با اسکرچ بیشتر آشنا شوید.

با اسکرچ بیشتر آشنا شوید.

در دسته بندی : دی‌جی

اسکرچ میان دی جی ها بسیار محبوب است؛ زیرا همواره با استقبال گرم شنوندگان همراه بوده است. این عمل نیاز به دانش و تمرین دارد. خراش دیسک دی جی گاها به عنوان سخت ترین بخش اجرا تلقی می شود. یاد گرفتن این عمل ممکن است زمان بر باشد؛ ولی نتیجه ای لذت بخش خواهد داشت. در ادامه، نکاتی را بازگو خواهیم کرد که به شما کمک کند تا در سریع ترین زمان ممکن تکنیک های لازم برای اسکرچ زدن را بیاموزید.

اسکرچ در اجرا

معمولا شنوندگان در اجرای دی جی ها نسبت به اسکرچ بازخورد بسیار مثبتی نشان می دهند. برای همین، یادگیری این تکنیک برای اکثر دی جی ها بسیار ضروری و مهم است. این عمل به تکرار و تمرین فراوان نیاز دارد. اکثر افراد مبتدی نمی توانند خراش دیسک را انجام دهند و دی جی های حرفه ای با سابقه اجرای زیاد، مهارت انجام این کار را دارند.

اسکرچ از کجا متولد شد؟

داستان تولد این تکنیک زیبا بسیار جالب است. دی جی ای به نام تئودور در حال نواختن بود. هنگامی که مادر او به اتاق آمد و شروع به صحبت کردن کرد، تئودور برای از دست ندادن بخش خاصی از رکورد، صفحات را به جلو و عقب حرکت داد و در حین جا به جایی متوجه صدای خروجی ای شد که واقعا خوب به نظر می رسید!

نکاتی قبل از یادگیری اسکرچ

اسکرچ

شما باید بدانید برای یادگیری اسکرچ به چه تجهیزاتی نیاز دارید. برای اجرا به یک میکسر با منحنی crossfader خوب و یک صفحه گردان یا CDJ نیاز دارید. اکثر میکسر های مدرن یک دکمه تنظیم crossfader دارند. اگر این گزینه را دارید، باید بتوانید منحنی را کاملا برای اسکرچ آماده کنید. منحنی را طوری تنظیم کنید که تنها با یک میلی متر حرکت، فیدر کاملا باز شود. اگر از CDJ یا نرم افزار دیجیتال استفاده می کنید، باید بتوانید تمام نمونه های مورد نیاز خود را دانلود کنید و از آن ها کمک بگیرید. آن ها را روی سی دی رایت کنید یا در نرم افزار دیجیتال خود باز کنید و برای شروع تمرین، ساده ترین ها را انتخاب کنید.

یادگیری اسکرچ به تمرین نیاز دارد

یادگیری نیاز به تمرین دارد. یادگیری اسکرچ نیاز دارد که با اصول اولیه آن شروع کنید. این ها خراش های ساده هستند که به شما در درک جنبه های مختلف اسکرچ کمک می کنند. بعد از اینکه به خوبی آن ها را آموختید می توانید شروع به یادگیری سایر خراش ها و تکمیل مهارت خود کنید. اگر با شخص دیگری تمرین کنید، می توانید با کمک به هم سریع تر یاد بگیرید.

چرا بسیاری از دی جی ها نمی توانند اسکرچ کنند؟

هر دی جی ای باید اسکرچ را بلد باشد. با این حال، بسیاری از دی جی ها توانایی انجام این عمل را ندارند. اسکرچ زدن می تواند سرگرم کننده باشد؛ اما یادگیری آن بسیار سخت است. اکثر دی جی ها نمی توانند اسکرچ انجام دهند؛ زیرا زمان کافی برای یادگیری در نظر نگرفته اند. آن ها به مدت زمان بیشتری برای کسب تجربه و تمرین نیاز دارند تا بتوانند این تکنیک را اجرا کنند.

چه مدت طول می کشد تا اسکرچ یاد بگیریم؟

چه مدت طول می کشد تا اسکرچ یاد بگیریم

اگرچه تا حد زیادی به میزان تمرین شما بستگی دارد، اما باید بتوانید بعد از حدود ۶ ماه اسکرچ های اساسی را به خوبی اجرا کنید. سرعت یادگیری هرکس متفاوت است. اگر تمرین کافی داشته باشید می توانید این زمان را بسیار کوتاه تر کنید.

آیا خراش ها وینیل را خراب می کنند؟

خراشیدن شامل پخش چندین بار ضبط به جلو و عقب است و وینیل یک ماده نرم است. در نتیجه، سوزن با گذشت زمان صفحه وینیل را می برد. از آنجایی که وینیل به راحتی آسیب می بیند، جلوگیری از خراشیدگی آن تقریبا غیرممکن است. شما نمی توانید به طور کلی از ایجاد آسیب جلوگیری کنید؛ اما می توانید میزان آسیب را به حداقل برسانید.

راه های جلوگیری از تخریب بر اثر اسکرچ

  • استفاده از امکانات مخصوص برای جلوگیری از ساییده شدن صفحه به صفحه گردان هنگام خراشیدن.
  • انتخاب میز های گردان مستقیم.
  • قبل از دست زدن به دیسک وینیل، دستان خود را تمیز کنید.
  • صفحه های وینیل را همیشه در محفظه نگه دارید تا از تجمع کثیفی و گرد و غبار جلوگیری کنید.
  • اسکرچ های خفیف انجام دهید.
  • استفاده از سوزنی با رتبه سایش کم.
  • تنظیم وزن بازو هنگام اسکرچ.

انتخاب نمونه های مناسب برای خراشیدن

انتخاب نمونه های مناسب برای خراشیدن

به عنوان دی جی مبتدی، دامنه صدا هایی که می توانید برای اسکرچ استفاده کنید محدود است؛ زیرا فقط با اصول اولیه و چندین خراش که یاد گرفته اید باید اجرا داشته باشید. ضربات و صدا ها می توانند برای شما بسیار چالش برانگیز باشند. دی جی های اسکرچ حرفه ای می توانند از موسیقی با یک ضرب گرفته تا باس درام برای اسکرچ استفاده کنند. در طول سال ها، آن ها یاد گرفته اند که چگونه ضربات خود را هم مسیر با موسیقی وارد کنند.

از آهنگ های هیپ هاپ مورد علاقه خود برای اجرای اسکرچ استفاده نکنید، این آهنگ ها از اجزای مختلفی مانند ضرب ها و صدای چندین ساز تشکیل شده اند و در صورت ایجاد اسکرچ، آهنگ شما را خراب می کنند. برای شروع به عنوان یک مبتدی می توانید از نمونه ای مانند " a h h" استفاده کنید. همچنین می توانید از صدای ساز به عنوان نمونه استفاده کنید. موسیقی های بی کلام که فقط شامل صدای ساز هستند به شما کمک می کنند تمرکز بیشتری برای اجرای اسکرچ داشته باشید.

کلام آخر

هنگامی که برای اولین بار یاد می گیرید که چگونه اسکرچ انجام دهید، می توانید جلسات اسکرچ خود را ضبط کنید. این به شما کمک می کند تا بفهمید کدام قسمت مراحل را اشتباه انجام می دهید یا چه نقاطی را کاملا خوب اجرا می کنید. اگر تمرین های خود را قبلا ضبط نکرده اید، یک برنامه ساده مانند Audacity می تواند کاملا در ضبط به شما کمک کند. از مخلوط کردن خلاقیت های خود با تکنیک های اسکرچ نترسید و سبک منحصر به فرد خود را اجرا کنید. شما اکنون با اصول اولیه اسکرچ آشنا هستید.  از تمرین کردن خسته نشوید و با تصور استقبال شنوندگان از اسکرچ های خود، انگیزه بگیرید و به تمرین های متوالی برای حرفه ای شدن ادامه دهید.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *