چرا و چگونه ست دی جی را مستر کنیم؟

چرا و چگونه ست دی جی را مستر کنیم؟

در دسته بندی : دی‌جی

هنگامی که یک میکس دی جی را رکورد میکنید و میخواهید که آن را در شبکه های اجتماعی پخش کنید و با دوستان و شنوندگان خود درمیان بگذارید، باید به خوبی به ست خود گوش بدهید و ببینید که آن بلندی صدا و کوبش کافی را دارد یا نه و اینجا است که شما برای پرداخت پایانی ست خود باید به سراغ مستر کردن بروید. میکس شما هراندازه هم که خوب باشد برای انسجام حرفه ای و داشتن صدایی برجسته به مستر نیاز دارد و این نا گریز است.

می توانید از طریق پلاگین های مختلف ماند فب فیلترو ایزوتوپ عملیات مسترینگ را انجام دهید

مسترینگ چه است؟ مسترینگ از روزهای دوران واینیل می آید و آن مرحله ای است که مهندس مستر آخرین کسی است که پیش از پخش فیزیکی و پرس کردن آن روی واینیل و نهایی شدن آلبوم آن را میشنود و کاری که روی آن انجام میدهد عبارت از پردازش و تغییرات نهایی صدا با به کار گیری گین صدا، اکولایزر، کمپرسور و لیمیتر است که مهندس مستر در این پردازش صدای موزیک را به بالاترین اندازه بلندی صدا و استاندارد جهانی میرساند و تا اندازه زیادی آن را برای شنیدن جذاب و شیرین می‌کند.

امروزه این مرحله پرداخت نهایی موزیک همچنان ادامه دارد و اهمیت آن بسیار بیشتر از گذشته شده است. مهندسان مستر حرفه ای شاید بیشتر از موزیسین ها نیز درآمد داشته باشند ولی سرویس های آنلاین مستر با به کار گیری هوش مصنوعی نیز وجود دارند که با بررسی موزیک شما و همسان سازی آن با الگوریتم های درونی خودش صدای موزیک شما را به سطح جهانی و رسانده و آنگاه صدایی بلند و درخشان و بسیار بهتری خواهید داشت.

شاید پیش خود بگویید ترک هایی که دی جی ها پلی میکنند از پیش مستر شده اند و نیازی به آن کار نیست اما سخت در اشتباهید زیرا نرم افزارهای دی جی به دلیل گزینه هایی مانند اکولایزر، فیلترها، FX ها و کنترل گام که برای کاربران فراهم کرده اند میتوانند با اعمال این گزینه ها از کیفیت درخشنده و صیغلی موزیک اورجینال بکاهند و همچنین ترک های شما همگی کاملا با یک کیفیت و یکپارچه نیستند برای همین شما باید این شکاف ها و کم و کاستی های در پیوند با بلندی و یک پارچگی صدا را با مستر کردن جبران کنید. در اینجا باید به میکسرهای آنالوگ پیشرفته اشاره کنیم که همه آنها در سر راه خروجی صدای خود دارای ترکیباتی از کمپرسور و لیمیتر هستند که به بهبود کیفیت و یکپارچگی صدای شما کمک می‌کنند.

ترک های شما همگی کاملا با یک کیفیت و یکپارچه نیستند برای همین شما باید این شکاف ها و کم و کاستی های در پیوند با بلندی و یک پارچگی صدا را با مستر کردن جبران کنید

این کار کلیپینگ های رخ داده را درست کرده و به میکس شما صدایی بلند تر از چیزی که هست میدهد.

همچنین برخی از فرکانس های با بار زیاد را جبران میکند که معمولا در گذرهای بین دو ترک از میانه رخ میدهد.

صدای میکس شما را براق میکند و برای شنونده گوشنواز تر خواهد شد.

هدروم مناسب در میکس خود ایجاد کنید تا فضا برای کار مستر محیا شود

اکنون به شما خواهم گفت که چگونه ست خودتان را مستر کنید: در نخستین گام شما هنگام رکورد و میکس کردن ست خود باید به این توجه کنید که هدروم کافی در میکس خود داشته داشید و رکورد خودتان را با صدای کمتری انجام دهید تا فضای مورد نیاز برای پردازش و افزایش ولوم آن وجود داشته باشد و لازم نیست نگران افزایش صدای نویز موزیک ها باشید زیرا در عصر دیجیتال هستیم و موزیک ها مانند گذشته صدای نویز و خش خش ندارند.

در گام بعدی شما خروجی ست خودتان را باید درون یک نرم افزار DAW ببرید و در آنجا بخش های کم حجم و نادرستی های موجود را شناسایی کنید و پس از آن با یک ابزار ویرایشگر WAV و اتومیشن سازی یا یک پلاگین Utility بخش های با صدای کم را بالا آورده و همچنین برای تغییرات اکولایزر در برخی جاها که نیاز به اصلاح دارد با یک پلاگین EQ دست به کار شوید. پس از انجام این ویرایش ها شما در زنجیره مستر خود نیاز به یک کمپرسور دارید که صدا را یکدست و برجسته کند و پس از آن برای از بین بردن کلیپینگ ها احتمالی و کنترل نهایی صدا یک لیمیتر را به کار میگیرید تا پرداخت نهایی روی صدای شما را انجام دهد.

به یاد بسپارید که ولوم منفی ۶ دسیبل تا منفی ۱۲ دسیبل بهترین بازه داینامیک برای آماده شده در مرحله پیش از مستر ورکورد ست می‌باشد که آن را به اصطلاح همان هدروم می‌نامند و در مرحله مستر کردن ولوم نهایی شما باید تا زیر صفر دسیبل افزایش پیدا کند. این روش ساده ترین و ابتدایی ترین روش ممکن برای مستر کردن ست می‌باشد اما اگر به دنبال کیفیت حرفه ای هستید یا باید آموزش حرفه ای ببینید و یا اینکه دست به دامان مهندسان مسر و سایت های سرویس مستر آنلاین مانند LANDR، CloudBounce یا eMastered شوید.

منبع دی جی سنتر :‌ هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *