چطور مانند یک دی جی حرفه‌ای با اکولایزر میکس کنید

چطور مانند یک دی جی حرفه‌ای با اکولایزر میکس کنید

در دسته بندی : دی‌جی

اجرای یک میکس اکولایزر نسبتا ساده است و برخلاف آن چیزی که مردم پیش خودشان تصور می‌کنند آنقدرها هم پیچیده نیست. اما نحوه‌ی اجرای این میکس اکولایزر چیزی است که نشان دهنده کیفیت دی جی کردن شما میباشد. هرکسی می‌تواند میکس کند، اما همه نمی‌توانند این کار را به خوبی انجام دهند.

چیزی که لازم است در مورد میکس کردن با بکاگیری اکولایزر درک کنید این است که شما ۳ پارامتر اکولایزر دارید. High، Mid و Low. برخی میکسرها مانند میکسرهای کمپانی Allen & Heath Xone 96 دارای چهار باند فرکانسی هستند که متشکل از High، High Mid، Low Mid و Low می‌باشد. ما در این مقاله بر روی میکسرهای با اکولایزر ۳ باند مانند DJM 900 Nexus 2 تمرکز داریم، آن دستگاهی است که اکثر کلاب‌ها مجهز به آن هستند.

High ها شامل فرکانس‌هایی مانند تمام صداهای سنج‌ها، Hi-Hatها، شیکرها و ... هستند.

فرکانس‌های Mid صداهایی هستند که شامل وکال‌ها و ملودی‌ها و لیدها می‌باشند.

پارامتر Low شامل درام Kick و سازها و صداهای بیس و همچنین هر صدای بمی نیز در این بخش Low از طیف صوتی قرار می‌گیرد.

اکنون شما می‌خواهید یک ترک دیگر را با استفاده از تکنیک میکس با اکولایزر به داخل ست بیاورید، خب ما کمی تندتر پیش میروم و تصور می‌کنیم که شما چگونگی بیت مچ کردن را می‌دانید. هنگامی که شما بیت مچ کردن را انجام داده‌اید و قبل از اینکه شما فیدر آن ترک دیگر را بالا بیاورید یک قانون خوب این است که اکولایزر باند Low را کم کم یا به طور کامل ببندید.

و در زمان مناسب برای میکس کردن ترکی جدید با ترک قبلی، باند Low ترک پیشین را به طور کامل بسته و فیدر ترک جدید را بالا آورده و با آگاهی به ساختار دو ترکی که در حال میکس کردن آنها باهم هستید دوباره در زمان مناسب (سر دراپ) باند Low ترک جدید را به مرکز محور خودش بازگردانید.

بدینگونه شما در حقیقت دو ترک را در مقطعی از زمان که از پیش آنها را بررسی و گوش داده اید برای نمونه در جایی پیش از بخش اوترو در ترک نخست و برای ترکی که در حال آمدن به میکس میباشد جایی پیش از اینترو یا به دلخواه خودتان پیش از دراپ ها در ترک تازه، بهترین بخش ها برای انجام میکس و گذر به ترک تازه میباشد.

اما پیش از اینکه شما بخواهید با اکولایزرها یک میکس حرفه ای و با زمانبندی درست انجام دهید باید بدانید که یک یک میکس خوب بسیار وابسته به بیت مچ درست و سازگاری کلید ترکها میباشد.

منبع دی جی سنتر : هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *