بلندگو بلوتوثی چگونه کار می کند و مهم ترین اجزای آن چیست ؟

بلندگو بلوتوثی چگونه کار می کند و مهم ترین اجزای آن چیست ؟

در دسته بندی : آموزشی

اسپیکر ها دارای مدل های متنوعی هستند که هر کدام یک سری ویژگی های مخصوص به خود را دارند. یکی از محبوب ترین مدل های اسپیکر در بازار، مدل های بلوتوثی هستند. اسپیکر بلوتوثی به دلیل راحتی در اتصال و استفاده انتخاب اول بسیاری از افراد است. علاوه بر این پیشرفت های چشمگیر در حوزه اتصال های بی سیم از جمله بلوتوث باعث شده است که اسپیکر های بلوتوثی بیش از پیش محبوب شوند. اگر قصد دارید که یک بلندگو بلوتوثی خوب خریداری کنید، باید به چند نکته توجه داشته باشید. در این مقاله درمورد بلندگو های بلوتوثی و نکات مرتبط با آن ها توضیح خواهیم داد.

بلندگو بلوتوثی چیست؟

بلندگو های بلوتوثی نوعی از بلندگو هستند که از فناوری بی سیم بلوتوث به شما این امکان را می دهند تا به آهنگ های مورد علاقه خود را بدون نیاز به وجود سیم های درهم لذت ببرید. علاوه بر این اسپیکر بلوتوثی محدودیت های مربوط به اتصال های سیمی را نیز از بین می برند. یک اسپیکر بلوتوثی به راحت می تواند با دستگاه دارای بلوتوث شما جفت شوند و سیگنال های صوتی دیجیتال را دریافت و آن ها را به امواج صوتی تبدیل کند.

بلندگو های بلوتوثی چگونه کار می کنند؟

بلندگو بلوتوثی

در بلندگو بلوتوثی برای انتقال سیگنال های صوتی از فناوری بلوتوث مبتنی بر امواج رادیویی استفاده شده است. در واقع اسپیکر های بلوتوثی برای ارتباط با دستگاه، یک سیستم ارتباط رادیویی دو طرفه دارند. تلفن شما داده های صوتی را با استفاده از امواج به گیرنده بلوتوث در بلندگو ارسال می کند و بلندگو نیز آن ها را به امواج صوتی تبدیل می کند تا از شنیدن آهنگ مورد علاقه خود لذت ببرید.

بلندگو بلوتوثی از مجموعه قوانین و پروتکل های مبتنی بر این فناوری بی سیم استفاده می کند. برای مثال برای انتقال فایل های صوتی، از نامیه توزیع صوتی پیشرفته یا همان (A2DP) استفاده می شود. این استاندارد به طور خاص برای انتقال صدا با کیفیت بالا به طور بی سیم طراحی شده است.

مهم ترین اجزای بلندگو بلوتوثی

اسپیکر بلوتوثی دارای چندین بخش اصلی است تا بتواند امواج رادیویی ارسال شده از دستگاه شما را به صورت موسیقی پخش کند. این قسمت ها عبارت اند از:

  • تقویت کننده

تقویت کننده که به آن آمپلی فایر نیز گفته می شود، وظیفه دارد تا سیگنال صوتی را دریافت و آن را به صدا تبدیل کند. در واقع مهم ترین بخش یک بلندگو بلوتوثی را می توان آمپلی فایر دانست. آمپلی فایر در اسپیکر، موسیقی را با صدای بلند و با کیفیت بالا پخش می کند.

  • پردازنده سیگنال دیجیتال (DSP)

قسمت مهم بعدی در بلندگو های بلوتوثی پردازنده سیگنال دیجیتال آن ها است که به آن DSP نیز گفته می شود. این قطعه را می توانید به نوعی مغز اسپیکر در نظر بگیرید. پردازنده سیگنال دیجیتال سیگنال صوتی را پردازش می کند. همچنین در یک بلندگو بلوتوثی، پردازنده سیگنال دیجیتال وظیفه تغییر در فرکانس و حجم صدا را نیز به عهده دارد و حتی بسته به مدل اسپیکر جلوه های صوتی ویژه ای را به موزیک در حال پخش اضافه می کند. مهم ترین کار این پردازنده اطمینان حاصل کردن از دریافت بهترین کیفیت صدا است.

  • درایور

یکی از مهم ترین مواردی که روی کیفیت اسپیکر چه مدل های بلوتوثی و چه مدل های سیمی تاثیر می گذارد، درایور آن است. در واقع قطعه درایور قطعه ای است که سیگنال صوتی را به امواج صوتی واقعی تبدیل می کند تا شما بتوانید از گوش دادن به موسیقی و پادکست های مختلف با کیفیت بالا لذت ببرید.

راهنمای گام به گام اتصال به بلندگو های بلوتوث

اتصال به بلندگو های بلوتوث

برای اتصال دستگاه خود به بلندگو بلوتوثی باید طبق این مراحل پیش بروید:

  • روشن کردن بلندگوی بلوتوث

اولین قدم برای اتصال اسپیکر بلوتوث به دستگاه مورد نظر، روشن کردن آن است. این کار به سادگی فشار دادن یا نگه داشتن دکمه روشن خاموش انجام می گیرد.

  • روشن کردن بلوتوث در دستگاه شما

در قدم بعدی شما باید بلوتوث را در دستگاه خود فعال کنید. بلوتوث در بخش تنظیمات گوشی قرار دارد و برای اتصال کافی است که روی آن کلیک کنید.

  • جفت کردن دستگاه و بلندگو

اگر قبلا دستگاه خود را با بلندگو بلوتوثی جفت نکرده اید، دستگاه شما باید ابتدا بلندگو را شناسایی کند و بعد از آن شما اجازه جفت سازی با بلندگو را بدهید. برای این کار کافی است که بعد از روشن کردن بلوتوث دستگاه و بلندگو به بخش تنظیمات بلوتوث دستگاه خود مراجعه کنید تا بلندگو خود را در آن پیدا کنید. بعد از شناسایی بلندگو، روی آن کلیک کنید و اجازه اتصال را بدهید تا دستگاه جفت شود.

  • عیب یابی مشکلات اتصال

اگر به هر دلیلی موفق نشدید دستگاه های خود را به یکدیگر متصل کنید، لازم نیست که نگران باشید. کافی است که یکبار دیگر بلوتوث بلندگو بلوتوثی و دستگاه خود را روشن و خاموش کنید و در محدوده یکدیگر قرار دهید تا به راحتی بتوانند یکدیگر را پیدا کنند. با این کار مشکل اتصال حل خواهد شد.

نکات مهم در خرید بلندگو بلوتوثی

خرید بلندگو بلوتوثی

برای خرید اسپیکر بلوتوثی مناسب حتما به این نکات توجه داشته باشید:

  • عمر باتری

 عمر باتری یکی از مهم ترین ویژگی هایی است که باید در خرید دستگاه های بلوتوثی به آن توجه کنید. یک بلندگو خوب معمولا تا 20 ساعت شارژ نگه می دارد.

  • کیفیت صدا

 طبیعتا هر چه کیفیت صدای بلندگو بیشتر باشد، بیشتر از گوش دادن به موسیقی لذت خواهید برد. به همین دلیل سعی کنید به دنبال بلندگو های با محدوده فرکانس بالا و درایور های باکیفیت باشید.

  • پورتابل بودن

 هدف بسیاری از افراد از خرید بلندگو بلوتوثی استفاده از آن در خارج از خانه است. به همین دلیل در حین خرید حتما به پورتابل بودن اسپیکر دقت کنید.

جمع بندی

اگر از سیم بلندگو های خود خسته شده اید و به دنبال یک اسپیکر ساده هستید که در عین کیفیت ساخت و کیفیت صدای بالا، اسپیکر قابل حمل نیز باشد، مدل بلوتوثی بهترین انتخاب خواهد بود. انتخاب برای شما است. بلندگو بلوتوثی دیگر دردسر سیم های اسپیکر های معمولی را ندارد و شما می توانید تنها با اتصال بلوتوث خود به اسپیکر از گوش دادن به موسیقی لذت ببرید.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *