلود رایگان ماهیانه یا محدودیت ذخیره سازی هستند، بنابراین می‌توانید بدون پرداخت هزینه ای آن را امتحان کنید.

برای ویرایش و ضبط صدا یک DAW انتخاب کنید

برای ویرایش و ضبط صدا یک DAW انتخاب کنید

نرم افزار ایبلتون لایو DAW منتخب ما برای تولید پادکست می‌باشد و همچنین برای تمیز کردن و در صورت نیاز اطمینان حاصل کردن از لِوِل‌های بین تغییرات آهنگ‌ها به علاوه‌ی اضافه کردن برخی فشرده سازی ها (Compression) و ولوم اتومیشن‌ها و همچنین برای اضافه کردن برخی صدا‌های کوچک و افکت‌های صوتی نیز از آن استفاده می‌شود. من همچنین در ابتدای میکس برای معرفی و اضافه کردن چاشنی از میکروفن استفاده می‌کنم تا صدای آن میکس تیپ را بیشتر شخصی سازی کنم، چون من مخالف سرسری رد شدن از روی موسیقی هستم. چیزی را انتخاب کنید که با آن راحت هستید، به عنوان مثال می‌توانید به راحتی از جسارت رایگان خود استفاده کنید.
من برای این کار از یک میکروفن USB مدل Raspberry از کمپانی Blue استفاده می کنم و فقط یک خط نوشته‌ای را می‌خوانم که شامل یک معرفی از پادکست و برخی از جزئیات ریز مانند نام و عنوانِ هنرمند می‌باشد، همچنین از میکروفن برای ضبط برخی تکه صدا‌هایی که برای طرفداران در سرتاسر میکس قرار می‌دهم تا تعاملاتی که با مخاطبان خود می سازم نیز استفاده می‌کنم. 
همچنین میکروفن یک ایده‌ی خوب برای ایجاد یک تگ صوتی (شامل نام یا آیدی هنرمند) جهت تاثیر گذاری  روی شنوندگان در پایان پادکست و یا حتی دنبال کردن شما در صفحات مجازی یا امتیاز دادن یا لایک دادن به پادکست شما در MixCloud ،iTunes یا Stitcher می باشد. از آنجایی که پخش پادکست تقریبا کاری جدید می‌باشد (در مقایسه با دیگر کارهای اینترنتی)، مردم نمی‌دانند که امکان ارزیابی اجراهای پادکست نیز وجود دارد. این مهم است زیرا کیفیت بالا وخاص بودن، کار شما را در رتبه بندی و نظرسنجیِ  چارت‌های پادکست بالا می‌آورد و باعث می‌شود تا چشم‌ها و گوش‌های بیشتری پادکست شما را ببینند و بشنوند.

پادکست خود را در تمام پروفایل های رسانه های اجتماعی خود تبلیغ کنید

پادکست خود را در تمام پروفایل های رسانه های اجتماعی خود تبلیغ کنید

حالا زمان استفاده‌ی مفید از تمام پروفایل‌های Facebook ،Twitter و Instagram می‌باشد که از قبل آنها را ساخته اید. هنگامی که شما یکی از قسمت‌های پادکست خود را منتشر می‌کنید، در مورد پادکست خود در همه‌ی صفحات رسانه‌های اجتماعی خود تبلیغ کنید. مردم به صورت جادویی ست شما را از فضای اینترنت با این وسعت پیدا نمی‌کنند، پس شما باید ست خود را به آنها معرفی کنید تا درباره‌ی آن بیشتر بدانند. من معتقدم که پروموت کردن و تبلیغ میکس شما بسیار مهم می‌باشد و حتی مهم تر از تولید کردن آن نیز می‌باشد. اگر شما روز‌ها، هفته‌ها  یا شاید ماه‌ها را صرف برنامه ریزی دقیق و ایجاد یک میکس تیپ کشنده کرده باشید، اما اگر کسی به درستی آن را نشنود به نظر شما چه تاثیری در حرفه‌ی شما خواهد گذاشت؟ به نظر من این کار حتی باعث سرد شدن شما ناشی از دریافت نکردن بازخورد‌ها و نظر سنجی‌های مردم می‌شود. به همین دلیل تبلیغ کردن میکس‌هایتان را فراموش نکنید، این کار باعث به وجود آمدن یک چشم انداز از حس مخاطبان و دیدگاه‌های مختلف می‌شود همچنین احساس خوب مردم در مورد میکس خود را دریافت خواهید کرد که بسیار مهم می‌باشد.

منبع دی جی سنتر هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *