برای حرفه ای تر شدن  چگونه با یک روش متفاوت به موسیقی گوش بدهیم ؟

برای حرفه ای تر شدن چگونه با یک روش متفاوت به موسیقی گوش بدهیم ؟

در دسته بندی : آهنگسازی , روانشناسی دی‌جی

اول اینکه شما سبک موسیقی که می‌خواهید بنویسید را باید بشناسید، شما باید از راه کاملا متفاوتی گوش دادن به موسیقی که دوست دارید را شروع کنید. شما می‌توانید زودتر مهارت خود در این کار را بهتر کنید. ما معمولا از راه غیرمستقیم به موسیقی گوش می‌دهیم، و در آن مرحله جادوگری و مهارت نویسنده مستقیما روی ما تاثیر می‌گذارد. مثلا وقتی که به یک تک نوازی گوش می‌دهید از خود واکنش عاطفی نشان می‌دهید. در هر صورت، وقتی که تصمیم می‌گیرید نوشتن موسیقی خودتان را شروع کنید، شما باید یک راه کاملا جدید برای گوش دادن موسیقی را انتخاب و پرورش دهید. این روش جدید به طورغیرمستقیم شامل تمام موسیقی‌هایی می شود که صرف نظر از سبک آن، هرگز با آنها روبرو نخواهید شد.

روش‌های گوش کردن به موسیقی

به عنوان آهنگ‌ساز موسیقی خودتان، شما باید با تمام تکنیک‌هایی که برای نوشتن آن سبک از موسیقی استفاده می‌شود آشنا باشید. هنگامی که شما روی این تکنیک‌ها تسلط کامل را به دست آوردید، سپس مانند یک بازیگر ماهر می‌توانید احساس، استایل و سبک و سیاق خود را در موسیقی‌تان القا کنید. برای رسیدن به این سطح از مهارت  در تکنیک‌ها، شما نیاز دارید که گوش دادن به موسیقی را با کنجکاوی بیشتری پیگیری کنید و مداوم در حال پرسیدن این سوال از خودتان باشید که به فرض مثال: این بیس لاین چطور نوشته شده است؟ الگوی درام کیک آن چگونه است؟ اسنیر (Snare) آن چه کیفیتی دارد؟ بافت موسیقی خیس (wet) است یا خشک (dry)؟ آهنگ‌ساز چطور اوج گرفتن آن لید را متمایز ساخته است؟

چه نوع افکت ریوربی (Reverb) روی آن صدای فوق العاده گذاشته شده؟ نویسنده چطور آن آرپژ نوسانی را در قسمت پیانو ایجاد کرده است؟ چه آکوردهایی در آن  تصاعدی به کار رفته است؟

گوش کردن به موسیقی

برای مثال حواستان به این باشد که ترک چطور و با چه سازهایی شروع می‌شود، کجا ترک به برک می‌رود و چطور این کار انجام می‌شود و چطور به اوج می‌رسد و به دراپ می‌رود و در آنجا چه عناصری اضافه می‌شوند و افکت‌ها به چه ترتیبی به کار می‌روند و حتی دقت کنید تا بتوانید احساسی که مثلا یک افکت ریورب بر روی صدای Kick می‌گذارد را متوجه شوید. همه‌ی این تجزیه و تحلیل‌ها در هنگام گوش دادن به موسیقی به  روند رو به رشد درک شما از آن سبک خاص کمک می‌کند و شما زودتر به نتیجه‌ی مطلوب خود نزدیک می‌شوید. البته به یاد داشته باشید که این کار نیازمند هوشمند بودن و تمرکز داشتن بر روی آن است که با تمرین مکرر و زیاد به نتیجه می‌رسد.

ممکن است در هنگام انجام این کار و با دقت گوش دادن به موسیقی با‌رها و بارها حواس شما پرت  شود و نقاطی از آن ترک را که باید دقت بیشتری گوش می‌کردید را با بی‌توجهی رد کنید، این عادی است چون تمرین شما برای به دست آوردن تمرکز کم بوده است. پس ناامید نشوید و دوباره آهنگ را گوش دهید و نکات آن را بررسی کنید. این کار به غیر از کمک کردن به آهنگ‌سازی در دی‌جی کردن نیز کمک بسیار خوبی به هوش شما کرده و قدرت تصمیم گیری لحظه‌ای شما در دی‌جی کردن را بهبود می‌بخشد.

نحوه‌ی درست گوش کردن به موسیقی

این فعالیت اساسا، می‌تواند بار فنی کامل‌تری در روند تحلیل گوش دادن را به شما بدهد. این مانند مقایسه‌ی بین دو چیز متفاوت است، مانند این است که یک فرد معمولی وارد اتاقی شود و یک دانشمند یا یک فرد مهم وارد همان اتاق شود، افراد معمولی با کمترین توجه در آن اتاق می‌نشینند ولی یک دانشمند تمام جزئیات و محیط را به محض ورود زیر نظر می‌گیرد. پس شما باید با دقت به موسیقی‌هایی در سبکی که به آهنگ‌سازی آن علاقه دارید گوش بدهید. و با فکری باز و تمرکز بالا تمام فعل و انفعالاتی که در آن ترک‌ها اتفاق می‌افتد را زیر نظر داشته باشید و تحلیل کنید.

 توجه، هوشیاری و بررسی سریع آن دانشمند، باعث می‌شود فرد عادی از صحنه دور شود حال شما این دانشمند مورد نظر هستید و موسیقی مورد نظرتان اتاقی است که مورد بررسی قرار گرفته است. افرادی که موسیقی خودشان را می‌سازند برای بررسی موسیقی‌شان واقعا می‌نشینند و بارها و بارها به آرامی و با دقت به آن گوش می‌دهند و با یک قلم و کاغذ تمام اتفاقاتی که در موسیقی شان رخ می‌دهد را بیرون می کشند، با انجام این کار اطلاعات خود را در زمینه طرز کار هنرمندان مورد علاقه خود و سازماندهی موسیقی‌شان به مقدار زیادی افزایش می دهند.

منبع دی جی سنتر : هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *