معرفی مهم ترین وسایل کنسرت

معرفی مهم ترین وسایل کنسرت

در دسته بندی : راهنمای خرید

اگر از طرفداران موسیقی باشید، می دانید که تجربه یک کنسرت موفق و هیجان انگیز می تواند تا حد زیادی تحت تاثیر کیفیت تجهیزات و وسایل کنسرت باشد. احتمالا از خود می پرسید بهترین تجهیزات صحنه کنسرت موسیقی چیست و بر اساس چه معیاری باید این وسایل را انتخاب کرد. برای رسیدن به جواب این سوال پیشنهاد می کنیم تا انتهای مقاله را با دقت مطالعه کنید. مطالب ارائه شده در مقاله پیش رو به شما کمک می کند تا بتوانید بهترین وسایل کنسرت را برای لذت بردن طرفداران از اجرا زنده موسیقی، فراهم کنید.

تجهیزات ضروری برای اجرا کنسرت

گروه موسیقی به تجهیزات و وسایل کنسرت خاصی احتیاج دارد که بتواند محصول نهایی خود را با وضوح کامل به مخاطب ارائه دهد. خوشبختانه امروزه تجهیزات متنوعی برای برگزاری کنسرت هست که در ادامه با مهم ترین آن ها آشنا می شویم.

  1. سیستم های PA

سیستم‌ های PA تجهیزاتی هستند که صدا را به صورت الکترونیکی تقویت می ‌کنند تا برای مخاطبان به راحتی قابل فهم باشند. یک سیستم PA شامل تمام تجهیزاتی است که صدای گروه موسیقی را به مخاطب می رساند و معمولا شامل کابل ها، میکروفون ها، میکسرها، بلندگوها و هر ابزار دیگری است که موجب تقویت صدا می شود. این تجهیزات معمولا پیچیده هستند و نیاز به رسیدگی دقیق دارند. برای این منظور مطمئن شوید که از کابل های مناسبی برای تولید و انتقال صدای باکیفیت استفاده می کنید.

  1. میکسر صدا

داشتن میکسر صدای دیجیتال یکی از مهم ترین وسایل کنسرت برای تولید خروجی باکیفیت است. این برد امکان اتصال چندین ورودی و ابزار مختلف را به سیستم PA فراهم می کند. به کمک این برد می توانید سطوح صدا، تساوی (EQ)، افکت و دیگر تغییرات را تنظیم کنید. میکسرهای امروزی ویژگی های داخلی جذابی دارند و در صورت اتصال به رایانه می توانند رویدادهای زنده را ضبط کنند.

وسایل کنسرت
  1. مانیتورها

در لیست وسایل کنسرت، مانیتور ها جایگاه خاصی دارند. این ابزار مفید کمک می کند در حین اجرا صدا را به خوبی از سیستم PA بشنوید. آن ها درواقع بلندگوهای کوچکی هستند که به جای تماشاگران، برای اجرا کنندگان نصب می شوند. توانایی شنیدن صدا برروی صحنه یکی از ضروری ترین موارد اجراهای زنده است.

امروزه سیستم ‌های مانیتورینگ خروجی فوق العاده ای وجود دارند که سیگنال ‌ها را باکیفیت بالاتری به گوش اجرا کنندگان می رسانند و به آن ‌ها اجازه می‌ دهند میکس را با صدای رساتری بشنوند. از جمله مزیت های دیگر مانیتورینگ می توان به بهبود استریو، قابلیت حمل و نقل راحت و محافظت در برابر آسیب شنوایی اشاره کرد. این نوع از مانیتور ها برای گروه های الکترونیکی و نوازندگان آکوستیک ابزار های ایده آل و کم مصرفی هستند.

  • کابل ها

در هنگام تهیه وسایل کنسرت باید در هر جلسه اجرا، کابل ها را بررسی کنید و از سالم بودن آن ها مطمئن شوید. کابل هایی که برای اجراهای زنده استفاده می شوند عبارتند از: XLR برای میکروفون، RCA، TRS، TS و کانکتورهای مختلف کابل. علاوه بر شناخت دقیق کابل ها، باید نوع انتقال، کیفیت کابل و ویژگی های فیزیکی آن را برای ایجاد یک صدای باکیفیت و رسا را بدانید.

کابل ها
  • وسایل نورپردازی

در عصر حاضر نورپردازی یکی از مهم ترین قسمت های اجرای موزیک و وسایل کنسرت است. امروزه جلوه های بصری اهمیت بسیاری دارند؛ به همین دلیل وجود تجهیزات نورپردازی تضمین می‌ کند که هنرمندان روی صحنه برجسته تر به نظر برسند.

تجهیزات نورپردازی به دو دسته مجزا تقسیم می ‌شوند که عبارتند از نورافکن‌ ها و نورپردازی های صحنه که بر روی اجرا کنندگان و مخاطبان تمرکز می کنند. بردهای نوری مشابه میکسر های صدا هستند و به شما کمک می کنند تجهیزات مختلف نورپردازی را در صورت لزوم فعال یا غیر فعال کنید. می توانید متناسب با فضای خود از تجهیزات نورپردازی کوچک یا بزرگ استفاده کنید.

نکات مهم خرید وسایل کنسرت

هنگام خرید وسایل کنسرت باید چند فاکتور کلیدی و مهم را در نظر بگیرید. این نکات عبارتند از:

  • نوع رویداد
  • اندازه و فضای در دسترس
  • بودجه شما برای تهیه وسایل

انواع رویداد

انواع رویداد

وقتی صحبت از انواع رویدادهای موسیقی می شود، می توان آن ها به دو دسته تقسیم کرد:

  1. کنسرت هایی که در مکان های کوچک و صمیمی مانند کافی شاپ ها یا بار ها اجرا می شوند.
  2. کنسرت هایی که در سالن ها بزرگ یا استادیوم ها برگزار می شوند.

معمولا برای اجرای موسیقی در فضا های کوچک تر، شما تنها به سیستم صوتی اجرای زنده مانند یک سیستم PA ارزان قیمت احتیاج دارید که به راحتی قابل حمل و راه اندازی باشد؛ اما در مکان های بزرگ تر، طبیعتا به بلندگوهای قدرتمند تر و بیشتری نیاز دارید.

فاکتور مهم دیگری که باید هنگام انتخاب وسایل کنسرت و لوازم اجرای زنده در نظر گرفته شود محدودیت فضاست. اگر مجبور هستید کنسرت مورد نظر را در یک سالن کوچک که استیج یا صحنه کوچکی دارد برگزار کنید، احتمالاً بهتر است از یک سیستم PA با قدرت متوسط استفاده کنید که به قدرت زیادی برای تحت تاثیر قرار دادن بلندگو ها نیاز ندارد.

برعکس، اگر رویداد مورد نظر قرار است در یک فضای بزرگ که پخش صدا در آن مشکل است برگزار شود، باید بر روی سیستم هایی سرمایه گذاری کنید که قدرت پخش صدای بالایی دارند و می توانند کل فضای مورد نظر را بدون ایجاد کوچک ترین اختلالی پوشش دهند.

اما در نهایت باید برای خرید وسایل کنسرت و تجهیزات اجرای زنده، بودجه خود را نیز در نظر بگیرید. امروزه امکانات باکیفیت بسیاری برای اجرای زنده موسیقی در دسترس هستند که نسبت به وسایل ارزان قیمت عملکرد فوق العاده ای دارند. اجازه ندهید قیمت مانع خرید تجهیزات باکیفیت برای رویداد مورد نظر شود. سعی کنید بودجه را متناسب با بزرگی و کوچکی رویداد تنظیم کنید.

جمع بندی

در طول این مقاله سعی کردیم شما را با لوازم اجرای زنده و وسایل کنسرت آشنا کنیم و نکات مهم خرید این ابزار را بررسی نماییم. هنگامی که تمام تجهیزات لازم برای یک اجرای زنده را در اختیار داشته باشید، می توانید به طور کامل بر روی اجرای خود تمرکز کنید. تمامی تجهیزات نام برده شده در این مقاله برای یک اجرای زنده ضروری هستند. اگر بودجه کافی برای خرید آن ها را دارید پیشنهاد می کنم حتما این کار را انجام دهید؛ در غیر این صورت می توانید این تجهیزات را با صرف هزینه اندکی، اجاره کنید. امیدواریم مطالعه این مقاله به شما در تهیه و خرید تجهیزات اجراهای زنده کمک کرده باشد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *