معرفی سبک MOOMBAHTON

معرفی سبک MOOMBAHTON

در دسته بندی : معرفی سبک ها

Moombahton یک سبک ترکیبی از موسیقی House و Reggaeton می باشد که توسط دی جی و آهنگساز آمریکایی Dave Nada در واشنگتن دی سی در سال 2009 ایجاد شده است. Nada نامی را به عنوان یک واژه‌ی مرکب اختراع کرد که واژه‌ی “Moombah” برگرفته از آهنگ دی جی Chuckie و آهنگساز/دی جی آلمانی به نام Silvio Ecomo در سبک هاوس و پسوند آن نیز برگرفته از پسوند نام سبک Reggaeton است که خودش یک نام ترکیبی برگرفته از لغت اختراعی Reggae با پسوند اسپانیایی ton که نشان دهنده‌ی بزرگ بودن می‌باشد.
شناسایی خصوصیات مومباهتون شامل یک بیس لاین پرپشت و گسترش یافته (به طوری که می‌تواند به پر جلوه ترین صدای آن آهنگ‌ها تبدیل شود) و ریتم های دراماتیک به همراه درام های سریع پر کننده می‌باشد. گاهی اوقات سبک مومباهتن شامل صدای سینتی سایزر های موسیقی rave و سمپل های رپ acappella می باشد. از لحاظ موسیقیایی میکس‌های مومباهتون منشایی از هاوس هلندی یا موسیقی هاوس ریتمیک و تمپو آرام سبک رگه‌تون می‌باشند که معمولا بین ۱۰۰ تا ۱۲۸ ضرب در دقیقه (Bpm) است که با پرکاشن‌هایی (ساز کوبه‌ای) از سبک رگه‌تون همراه می‌شود.

مومباهتن در اواخر سال ۲۰۰۹ توسط Dave Nada به وجود آمد. درست زمانی که در جشن دبیرستان عموزاده اش در واشنگتن دی سی دی جی کرد، او هاوس و موسیقی کلاب را باهم تلفیق کرده بود و برای پلی کردن با سبک های bachata و dancehall (یکی از سبک های موسیقی جامائیکایی) برنامه ریزی کرده بود. مهمان ها که قبلا به ریمیکس آرام شده ی Afrojack از آهنگ Silvio Ecomo و Chuckie به نام "Moombah" گوش داده بودند که از سرعت ۱۲۸ Bpm به ۱۰۸ Bpm می آمد به وجد آمده بودند و این خودش پایه و اساسی برای به وجود آمدن سبک Moombahton بود.

Dave Nada در رابطه با جشن عموزاده‌اش گفت:

«من سعی کردم آهنگ‌های هاوس خودم را آرام‌تر کنم، من آهنگ رمیکس Afrojack به نام "Moombah" Silvio Ecomo و DJ Chuckie را به Bpm ۱۰۸ آوردم و مردم دیوانه شدند، من همین کار را با آهنگ "Riverside" از Sidney Samson نیز کردم و آن هم تبدیل به ترکی دیوانه‌وار شد و فهمیدم که تا جای ممکن هرچه سریع‌تر باید نسخه‌های ویرایش شده‌ی آنها را ضبط کنم. » 

بین اواخر ۲۰۰۹ و اوایل ۲۰۱۰، Nada روی یک آلبوم که شامل پنج ترک از آهنگ های سبک مومباهتون بود کار کرد که در تاریخ مارس ۲۰۱۰ منتشر شد و با پشتیبانی DJ Ayres و DJ Tittsworth که در لیبل T&A Records بودند همراه شد. Moombahcore یک زیرشاخه از Moombahton با الهاماتی از Dubstep است و همچنین عناصری از newstyle hardcore ،‌breakcore و techstep نیز در آن ترکیب شده‌اند.
اگرچه قبل از این زمان به عنوان مومباهتون اشاره نشده بود، اما مفهوم ترکیب کردن ضرب رگی/دنس هال/رگه‌تون با عناصر الکترونیک تاریخ شکل گیری این سبک را به عقب تر از Dave Nada می برد. نمونه هایی از هنرمندانی که قبلا موسیقی رقص های الکترونیک و لاتین را تلفیق کرده اند عبارتند از: Nadia Oh، El General، Masters at Work، Munchi، Luny Tunes , Jowell & Randy‌.
زیر شاخه های این سبک عبارتند از Moombahcore (سبک زیر شاخه ی مومباهتون با تاثیراتی از داب استپ، که همچنین شامل عناصر gabber، breakcore، techstep، funk و synth pop نیز می‌باشد) این سبک درام داب استب و سرعت مومباهتن (100-115 Bpm) را باهم ترکیب می کند و همچنین دارای عناصری مانند wobble bass، سینت FM، بیس لاین های تحریف شده و الگو های ضرب پیچیده می باشد.
ترک های Moombahcore اغلب تحت تاثیر سبک های dutch house، فانک، رگه، رپ و راک می باشد. سبک Moombahcore در سال ۲۰۰۹-۲۰۱۰ با تولیدات منتشر شده در Soundcloud متولد شد. Dave Nada Skrillex ،‌Munchi (DJ) ،‌Diplo ،‌Dillon Francis و Kill The Noise، هنرمندان اصلی هستند که این سبک را ایجاد کرده و به آن کمک کرده اند و همه آنها در فستیوال های EDM محبوبیت زیادی را به دست آورده اند. منشا Moombahcore به سال ۲۰۱۱ برمی‌گردد که ترک Bangarang، توسط DJ و آهنگساز آمریکایی Skrillex با رپری به نام Sirah ساخته شد.
Moombahsoul یکی دیگر از زیر شاخه های آن می باشد. Moombahsoul ( همچنین Moombahdeep یا Moombahton ambient نیز نامیده می شود)، که شامل اثرات با دیپ هاوس و سول و همچنین سبک‌هایی مانند dutch house، الکترو هاوس، همچنین سهمی از رگه تون، سالسا، رگی و لاتین هاوس می باشد. اگر چه که سبک و عناصر تروپیکال هاوس هم در آن به چشم می خورند.
ویژگی های ضرب های آن شامل درام کیک های ۴/۴ (فور-آن-د-فلور) که از سبک موسیقی هاوس به ارث برده است و از سبک dutch house و ریتم گرفته شده از رگه تون با ملودی هایی که می توانند به سالسا ها شباهت داشته باشند، می‌باشد. همچنین می تواند شامل خصوصیات ترک های اصیل آفریقایی نیز باشد. یکی دیگر از جنبه های Moombahsoul که با دیپ هاوس نیز مشترک می باشد، ویژگی های صوتی ملایم، گرم و قابل رقص بودن به صورت یکسان است و معمولا سرعت آهنگ‌های این سبک بین ۱۰۸ تا ۱۱۶ ضرب در دقیقه می باشد.

منبع دی جی سنتر هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *