آیا خرید هدفون دی جی ضروری است؟

آیا خرید هدفون دی جی ضروری است؟

در دسته بندی : دی‌جی , راهنمای خرید

تمام علاقه مندان به موسیقی از یک جفت هدفون با کیفیت و مناسب برای گوش کردن به موزیک استقبال می کنند. مخصوصاً در چند سال اخیر که هدفون ها در انواع مختلفی ارائه شده و طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است. در حالی که همه افراد از یک هدفون با کیفیت در زندگی روزمره خود استفاده می کنند، درک تفاوت هدفون های مختلف بسیار دشوار است. مخصوصاً هدفون دی جی و هدفون استودیو که بسیاری از افراد تفاوت این دو را نمی دانند و حتی ممکن است از کارایی دقیق این دو وسیله نیز به درستی آگاه نباشند. به همین دلیل است که در ادامه مطلب قصد داریم تفاوت میان هدفون دی جی و هدفون در تجهیزات استودیو را برای شما عزیزان بررسی کنیم و دلایل استفاده از هدفون توسط دی جی ها را نیز توضیح دهیم.

هدفون دی جی چیست و چه تفاوتی با هدفون استودیو دارد؟

هدفون دی جی ویژگی های فنی مختلفی دارد که انتخاب آهنگ را برای دی جی ها آسان تر کند. به عنوان مثال با استفاده از فناوری چرخش آسان این توانایی را در اختیار فرد قرار می دهد تا در صورت نیاز تنها یک گوش خود را بر روی گوشی خود قرار دهد و همزمان با انتخاب آهنگ بعدی در گوش خود، با جمعیت نیز تعامل داشته باشد.

همچنین یکی دیگر از قابلیت های جذاب هدفون دی جی این است که می توانید در هر گوش هدفون به آهنگی جداگانه گوش دهید و با خیالی آسوده انتخاب ها و میکس های بعدی خود را انجام دهید. این در حالی است که هدفون های استودیویی از چنین  ویژگی های فنی ای برخوردار نیستند و تنها ویژگی مثبت آن ها این است که صدا را به صورت واضح و بدون هیچ تغییری به شنونده ارائه می کنند. در این صورت، تنظیم کننده قادر به شنیدن صدای واقعی و ایجاد افکت های مورد نظر خود بر روی آهنگ با افکتور خواهد بود.

چرا دی جی ها از هدفون استفاده می کنند؟

اگر در زندگی خود به مکانی رفته باشید که موزیک آن توسط دی جی پلی شده باشد، به احتمال زیاد لوازم دی جی مانند هدفون دی جی را از نزدیک دیده اید و برایتان سوال پیش آمده است که چرا در میان جمعی شلوغ، دی جی باید از هدفون بر روی گوشش استفاده کند؟ آیا او در حال گوش دادن به موسیقی دیگری است؟ یا سعی دارد با استفاده از آن هدفون تنظیمات خاصی را کنترل کند؟ در ادامه مطلب به تمام سوال های بالا پاسخ می دهیم و چندین دلیل اصلی استفاده دی جی ها ازهدفون را نیز بررسی خواهیم کرد.

  1. مشخص کردن آهنگ بعدی

همان طور که گفتیم دی جی می تواند از هر گوش هدفون دی جی برای شنیدن آهنگ های متفاوت استفاده کند. به عنوان مثال، اگر کانال 1 هدفون بر روی بلندگو های سالن است و آهنگ مورد نظر در حال پخش است، می تواند با فشردن دکمه cue ، آهنگ دیگری را بر روی کانال 2 پلی کند. در این صورت، به سادگی هر دو آهنگ را گوش می دهد و درست در زمانی مناسب که آهنگ ها به اوج خود می رسند، می تواند از ترکیب این دو استفاده کند و میکس نهایی را بر روی بلندگو ها بیندازد. با استفاده از این روش، می تواند قبل از تمام افراد حاضر در سالن به موسیقی ها گوش دهد و بهترین میکس دو موزیک را برای دیگران ارائه کند.

  1. رسیدن صدای واضح به گوش دی جی ها

معمولاً فضا هایی که برای پخش موزیک به دی جی احتیاج دارند، سالن های بسیار بزرگی هستند که گاهی اوقات چندین بلندگوی مختلف با وضوح صدای متفاوت نیز دارند. هنگامی که صدا از بلندگوهای سالن پخش می شود، ممکن است با تاخیر و شفافیت پایین به دی جی برسد. به همین دلیل گاهی اوقات تنظیمات و میکس های دی جی دچار مشکل خواهد شد. برای جلوگیری از این اتفاق، هدفون دی جی به کمک آن ها می آید و صدای موسیقی را به واضح ترین شکل ممکن و بدون تاخیر پخش خواهد کرد.

  1. محافظت از شنوایی دی جی ها

دی جی بودن یکی از مشاغلی است که در آن، فرد به طور مداوم با موسیقی و صدا های بسیار بلند مواجه می شود. در این شرایط، ممکن است برای شنوایی او مشکلات بسیاری ایجاد شود.

برای جلوگیری از این مشکلات، دی جی ها معمولا از هدفون به نفع خود استفاده می کنند. از آن جایی که در گوشی هدفون آن ها، لایه ای از فوم وجود دارد، در نتیجه صدای بیرون کاهش می یابد و از گوش های دی جی محافظت می شود. همچنین هدفون های مخصوصی نیز وجود دارد که در کنار ویژگی های فنی بسیار عالی، نویز را نیز کاهش می دهد و برای محافظت از گوش افراد بسیار کاربردی عمل خواهد کرد.

  1. ساخت موزیک بدون اسپیکر

اگر شما نیز به تازگی کار خود را به عنوان یک دی جی آغاز کرده اید و هنوز قادر به تهیه وسایل ها و ابزارهای مورد نیاز یک دی جی نیستید، به احتمال زیاد بودجه کافی برای خرید اسپیکر ندارید. جای هیچ نگرانی ای نیست؛ زیرا تنها با یک هدفون کارآمد و مناسب می توانید موسیقی های مورد نیازتان را گوش دهید و انواع میکس ها را انجام دهید. همچنین علاوه بر مزیتی که ذکر کردیم، با استفاده از هدفون برای ساخت و میکس موزیک های خود، هیچ مزاحمتی برای همسایه ها ایجاد نمی کنید و در آرامش به انجام کار خود خواهید پرداخت.

آیا داشتن هدفون برای تمام دی جی ها ضروری است؟

برای پاسخ به این سوال نمی توان به طور قطعی گفت که تمام دی جی ها باید هدفون داشته باشند؛ اما هدفون دی جی کار آن ها را بسیار راحت تر کرده و این امکان را برایشان فراهم کرده تا ترکیب دو آهنگ را به سادگی گوش دهند و موزیکی با کیفیت بالا تر ارائه کنند.

نتیجه گیری

اگر شما نیز قصد دارید که کار خود را به عنوان یک دی جی آغاز کنید، پیشنهاد ما این است که بهترین نمونه هدفون دیجی را تهیه کنید و از آن در کار خود استفاده کنید؛ زیرا این هدفون ها امکانات فنی بی نظیری را به شما عزیزان ارائه می کنند و موجب بالا رفتن کیفیت موسیقی و ریمیکس های ارائه شده خواهند شد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *