چند اشتباه بزرگ دی جی های تازه کار

چند اشتباه بزرگ دی جی های تازه کار

در دسته بندی : دی‌جی

دی جی های تازه کار معمولا مرتکب اشتباهات رایجی میشوند که هرگز یک حرفه ای آنها را انجام نمیدهد. اما تازه کاران به طور تصادفی این کارها را انجام میدهند. ما در این نوشتار چند مورد از آنها را نام میبریم تا از این اشتباهات آگاه شوید و آنها را انجام ندهید و بسیار جدی تر و درست در این راه گام بردارید.

 رخ کشیدن موزیک های بسیار زیاد

به رخ کشیدن موزیک های بسیار زیاد

اگر شما یک ترابایت موزیک در هارد خود دارید شاید به نظر خودتان برای به دست آوردن آنها زحمت کشیده باشید اما این چیزی نیست که شما را پرورش دهد یا به مهارت هایتان بیافزاید، مگر اینکه همه ی آن ترک ها را به خوبی بشناسید و چگونگی میکس کردن آنها را درک کرده باشید که چنین چیزی غیر ممکن است. پس هنر در این است که همه ی موزیک های خودتان به خوبی بشناسید و موزیک های خوبی داشته باشید نه اینکه تعداد موزیک هایتان از دیگران بیشتر باشد.

استفاده بیش از اندازه از فیلترها و FX

استفاده بیش از اندازه از فیلترها و FX

شاید احساس کنید برای اینکه مخاطبان شما ببینند و بشنوند که شما واقعا در حال انجام دی جی هستید و کارهایی انجام میدهید، بخواهید مداوم از فیلترها و FX ها استفاده کنید. اما این یک تصور اشتباه است و این تنها شما هستید که این فکر را میکنید و استفاده بیش از اندازه از افکت و فیلتر مایه چسباندن برچسب تازه کار روی شما است. پس بهتر است که اینها را بسیار کمتر اما همیشه به کار ببرید.

ی جی کردن با لول های قرمز

دی جی کردن با لول های قرمز

هنگامی که لول متر دستگاه دی جی (میکسر یا کنترلر) شما در زمان پخش موزیک LED‌های قرمز را روشن کند یعنی اینکه صدای موزیک بیش از اندازه زیاد و دیستورت است و در بیشتر دستگاه ها این امر با لیمیتر دیجیتالی کنترل میشود تا آسیبی به تجهیزات پخش شما نرسد اما لیمیت کردن صدایی که LED های قرمز را روشن میکند باعث به وجود آمدن صدایی وحشتناک در خروجی صدا میشود و این کار شما را یک مبتدی نشان میدهد.

فتادن آوازها روی هم

افتادن آوازها روی هم

یکی دیگر از مهمترین توصیه ها هنگام انتقال بین ترک ها این است که مراقب پخش همزمان دو آواز مختلف از دو ترک باشید. این کار شاید در نخستین نگاه جالب بیاید ولی جالب که نیست هیچ، باعث رنجش شنوندگان خواهد شد و حتما آنجا را ترک میکنند، یا ست شما را دیگر گوش نمیدهند یا کانال رادیو را عوض میکنند. پس به یاد بسپارید که ملودی های دو ترک که از نظر هارمونی باهم همخوانی دارند و میتوانند با یکدیگر به خوبی میکس بشوند اما درباره آوازها اینگونه نیست و افتادن دو وکال روی هم در ۹۹٪ موارد باعث خرابی صدای شما میشود.

 کردن ترک های هیت در آغاز ست

پلی کردن ترک های هیت در آغاز ست

شاید شما دوست داشته باشید ترک های برجسته و هیت خودتان را با اشتیاق زیادی از همان نخستین ساعات شب برای جمعیت پلی کنید و برای خودی نشان دادن بخواهید زودتر کاری کنید. اما باید بگویم که پلی کردن ترک های هیت جای مخصوص دارد و اگر شما همه ی آنها را در آغاز ست خود و پشت سر هم پلی کنید نه تنها در ادامه دیگر چیزی برای ارائه نخواهید داشت، بلکه گوش شنوندگان به شنیدن موزیک های بسیار خوب عادت میکند و دیگر توان تحمل یک موزیک معمولی را ندارد و دیگر با شنیدن این ترک ها به وجد نخواهد آمد.

زیاد میکس کردن یا اصلا میکس نکردن

زیاد میکس کردن یا اصلا میکس نکردن

به یاد بسپارید که میکس کردن بیش از ۱۲ یا ۱۳ ترک در هر ساعت بسیار زننده است و شنوندگان شما را از جریان ست دور میکند و شما باید این کار را با ظرافت انجام دهید و همچنین ترک ها را به گونه ای میکس کنید که اینترو و اوتروی آنها تنها بخش هایی باشند که در میکس حذف میشوند، مگر در مواقع استثنایی ... در غیر اینصورت این خوب نیست که از هر ترک ۷ دقیقه ای ۲ دقیقه آن را پخش کنید و به سراغ ترک بعدی بروید.

دی جی کردن رایگان و استفاده از ترک های بی کیفیت

دی جی کردن رایگان و استفاده از ترک های بی کیفیت

شاید شما به علت علاقه فراوانتان به دی جی کردن بخواهید که از همان نخست با پذیرفتن برنامه های رایگان خودتان و اجرایتان را محک بزنید اما این کار سرآغاز نادیده گرفتن و بی ارزش شدن هنر شما است چرا که هم خودتان و هم دوروریان شما به این رویه عادت میکنند و تغییر آن در آینده بسیار مشکل خواهد بود. پیشنهاد ما به شما این است تا به خوبی تمرین کنید و برای پلی کردن عجله نداشته باشید تا بخواهید رایگان پلی کنید. بهتر است خودتان را به سطحی ایده آل برسانید تا حداقل اعتماد به نفس درخواست هزینه اجرایتان را داشته باشید. همچنین اگر میخواهید دی جی کنید بهتر است موزیک های با کیفیتی را برگزینید، پیدا کردن و دانلود ترک های بی کیفیت با اپلیکیشن ها و ربات های یوتیوب دانلودر بسیار آسان است اما کیفیت خوب چیزی است که در پایان باعث میشود شنوندگان به مخاطبان یا به متنفران از شما تبدیل شوند.

منبع DJCMAG: هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *