5 عادت بدی که دی‌جی‌های با تجربه آنها را انجام نمی دهند !

5 عادت بدی که دی‌جی‌های با تجربه آنها را انجام نمی دهند !

در دسته بندی : دی‌جی , روانشناسی دی‌جی

همانطور که دی‌جی‌ها ساعت‌ها پشت دک‌ها هستند، تمرین‌های خاصی وجود دارد که تبدیل به راه‌های قابل اعتماد برای ساخت سِت‌های دی‌جی فوق العاده می‌شود. اما بسیاری از دی‌جی‌های با تجربه فهمیده‌اند که برخی از تمایلات اولیه‌ی آن‌ها در واقع عادت‌های بدی هستند، مانند استفاده‌ی بیش از حد از FX یا بوست کردن اکولایزرهای Low تا حداکثر. در مقاله‌ی امروز ما بینش‌هایی از دی‌جی‌های بزرگ در مورد عادت‌های بدی که انجام آن‌ها را متوقف کرده‌اند را به اشتراک می‌گذاریم.

حتی دی‌جی‌های با تجربه نیز گاهی اوقات در مورد اجرای خود نکته‌هایی را پیدا می‌کنند که از آنها خوشحال نباشند. بهترین راه برای شناسایی عادت‌های بدتان این است که مانند دی‌جی‌های کارآزموده هر سِت خود را ضبط کنید و بعدا به صورت کاملا واقع بینانه آن را گوش دهید و به نت‌ها توجه کنید، به میکس‌ها گوش دهید و بزرگترین منتقد خودتان باشید این کار چشم انداز بزرگی برای شما به همراه دارد.

 FX بیش از حد

 

در دی‌جی‌اینگ چه کارهایی را نباید انجام دهیم؟

 FX بیش از حد در ابتدا جذاب است اما در طول زمان مزاحمت ایجاد می‌کند. من به این نتیجه رسیده‌ام که FX‌ها نباید با مقدار خیلی زیادی Dry/Wet استفاده شوند و باید سعی کنیم از آنها به روش‌های مختلف استفاده کنیم، نه این‌که همیشه آن‌ها را به همان شیوه‌ی همیشگی استفاده کنیم زیرا باعث یکنواختی می‌شود. این معمول‌ترین عادت مشترک دی‌جی‌ها است و دی‌جی‌های با تجربه فهمیده‌اند که باید این عادت را ترک کنند وگرنه مانند این است که به مرحله‌ی مبتدی دی‌جی کردن برگشته باشند. افکت‌ها عالی ترین راه برای اضافه کردن هیجان به ضرب‌ها در میکس می‌باشند، اما دی‌جی‌های جدید به صورت افراطی و بدون توقف از آن‌ها در میکس‌هایشان استفاده می‌کنند. این ممکن است که در لحظاتی سرگرم کننده باشد، اما شنیدن سِت ضبط شده‌‌ی خودتان با استفاده از همان FX یک راه عالی برای کشف ایراد‌های این عادت بد می‌باشد.

پخش بهترین آهنگ ها در ابتدا

ست کردن مزیک‌ها در دی‌جی‌اینگ

تقلا کردن و نگه داشتن مخاطبان شما تقریبا در هر نوع اجرایی مهم‌ترین موضوع می‌باشد. این کار می‌تواند برای دی‌جی‌ها به طور خاص یک چالش باشد زیرا جمعیت در یک کلاب شبانه اسیر شما نیستند، خیلی‌ها می‌رقصند و خیلی‌ها هم ممکن است یک‌جا بنشینند. مردم می‌آیند و می‌روند. پس وقتی خارج از خانه پلی می‌کنید، این وسوسه برانگیز است که برای جلب توجه مردم هرکاری که ممکن است را انجام دهید. من متوجه شده‌ام که دی‌جی کردن مانند یک نمایش آتش بازی است، پس در دقایق ابتدایی همه چیز را آتش نزنید، زیرا برای بقیه‌ی نمایش دیگر چیزی برای آتش زدن ندارید. این به آن معنی است که باید یک جریان ایجاد کنید و یک برنامه‌ی هوشمند برای سِت خود داشته باشید و مانند تعریف کردن یک داستان به آن فراز و نشیب بدهید. حتی اگر که 40 تا از بهترین ترک‌ها را پلی می‌کنید 20 دقیقه‌ی آخر ست خود را با بهترین میکس و ترک‌های خود پوشش دهید چون هرچه به پایان ست خود نزدیک‌تر می‌شوید مردم هیجان بیشتری می‌خواهند.

برنامه ریزی هر ترک و میکس

برنامه ریزی هر ترک و میکس

در هنگام شروع، ممکن است شما بزرگترین مجموعه‌ی ترک‌هایی که در واقع می‌خواهید با آن‌ها دی جی کنید را نداشته باشید. همچنین ممکن است شما فقط چند ترک را پیدا کرده باشید که باهم به خوبی میکس شوند یا اینکه تمایل داشته باشید تا بین آنها منتقل شوید. این عوامل می‌توانند برای دی‌جی‌های مبتدی خیلی وسوسه برانگیز باشند تا برای هر دقیقه و هر ترک و میکس خود در ست دی‌جی‌شان برنامه ریزی کنند. این فوق العاده است که آماده شوید، اما برنامه ریزی بیش از حد به معنی آن است که شما سالن و جمعیت و جو مستقر در آنجا را فراموش کنید و جایی برای خلاقیت و بداهه کاری و سازگاری با جمعیت نگذارید. بیشتر دی‌جی‌های با تجربه سعی می‌کنند تا تعادل بین برنامه ریزی ست و همخوانی با جمعیت را حفظ کنند.

بوست کردن EQ قبل از ساعت 12

بوست کردن EQ

زمانی که من میکس کردن را شروع کردم، بیس را در تمام ست بالا نگه می‌داشتم، ولی خیلی زود در اولین برنامه‌ی زنده‌ی خود متوجه شدم که این کار اشتباه بود. ناب‌های اکولایزر برای دی‌جی‌های جدید جالب هستند. به نظر می‌رسد دی‌جی‌های فستیوال‌های سبک Big Room اغلب با بی توجهی کامل از این ناب‌ها استفاده می‌کنند. اما با کمی تجربه به زودی برای‌تان روشن می‌شود که اکولایزرها باید بیشتر به عنوان یک ابزار دقیق مورد استفاده قرار بگیرند تا اینکه بخواهند صدای میکس شده را هیجان انگیز کنند.

یکی از بزرگترین تصورات غلط در مورد اکولایزر این است تصور کنید افزایش فرکانس چیزی است که باید قبل از ساعت 12 اتفاق بیافتد. معمولا همه‌ی آهنگ‌ها به صورت کاملا متعادل و مَستر شده به دست شما می‌رسند. برای دریافت یک پاسخ فرکانسی عالی، ناب Low بالا نگه ندارید و بجای آن کار برای خرید یک ساب ووفر سرمایه گذاری کنید.

نوشیدن بیش از حد

نوشیدن بیش از حد

ما توسط دی‌جی‌های بزرگ پاسخ‌هایی را در مورد استفاده‌ی بیش از حد محرکات دریافت کردیم و آن‌ها را با شما به اشتراک می‌گذاریم تا تاثیرات قابل توجه الکل و مخدر بر روی دی‌جی کردن را متوجه شوید:

  • از دست دادن توانایی تشخیص بین یک میکس خوب و یک صدای در هم برهم
  • ضعیف شدن کنترل حواس چند گانه (برای مثال: متوجه نشدن استفاده بیش از حد از FX)
  • حس نکردن زمان و اخلال در میکس کردن ضربات و قطعات
  • از بین رفتن توانایی در برقراری ارتباط با مالکان کلاب یا سالن و صاحب نظران 

منبع دی جی سنتر : هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *