۸ دلیلی که چرا میکس کردن برای دی جی ها مهم است

۸ دلیلی که چرا میکس کردن برای دی جی ها مهم است

در دسته بندی : دی‌جی

هنر دی جی کردن نکات زیادی دارد. مطمئنا شما موزیک را دوست دارید که در حال خواندن این نوشته هستید. شما در نخستین گام باید درک خوبی از ابزارها، روش اتصال آنها به هم و چگونگی تنظیمات داشته باشید. اما درک پویایی اجرا نیز بسیار مهم است. اینکار مانند کاری است که یک معلم در کلاس درس برای گروهی از دانش آموزان انجام میدهد و یا خواننده یا بازیگری که جلوی صدها تماشاچی ایفای نقش میکنند. توانایی به حرکت درآوردن جمعیت و تزریق هیجان به آنها نیز بخش متفاوت این هنر است.

این میکس کردن شما است که این جمعیت را به وجد میآورد و مردم آن را دی جی کردن میدانند. اما چرا میکس کردن؟ چرا میکس تا این اندازه با ارزش است؟ من ۸ دلیلی را به شما میگویم که نشان میدهد چرا همیشه باید برای بهبود میکس خود بکوشید.

۱.میکس کردن بخشی از فرهنگ دی جی ها است.

دی جی های هیپ-هاپ از همان نخست تکنیک گسترش ۸ بار میانی را با دو آهنگ یکسان تمرین کردند و بکار گرفتند، همچنین دی جی های دیسکو نیز از همان آغاز ویرایش ترک ها را به کار خودشان افزودند تا بیت میکس کردن و میکس بهتری داشته باشند.

۲.تکنولوژی های تازه باعث شده تا میکس کردن بسیار جذاب شود.

این کار با لوپ گرفتن و سپس قفل کلید آغاز شد که هر دوی این تکنولوژی ها به همراه CDJها به این عرصه وارد شدند. پس از این تکنولوژی ها دی جی کردن دیجیتالی با لپ تاپ نیز به بازی آمد و ویژگی های سینک کردن (بیت و کلید)، جدول بندی ضربها، افکت های قفل روی ضرب و لوپ ها، چندین دک قفل شده و بسیاری دیگر نیز همراه با دی جی دیجیتالی وارد بازی شدند. رفته رفته ویژگی ها و امکانات بیشتر شدند و میکس کردن از هر زمان دیگری توانایی و نیروی بیشتری پیدا کرد زیرا همه دریافتند که امروزه با یک میکس خوب به کمک این تکنولوژی ها تا چه اندازه ای میتواند در لذت بردن شنوندگان تفاوت ایجاد کنند.

۳.میکس کردن صدای شما را از عملکرد های میکس خودکار فراتر میبرد.

عملکرد Automix حتی از بهترین نوع خودش هم که باشد باز هم در بهترین حالت شکاف هایی را در میکس شما بوجود میآورند و یکدست کار نمیکند. میکس خودکار اکنون در دسترس همه مردم است و رسانه ها و پلتفرم های موزیک بسیاری هستند که این کار را انجام دهند پس هنر میکس کردن یک دی جی است که او را در برابر این ویژگی های راحت الحلقوم برجسته میکند.

۴.میکس کردن به ما اجازه واکنش نشان دادن سریع به سالن رقص را میدهد.

شاید مردم به شنیدن یک ترک تنها واکنش آنچنانی نشان ندهند اما اگر آن را بدرستی میکس کنید می‌بینید که لبخند روی لبان آنها آمده است و از ترکیب صداها راضی میشوند. آنها نمیدانند که شما میخواهید چه کنید اما شما میتوانید با دیدن مردم بدانید که چه باید بکنید و این میکس کردن و پخش ترکها باهم است که صدای شما را خاص میکند. اگر گمان کنیم که شما فهمیده اید مردم عاشق برکدان ها هستند.. پس میتوانید آن بخش را دوبل کنید یا برخی از ترفند های میکس را بکار بگیرید تا آن بخش را جذاب تر کنید.

اگر بخش ساز دار موزیکی را دوست دارید اما آواز آن را نه، میتوانید با دو نسخه از یک ترک یک ریمیکس زنده داب بسازید و یا همچنین اگر میخواهید یک ترک هیت اما فرمت-باز و با تمپوی گوناگون را در ست خود میکس کنید باید از تکنیک های گذر استفاده کنید تا سالن رقص را همچنان پرشور نگه دارید. همه ی اینها با یک میکس خوب انجام میشوند و میکس کردن است که به شما امکان انجام چنین کارهایی را میدهد.

۵.میکس به ما کمک میکند تا در جایگاه یک دی جی برجسته شویم.

یکی از معدود چیزهایی که یک دی جی را از دیگران برتر میکند مهارت میکس و پخش ترک ها است که اگر پلی لیست چند دی جی یکسان باشد آنجاست که میتوانید تفاوت و برتری آنها را متوجه بشوید. فرض کنید چند دی جی هستند که همگی دارای سلیقه موزیکی خوبی هستند و میدانند که مردم چی دوست دارند، اما این میکس کردن است که ممکن است یکی از آنها را از دیگران برتر و محبوب تر کند، پس تا میتوانید سعی کنید که یکی از این دی جی های برتر باشید.

۶.میکس به ما کمک میکند تا آهنگ های برگزیده هیجان انگیزتری را پخش کنیم

اگر شما خوب میکس کنید پس میتوانید با ترنتیبل ها نیز کار کنید و با برخی از ترک های خاص چاشنی بیشتری به صدای خود بیافزایید. دی جی های کمی میتوانند اما اگر تلاش نکنید و نتوانید توانایی خودتان را در این مرحله گسترش دهید، باید بگویم که یادگیری خودتان را باید بیشتر کنید، زیرا دی جی کردن شما در همان حد یک سرگرمی باقی می‌ماند. شما باید بتوانید به سرعت، با مهارت و اعتماد به نفس بالا موزیک خودتان را میکس کنید و با پخش برخی از ترک های چالش برانگیز سالن رقص را فراتر از چیزی که هست ببرید و این تماما به میکس ماهرانه شما بازمیگردند، زیرا میکس خوب به شما نیروی شهامت می‌بخشد.

۷.به ما کاری میدهد تا پشت دک ها بیکار نایستیم.

دانستن اینکه در هر مرحله چه کاری باید انجام دهید تا ۱۰ درصد به فعالیت و اجرای شما میافزاید و شما را از ایستادن طاقت فرسا پشت دک ها تا پایان ترک و میکس ترک بعدی میرهاند. میکس کردن خوب همیشه کاری است که فراز و نشیب دارد و این نیست که شما اول و آخر دو ترک را میکس کنید و تا ۵ الی ۶ دقیقه که ترک در حال پخش رو به پایان میرود هیچ کاری نکنید. میکس خوب این است که شما همیشه برای هر نقطه ای از ترک ها یک نقشه ای داشته باشید و ترفند های میکس را بکار بگیرید با این کار هم مردم شما را همیشه مشغول می‌بینند و بگمانشان چیزی متفاوت در حال رخ دادن است ولی قطعا این کار همان چیزی است که شما را از دیگر دی جی ها جدا میکند و مهارت های میکس شما را تقویت می‌کند.

۸.در نهایت میکس کردن است که دی جی کردن را در مشت شما میآورد.

شما مسئول همه چیز هستید. ترک ها و میکسر، کنترلر و پلیرها تنها ابزارهای شما هستند. برای متمایز کردن ست های خودتان که ممکن است دی جی های بسیار دیگری هم ترک های شما را پلی کنند باید بیاموزید که چه کاری انجام دهید تا همان آهنگ های مشابه در ست های دیگر دی جی ها، در ست شما متفاوت صدا بدهند. باید بتوانید ترک ها را به ابزار تجارت خود تبدیل کنید. میکس کردن یکی از بزرگترین اهرم ها برای این کار است. کوتاه کردن یا بلند کردن ترک ها، ریمیکس کردن، ویرایش ترک ها، شکل‌دهی به ترک ها با اکولایزر، تنظیم اندازه صدا و ... همگی تکنیک های زیر مجموعه میکس کردن می‌باشند. اینها چیزهایی هستند که به شما کمک میکنند تا از دیگران متمایز شوید.

منبع digitaldjtips

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *