راهنمای خرید دی جی میکسر

راهنمای خرید دی جی میکسر

در دسته بندی : دی‌جی , راهنمای خرید

یکی از تجهیزاتی که از گذشته تاکنون همراه و به نوعی نماد دی جی ها بوده است، میکسر ها است. میکسر ها رابط اصلی بین صفحه های گردان و بلندگو ها و هدفون ها هستند. هرچند که امروزه با پیشرفت تکنولوژی و آمدن دستگاه های دیجیتال مانند کنترلر ها نیاز به میکسر ها کمتر احساس می شود؛ اما هنوز هم هر دی جی ای که قصد داشته باشد به صورت حرفه ای کار کند، نیاز به یک میکسر خواهد داشت. به همین دلیل در مقاله راهنمای خرید دی جی برخی از نکاتی که لازم است قبل از انتخاب میکسر به آن ها توجه کنید تا خرید بهتری داشته باشید را بررسی خواهیم کرد.

نکات مهم قبل از انتخاب میکسر دی جی

راهنمای خرید دی جی
  1. میکسر اسکرچ یا کلوب

قبل از اینکه برای انتخاب میکسر اقدام کنید، باید مشخص کنید که به میکسر های اسکرچ نیاز دارید یا میکسر های کلوب. میکسر های کلوب به گونه ای طراحی می شوند که تطبیق پذیری بالایی داشته باشند و امکان مدیریت تنظیمات و تجهیزاتی که به آن ها داده می شود را داشته باشند. بهترین میکسر های کلوب تعداد بسیار زیادی ورودی و خروجی دارند. همچنین کانال های زیاد و افکت های صوتی زیادی دارند و از کارت های صوتی پیچیده تر بهره می برند.

در راهنمای خرید دی جی برای آشنایی بیشتر با میکسر های کلوب خوب است میکسر کلوب پایونیر مدل DJM-900NXS2 را نام ببریم که در واقع به عنوان استانداردی برای میکسر های کلوب شناخته می شود. با این میکسر تقریبا هر آنچه که یک دی جی معمولی نیاز دارد را دارید. این یعنی اینکه در هر کلوبی می توانید از آن استفاده کنید. میکسر پایونیر کنترل های نقشه و چندین ویژگی متفاوت دیگر دارد که می توانید هنگام پخش موزیک از آن ها استفاده کنید.

در راهنمای خرید دی جی باید گفت که میکسر های اسکرچ کاملا متفاوت است. این دست از میکسر ها در اکثر اوقات و در بیشتر مدل ها فقط دو کانال فیزیکی دارند. همچنین میکسر های اسکرچ به گونه ای طراحی می شوند که تنها برای هدف ساده خود یعنی اجرای دی جی مناسب باشند.

میکسر های اسکرچ صفحات نامرتبی در قسمت یک سوم پایینی خود دارد؛ یعنی جایی که کراس فیدر قرار دارد. همچنین میکسر های اسکرچ معمولا فیدر های بزرگی دارند. در راهنمای خرید دی جی باید بگوییم که مدل های اسکرچ به گونه ای طراحی شده اند که همیشه دو صفحه گردان نزدیک به هم داشته باشند. جدید ترین مدل های میکسر اسکرچ معمولا از صفحات وینیل استفاده می کنند.

همچنین میکسر های اسکرچ همیشه نرم افزاری همراه خود دارند. معمولا میکسر های اسکرچ با نرم افزار Serato عرضه می شوند تا بتوان جلوه های موسیقی را تغییر داد.

  1. تعداد ورودی و کانال ها

در صورتی که تصمیم گرفته اید میکسر های کلوب را خریداری کنید، باید مطمئن شوید میکسری که انتخاب می کنید کانال های ورودی کافی برای آنچه که می خواهید به دستگاه وصل کنید را دارد. در مورد راهنمای خرید دی جی باید اشاره کنیم که حتی پایین ترین مدل های میکسر نیز توانایی اتصال حداقل دو پورت ضبط و دو پورت ورودی در سطح خط را دارند. اما این پایان ماجرا نیست. قبل از اینکه محصولی را انتخاب کنید باید بدانید که جا به جایی بین پورت ها و کانال ها چقدر آسان است. همچنین باید بدانید که آیا میکسر از دیگر ورودی ها مانند ورودی AUX پشتیبانی می کند یا خیر. همچنین اگر یک دی جی موبایل هستید حتما باید میکسر خود را از نظر پشتیبانی از میکروفون نیز بررسی کنید.

به طور کلی در راهنمای خرید دی جی باید بدانید که تعداد ورودی های شما چقدر است، چقدر راحت می توانید بین آن ها جا به جا شوید و چگونه می توانید آن ها را با هم ترکیب کنید.

تعداد ورودی و کانال ها
  1. ویژگی های نرم افزار

همان طور که اشاره شد اکثر میکسر های اسکرچ قبل از تولید بر اساس یک نرم افزار خاص طراحی شده اند و تنها از همان نرم افزار پشتیبانی می کنند. اکثر میکسر های اسکرچ از نرم افزار Serato استفاده می کنند.

میکسر های کلاب حداقل در مدل های سطح بالا توانایی پشتیبانی کامل از اکثر برنامه های دی جی را دارند. به همین دلیل در راهنمای خرید دی جی خوب است بدانید که برای انتخاب میکسر ابتدا باید به مشخصات فنی میکسر توجه کنید که آیا با نیاز های شما سازگاری دارد یا خیر. بهتر است بررسی پشتیبانی از نرم افزار دی جی توسط دستگاه را در آخرین مرحله انجام دهید؛ زیرا اکثر میکسر های کلوب تقریبا از تمامی نرم افزار های دی جی موجود پشتیبانی می کنند.

  1. ارسال/بازگشت میکسر

یکی از ویژگی های برخی از میکسر ها قابلیت ارسال/بازگشت است. در راهنمای خرید دی جی باید گفت که این قابلیت باعث می شود تا از یک کانال ورودی فایل را از میکسر به منبع خارجی دیگری هدایت کنید و پس از پردازش توسط دستگاه مدنظر، آن را از طریق یک خروجی به میکسر بازگردانید. وجود این قابلیت برای دی جی هایی که قصد دارند یک سری ویژگی های اضافی و جلوه های صوتی خاص به آهنگ خود اضافه کنند که از طریق میکسر های معمولی نمی شود آن را انجام داد، حیاتی است.

کارت صدا
  1. کارت صدا

کارت صدا در واقع رابطی است که به شما امکان می دهد یک کامپیوتر را به میکسر وصل کنید. البته این تنها کاربرد کارت صدا نیست. کارت صدا وظیفه تغییر فایل های صوتی برای انتقال از رایانه به میکسر و بالعکس را دارد. در هنگام انتخاب کارت صدا حتما باید مدلی را انتخاب کنید که نهایت سازگاری با میکسر شما را داشته باشد تا بهترین نتیجه را از آن بگیرید.

نتیجه گیری

شاید در ابتدا انتخاب یک میکسر بسیار ساده به نظر برسد؛ اما کمی دقیق تر که وارد شوید، متوجه خواهید شد که کار به این سادگی ها نخواهد بود. قبل از اینکه میکسر مورد نظر خود را انتخاب کنید، باید بسیاری از ویژگی ها را مد نظر خود قرار دهید تا با استفاده از آن بتوانید میکسر مورد نظر خود را انتخاب کنید. در مقاله راهنمای خرید دی جی سعی کردیم تا با نام بردن برخی از مهم ترین نکاتی که قبل از انتخاب میکسر باید به آن ها دقت کنید، در داشتن انتخابی بهتر به شما کمک کنیم.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *