چند چیزی که باید درباره پروتکل MIDI بدانید (بخش اول)

چند چیزی که باید درباره پروتکل MIDI بدانید (بخش اول)

در دسته بندی : آهنگسازی

MIDI مخفف Musical Instrument Digital Interface است و این فناوری به ما توانایی فرستادن نت ها، همگام سازی و فرستادن دیگر داده ها بین سخت افزار و نرم افزار، برقراری ارتباط بین دو دستگاه یا بیش از یک شبکه بزرگتر را میدهد.

MIDI چیزی است که به سادگی میتوانید برای پخش صدای سینتی سایزرهای نرم افزاری در Cubase یا Logic یا هر DAW دیگری، یا با پدهای MIDI برای اجرای کیت های درام ، یا بارگیری خودکار پریست ها یا کنترل تغییرات به سادگی به کار ببرید. MIDI نخستین بار به دست Dave Smith  و Chet Wood از کمپانی Sequential Circuits در سال ۱۹۸۱ منتشر شد. اکنون

Sequential Circuits یکی از زیر مجموعه های برند Focusrite است که همچنان به کار خودش ادامه میدهد.

MIDI بین سیستم عامل های مختلف "قابل حمل" است و کاملاً با گذشته نیز سازگار شده است. با هر دستگاهی از سخت افزارهای کلاسیک بر پایه ی CV، تا درام ماشین های قدیمی با درگاه MIDI DIN، گوشی های آیفون با کابل lightning و آخرین سیستم های MPE بی سیم تعامل دارد.

MIDI هیچ صدا یا داده های صوتی را جابجا نمیکند و به همین دلیل است که باید با پورت های MIDI و صدا به طور جداگانه برخورد کنید (اگرچه برخی از دستگاه های مدرن، MIDI و صدا را با کابل USB جابجا میکنند.) حتی اگر که شما همه ی عملیات خودتان را درون کامپیوتر انجام دهید باز باید درباره ی این پروتکل مهم چیزهایی را بدانید. ما در این نوشتار چند نکته را به شما خواهیم گفت.

برنامه ریزی نت ها

هنگامی که در Live یک نت به یک کلیپ میافزایید، آن یک MIDI است. نت ها از کلیپ (که خود در یک قطعه MIDI است) به یک ابزار نرم افزاری یا دستگاه تولید کننده صدا در جاهای دیگر ارسال میشود. این نت ها را میتوان از صفحه کیبورد MIDI رکورد کرد یا به شبکه ویرایشگر کشید.

(شدت کوبیدن)

Velocity (شدت کوبیدن)

افزون بر گام نت، دوره ی نت و ولوسیتی آن نیز با MIDI رکورد میشوند. ولوسیتی به چگونگی کوبش سخت یا نرم انگشتان شما روی کلیدها یا پدها بستگی دارد. اگر شما همچنان نت ها را با موس میکشید در آنجا نیز میتوانید ولوسیتی آنها را تعیین کنید و همچنین ولوسیتی را به پارامترهای سازها اختصاص دهید.

بارگذاری پریست ها و بانک ها

تغییرات برنامه و بانک پیامهای MIDI هستند که برای بارگذاری پریست ها فرستاده میشوند. نرم افزار میتواند این پیام‌ها را درون کلیپ‌ها بفرستد و آنها می‌توانند به پلاگین‌ها، نرم‌افزارهای دیگر یا سخت‌افزارهای بیرونی بروند. این یک راه بسیار خوب برای خودکارسازی پریست های از پیش ساخته شده در هنگام اجرای زنده است، بنابراین میتوانید بخوبی روی اجرا تمرکز کنید.

کنترل و اتومیشن

یادداشت ها فقط بخشی از آزمودگی MIDI هستند - ما میتوانیم پیامهای تغییر کنترل را رکورد کرده یا بکشیم، یا از کنترلرهای سخت افزاری MIDI مانند کلید های رکورد و پخش تا ناب ها و فیدر ها در هنگام اجرا برای کنترل DAW و تغییر پارامتر ها استفاده کنیم.

بازی

بازی

برخی از کنترلرهای بازی را می توان با MIDI برای کشتن دو پرنده با یک سنگ استفاده کرد. برنامه Osculator برای Mac، کنترل از راه دور Nintendo Wii (که به سال 2012 برمی گردد) را به عنوان یک دستگاه بلوتوث تشخیص داده و پیام های آن را به دستورات MIDI قابل تعیین از جمله کلید ها، جوی استیک و جهت گیری تبدیل میکند.

همگام‌ سازی

همگام‌ سازی

MIDI چیزی است که توانایی همگام سازی نرم افزار و سخت افزارهای گوناگون را به ما میدهد. نرم‌افزاری مانند Ableton Live که در اینجا از آن نام برده میشود، میتواند رهبر همگام‌سازی باشد، جایی که تمپو را تنظیم میکند و سایر ابزارها روی آن قفل میشوند، یا میتواند دنبال کننده باشد و از ورودی‌های MIDI سیگنال Clock MIDI که از جای دیگری می‌آید فرمان پذیر باشد.

منبع DJCMAG: هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *