تاریخچه و ویژگی های سبک MOOMBAHTON

تاریخچه و ویژگی های سبک MOOMBAHTON

در دسته بندی : معرفی سبک ها

کار دی جی انتخاب، ساخت و میکس موسیقی است. در دنیای دی جی ها سبک های پر طرفدار زیادی وجود دارد، اما در این بین، سبک های بسیار مختلف و کمتر شناخته شده ای نیز وجود دارند. یکی از این سبک ها که محبوبیت آن رو به افزایش است، سبک MOOMBAHTON است. این سبک تلفیقی دارای ویژگی ها و مشخصه های جالبی است که ما در ادامه به آن ها اشاره می کنیم. همچنین، تاریخچه و زیر شاخه های آن را نیز مرور می کنیم تا کامل این سبک را بشناسید و از آن برای تولید آهنگ های پر طرفدار استفاده کنید. پس در این مقاله با ما همراه شوید تا با یک سبک ریتمیک و ملودیک بیشتر آشنا شوید.

سبک MOOMBAHTON چیست؟

سبک MOOMBAHTON

قبل از توضیح در مورد ماهیت مومباتون، باید به ریشه نام گذاری این سبک رجوع کنیم. در واقع اصطلاح MOOMBAHTON از کلمه های Moombah و Reggaeton گرفته شده است. Moombah در واقع قطعه ای معروف از دی جی چاکی اهل سورینام و دی جی سیلویو از هلند است. کلمه Reggaeton نیز خود ترکیبی از کلمه reggae و پسوند ton است. برای نام گذاری موسیقی سبک MOOMBAHTON از این دو کلمه استفاده شده است.

درمورد ویژگی های این سبک موسیقی باید گفت که آهنگ های این سبک معمولا با تمپوی پایین، رقص آور و ریتمیک، ملایم و جذاب هستند و حس آرامش و در عین حال شادی به شنونده می دهند. به همین دلیل، این موسیقی سبکی عالی برای پخش در مهمانی های مختلف است. تا زمانی نه چندان دور این سبک جزو ژانر های زیرزمینی به شمار می رفت، اما با افزایش شمار شنوندگان، محبوبیت این موسیقی افزایش یافت و جای خود را در بین سبک های اصلی و مهم موسیقی باز کرد.

برای این که بهتر با این سبک از موسیقی آشنا شوید، بهتر است آهنگ های Sorry از جاستین بیبر و One Dance از دریک را مثال بزنیم. آهنگی که این دو خواننده معروف منتشر کرده اند، تحت تاثیر سبک MOOMBAHTON هستند و حتی به خاطر شباهت و تاثیر پذیری بسیار زیاد، این دو آهنگ را می توان جزو همین سبک به حساب آورد.

تاریخچه سبک MOOMBAHTON

تاریخچه سبک MOOMBAHTON

موسیقی MOOMBAHTON سبک نسبتا نوپایی است. تاریخچه اولین موسیقی های این سبک به سال 2009 بر می گردد. دی جی دیو نادا (Dave Nada) برای جمعیتی موسیقی اجرا می کرد که علاقه چندانی به سبک هاوس نداشتند. برای همین این دی جی آهنگ Moombah از افروجک را اجرا کرد؛ اما با یک تغییر اساسی در ساختار آهنگ که ریتم آهنگ را به طور کلی تغییر می داد. این دی جی BPM (تعداد ضرب در دقیقه) آهنگ را از 128 به 108 کاهش داد. موسیقی تولید شده جدید و عجیب بود و جمعیت به طور شگفت انگیزی آن را دوست داشتند و این گونه بود که سبک MOOMBAHTON متولد شد.

از آن زمان به بعد، دی جی های بسیار زیادی آهنگ هایی را با BPM 108 تولید و منتشر کردند و همین باعث شد که این سبک در بین مردم شناخته شود. به طور کلی، موسیقی این سبک را می توان ترکیبی از چندین ژانر مختلف مانند هاوس، رگاتون، الکترو هاوس، دنس هال و داچ هاوس دانست. سبک MOOMBAHTON ویژگی های خاص خود را دارد. همین باعث می شود تا قطعاتی که در این سبک تولید می شود، طرفداران خاص خود را داشته باشد.

مشخصه های موسیقی سبک MOOMBAHTON

موسیقی های این سبک دارای چند ویژگی مشترک هستند. اولین و مهم ترین ویژگی این سبک، کاهش سرعت موسیقی از BPM های بالا به BPM 108 است. دی جی های بسیار زیادی بعد از معروف شدن سبک MOOMBAHTON اقدام به ساخت آهنگ و ریمیکس های مختلف کردند و آهنگ های خود را در پلتفرم های مختلف به اشتراک گذاشتند.

از دیگر مشخصه های سبک MOOMBAHTON می توان به یک بیس لاین (bass line) ثابت و همچنین ساختار های دراماتیک و درام های یکدست و ریتمیک اشاره کرد. علاوه بر این، گاهی اوقات ممکن است که در موسیقی های این سبک از سینت سایزر ها و برخی از آهنگ های رپ نیز استفاده شود.

ژانر های زیر مجموعه سبک MOOMBAHTON

ژانر های زیر مجموعه سبک MOOMBAHTON

همزمان با شکل گیری و محبوبیت سبک مومباتون، ژانر های دیگری هم در دل این سبک متولد شدند؛ البته آن ها تفاوت آن چنانی با سبک MOOMBAHTON ندارند اما گاهی یک عنصر کوچک، تمام حس و حال یک موسیقی را تغییر می دهد. زیر شاخه های این سبک:

  • MOOMBAHCORE

این زیر شاخه با الهاماتی از سبک Dubstep ساخته شده است و از الگو های پیچیده ای در درام و ضرب های کوبه ای (percussion) پیروی می کند. سرعت (BPM) آن معمولا بین 100 تا 115 است و Bass Line عجیب و دست کاری شده ای دارد. این ژانر کاراکتر ها و عناصر متفاوتی از ژانر های مختلف در خود جای داده است. ژانر هایی مانند هاردکور نیو استایل و تک استپ (techstep).

  • MOOMBAHSOUL

این ژانر تاثیر بیشتر و سنگین تری از سبک دیپ هاوس (deep house) گرفته است و ملایم تر و رقص آور تر است و حالت لوفی (lofi) دارد؛ البته همچنان از الگوی درام و ساختار ریتمیک سبک MOOMBAHTON پیروی می کند. این ژانر معمولا شامل وکال و سینت سایزر است.

جمع بندی

مومباتون یکی از سبک های تلفیقی موسیقی است که ترکیبی از سبک هاوس و رگاتون است. این سبک بیشتر به دلیل بیت های جذاب خود شناخته می شود و اغلب در کلاب ها و مهمانی ها پخش می شود. ملودی ها و درام های این سبک، ریتمیک و رقص آور هستند و طرفداران زیادی دارند. همان طور که دیدید، زیر شاخه هایی هم وجود دارد که پس از شکل گیری این سبک، متولد شده اند. سبک MOOMBAHTON در سال های اخیر محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده است و اکثر دی جی در مهمانی های خود از پتانسیل های این سبک استفاده می کنند.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *