3 روش خلاقانه برای استفاده از یک سمپل پلیر در نرم افزار دی جی

3 روش خلاقانه برای استفاده از یک سمپل پلیر در نرم افزار دی جی

در دسته بندی : دی‌جی , نرم افزار

سمپل پلیر که همچنین به عنوان سمپلر نیز شناخته می شود یک ویژگی است که در اکثر نرم افزار های دی جی جدید و مدرن موجود در دنیا وجود دارد. اکثر دی جی ها از این قابلیت تنها برای تریگر کردن افکت های صوتی مانند بوق یا شیپور استفاده می کنند، اما آن می تواند برای انجام کارهای خلاقانه تر و مفیدتری نیز استفاده شوند تا بتوانید سرگرمی و جذابیت بیشتری در ست خود ایجاد کنید. در این مقاله ما سه مثال از نحوه ی استفاده از سمپل پلیر ها به غیر از تریگر کردن افکت های صوتی را برای شما توضیح می دهیم.

-استفاده از آن به عنوان درام ماشین

استفاده از آن به عنوان درام ماشین

شما به راحتی می توانید یک سمپلر را به یک شبه درام ماشین تبدیل کنید. شما این کار را باید با بار گذاری تعدادی از با کیفیت ترین سمپل های درام انجام دهید. اطمینان حاصل کنید که شما سمپل های پایه و اصلی درام یعنی Kick، Snare، Clap، Hi-Hat و پرکاشن ها را اضافه کرده باشید، و از آنها برای پر کردن فضا های خالی و قسمت های آرام ترک ها اضافه کرده و یا به بخش های کم انرژی ترک ها با استفاده از درام ها هیجان بدهید. این کار یک روش مناسب برای اضافه کردن تغییرات مثبت و دادن جنب و جوش به آهنگ هایی می باشد که دارای بخش هایی هستند که درام ندارند، یا فقط برای اضافه کردن المان های زنده ی بیشتر به ست های شما قابل استفاده می باشد.

-استفاده به عنوان لوپ پلیر

استفاده به عنوان لوپ پلیر

برخی از اپلیکیشن های دی جی دارای قابلیتی برای تغییر تمپوی (BPM) سمپل های بار گذاری شده و یا سینک کردن سمپل ها با دک می باشند. این ویژگی می تواند سمپل پلیر ها را تبدیل به یک لوپ پلیر فوق العاده کند. اضافه کردن لوپ درام، پرکاشن (ساز های کوبه ای و ضربی) یا لوپ بیس، اضافه کردن یک المان خلاقانه ی دیگر به ست شما را بسیار آسان می کند، مخصوصا اگر که نرم افزار دی جی مورد استفاده ی شما دارای ویژگی سینک برای سمپل پلیر باشد.

-استفاده از آن به عنوان دک AUX

استفاده از آن به عنوان دک AUX

از آنجایی که شما می توانید آهنگ های کاملی را بر روی سمپل پلیر بار گذاری کنید، همچنین می توانید از این ویژگی به عنوان یک دک اضافه استفاده کنید. این کار به خصوص برای دی جی های سیار بسیار کاربردی و مفید می باشد که دارای آهنگ هایی می باشند که نیاز دارند تا در زمان های خاصی آنها را پلی کنند. آهنگ هایی که در اسلات های سمپل پلیر بارگذاری می شوند، عمل پلی کردن ترک ها را تنها با فشردن یک کلید یا پد انجام می دهند، و به جای اینکه بخواهید هر آهنگ را بر روی دک های عادی بار گذاری کنید، این کار آزادی عمل بیشتری به شما می دهد. البته باید این نکته را در نظر بگیرید که پردازنده ی سیستم شما باید قدرت پردازش و لود کردن چندین ترک همزمان را داشته باشد وگرنه این کار به فاجعه ختم خواهد شد.

در نهایت با کمی آماده سازی و برخی از تمرین ها می توانید سمپل پلیر را به عنوان یک المان خلاقانه ی دیگر به ست های خود اضافه کنید. برخی از سمپل های درام و لوپ ها را بار گذاری کنید و سعی کنید آن را در طول کل مجموعه ی خود پخش کنید. این کار نه تنها یک راه سرگرم کننده و ساده برای اضافه کردن المان های جدید در ست شما می باشد، بلکه این کار می تواند کمک کند تا ست های شما از ست های دیگران متمایز شود زیرا شما مهارت بیشتری را در استفاده از سمپل پلیر کسب کرده اید. این نکته حائز اهمیت است که توجه بیش از حد به سمپل ها در هنگام اجرا باعث ضعیف شدن مهارت میکس دو ترک خالی خواهد شد.

منبع دی جی سنتر :‌ هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *