آشنایی با مهم ترین مشخصات دستگاه دی جی

آشنایی با مهم ترین مشخصات دستگاه دی جی

در دسته بندی : دی‌جی , راهنمای خرید
تجهیزاتی که دی جی ها استفاده می کنند، بسیار متنوع هستند و هر کدام از تجهیزات آن ها برای یک کار مخصوص طراحی شده است. هر کدام از این تجهیزات مشخصات مخصوص خود را دارند. برای این که بتوانید بهترین عملکرد را از دستگاه دریافت کنید، باید با مشخصات دستگاه دی جی به خوبی آشنا شوید تا بتوانید مدلی مناسب با نیاز خود خریداری کنید. اگر نمی دانید که یک دستگاه دی جی باید چه مشخصاتی داشته باشد، ادامه این مقاله را مطالعه کنید. در این مقاله در مورد برخی از مشخصات دستگاه های دی جی و نکات مرتبط با آن ها توضیح داده شده است.

مشخصات اصلی یک کنترلر دی جی

مشخصات دستگاه دی جی دی جی کنترلر که با نام دستگاه دی جی نیز شناخته می شود، یکی از مهم ترین وسایل دی جی است که باید حین انتخاب به مشخصات و ویژگی های توجه بسیار زیادی داشت. اولین ویژگی یک کنترلر دی جی این است که همراه با یک نرم افزار دی جی همراه می شود تا فرد توانایی میکس موسیقی را داشته باشد. همچنین یک کنترلر فیدر، ناب، کلید افکت و ریورب، دیسک دی جی، نور های پس زمینه، نوار های لمسی و یک سری قطعات دیگر دارد. از مشخصات دستگاه دی جی می توان گفت که کنترلر از یک نرم افزار میکس نیز استفاده می کند تا توانایی دریافت و خواندن سیگنال های صوتی مختلف را داشته باشد. این نرم افزار علاوه بر خود کنترلر در رایانه شما نیز نصب می شود. به همین دلیل است که تمامی دی جی ها در کنار کنترلر خود به یک لپ تاپ نیز نیاز دارند. اکثر دی جی ها از کنترلر های دی جی مجهز به کارت صوتی استفاده می کنند که توانایی حداکثر خروجی 4 کانال را به آن ها می دهد. همچنین این کنترلر ها 4 خروجی استریو نیز دارند. علاوه بر این گاهی اوقات ممکن است که در حین خواندن مشخصات دستگاه دی جی با عبارت All-in-one نیز برخورد کنید. منظور از این عبارت به این معنی است که کنترلر های دی جی همه کاره برای کار حتی نیازی به لپ تاپ نیز ندارند و می توانید به تنهایی از آن ها برای میکس موسیقی استفاده کنید. به لطف ویژگی های مختلف کنترلر، دی جی کافی است که فقط هدفون خود را در خروجی اصلی کنترلر قرار دهد و فرآیند میکس موسیقی را شروع کند. از مشخصات دستگاه دی جی می توان گفت که اکثر کنترلر ها از پورت MIDI یا HD و برای برقراری ارتباط با کامپیوتر از پورت USB استفاده می کنند. مشخصات اصلی یک کنترلر دی جی اکثر کنترلر های دی جی امروزه تنظیمات پیش فرض دستگاه های کلاسیک را دارند. اما با این حال برای ساده تر کردن فرآیند میکس، کنترلر های جدید کار های بیشتری انجام می دهند. برای مثال دی جی می تواند نقاط مختلفی از آهنگ مورد نظر خود را تعیین و آن ها را در یک فایل جداگانه ذخیره کند. همچنین با استفاده از کنترلر دی جی قادر است قسمت های مختلف دستگاه را به دلخواه خود پیکربندی کند تا عملکرد قطعات مختلف آن را باب میل خود تنظیم کند. از مشخصات دستگاه دی جی می توان گفت که کنترلر های دی جی دکمه های مختلفی برای اعمال افکت های صوتی مختلف روی موسیقی دارند. به کمک نرم افزار دی جی شما می توانید تمامی دکمه های کنترلر را برای یک جلوه خاص سفارشی سازی کنید. همچنین می توانید ویژگی های لوپ دستگاه را هم در کنترلر و هم در نرم افزار خود شخصی سازی کنید. محل قرار گیری ویژگی های لوپ کنترلر نیز به مشخصات دستگاه دی جی و مدل کنترلری که استفاده می کنید بستگی دارد. شما می توانید لوپ های دستگاه دی جی خود را در ست های 16 یا 8/4 تنظیم کنید. اگر کمی با FX Station و سایر نرم افزار های دی جی کار کنید می توانید به راحتی نحوه استفاده از افکت های مختلف صوتی و لوپ های FX را یاد بگیرید.

دکمه ها و ناب های میکسر دی جی

دکمه ها و ناب های میکسر دی جی همان طور که می دانید یک کنترلر یا میکسر دی جی دکمه های بسیار مختلفی دارد. دانستن ویژگی های هر کدام از این کنترلر ها به شما کمک می کند تا راحت تر از دستگاه استفاده کنید. در این جا برخی از مهم ترین قسمت های آن نام برده شده است.
  1. تمپو فیدر

فرقی نمی کند که مشخصات دستگاه دی جی شما به چه صورت است. به هر حال بخش تمپو فیدر را در آن پیدا خواهید کرد. تمپو فیدر می تواند بخش ضبط موسیقی را تغییر دهد. به کمک این بخش می توانید سرعت پخش یک آهنگ را تغییر دهید تا مطابق میل شما آهنگ سریع تر یا آهسته تر پخش شود.
  1. کنترل بخش FX

بخش FX را می توان یکی از مهم ترین بخش های کنترلر و میکسر دی جی دانست. کنترل بخش FX به دی جی کمک می کند تا با دستگاه به خوبی با نرم افزار دی جی هماهنگ شود. اما با این حال ممکن است در مشخصات دستگاه دی جی ویژگی FX صدا نباشد. علاوه بر هماهنگی نرم افزاری، بخش FX خود دو بخش دیگر نیز دارد. بخش اول آن برای کنترل سرعت، افکت ها، نوسان و ضرب آهنگ است. دومین بخش نیز بخش پارامتر است که شامل زمان بندی FX و کنترل موسیقی می شود.
  1. دکمه همگام سازی

تقریبا در اکثر کنترلر های دی جی دکمه همگام سازی وجود دارد. با استفاده دکمه همگام سازی می توانید DPM آهنگ دیگری را دریافت کنید. اصلی ترین عملکرد این دکمه برای تطبیق BPM یک آهنگ با چند آهنگ دیگر است. با استفاده از دکمه همگام سازی می توانید سرعت میکس خود را بهبود ببخشید.

نتیجه گیری

هر دستگاه دی جی موجود در بازار یک سری مشخصات خاص دارد؛ چرا که دستگاه های دی جی از قسمت های بسیار مختلفی تشکیل شده اند. همین باعث می شود تا هیچ کدام از مدل های موجود در بازار به یکدیگر شباهت نداشته باشند. البته این موضوع انتخاب یک دستگاه دی جی مناسب را نیز برای افراد تازه کار سخت می کند. به همین علت در این مقاله برخی از مشخصات دستگاه دی جی را که پایه و اساس یک کنترلر هستند نام بردیم و در مورد آن ها توضیح دادیم.    

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *