راهنمای خرید سینتی سایزر

راهنمای خرید سینتی سایزر

در دسته بندی : آموزشی , دی‌جی

اگر قصد دارید به تنهایی یا در یک گروه موسیقی وظیفه میکس و مستر آهنگ ها را به عهده بگیرید، قطعا یکی از تجهیزاتی که به آن نیاز خواهید داشت سینتی سایزر است. کیبورد های سینتی سایزر نیز درست مانند دیگر تجهیزات صوتی در مدل ها و برند های مختلف عرضه می شوند و به همین دلیل انتخاب یک مدل مناسب کار چندان آسانی برای یک فرد مبتدی نخواهد بود. این مقاله در واقع راهنمای خرید سینتی سایزر است و به شما کمک می کند بهتر تصمیم بگیرید.

سینتی سایزر چیست؟

سینتی سایزر یک صفحه کلید است که توانایی تولید شکل های مختلف موج های صوتی را دارد. این وسیله همراه با ویژگی ها و فیلتر هایی همراه می شود و به ما کمک می کند که سیگنال های خاص از صدا را تغییر دهیم و آن ها را به صورت دلخواه پخش کنیم. یک سینتی سایزر معمولا دارای دستگیره ها، اسلایدر ها و فیدر هایی است که به شما این امکان را می دهد تا صدایی را که توسط دستگاه تقلید یا تولید می شود بهتر کنترل کنید.

چرا باید از سینتی سایزر استفاده کنیم؟

خرید سینتی سایزر

قبل از خرید سینتی سایزر ممکن است از خود بپرسید که چرا به این وسیله نیاز دارید؟ در واقع بسیاری از نوازندگان مبتدی ممکن است که کار خود را با یک صفحه کلید استاندارد انجام دهند. همچنین افراد نیمه حرفه ای ممکن است که کار خود را نهایتا با پیانو های 88 کلیدی تولید کنند؛ اما اگر واقعا می خواهید که به صورت حرفه ای کار کنید، کیبورد های سینتی سایزر ضروری هستند؛ چرا که به کمک این کیبورد ها می توانید صدا های بسیار بیشتری تولید کنید و کنترل بیشتری روی صدای تولید شده داشته باشید. همچنین به عنوان بخشی از یک گروه موسیقی با خرید یک سینتی سایزر می توانید صدا های زیباتر و منحصر به فرد تری برای بهبود کلی صدا ایجاد کنید. حتی اگر به صورت انفرادی کار می کنید، استفاده از این وسیله به شما کمک می کند تا آثار خود را در زمان کوتاه تری تولید کنید؛ چون می توانید بسیاری از صدا ها را تنها با یک ابزار تولید کنید.

علاوه بر این ها متصل کردن سینتی سایزر به وسایل استودیو خانگی نیز امکان پذیر است. برای مثال با خرید سینتی سایزر و متصل کردن آن به رایانه می تواند در میکس و مسترینگ بهتر آهنگ ها به شما کمک شایانی کند.

نکات مهم در خرید سینتی سایزر

احتمالا در حین جستجو برای پیدا کردن سینتی سایزر مناسب با عبارات تخصصی بسیار زیادی رو به رو خواهید شد که شما را سردرگم خواهند کرد. آشنایی با دو اصطلاح مهم به شما در انتخاب مدل مناسب کمک می کند:

  • مدل دیجیتال خریداری کنیم یا آنالوگ؟

خرید سینتی سایزر

قبل از خرید کیبورد سینتی سایزر باید تفاوت مدل های دیجیتال و آنالوگ را بدانید. سینتی سایزر های دیجیتال صدا های آنالوگ را تقلید یا تولید می کنند؛ اما خروجی آن ها به لطف استفاده از رایانه ها و پردازنده های مختلف به صورت دیجیتالی است. به همین دلیل صدا هایی که توسط مدل دیجیتالی تولید می شود، معمولا گرم تر، بکر تر و تمیز تر از مدل های آنالوگ با صدای ارگانیک خواهد بود.

سینتی سایزر های آنالوگ معمولا گران تر هستند؛ اما قیمت بیشتر به هیچ عنوان نشانه برتری این مدل نیست. برخی از افراد ممکن است که صدای ارگانیک سینتی سایزر های آنالوگ را دوست داشته باشند و در حین خرید سینتی سایزر تنها به تهیه مدل های آنالوگ فکر کنند؛ اما ممکن است بعضی دیگر صدای تولید شده توسط مدل های دیجیتال را بیشتر دوست داشته باشند. این که مدل دیجیتال برای شما مناسب تر است یا آنالوگ، تا حد زیادی بستگی به سلیقه خودتان دارد. توصیه می کنیم در خرید سینتی سایزر سلیقه و نیاز خود را به خوبی بسنجید و در نظر بگیرید.

برای مثال اگر می خواهید که صدا های مختلفی را مانند یک دی جی حرفه ای به صورت لحظه ای ایجاد و تنظیم کنید، خرید سینتی سایزر دیجیتال کار درستی خواهد بود؛ ولی اگر فقط می خواهید که در یک لحظه یک صدا مانند صدای پیانو تولید کنید، مدل های آنالوگ برای شما انتخابی عالی هستند.

  • مدل های مونوفونیک یا پلی فونیک؟

مونوفونیک یا پلی فونیک

همان طور که می توان از اسم این دو مدل حدس زد، مدل های مونوفونیک توانایی پخش محدودی دارند. این مدل ها تنها می توانند یک نت را در یک زمان پخش کنند؛ اما سینتی سایزر های پلی فونیک توانایی پخش چندین نت را به صورت همزمان دارند. این که کدام مدل برای شما مناسب تر است، بستگی به نوع کاربری شما و اولویت هایتان دارد. برای همین مهم است که قبل از خرید سینتی سایزر ببینید برای چه نیازی می خواهید از دستگاه استفاده کنید.

در ابتدا مدل های مونوفونیک به دلیل توانایی محدود در پخش ممکن است که ناکارآمد تر از مدل های پلی فونیک به نظر برسند؛ ولی باید بدانید که هر کدام از این دو مدل مزایای خاص خود را دارند. مثلا مدل های مونوفونیک مقرون به صرفه تر هستند و استفاده از آن ها تا حدودی راحت تر است، علاوه بر این کیفیت صدای خوبی داردند و اگر با محدودیت در پخش مشکلی نداشته باشید، انتخاب مناسبی محسوب می شوند. در نظر گرفتن مزایای هر دستگاه به شما کمک می کند تا خرید بهتری داشته باشید.

نتیجه گیری

سینتی سایزر ها وسایل بسیار کاربردی و مفیدی در حوزه ساخت موسیقی هستند که از آن ها می توان برای تقلید یا تولید صدا های مختلف استفاده کرد؛ اما با توجه به این که مدل های بسیار متفاوتی از این وسیله وجود دارد، انتخاب مناسب برای یک آهنگساز مبتدی، چندان آسان نخواهد بود؛ چرا که هر کدام از سنتی سایزر ها ویژگی های خاص خود را دارند و هر کدام می توانند در شرایط مختلف و بنا بر نیاز های متفاوت بهترین بازدهی را داشته باشند. برای آشنایی بیشتر با این وسیله و آماده شدن برای یک انتخاب آگاهانه در این مقاله به شرح نکات مهم در خرید سینتی سایزر پرداختیم.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *