8  روش بالا بردن سرعت کامپیوتر برای آهنگ سازی

8 روش بالا بردن سرعت کامپیوتر برای آهنگ سازی

در دسته بندی : آهنگسازی
بالا بردن سرعت کامپیوتر برای آهنگ سازی

انتخاب یک هارد درایو و تعویض آن با هارد قدیمی (SATA)

به طور جدی این تغییری است که بیشترین تاثیر را در روند اجرای زنده و جریان کاری بر روی کامپیوتر شما خواهد داشت. هرچند که هر کامپیوتر PC و Mac با هاردهای SSD یا درایوهای ادغام شده ارائه می‌شوند، که ممکن است آگاهی چندانی از قیمت آن نداشته باشید و کامپیوترهایی که کمی قدیمی‌تر باشند تقریبا هنوز هم از درایوهای با صفحه ی چرخشی استفاده می‌کنند. سرعتی که دستگاه شما بدون اشاره به فایل‌های صفحه بندی حافظه می‌تواند اطلاعات را بخواند و بنویسد بسیار مهم است و این یک تنگنا برای درایوهای با سرعت پایین به حساب می‌آید. اگر سیستم شما هنوز با یک هارد مکانیکی کار می‌کند این اهمیتی ندارد که یک پردازنده‌ی فوق سریع داشته باشد و وقت آن رسیده که هارد خود را ارتقاع دهید.
هاردهای SSD ارزان هستند و شما حتی با بودجه‌ی کم می‌توانید یک هارد SSD 512 گیگابایتی را بدون هزینه‌ی زیاد تهیه کنید و تمام کتابخانه‌ی سمپل‌ها و VSTهای پر حجم خود را روی آن هارد اکسترنال منتقل کنید. بالا نبودن سرعت بارگذاری سمپل‌ها مشکلی است که درایورهای قدیمی با آن مواجه هستند اما با هاردهای SSD عملکرد کلی سیستم مانند بوت کردن، اجرای برنامه‌ها، ذخیره سازی، کپی کردن و اجرای حجیم‌ترین DAWها بالا می‌رود. اما هیچ دلیل منطقی وجود ندارد که شما هارد SSD را به عنوان درایو اصلی بوت به کار ببرید.

بالا بردن سرعت کامپیوتر برای آهنگ سازی

نصب یک مموری رم با ظرفیت بالاتر

این کار به نوع مادربورد کامپیوتر شما بستگی دارد، زیرا کامپیوترهای مک قابلیت ارتقا دادن رم را نداشته و شما هنگام خرید باید مقدار رم آن را با میزان کارکرد خود مقایسه کنید. همچنین این درست است که یک SSD پر سرعت می‌تواند به رم‌های کم ظرفیت کمک کند و سیستم آن را به عنوان یک حافظه‌ی مجازی به کار ببرد، با این وجود آن به اندازه‌ی کافی هنوز پر سرعت نشده و به خوبی چیپ ست‌های رم نمی‌باشد.
کاربران ویندوز معمولا می‌توانند لپ تاپ یا دسکتاپ (PC) خود را با حافظه‌های بیشتری با حداکثر ظرفیت مورد تایید مادربورد خود ارتقا دهند. با نیازهای امروزی برای کارهای موسیقی احتمالا حداقل مموری لازم برای این کار 8 گیگابایت می‌باشد اما 16 گیگابایت توصیه می‌شود. اما رم 32 گیگابایت خیلی بهتر از آن چیزی است که تصورش را کنید ولی شما برای توجیه خرید آن حتما باید نیازمند اجرای پلاگین‌های زیادی باشید تا بتوانید هزینه‌ای که برای آن پرداخته اید را توجیه کنید. امروزه رم‌ها به نسبت بسیار ارزان‌تر از 15 سال پیش می‌باشند، بنابراین تعویض رم خیلی واقع بینانه تر از قبل به نظر می‌رسد.

بالا بردن سرعت کامپیوتر برای آهنگ سازی

کاملا به سیستم 64 بیت رو بیاورید

نرم افزارهای 64 بیتی می‌توانند حافظه‌ی فیزیکی بیشتری نسبت به نرم‌افزارهای 32 بیتی داشته باشند و دارای مزایا و قابلیت‌های بیشتری می‌باشند. مک‌های OS X و بیشتر نسخه‌های ویندوز اکثر اوقات کاملا 64 بیتی بوده و می‌توانند تمام DAW‌ها را اجرا کنند. هرچند با این وجود برخی از DAWها هنوز هم فرم‌های تکنولوژی "bridge" را در خود جا داده اند تا شما بتوانید پلاگین‌های 32 بیتی را اجرا کنید، برای اینکه شاید پلاگین‌های مورد علاقه‌ی قدیمی شما توسط توسعه دهندگان به روز نشده باشند. با این وجود سیستم های "bridge" می‌توانند کندتر و با باگ‌های بیشتری باشند. نرم افزار آهنگ‌سازی Cubase که برای سال‌های متوالی و زیادی سازگاری خود با همه سیستم‌ها را حفظ کرده است هم اکنون ارائه‌ی نسخه ی 32 بیتی در ورژن شماره 9 Cubase را متوقف کرده است. برای اطلاع از نوع پردازش سیستم خود (32 یا 64 بیتی بودن آن) در مک به Activity Monitor و در ویندوز به قسمت Task Manager رفته و به  Processes یا Kind tabs رجوع کنید.

بالا بردن سرعت کامپیوتر برای آهنگ سازی

تاثیر بیشتر برنامه روزانه‌ی پشتیبان گیر (backups)

یکی از جالب‌ترین گزینه‌هایی که شما در سیستم‌های مدرن امروزی پیدا می‌کنید قابلیت پشتیبان‌گیری خودکار و پشت سر هم این سیستم‌ها می‌باشد که تمام موارد شما را یا بر روی هارددیسک یا یک ابر (به صورت آنلاین) ذخیره می‌کند. اگرچه یک سیستم پشتیبان‌گیر عمده هنگامی که شما در حال ساختن ترک خود هستید شما را با مشکلاتی مواجه می‌کند، زیرا یک فعالیت اضافه دیسک تولید می‌کند که به زودی و به طور متداول با کار شما مداخله می‌کند. پس برنامه‌ی پشتیبان‌گیر را به حالت پشتیبان‌گیر دستی تغییر دهید یا اگر شما فراموش کار هستید یک ابزار برای تغییر‌دادن برنامه‌ی زمانی پشتیبان گیری را به کار ببرید به صورتی که در طول یک شبانه روز فقط یک بار پشتیبان گیری کند.

بالا بردن سرعت کامپیوتر برای آهنگ سازی

از بین بردن در هم ریختگی

این یک توصیه‌ی عمومی می‌باشد، اما با این کار یک سیستم نحیف همیشه تبدیل به یک سیستم متوسط می‌شود. با آمدن هارد درایو‌های ظرفیت بالا همیشه وسوسه‌هایی برای نصب چیزهای جدید به وجود می‌آید و پس از مدتی از نصب شما آن‌ها را فراموش می‌کنید، اما درایورها، بازی‌ها، فیلم‌ها، نرم افزارها و سرویس‌های عمومی همگی از فضا و منابع سیستم شما استفاده می‌کنند. سیستمی که برای بوت شدن وقت زیادی را می‌گیرد به دلیل این می‌باشد که اسکنر درایور نصب شده روی آن در حال اسکن برنامه‌های اولیه‌ی مورد نیاز شما می‌باشد و برای استفاده‌ی بیشتر از آن جوابگو نمی‌باشد. کاربران با تجربه می‌توانند برنامه ها و محتویات یک سیستم را به خوبی اداره کنند، اما برای کاربرانی با تجربه‌ی کمتر برنامه‌های cleanup  را پیشنهاد می‌کنیم تا به کمک آن بتوانند برنامه‌های نا‌خواسته و درایورهای ناکارآمد را حذف کنند.

بالا بردن سرعت کامپیوتر برای آهنگ سازی

نصب پردازنده‌ی سریع‌تر

ما این کار را در اولویت قرار نمی‌دهیم و آن را واجد شرایط نمی‌دانیم زیرا ارتقا هارد و رم به شما کمک بیشتری در افزایش سرعت سیستم نسبت به ارتقا پردازنده می‌کند، مگر این که پردازنده شما خیلی قدیمی باشد. شما این کار را با مک نمی‌توانید انجام دهید و همیشه هم انجام این کار در سیستم‌های PC آسان نمی‌باشد. با این حال اگر سیستم شما قابلیت ارتقا CPU  را داشته و تراشه‌ی شما قدیمی می‌باشد به شما پیشنهاد می‌کنیم پردازنده خود را به یک تراشه با اتصالات و هسته‌های بیشتر ارتقا دهید چون به پردازش نرم افزارها و سازهایی که به کارت صدا وصل می‌شوند کمک بسیاری می‌کند.

بالا بردن سرعت کامپیوتر برای آهنگ سازی

بهینه سازی ورودی‌ها و خروجی‌ها

وضعیت ممکن است خیلی بهتر از آن شود که تا کنون مورد استفاده قرار بوده، اما هنوز هم ارسال داده‌ها است که در داخل و خارج از کامپیوتر از قدرت پردازش و منابع سیستم استفاده می‌کند. لوازم جانبی که برای ساخت موسیقی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد مانند پرینتر، اسکنر، وبکم یا مشابه آن‌ها را از اتصال قطع کنید. برای هاردهای اکسترنال اتصال  USB3، Thunderbolt  یا eSATA را انتخاب کنید. برای داشتن سرعت اینترنت بیشتر Ethernet یا اگر شما wi-fi ترجیح می‌دهید، سعی کنید از یک روتر که از پروتکل‌های سریع مانند شبکه‌های 802.11ac  و GHz5 پشتیبانی می‌کند استفاده کنید. همه این‌ها چیزهای کوچک هستند، اما برای از بین بردن تنگناهای اطلاعات داده کمک خواهد کرد.

بالا بردن سرعت کامپیوتر برای آهنگ سازی

نظارت بر استفاده از سیستم شما

برای این کار لازم نیست شما حتما یک جادوگر فنی کامپیوتر باشید، اما نظارت و آشنایی با نحوه‌ی عملکرد کامپیوترتان به شما کمک زیادی خواهد کرد که بتوانید مشکلات را تشخیص داده و از بروز آن‌ها جلوگیری کنید. تعداد زیادی از ابزارها و ابزار شخص ثالث برای نظارت بر عملکرد سیستم وجود دارد و حتی برخی از آنها رایگان می‌باشند. سیستم‌های OS X دارای گزینه‌ی Activity Monitor و ویندوز دارای پنجره‌ی Task Manager هستند که به شما میزان استفاده‌ی برنامه‌های در حال اجرا را نشان می‌دهند و شما می‌توانید از این طریق برنامه‌های متجاوز و پراستفاده را شناسایی کرده و برای استفاده ی بهتر و سریع‌تر از DAW خود آنها را ببندید.

منبع دی جی سنتر : هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *