5 مهارت حیاتی که هر آهنگ سازی نیاز به تسلط بر روی آنها دارد

5 مهارت حیاتی که هر آهنگ سازی نیاز به تسلط بر روی آنها دارد

در دسته بندی : آهنگسازی

در ابتدا خبر خوب این است که تولید موسیقی با کیفیت بالا امکان پذیر است و خبر بد اینکه میلیون‌ها جنبه‌های کوچک وجود دارند که باید برای تولید موسیقی با کیفیت بالا باید به آنها توجه داشته باشید. بسیاری از این جنبه‌ها نکاتی جزئی هستند اما آنها در کنار هم تفاوت قابل توجهی را ایجاد می کنند. این به این دلیل است که کیفیت هر بخش مجزا همه با هم جمع می‌شوند و به یک تولید صدای حرفه‌ای منجر می‌شود. اکثر آهنگ سازان پیشرفت و ارتقا سطح آهنگسازی خود را متوقف می کنند زیرا آنها در سطحی که هستند احساس راحتی دارند اما آنها بسیاری از این جزئیات کوچک اما مهم را یاد نمی‌گیرند و این به دلیل تفکری می باشد که می گویند: "تا همین جا به اندازه کافی خوب است". این باعث می شود که در اوایل کار آهنگ سازی خوب باشند اما در سالهای بعد زمانی که پیشرفت خود را متوقف کردند به آرامی زمین می خورند.
ما در این مقاله پنج نکته ی مهم برای آهنگ سازان داریم تا به شما در پیشرفت شیوه ی آهنگ سازیتان کمک کنیم:

سازماندهی

اولین عادت و شیوه‌ی کاری که در دراز مدت به نفع شما است، سازمان‌ دهی می‌باشد. همیشه از ابتدا به صدا‌های خود برچسب زده و آنها را گروه بندی کنید. این یکی از نادیده گرفته شده ترین نکات آهنگ سازی در میان تولید کنندگان می باشد. هنگامی که شما در حال کار بر روی یک آهنگ هستید مرسوم است که از ابتدا روند جریان کاری خود را آسان کنید. چون زمانی که شما نیمی از پروژه‌ی خود را بسازید اما هیج نشانی از سازماندهی در آن نباشد به سختی می توانید آن ترک را به پایان برسانید. این کار مهم است چون یک ترک سازمان دهی مجموعه ای از صداهایی است که به اتفاق هم یک آهنگ کامل را تشکیل می‌دهند. این کار همچنین به صرفه جویی در زمان شما هم کمک می‌کند، پس نام گذاری گروه بندی و انتخاب یک رنگ مشخص برای لاین‌ها را فراموش نکنید.

طراحی صدا

طراحی صدا ریشه یک محصول شگفت انگیز است، بنابراین تسلط بر این مهارت بسیار مهم است! یک راه عالی برای ارتقا مهارت‌های طراحی صدای شما این است که به داخل Preset ها (پیش تنظیمات) بروید و تا آنجایی که می توانید مهندسی معکوس کنید. مزیت بزرگ پیش تنظیمات صدا‌ها این است که آنها یک منبع یادگیری باور نکردنی هستند. ممکن است شما در اولین یا دومین آزمایش تان قادر به درک چیزی نباشید اما در نهایت آن را متوجه می شوید، و به زودی قادر به درک طراحی صدا در وسعت بزرگ تری خواهید شد. مهندسی معکوس یا تخریب سازی یک پیش تنظیم مانند جدا کردن اجزای موتور ماشین و دوباره چیدن آنها در کنار هم می باشد. اگر شما این کار را به اندازه کافی انجام دهید در نهایت متوجه خواهید شد که هر بخشی چه کاری را انجام می دهد و چطور کار می کند و چطور می توانید آنها را باب میل خودتان سفارشی کنید.

اتوماسیون (اتومیشین)

این یکی از مفاهیم نادیده گرفته شده می باشد. تجربه ی اتوماسیون کردن کاری است که زمین بازی را برای شما به کل تغییر می دهد. با اتوماسیون کردن می توانید به صدا ها شور و هیجان بدهید و یک ترک متفاوت را تولید کنید. این کار بسیار مهم است زیرا اتوماسیون چیزی است که طراحی صدای شما را به یک سری ابعاد و جنبش جدید می‌رساند. اگر تا به حال این کار را نکرده اید پیشنهاد می کنم که این کار را حتما امتحان کنید، این کار مانند پیدا کردن طلا می باشد. اگر نمی دانید چطور این کار را انجام دهید و یا از کجا الهام بگیرید، به فایل های پروژه های رایگان DAW انتخابی خود نگاهی بیاندازید. شما به زودی می بینید که چطور بسیاری از عناصر اتوماسیون شده اند. به طور جدی بسیار از صداهای فوق العاده ای که امروز می شنوید، به صورت تصادفی از آزمایشات ساخته شده اند.

نوشتن آهنگ

جریان نوشتن آهنگ و ایجاد ساختار آهنگ  تنها بخشی از روند ساخت آهنگ می باشد. به علاوه ایجاد یک صدای فوق العاده در ترک و میکس خوب آنها با هم، یک قطعه از پازل تولید یک ترک خوب می باشد. آنچه شنونده را به سمت خود می کشد کل ساختار آهنگ است. دو راه عالی برای بهبود آهنگ نویسی و ایجاد ساختار خوب وجود دارد، اولی مهندسی معکوس ساختار موسیقی می باشد که شما باید تعدادی از موفق ترین ترک هایی که بیشتر از همه شنیده شده اند را به مرحله ی تجزیه و تحلیل بیاورید و درون DAW خود ساختار آن را بررسی کنید. این روش یکی عالی ترین کار‌ها برای تجسم آهنگ و تجزیه ی آن برای رسیدن به اسکلت و ساختار اصلی آن می باشد. دومین روش یادگیری از فایل های پروژه‌های رایگانی می باشد که در DAW شما قرار دارد چون آنها اطلاعات زیادی را برای شما فاش می کنند. قبل از باز کردن هر لاین به صورت جداگانه و ملاحضه‌ی پردازش و اتوماسیون ها، ساختار اصلی آهنگ و نقشه ی آن را مورد مطالعه قرار دهید. بسیاری از آهنگ سازان تولیدات دیگران را تعقیب می کنند و این کار در مراحل ابتدایی و آماتور خوب است اما نوآوری چیزی با ارزشمند‌تر از کاری است که به نوعی از دیگری تقلید شده باشد. پس این کار را بیشتر برای یاد گیری انجام دهید و آموخته هایتان را در ایده هایی جدید به کار بگیرید.

میکس و مستر کردن

قبل از اینکه شما حتی در مورد میکس و مستر کردن یک آهنگ فکر کنید، مطمئن شوید که بهترین نمونه های ممکن را برای هر صدا انتخاب کرده اید. اجازه ندهید قسمتی از قلم بیافتد و از صدای همه ی عناصر موجود در پروژه اطمینان حاصل کنید. همه چیز از جمله Hi-Hat ها تا نوع FX های مورد استفاده فقط بهترین گزینه را انتخاب کنید. انجام این کار باعث می شود که میکس و مستر کردن بسیار ساده تر انجام شود.

مثلا زمانی که متوجه شدید یک سمپل با مقدار زیادی پردازش و اکولایزر دست کاری شده است سریعا به دنبال نمونه ای جایگزین برای آن باشید که نیاز به پردازش کمتری داشته باشد. اما پیدا کردن نمونه "سمپل" های خوب تنها بخشی از پازل بوده و قرار دادن آنها در جای مناسب برای رسیدن به ترکیبی بی نقص مهم تر است و تعیین کننده‌ی یکپارچگی جریان آهنگ می‌باشد. همیشه تک تک اعمال خود را زیر ذره بین بگیرید و از خود بپرسید که چرا باید از این سمپل یا المان استفاده کنم و یا آیا مکان مناسب تری هم برای قرار دادن آن وجود دارد؟

منبع دی جی سنتر : هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *