آشنایی با نکات لازم در خرید اسپیکر اجرای زنده

آشنایی با نکات لازم در خرید اسپیکر اجرای زنده

در دسته بندی : راهنمای خرید

اسپیکر اجرای زنده سیستمی است که صدا را تقویت می کند و صدایی بلند تر تولید و پخش می کند. اولین تصور شما از اسپیکر ها می ‌تواند بلندگو هایی باشد که در کنسرت‌ ها یا استادیوم‌ های ورزشی استفاده می ‌شوند؛ اما مدل های بسیار زیادی از آن ها در بازار موجود هستند و ممکن است شما نیاز داشته باشید با آن ها آشنایی پیدا کنید تا یک اسپیکر اجرای زنده مناسب شرایط خود تهیه نمایید. ما در این مقاله شما را با انواع اسپیکر و دیگر تجهیزات اجرای زنده آشنا می کنیم.

چکیده ای از اطلاعات اسپیکر اجرای زنده

  • از یک سیستم اسپیکر برای پخش و تقویت اصوات از جمله سازها، صداها و سایر منابع آکوستیک استفاده می شود.
  • اسپیکر از میکروفون، میکسر، تقویت کننده و بلندگو تشکیل شده است.
  • بلندگوها در اسپیکر همواره به سمت حضار هستند و مانیتور ها به سمت اجراکنندگان.
  • میکس و افکت صدا ها در قسمت میکس کنترل می شود و سپس از اسپیکر اجرای زنده پخش می شود.
  • اسپیکر اجرای زنده در همه مکان ها، از باشگاه ها و مراکز تفریحی گرفته تا سالن ها و فرودگاه ها استفاده می شود.

سیستم اسپیکر چیست؟

اسپیکر اجرای زنده

متغیرهای زیادی برای تعیین بهترین اسپیکر وجود دارند. برای مثال، یک خواننده یا نوازنده مهمانی به بلند گوی سبک و قابل حمل نیاز دارد؛ در حالی که صاحب سالن های اجرا به اسپیکر ثابت با قدرت بسیار بیشتری نیاز دارد. اما خود بلندگو تنها ابزار ضروری مورد استفاده نیست. صدایی که می‌ خواهید شنیده شود باید ابتدا از یک میکروفون اجرای زنده دریافت شود و توسط یک میکسر پردازش شود و پس از تقویت توسط اسپیکر پخش شود. شما باید بدانید اسپیکر اجرای زنده را برای چه کاری نیاز دارید، در چه مکانی حضور خواهید داشت و همنچنین از تعداد شنوندگان و محدوده بودجه خود اطلاع داشته باشید.

بلندگو های همه کاره یا قابل حمل برای کسانی که انتظار جزئیات بیش از حد از اسپیکر خود ندارند گزینه مناسبی است. این اسپیکر ها شامل یک EQ داخلی (قطع کننده میکسر خارجی) و یک آمپلی فایر است که ولتاژ سیگنال را افزایش می دهد. مزیت داشتن یک بلند گوی قابل حمل این است که همه چیز در یک سیستم واحد قرار دارد. همانطور که از نام آن پیداست، نسبتا کوچک است. بنابراین می توانید آن را در عقب ماشین خود قرار دهید و به سادگی جابجا کنید. با این حال، طیف وسیع ‌تری از صداها و تنظیماتی که سیستم های بزرگ تر دارند، از دست خواهید داد.

یک سیستم صوتی کامل از یک میکروفون تشکیل می ‌شود که به یک پری آمپ متصل می شود تا سطح خط صدا را تقویت کند، سپس به میکسر و به یک آمپلی فایر و در نهایت یک بلندگو متصل می ‌شود. این اسپیکر ها برای سالن های بزرگ تر که در آن به صدایی با کیفیت بالاتر نیاز دارید، بهتر هستند.

ویژگی های اسپیکر

ویژگی های اسپیکر

سه ویژگی اصلی برای تعیین قابلیت های یک بلندگو اهمیت دارند:

  • وات: این ویژگی میزان صدای بالقوه و وضوح بلندگو را نشان می دهد. هر چه وات بیشتر باشد، صدای آن بیشتر می شود و به طور کلی، فضای بیشتری را پوشش می دهد. این بدان معناست که می ‌توانید صدا را با حجم ‌های بلندتر تولید کنید، بدون این که صدا شروع به مبهم شدن کند.
  • اندازه و وزن: بلندگوها بر حسب اینچ از قطر اندازه گیری می شوند. هرچه اسپیکر اجرای زنده بزرگ تر باشد، صدا گسترش صدای بیشتری دارد. معمولا بین اندازه و وزن، توازن برقرار است. اما وزن ممکن است بر اساس جنس اسپیکر نیز متفاوت باشد.
  • کیفیت صدا: مانند هر نوع تجهیزات موسیقی دیگری، بین قیمت و کیفیت صدا همبستگی قابل توجهی است. یک نوازنده به وضوح صدای با کیفیت عالی نیاز دارد و به آن اهمیت می ‌دهد. در حالی که ممکن است یک سخنران به یک اسپیکر ارزان تر با کیفیت متوسط نیاز داشته باشد که بتواند به سادگی آن را در مکان های مختلف با خود حمل کند.

اسپیکر فعال و غیر فعال

بلندگوها یا در انواع فعال یا غیر فعال هستند. تفاوت ساده این است که آیا آنها تقویت کننده دارند یا خیر. بلندگوهای اکتیو در بازار امروزی رایج ‌تر هستند و طرفداران بیشتری دارند؛ زیرا بسیار انعطاف ‌پذیرتر هستند و برای راه‌اندازی نیازی به تقویت ‌کننده خارجی ندارند. اما اسپیکر های غیر فعال نیاز به تقویت کننده جداگانه دارند.

میکسرهای صدا

میکسرهای صدا

یک میکسر سیگنال میکروفون را می گیرد و آن را تا حد امکان متعادل می کند. یک میکسر ساده یا سیستم PA قابل حمل فقط چند ورودی محدود دارد؛ در حالی که یک میکسر سطح حرفه ای چندین ورودی برای قرار دادن تعداد زیادی میکروفون و اسپیکر دارد. تنظیم کننده های میکسر از فرکانس های بالا، متوسط و پایین برای شکل دادن به صدا تشکیل شده اند. در یک گروه موسیقی، لازم است که هر صدا به صورت مناسب با شرایط میکس شود تا صدای خروجی نظم و همخوانی داشته باشد. اکثر میکسر های دیجیتال همچنین افکت های داخلی دارند. این ها به ویژه برای آواز و خوانندگی مفید هستند. یک کارشناس صدای حرفه‌ ای این ها را در لحظه تنظیم می‌ کند تا هنگام پخش تناسب لازم را داشته باشد.

میکروفون ها

برای این که بهترین اسپیکر اجرای زنده را داشته باشید باید توجه داشته باشید که میکروفون نیز از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چرا که صدا را به اسپیکر شما وارد می کند و اسپیکر صدای آن را پخش می کند. معمولا میکروفون‌ های دینامیک کاربرد بسیار خوبی را ارائه می ‌دهند؛ زیرا اکثر آنها چند الگوریتم دارند. این بدان معنی است که آن ها می توانند صدا را از جهات مختلف ضبط کنند. از طرف دیگر، کندانسورها بسیار دقیق هستند و با فرکانس های بالا، بهترین عملکرد را دارند. با این حال، آنها بیشتر مستعد شکستگی هستند و در نتیجه معمولاً در استودیو نگهداری می شوند.

کلام آخر

برای انتخاب اسپیکر اجرای زنده مناسب باید اطلاعات کافی درباره این سیستم داشته باشید. البته این موضوع فقط به دانش درباره اسپیکر منتهی نمی شود و باید درباره کل سیستم اطلاعاتی جامع داشته باشید تا بتوانید با ایجاد همخوانی میان میکسر واسپیکر و میکروفون ها خروجی بسیار خوبی در اجرای خود داشته باشید.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *