معرفی سبک psy trance

معرفی سبک psy trance

در دسته بندی : Uncategorized

برای معرفی سبک psy trance قبل از هر چیزی باید بگوییم که این سبک برای طرفدارانش چیزی فراتر از یک موسیقی برای لحظات شاد و یا غمگین است و می توان گفت که حتی راه و روشی برای زندگی کردن نشان می دهد. این موسیقی تاریخچه ای طولانی و غنی دارد که در طی سال ها دستخوش تغییراتی نیز بوده است.

برای معرفی سبک psy trance، لازم است بدانید که سبک سای ترنس نوعی موسیقی الکتریکی است که زیر مجموعه های خودش را دارد. به دلیل گستردگی این سبک، هر یک از ژانر ها و زیر مجموعه ها، برای یک حس و حال خاص مناسب است. چه وقتی که به دنبال شبی آرام باشید، یا چه شبی که می خواهید دیوانه وار برقصید و همه چیز را فراموش کنید.

این سبک از یک ضرب بیس بسیار متمایز استفاده می کند که در طول آهنگ به غیر از بریک ها مدام در حال کوبیدن است. سای ترنس بیس را با ریتم های الهام گرفته شده از سبک های مختلف با استفاده از درام ‌ها و دیگر ساز ‌ها لایه بندی کرده و پوشش می دهد. این سبک ها به طور مثال می تواند موارد زیر باشد :

 • Funk
 • Techno
 • Dance
 • Acid House
 • Eurodance
 • Trance

نکته : در این سبک لید ‌ها، ریتم ‌ها و ضرب ‌های مختلف هر 8 بار تغییر می کنند. همه‌ این لایه بندی ‌ها باید برای تاثیر گذاری در موسیقی سای ترنس استفاده شوند و همراه با ایده ‌های موسیقیایی در فواصل منظم ترکیب شوند. ترک ‌های سای ترنس معمولا بین 6 الی 10 دقیقه ادامه دارند.

در تمامی موارد بالا می توانید از ژانر های سبک سای ترنس نهایت لذت را ببرید. در ادامه مطلب ژانرهای محبوب سبک trance Psy را برای شما معرفی خواهیم کرد.

انواع ژانرهای محبوب موسیقی Psy trance

معرفی سبک psy trance
 • گوا ترنس Goa trance

در ادامه معرفی سبک psy trance، لازم است با ژانر گوا ترنس نیز آشنا شوید. گوا ترنس یکی از قدیمی ترین زیر شاخه ها یا پدر ژانر های دیگر سای ترنس است. این زیر مجموعه، در سواحل گوا که واقع در کشور هند است و به وسیله هیپی های مدرن آن زمان، (دهه هشتاد میلادی) آغاز شد. بعد از گذشت چند سال و در اواسط دهه نود، گوا ترنس به شهرت زیادی در سراسر جهان دست پیدا کرد.

گوا ترنس فاقد ضرب هایی که اغلب موسیقی های الکتریک دارند، است. به همین دلیل نوعی موسیقی خاص نسبت به دیگر ژانر ها تلقی می شود. این ژانر با موسیقی شرقی که از کشور هند سر چشمه گرفته است، سعی در نشان دادن قسمت هایی از فرهنگ این کشور را دارد. اگر چه گوا بسیار قدیمی است، اما هنوز هم در میان تولید کنندگان طرفداران زیادی دارد که هر ساله ترک هایی در این ژانر می سازند و مردم را با نمونه های قدیمی تری از سبک سای ترنس آشنا می کنند.در سال 1979 که ابتدای راه موسیقی رقص الکترونیک بود، گهگاهی می ‌توانستید این موسیقی را در گوا بشنوید که توسط هنرمندانی مثل اعضای Kraftwerk (یک گروه آلمانی) ساخته شده بود.

این روند تا سال 1983 بیشتر ادامه نداشت که Laurent و Fred Disko آمدند و به سرعت شروع به تغییر سبک گوا به سبک ‌های الکترونیکی صنعتی کردند. آنها ترک ‌ها را ریمیکس می کردند، شعر ها را حذف می کردند و از ضرب ‌ها و ملودی‌ ها لوپ می گرفتند و قبل از ارائه به مخاطب به طور کلی صدا ها را با تمام روش های ممکن دستکاری می کردند و در نهایت یک سری میکس ‌های سفارشی به سبک Goa ایجاد می شد.

به واسطه‌ این ریمیکس ‌های جدید از سال 1990 به بعد گوا دیگر تنها جای زندگی هیپی‌ ها نبود و تبدیل به مقصد بسیاری از دوستداران موسیقی و رقص شد. در میان سبک های موسیقی، این سبک به سرعت در جهان معروف شد و طرفداران زیادی پیدا کرد. حزب های مگاتریپولیس و پانگا در انگلیس تشکیل شد و شروع به گسترش و معرفی این سبک در انگلیس، استرالیا، ژاپن و آلمان کردند. دوره طلایی گوا سای ترنس بین سال های 1994 تا 1997 بود. که این سبک به عنوان یک صحنه‌ تجاری شروع به محبوب شدن و گسترش در سراسر دنیا کرد.

در سال 1993 اولین آلبوم 100% خالص Goa Trance با نام Project II Trance منتشر شد که شامل ترک هایی از Man With No Name و Hallucinogen بود. سه گروه معروف این ژانر عبارتند از :

 1. Astral Projection
 2. juno reactor
 3. Infected mushroom

گوا ترنس با توجه به پیک تبلیغاتی گسترده ای که در سالهای 1996 و 1997 شکل گرفت توجهات بسیاری را جذب خود کرد و دی جی های مطرح بسیاری در دیگر سبک ‌ها به این جنبش پیوستند. این جنبش مدت زیادی را دوام نیاورد و هنگامی که توجهات از بین رفت فروش موسیقی آنها نیز کاهش پیدا کرد و در نهایت منجر به عدم موفقیت هنرمندان و لیبل ‌های ضبط آن سبک شد. از آنجا بود که موسیقی Psy Trance جایگزین این سبک شد، سای ترنس دارای صدایی متمایز و پر انرژی است که تمایل دارد تا با سرعت بیشتری نسبت به سایر شکل‌ های موسیقی ترنس یا تکنو ساخته شود که معمولا در محدوده 135 تا 150 BPM قرار می گیرند، اما سای ترنس به طور خاص می تواند تا BPM ها 190، 200، 210 و حتی 300 برسد.

انواع ژانرهای محبوب موسیقی Psy trance

 • فول آن Full on

برای معرفی سبک psy trance نیاز است به این ژانر نیز اشاره شود. ژانر فول آن، در سال ۲۰۰۰ از اسرائیل رونق گرفت و به دلیل انرژی بالایی که دارد، نشاط را برای شنونده به ارمغان می آورد. همین موضوع full on را به یکی از پر طرفدار ترین ژانر ها تبدیل کرده است. با پخش شدن خط بیس بر روی نت های متفاوت و در چند اکتاو، این موسیقی پخش می شود و ریتمی پویا و شاد را ایجاد می کند.

این ژانر در سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۹ مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفت، اما رقیبی بزرگ تر به نام progressive psy در راه بود تا تمام صحنه ها را از آن خود کند.

 • پراگرسیو سای Progressive psy

در ادامه مطلب معرفی سبک psy trance ، لازم است بدانید که Progressive از اروپا سرچشمه گرفته است و در زمان خود (اواسط دهه ۱۹۰۰) به سرعت مشهور شد. به دلیل تنوع بالای این ژانر، تعداد بیشتری از افراد را به سمت خود کشیده است. در رابطه با صدای آن باید گفت از قانون خاصی پیروی نمی کند، بلکه تنها بر روی پیشرفت و تکامل همه چیز در طی زمان تمرکز دارد که نامش هم بر گرفته از همین است.

Progressive:استمرار در طول زمان

امروزه در جشنواره های زیادی مانند tomorrowland و Ultra music به نمایش گذاشته می شود.

 • دارک سای Dark psy

با توجه به نام این ژانر که به سبک موسیقی های آن نیز پی برده اید. جهت معرفی سبک psy trance، باید بدانید که این ژانر فضایی تاریک، سرد و کمی ترسناک دارد. با استفاده از صدا های دلخراشی که به وسیله خطوط بیس سنگین ایجاد می شود و صدایی شبیه به موسیقی فیلم های ترسناک را در اختیار شما قرار می دهد.

به دلیل علاقه ای که تهیه کنندگان روسی به این ژانر نشان داده اند، اغلب، آن را به عنوان سبک روسی می شناسند. در ادامه معرفی سبک psy trance، باید توجه داشته باشید که موسیقی های تخیلی جزو این ژانر نیستند و از ژانر های دیگر سبک سای ترنس سرچشمه می گیرند.

فستیوال‌ های بزرگ موسیقی سای ترنس

انواع ژانرهای موسیقی Psy trance

فستیوال‌های بزرگ موسیقی سای ترنس معمولا از نظر فرهنگی و موسیقیایی متفاوت هستند که عبارتند از:

 1. Earthdance
 2. Rainbow Serpent
 3. Babylon
 4. Pitch
 5. Esoteric
 6. Boom

جمع بندی

همانطور که گفته شد، فستیوال های نام برده تفاوت هایی هم دارند. به طور مثال Earthdance و Rainbow Serpent از بزرگ ترین ها هستند در حالیکه Esoteric نسبت به بقیه فستیوال ها، کوچک تر و کم جمعیت تر است (5 الی 6 هزار نفر) و فضای دوستانه تری دارد. در این مقاله در مورد تاریخچه سای ترنس، هنرمندان معروف و انواع مختلفش صحبت شد. مطمئنا دانستن آنچه بر این موسیقی گذشته برای مخاطبان موسیقی خالی از لطف نیست.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *