آشنایی با فیدر میکسر دی جی

آشنایی با فیدر میکسر دی جی

در دسته بندی : آموزشی , دی‌جی

اگر قصد ورود به حرفه دی جی را دارید، احتمالا تا کنون نام فیدر را شنیده اید و آشنایی محدودی با آن دارید. فیدر نوعی ابزار است که تقریبا در تمام دستگاه های میکس دی جی یافت می شود و میزان صدای سیگنال صوتی را تنظیم می کند. دکمه کنترلر فیدر معمولا به شکل یک اهرم است که به صورت کشویی به سمت پایین و بالا حرکت می کند و صدای سیگنال صوتی را کم و زیاد می کند و به این صورت صدا به خوبی با توجه به نیاز های شما تنظیم می شود. فیدر ها جزئی از بخش های اصلی میکسر ها هستند و همان طور که در بالا اشاره کردیم، تقریبا در تمام میکسر ها هستند و این امکان را به شما می دهند تا صدای سیگنال های صوتی را به صورت کلی و یا جداگانه برای هر کانال تنظیم کنید.

فیدر چیست؟

فیدر مهم ترین ابزار هر دی جی است و دی جی با استفاده از آن صدا را تنظیم می کند. اگر بخواهیم نحوه کار فیدر ها را به صورت کامل تری بیان کنیم، در واقع فیدر ها یک تقویت کننده با کنترل ولتاژ هستند که در امتداد یک مسیر مستقیم و یا لغزنده قرار گرفته اند و سطوح صدا را کنترل می کنند. در منطقه ای که لرزش فیدر به سمت بالا باشد، صدا افزایش می یابد و بر عکس آن، در جایی که لرزش فیدر به سمت پایین باشد صدا کاهش می یابد.

فیدر ها در سیستم های صوتی خانگی نیز هستند؛ اما اغلب به صورت دیجیتال در درون دستگاه قرار گرفته اند و شما توان تنظیم دستی آن را ندارید. در ادامه مقاله، با فیدر ها بیشتر آشنا می شویم و کاربرد آن ها را در سیستم های مختلف، مانند سیستم های آنالوگ و سیستم های دیجیتال بررسی می کنیم.

چگونه از فیدر استفاده کنیم؟

فیدر

می توان گفت استفاده از فیدر کاری ساده است که با کمی تلاش می توانید آن را فرا بگیرید. ابتدا کافی است فیدر میسکر دی جی را برای کانال مورد نظر خود تنظیم کنید  و سپس برای افزایش یا کاهش صدا، اهرم یا دستگیره را به سمت بالا و یا پایین حرکت دهید. در کنار اهرم یا دستگیره فیدر، معمولا اعدادی به صورت دقیق نوشته شده اند که این اجازه را به شما می دهند تا سطح مورد نظر صدای خود را به صورت کاملا دقیق تنظیم کنید و از آن لذت ببرید. علاوه بر اعداد درج شده، برخی از فیدر ها یک فرو رفتگی و یا یک بریدگی در وسط محدوده اهرم فیدر دارند که نشان دهنده موقعیت پیش فرض یا صفر است.

علاوه بر کنترل صدای کانال های مختلف، از فیدر ها می توان برای انجام کار های خلاقانه تری نیز استفاده کرد. برای مثال شما می توانید از آن برای فید شدن انتهای آهنگ استفاده کنید. این کار می تواند یک انتقال صاف را برای ورود به آهنگ بعدی ایجاد کند که برای انجام یک میکس حرفه ای ضروری و لازم است. همچنین فیدر ها با سایر کلید های موجود بر روی دستگاه های میکسر مانند دکمه EQ، دکمه های افکت صدا و دیگر کلید ها ترکیب می شوند و صدایی صیقلی می سازند. برای مثال، شما با استفاده از این ویژگی می توانید صدای یک محدوده خاص از آهنگ را تنظیم کنید و به آن یک فرکانس خاص بدهید، از افکت های مختلف استفاده کنید و جلوه هایی مانند Reverb و Delay را اعمال کنید. با ترکیب فیدر و قابلیت های دیگر میکسر ها می توانید طیف وسیعی از صدا ها و افکت ها را ایجاد کنید که عمق و پیچیدگی خاصی را به ریمیکس شما می افزایند.

استفاده دی جی ها از فیدر

فیدر میکسر دی جی

همان گونه که می دانید و به آن اشاره شد، فیدر ها بخشی ضروری از ابزار کار دی جی ها را تشکیل می دهند؛ زیرا به آن ها اجازه می دهند تا به آرامی بین آهنگ های مختلف جا به جا شوند و حجم کلی میکس را کنترل کنند. در کل، برای یک دی جی، فیدر ها می توانند سه عملکرد متفاوت از هم داشته باشند:

  • جا به جایی بین آهنگ ها
  • تنظیم سرعت آهنگ
  • تنظیم حجم آهنگ

پرسش های متداول در رابطه با فیدر ها

  • فیدر صوتی چه کاری انجام می دهد؟

فیدر ها برای تنظیم صدا استفاده می شوند و شما با کمک کشیدن اهرم آن به سمت بالا و پایین می توانید آن را بر اساس نیاز خود تنظیم کنید.

  • فیدر ها در میکسر های صوتی چه می کند؟

یک فیدر صوتی صدای ورودی به دستگاه شما را تنظیم می کند و می توانید با استفاده از آن کار های دیگری نیز مانند ترکیب آهنگ ها انجام دهید تا آهنگ شما به درستی تنظیم شود.

  • آیا فیدر فقط صدا را کنترل می کند؟

خیر، کلید فیدر می تواند در دستگاه های مختلف کاربرد های مختلفی داشته باشد؛ برای مثال می تواند در یک دستگاه کلید تنظیم صدا باشد، در یک دستگاه دی جی، کراس فید را کنترل کند و در دستگاه دیگری سطوح نور را کم و زیاد کند.

آیا فیدر فقط صدا را کنترل می کند
  • فیدر باید کجا باشد؟

اگر گین دستگاه شما به درستی تنظیم شده است و یا در حالت استاندارد قرار دارد، فیدر شما باید بر روی مرز 0dB قرار گیرد تا بتوانید تمیز ترین صدا را دریافت کنید و لذت هرچه تمام تر را ببرید.

جمع بندی

فیدر ها بخش همه کاره ای بر روی میکسر ها هستند که به شما این امکان را می دهند تا صدای کانال های مختلف را به صورت جداگانه و یا به صورت کلی، تنظیم کنید. همچنین آن ها کاربرد های دیگری نیز دارند که در بالا به تمام آن ها اشاره شد. فرقی نمی کند که یک دی جی حرفه ای هستید یا تازه کار، در هر دو صورت یادگیری مهارت استفاده از فیدر ها مهم است و سطح میکس شما را می تواند هزار مرحله جا به جا کند. با فیدر ها کار کنید و با آن ها کلنجار بروید تا آن ها را به خوبی بیاموزید و تبدیل به فردی ماهر در زمینه استفاده از فیدر ها شوید. امید است که این مقاله به خوبی شما را با فیدر آشنا کرده باشد و وظایف آن را به خوبی فرا گرفته باشید.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *