ساب ووفر چیست و چرا ضروری است؟

ساب ووفر چیست و چرا ضروری است؟

در دسته بندی : دی جی

اگر به تازگی مونتاژ سیستم سینمای خانگی خود را شروع کرده اید، به احتمال زیاد قبلا مجموعه ای از بلندگو ها را انتخاب کرده اید. با این حال شما تازه در مراحل اول هستید. صرف نظر از اینکه تنظیمات شما برای فیلم، موسیقی، بازی یا ترکیبی از هر سه در نظر گرفته شده است، یک ساب ووفر عنصر ضروری برای یک سیستم صوتی کامل است. در این مقاله به معرفی ساب ووفر و چند نکته مهم در مورد آن ها و توانایی آن ها در بهبود تجربه سینمای خانگی پرداخته ایم.

ساب ووفر چیست؟

یک ساب ووفر به ارائه بیس اختصاص داده شده است. این اسپیکر مسئول بازتولید فرکانس ‌های پایین ‌تر از 20 تا 200 هرتز است که نمی ‌تواند به اندازه کافی توسط یک سیستم صدای فراگیر یا دو کاناله استاندارد تولید شود. این فرکانس های پایین از آلات موسیقی مختلف مانند کیک درام، گیتار بیس، و ارگ و همچنین جلوه های صوتی سینمایی مانند انفجار به وجود می آید.

چرا ساب ووفر لازم است؟

ساب ووفر

در حالی که اسپیکر قفسه کتاب یا بلندگو های روی زمین شما بیس قابل شنیدن تولید می کنند، ساب ووفر به شما تجربه گوش دادن و حس کردن فیزیکی صدا را می دهد. چه از ژانر های با بیس سنگین مانند هیپ هاپ لذت ببرید و چه از فیلم های اکشن، ساب ووفر صدایی را پخش می کند که بدون آن نمی توان به آن صدا دست یافت. بدون ساب ووفر، غرق شدن کامل در عمق آهنگ یا فیلم را از دست می دهید.

ساب ووفر حتی برای کسانی که موسیقی رپ گوش نمی دهند و فیلم های اکشن نمی بینند هم مفید است. بدون شک ساب ووفر بیس قدرتمندی ارائه می دهد، اما مزایای بیشتری دارد. با وجود ساب ووفر لازم نیست سیستم صوتی شما فرکانس های پایین را تولید کند و این نکته سیستم شما را بهبود می دهد، گستره وسیع و صدای استریو دقیق تر می شود. حتی اگر ضبط‌ های فولکلور موسیقی یا فیلم های درام‌ دیالوگ محور را دوست داشته باشید، ساب ووفر به ایجاد صدای فراگیر تر کمک می‌ کند.

چگونه ساب ووفر خود را بهینه کنیم؟

چگونه ساب ووفر خود را بهینه کنیم؟

برای دستیابی به بهترین عملکرد از ساب ووفر خود، باید آن را به طور کامل با بلندگو ها تنظیم کنید. بیس تولید شده توسط ساب ووفر باید به طور هماهنگ با صدای سایر بلندگو های شما ترکیب شود.

در پنل پشتی ساب ووفر ها، یک دستگیره متقاطع خواهید دید. فرکانس متقاطع جایی است که بلندگو های شما شروع به تغییر بسامد و ساب ووفر شروع به تولید نت های بیس می کند. توصیه می شود نقطه متقاطع را تقریبا 10 هرتز بالا تر از پایین ترین محدوده فرکانس بلندگو های خود تنظیم کنید. به عنوان مثال، اگر یک مدل ساب ووفر بتواند فرکانس ‌های کمتر از 34 هرتز را مدیریت کند، باید دستگیره متقاطع را در حدود 45 هرتز تنظیم کنید.

یکی دیگر از کنترل های ساب ووفر کلید فاز 180/0 درجه است. مفهوم فاز ممکن است پیچیده باشد؛ به زبان ساده، ساب ووفر ها و بلندگو ها زمانی که ووفر های آن ها به سمت جلو و عقب حرکت می کنند عملکرد بهینه ای دارند. هنگامی که آن ها خارج از فاز هستند، بیس را می توان لغو کرد. برای تنظیم فاز، مقداری موسیقی با بیس سنگین پخش کنید، با دقت گوش دهید و از یک نفر بخواهید که بین این دو تنظیم جابجا شود. تنظیمی را انتخاب کنید که صدای بهتری دارد و آن را در آنجا رها کنید. اگر نمی توانید تفاوت را درک کنید، آن را روی 0 درجه تنظیم کنید.

آیا داشتن بیشتر از یک ساب ووفر توصیه می شود؟

آیا داشتن بیشتر از یک ساب ووفر توصیه می شود؟

یک ساب ووفر باکیفیت می تواند تجربه سینمای خانگی را تا حد زیادی بهبود بخشد. با این حال همانطور که سیستم شما گسترش می یابد، افزودن ساب ووفر دوم می تواند اطمینان حاصل کند که بیس به طور مساوی در کل اتاق پخش می شود. با داشتن دو دستگاه با کیفیت، توانایی خروجی را افزایش می ‌دهید و همه افراد حاضر در اتاق همزمان با لذت بردن از فیلم‌ های اکشن و علمی تخیلی، صدای قوی و کم را احساس می کنند.

داشتن یک جفت ساب ووفر برای به حداقل رساندن تغییرات در پاسخ بیس از صندلی به صندلی دیگر کمک می کند و فرکانس های پایین را در سراسر اتاق پخش می کند. بسته به اندازه و چیدمان اتاق شما، استفاده از تنها یک ساب ووفر می تواند دستیابی به پاسخ های بیس دقیق در موقعیت های مختلف گوش دادن را دشوار کند. به این دلیل که ساب ووفر های مجزا در پاسخ فرکانسی خود دارای پیک و نول هستند. پیک ‌ها نت‌ های بیس خاصی را تقویت می‌کنند، در حالی که نول ‌ها باعث از بین رفتن بیس می ‌شوند. با این حال، هنگامی که دو ساب ووفر با هم جفت می شوند، این پیک ها و نول ها صاف می شوند و در نتیجه پاسخ فرکانسی دقیق تری در مکان های مختلف اتاق ایجاد می شود.

جمع بندی

ساب ووفر جزء ضروری سیستم صوتی شما است. اگر بودجه کمی دارید یا در مراحل اولیه ساخت سینمای خانگی خود هستید، یک ساب ووفر گزینه خوبی است. همانطور که سیستم شما رشد می کند، یک ساب ووفر دیگر را به سیستم اضافه کنید. در واقع اگر می خواهید تمام قدرت انفجاری را که روی صفحه نمایش داده می شود تجربه کنید، بلندگو های معمولی کافی نخواهند بود. با انتقال سیگنال به بلندگو های اضافی، وضوح صدا ها بیشتر می شود و تقویت صدای سیستم صوتی شما دیگر مانند سیستم بدون ساب ووفر باعث نقص در صدا نمی شود.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *