میکس تیپ چیست و چطور میکس تیپ ها را به پادکست دی جی تبدیل کنیم؟

میکس تیپ چیست و چطور میکس تیپ ها را به پادکست دی جی تبدیل کنیم؟

در دسته بندی : دی‌جی

میکس تیپ ها تقریبا از دهه 1980 وجود داشته اند و با گذشت زمان تکامل پیدا کرده اند. میکس تیپ در واقع مجموعه از موسیقی از منابع مختلف است که روی یک رسانه مشخص ضبط می شود. برای مثال نوار های کاست، سی دی و یا لیست پخش های دیجیتال نوعی میکس تیپ محسوب می شوند. میکس تیپ ها بیشتر با سبک هیپ هاپ مرتبط هستند؛ اما می توان آن ها را برای هر سبک از موسیقی خلق کرد. میکس تیپ ها در واقع به هنرمندان اجازه نشان دادن خلاقیت خود را از کنار هم قرار دادن موسیقی های مختلف نشان می دهند. در ادامه درمورد این که میکس تیپ چیست بیشتر توضیح خواهیم داد.

میکس تیپ چیست؟

میکس تیپ چیست

فرقی نمی کند که آهنگ ها روی نوار کاست ذخیره شده اند یا روی فضای ابری، در هر صورت یک سری ویژگی ها هستند که میکس تیپ ها را می سازند. ویژگی های زیر ماهیت میکس تیپ ها را مشخص می کنند:

  • ترکیبی: میکس تیپ ها ترکیبی منحصر به فرد و تلفیقی از منابع  متعدد، رسانه ها و تایم فریم ها محسوب می شوند که اغلب مرز های بین گوش دادن و شنیدن اثر را محو می کند.
  • نحوه توزیع: درباره این که میکس تیپ چیست و چگونه عرضه می شود باید گفت که بر خلاف جریان اصلی موسیقی، میکس تیپ ها بیشتر از طریق راه های غیر متعارف توزیع می شوند. میکس تیپ می تواند از طریق مبادلات شخصی، سفارش های پستی و یا دانلود از وب سایت های غیر شرکتی و حتی گاهی اوقات خرید نوار های کاست قدیمی توزیع شود.

اگر بخواهیم به طور کلی درمورد این که میکس تیپ چیست توضیحی ارائه کنیم، باید بگوییم که میکس تیپ ها مجموعه ای از موسیقی های دارای حق پخش هستند که از منابع مختلف جمع آوری و بر روی نوار های کاست، سی دی ها یا لیست های پخش دیجیتالی منتشر می شوند.

تکامل میکس تیپ ها

تکامل میکس تیپ ها

آغاز کار میکس تیپ ها به دهه 1970 باز می گردد. اولین میکس تیپ ها نوار های کاست بودند و بعد ها با پیشرفت های تکنولوژی تبدیل به فرمت های دیجیتال شدند.

میکس تیپ ها در آغاز کار خود در دهه 1970 توسط دی جی ها برای ضبط اجرا های زنده خود و اشتراک گذاری آن ها با طرفداران از طریق نوار کاست انجام می شد. بعد از آن ظهور موسیقی هیپ هاپ در دهه 1980 باعث شد که میکس تیپ ها به اوج محبوبیت خود برسند و تبدیل به یکی از محبوب ترین روش ها برای هنرمندان شوند تا موسیقی های خود را برای طرفداران عرضه کنند.

در پاسخ به این که میکس تیپ چیست و چه زمانی تکامل پیدا کرد باید گفت که تکامل اول میکس تیپ ها از با ظهور فناوری دیجیتال رخ داد. در دهه 1990 میکس تیپ ها از نوار کاست های فیزیکی به فرمت دیجیتال مانند سی دی و MP3 تبدیل شدند. این تحول باعث شد تا میکس تیپ ها انعطاف پذیری بیشتری در ایجاد و توزیع داشته باشند و راحت تر در دسترس شنوندگان قرار بگیرند.

تاثیر سرویس های استریم موسیقی

از مهم ترین عواملی که روی میکس تیپ ها تاثیر گذار گذاشت، ظهور سرویس های استریم موسیقی مانند اسپاتیفای و تیدال بود. همان طور که در توضیحات قبلی اشاره کردیم که میکس تیپ چیست ، مهم ترین ویژگی آن ها داشتن یک مجموعه فیزیکی یا دیجیتالی بود که توسط یک فرد یا گروه ایجاد می شد؛ اما سرویس های استریم موسیقی این امکان را فراهم کردند تا هنرمندان موسیقی های خود را به صورت مستقیم به دست شنوندگان برسانند.

پلتفرم هایی مانند ساوندکلاود امکان اشتراک گذاری موسیقی را با مخاطبان بیشتر برای هنرمندان مستقل بسیار آسان کرده اند. در سال های اخیر شرکت های بزرگ موسیقی نیز اقدام به انتشار میکس تیپ های خود در سرویس های استریم نموده اند تا راهی جدید برای تبلیغ هنرمندان و دستیابی به شنوندگان جدید پیدا کنند.

تکامل میکس تیپ ها همواره تحت تاثیر پیشرفت های تکنولوژی و چشم انداز صنعت موسیقی بوده است. میکس تیپ ها که زمانی محدود به نوار های کاست بودند، امروزه از فرمت های دیجیتال گرفته تا سرویس های استریم موسیقی قابل پخش و تهیه هستند. با گذشت چنین مدت زمانی طولانی ای میکس تیپ ها هنوز هم یک روش بسیار محبوب برای هنرمندان هستند تا موسیقی خود را با شنوندگان به اشتراک بگذارند و با طرفداران خود ارتباط برقرار کنند.

پادکست دی جی چیست؟

تکامل میکس تیپ ها

پادکست یک محتوای صوتی است که با یک برنامه زمانی مشخص پخش می ‌شود که طرفداران می‌ توانند در آن اشتراک داشته باشند و آن را به صورت خودکار دانلود کنند. اکثر پادکست‌ ها به صورت هفتگی منتشر می‌ شوند، در حالی که برخی از آن ها به صورت ماهیانه یا روزانه انتشار می یابند. ساخت پادکست تقریبا از روز‌ های اولیه‌ ورود iPod ها شروع شده است؛ اما این روند در طی سال های قبلش رشد کرده بود و به رشد کردنش ادامه داد؛ زیرا این یک راه برای مردم بود تا بتوانند در حالی که کار های دیگری مانند مسافرت کردن، کاره ای روز مره و عادی، رفتن به باشگاه و... را انجام می ‌دهند، بتوانند از این محتوای صوتی استفاده کنند. دی جی‌ ها معمولا به صورت منظم اقدام به پادکست کردن میکس تیپ‌ های خود و انتشار آن ها می ‌کنند، که آن پادکست، همان ستی است که آن ها در اجرا ضبط کرده‌ا ند یا چیزی است که در خانه ضبط شده است. به طور رایج به دی جی ست‌ هایی که از طریق دستگاه دی جی ضبط شود "لایو دی جی ست‌" و به ست هایی که از طریق DAW ها چیده و تنظیم شوند "پادکست" می گویند.

جمع بندی

در دنیای موسیقی و آهنگسازی اصطلاحات بسیار زیادی وجود دارد. یکی از این اصطلاحات میکس تیپ است. میکس تیپ ها در واقع مجموعه از آهنگ های دارای حق پخش هستند که روی نوار های کاست، سی دی ها و یا در فرمت های دیجیتال مانند سرویس های استریم موسیقی توزیع می شوند. میکس تیپ یکی از محبوب ترین روش ها برای اشتراک گذاشتن موسیقی ها با شنوندگان محسوب می شود. در این مقاله برای آشنایی بیشتر درمورد این که میکس تیپ چیست و چگونه تکامل پیدا کرد توضیح دادیم.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *